Znaleźliśmy 20 ofert spełniające Twoje kryteria.

Potrzebny Ci najlepszy Internet stacjonarny? Szukasz łącza internetowego, które będzie spełniało Twoje wymagania? Ma być to jak najtańszy Internet, a może jak najszybszy? Pomożemy wybrać dla Ciebie optymalną ofertę!

Najlepszy Internet stacjonarny – jaki wybrać?

Każdy ma inne wymagania. Grunt, to nie przepłacać i wybrać dla siebie najlepsze możliwe rozwiązanie.

Stawiając na niską cenę, warto wybrać tego operatora, który w danej kwocie oferuje najwyższą prędkość transferu lub różnego rodzaju bonusy. Z drugiej strony, jeżeli zależy Ci właśnie na prędkości łącza internetowego bez względu na cenę, to również warto rozeznać się na rynku i wybrać najtańszy Internet stacjonarny z zadowalającą Cię transferem. Bardzo dobrym wyborem będzie Internet światłowodowy, który generalnie jest stabilniejszy i mniej awaryjny od tradycyjnego łącza kablowego.

Niezależnie od rodzaju łącza (światłowód czy „zwykły” kabel) byłoby dobrze, gdyby operator zapewniał bezterminową umowę, a więc umowę na czas nieokreślony. Możesz z niej zazwyczaj zrezygnować w każdej chwili bez kar umownych i bez podawania przyczyny.

Internet światłowody – operatorzy

Oto wybrani operatorzy świadczący usługi światłowodowe:

Warto pamiętać, że niektórzy operatorzy mogą mieć różne rodzaju oferty, jak np. Play. U tego operatora dostępny jest „zwykły” Internet przewodowy, jak i nowocześniejszy światłowód, a po niedawnym połączeniu z UPC jego sieć i dostępność jest jeszcze większa. To samo dotyczy oferty Vectry i Multimedii.

Z kolei nju mobile testuje światłowody (obecnie dostępne wyłącznie dla klientów nju), które można już zamówić w umowie na czas nieokreślony lub na 24 miesiące.

Ile kosztuje Internet stacjonarny?

Ceny najtańszych pakietów Internetu stacjonarnego zaczynają się zazwyczaj od około 40 złotych miesięcznie. Czasami w promocjach operatorów może ona spaść nawet poniżej tego progu. Zdarza się często, że w pierwszych miesiącach nie będziesz płacił za usługę lub płacił niższe rachunki.

Szybszy Internet światłowody może zbliżać się u niektórych operatorów do progu 100 złotych. Więcej zapłacisz za pakiety łączone z Internetem stacjonarnym, telewizją, a czasami również z abonamentem komórkowym.

Często operatorzy oferują – jak wcześniej wspomniano – umowy bezterminowe (na czas nieokreślony) oraz na 12 lub 24 miesiące. W tym pierwszym przypadku cieszy się bardziej elastyczną ofertą, ale kosztem zwykle wyższych rachunków miesięcznych. Ceny zazwyczaj są wyższe o 10 zł do długoterminowych odpowiedników.

Jaka prędkość Internetu stacjonarnego?

Najwolniejszy Internet stacjonarny obecnie oferowany zwykle nie spada poniżej 150 Mb/s. To oczywiście wartość teoretyczna, maksymalna – rzeczywiste osiągi łącza mogą być sporo niższe. Na prędkość Internetu stacjonarnego ma wpływ wiele czynników, jak np. stan infrastruktury i rodzaj routera.

Najszybsze pakiety oferują transfery do 1, a nawet do 1,2 Gb/s. Zazwyczaj są to nowoczesne łącza światłowodowe.

Prędkości Internetu stacjonarnego

Tak najczęściej prezentują się prędkości Internetu stacjonarnego/światłowodowego:

 • do 150 Mb/s
 • do 300 Mb/s
 • do 450 Mb/s
 • do 500 Mb/s
 • do 600 Mb/s
 • do 750 Mb/s
 • do 1 Gb/s
 • do 1,2 Gb/s

Najszybsze łącza (o prędkości minimum 1 Gb/s) oferują następujący operatorzy:

 • Netia
 • Orange
 • UPC
 • Plus
 • Play
 • Vectra

Nie zawsze wyższa prędkość musi oznaczać wyższą cenę – każdy operator ma swój własny cennik! Może się okazać, że konkurencja oferuje szybsze łącze w lepszej cenie. Aby to sprawdzić, wystarczy porównać oferty Internetu stacjonarnego w naszej bezpłatnej porównywarce!

