Potrzebny Ci najlepszy Internet stacjonarny? Szukasz łącza internetowego, które będzie spełniało Twoje wymagania? Ma być to jak najtańszy Internet, a może jak najszybszy? Pomożemy wybrać dla Ciebie optymalną ofertę!
Najlepszy Internet stacjonarny – jaki wybrać?
Każdy ma inne wymagania. Grunt, to nie przepłacać i wybrać dla siebie najlepsze możliwe rozwiązanie.
Stawiając na niską cenę, warto wybrać tego operatora, który w danej kwocie oferuje najwyższą prędkość transferu lub różnego rodzaju bonusy. Z drugiej strony, jeżeli zależy Ci właśnie na prędkości łącza internetowego bez względu na cenę, to również warto rozeznać się na rynku i wybrać najtańszy Internet stacjonarny z zadowalającą Cię transferem. Bardzo dobrym wyborem będzie Internet światłowodowy, który generalnie jest stabilniejszy i mniej awaryjny od tradycyjnego łącza kablowego.
Niezależnie od rodzaju łącza (światłowód czy „zwykły” kabel) byłoby dobrze, gdyby operator zapewniał bezterminową umowę, a więc umowę na czas nieokreślony. Możesz z niej zazwyczaj zrezygnować w każdej chwili bez kar umownych i bez podawania przyczyny.
Internet światłowody – operatorzy
Oto wybrani operatorzy świadczący usługi światłowodowe:
Warto pamiętać, że niektórzy operatorzy mogą mieć różne rodzaju oferty, jak np. Play. U tego operatora dostępny jest „zwykły” Internet przewodowy, jak i nowocześniejszy światłowód, a po niedawnym połączeniu z UPC jego sieć i dostępność jest jeszcze większa. To samo dotyczy oferty Vectry i Multimedii.
Z kolei nju mobile testuje światłowody (obecnie dostępne wyłącznie dla klientów nju), które można już zamówić w umowie na czas nieokreślony lub na 24 miesiące.
Ile kosztuje Internet stacjonarny?
Ceny najtańszych pakietów Internetu stacjonarnego zaczynają się zazwyczaj od około 40 złotych miesięcznie. Czasami w promocjach operatorów może ona spaść nawet poniżej tego progu. Zdarza się często, że w pierwszych miesiącach nie będziesz płacił za usługę lub płacił niższe rachunki.
Szybszy Internet światłowody może zbliżać się u niektórych operatorów do progu 100 złotych. Więcej zapłacisz za pakiety łączone z Internetem stacjonarnym, telewizją, a czasami również z abonamentem komórkowym.
Często operatorzy oferują – jak wcześniej wspomniano – umowy bezterminowe (na czas nieokreślony) oraz na 12 lub 24 miesiące. W tym pierwszym przypadku cieszy się bardziej elastyczną ofertą, ale kosztem zwykle wyższych rachunków miesięcznych. Ceny zazwyczaj są wyższe o 10 zł do długoterminowych odpowiedników.
Jaka prędkość Internetu stacjonarnego?
Najwolniejszy Internet stacjonarny obecnie oferowany zwykle nie spada poniżej 150 Mb/s. To oczywiście wartość teoretyczna, maksymalna – rzeczywiste osiągi łącza mogą być sporo niższe. Na prędkość Internetu stacjonarnego ma wpływ wiele czynników, jak np. stan infrastruktury i rodzaj routera.
Najszybsze pakiety oferują transfery do 1, a nawet do 1,2 Gb/s. Zazwyczaj są to nowoczesne łącza światłowodowe.
Prędkości Internetu stacjonarnego
Tak najczęściej prezentują się prędkości Internetu stacjonarnego/światłowodowego:
- do 150 Mb/s
- do 300 Mb/s
- do 450 Mb/s
- do 500 Mb/s
- do 600 Mb/s
- do 750 Mb/s
- do 1 Gb/s
- do 1,2 Gb/s
Najszybsze łącza (o prędkości minimum 1 Gb/s) oferują następujący operatorzy:
- Netia
- Orange
- UPC
- Plus
- Play
- Vectra
Nie zawsze wyższa prędkość musi oznaczać wyższą cenę – każdy operator ma swój własny cennik! Może się okazać, że konkurencja oferuje szybsze łącze w lepszej cenie. Aby to sprawdzić, wystarczy porównać oferty Internetu stacjonarnego w naszej bezpłatnej porównywarce!
Jacy operatorzy oferują Internet stacjonarny?
Oto niektórzy operatorzy, którzy oferują Internet stacjonarny (w tym światłowodowy):
- INEA
- Multimedia
- Netia
- Orange
- Play
- Plus
- T-Mobile
- UPC
- Vectra
- nju mobile
Warto przy okazji podkreślić połączenie się Play z UPC i Vectry z Multimedią. Jest to istotne ze względu na charakterystykę oferty. W przeciwieństwie do Internetu mobilnego, aby skorzystać z usług stacjonarnych danego operatora, w Twoim miejscu zamieszkania powinna być dostępna infrastruktura. Jest to kolejny czynnik decydujący w wyborze, a raczej mogący go ograniczać. Nie mogłeś wcześniej skorzystać z oferty Play, ale mogłeś wybrać UPC? Kto wie, po fuzji tych operatorów może okazać się, że oferta Play będzie teraz dostępna w Twoim miejscu zamieszkania!