Jacy operatorzy oferują Internet stacjonarny?

Oto niektórzy operatorzy, którzy oferują Internet stacjonarny (w tym światłowodowy):

 • INEA
 • Multimedia
 • Netia
 • Orange
 • Play
 • Plus
 • T-Mobile
 • UPC
 • Vectra
 • nju mobile

Warto przy okazji podkreślić połączenie się Play z UPC i Vectry z Multimedią. Jest to istotne ze względu na charakterystykę oferty. W przeciwieństwie do Internetu mobilnego, aby skorzystać z usług stacjonarnych danego operatora, w Twoim miejscu zamieszkania powinna być dostępna infrastruktura. Jest to kolejny czynnik decydujący w wyborze, a raczej mogący go ograniczać. Nie mogłeś wcześniej skorzystać z oferty Play, ale mogłeś wybrać UPC? Kto wie, po fuzji tych operatorów może okazać się, że oferta Play będzie teraz dostępna w Twoim miejscu zamieszkania!

Wszystko co musisz wiedzieć o Internecie stacjonarnym

Internet stacjonarny to standardowe połączenie internetowe za pomocą kabla. Obecnie wyróżniamy 2 główne rodzaje Internetu stacjonarnego: klasyczny kablowy oraz światłowodowy. Ten ostatni jest o wiele nowocześniejszy i zapewnia stabilniejsze połączenie, jest też coraz częściej oferowany przez firmy telekomunikacyjne.
Wszystko zależy od Twoich potrzeb i funduszy, jakie chcesz maksymalnie poświęcić miesięcznie na Internet. Jeżeli często korzystasz z sieci www, oglądasz filmy, grasz w gry online, to postaw na szybsze połączenie - 500 i więcej Mb/s. W przeciwnym razie lepiej nie przepłacaj i wybierz wolniejszy, a przez to tańszy Internet stacjonarny.
Operatorzy zazwyczaj oferują kilka wariantów prędkości, ale większość z nich waha się w granicach od 150 Mb/s do 1 Gb/s. Sporadycznie zdarzają się szybsze połączenia, np. do 1,2 Gb/s.
Praktycznie wszyscy najbardziej znani operatorzy stacjonarni: Vectra, Netia, UPC, Multimedia, a także operatorzy GSM, jak Play, Orange, T-Mobile czy Plus. Na rynku istnieje też wiele mniej znanych i bardziej lokalnych operatorów, jak INEA czy RFC.
Cena Internetu stacjonarnego zależy od kilku czynników, jak prędkość łącza czy rodzaj umowy. Ceny najczęściej zaczynają się od około 40-50 zł miesięcznie, ale w promocji operatorów mogą być niższe.
Jednym z najtańszych operatorów oferujących Internet stacjonarny jest Play, Plus oraz Vectra. Ich oferty zaczynają się od kwoty poniżej 45 zł miesięcznie.
Jeżeli operator, którego ofertą jesteś zainteresowany jest dostępny w Twoim miejscu zamieszkania, wystarczy zamówić usługę na jego stronie internetowej. Technicy operatora skontaktują się z Tobą w celu instalacji odpowiedniego routera w odpowiadającym Ci terminie.
Zdarza się, że operatorzy mają w mniejszych miejscowościach - w tym na wsiach - gorzej rozwiniętą infrastrukturę. Do wyboru możesz mieć mniej dostępnych firm, a przez to oferowanych pakietów Internetu stacjonarnego.
Najlepszy Internet stacjonarny to taki, który spełnia Twoje potrzeby. Może być drogi i szybki lub wolny i tani, ale będzie to taki, który będzie spełniał Twoje wymagania w 100%. Dobrze też, gdy zapewnia umowę na czas nieokreślony.