Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Mapa zasięgu światłowodu w Polsce w 2021 roku

1

Jak wygląda mapa zasięgu światłowodu w Polsce? Z raportu websitehostingrating opublikowanego w styczniu 2021 roku wynika, że przeciętny użytkownik spędza w Internecie niemal 7 godzin dziennie. Korzysta z niego ok. 4,8 miliarda konsumentów, którzy łącznie mogą odwiedzić niemal 2 miliardy stron internetowych (średnia rośnie z dnia na dzień).

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym są i jak działają światłowody?
 • Od czego zależy prędkość Internetu?
 • Czy światłowód umożliwia komfortowe korzystanie z sieci?
 • Jakie są wady i zalety sieci światłowodowej?
 • Jak sprawdzić, gdzie są podłączone światłowody?

Spis treści:


Możemy się spodziewać, że sieć światłowodowa zdominuje cały Polski rynek ze względu na dostępność, prędkość, a przede wszystkim przystępne ceny i różnorodne pakiety satysfakcjonujące wszystkich potencjalnych klientów.

Użytkownicy ceniący sobie najwyższy komfort pracy wykorzystują sieć światłowodową umożliwiającą wyzbycie się jakichkolwiek opóźnień. Nie powinno to jednak budzić większego zdziwienia, ponieważ światłowód to obecnie najszybszy Internet dostępny prawie dla każdego. Potwierdzeniem wydajności tego rozwiązania jest ekstremalnie szybki przesył danych z prędkością 178 Tb/s na odcinku 40 km osiągnięty przez naukowców z UCL oraz pracowników Xtera i KDDI Research.

Czym są i jak działają światłowody?

Światłowód to przewód stworzony ze sztucznych materiałów i włókna szklanego. Odpowiada za przesyłanie danych przy pomocy fali świetlnej, których prędkość może oscylować nawet w granicach kilku Tb/s (terabitów na sekundę), w zależności od oferty poszczególnych operatorów. Omawiana technologia jest zazwyczaj nazywana siecią światłowodową lub domowym Internetem światłowodowym.

Co to jest światłowód ->

Sieć światłowodowa została skutecznie zabezpieczona przed zakłóceniami spowodowanymi działaniem czynników atmosferycznych (pomijając bardzo wysoką prędkość łącza, jest to niezaprzeczalnie jedna z największych zalet tego rozwiązania).

#WARTO WIEDZIEĆ

Światłowód może być pomyślnie wykorzystywany zarówno do przesyłu danych internetowych oraz do transmisji sygnału telefonicznego i telewizyjnego bez jakichkolwiek zakłóceń.

Działanie światłowodu odczują przede wszystkim starsi użytkownicy, którzy przez ostatnie kilkanaście lat korzystali z internetu kablowego, gdzie opady śniegu, deszcz czy nawet porywisty wiatr (nie wspominając już o burzy) skutecznie kończyły surfowanie po sieci, rozgrywkę multiplatformową lub seans na serwisach streamingowych.

Gdzie są podłączone światłowody? – mapa zasięgu

Jak sprawdzić, gdzie są podłączone światłowody? Wystarczy skorzystać ze specjalnych map zasięgu dostępnych na stronach operatorów oferujących pakiety sieci światłowodowych, wybrać szczegóły technologii, po czym wpisać swój adres zamieszkania i gotowe!

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zawsze skonsultować warunki umowy ze specjalistą w celu potwierdzenia szczegółów dot. szybkości downloadu/uploadu.

Orange światłowód – mapa zasięgu

Czy Twój dom/mieszkanie obejmuje światłowód Orange? Zobacz na mapę zasięgu światłowodu Orange na stronie pomarańczowego operatora.

Netia światłowód – mapa zasięgu

Kolejnym operatorem w Polsce oferującym łącze światłowodowe jest Netia. Czy możesz z niej skorzystać? Zobacz na mapę zasięgu światłowodu Netia.

UPC światłowód – mapa zasięgu

Jak nie Orange i Netia, to może UPC i jego nowoczesny światłowód? Zobacz na mapę zasięgu światłowodu UPC – może operator oferuje u Ciebie tę usługę!

INEA światłowód – mapa zasięgu

Kto jeszcze oferuje światłowód w Polsce? M.in. sieć INEA – spójrz na mapę zasięgu światłowodu INEA.

Vectra światłowód – mapa zasięgu

Vectra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych „stacjonarnych” operatorów, choć w jej ofercie znajdziesz też usługi mobilne, w tym abonamenty komórkowe. Zobacz na mapę zasięgu światłowodu Vectra.

Plus światłowód – mapa zasięgu

Nie mogło być inaczej i w gronie podmiotów oferujących łącze światłowodowe jest też operator Plus! Porównaj jego ofertę i spójrz na mapę zasięgu światłowodu Plusa.

T-Mobile światłowód – mapa zasięgu

A może T-Mobile? Zobacz na mapę zasięgu światłowodu T-Mobile. Kto wie, być może w Twojej okolicy to właśnie on ma najlepsze łącza?

Wady i zalety sieci światłowodowej – jak to wygląda w praktyce?

Sieć światłowodowa gwarantuje bardzo niski PING przekładający się niemal na zerowe opóźnienia w grach komputerowych czy buforowaniu filmów. Dodatkowo, dzięki wysokiej przepustowości łącza, czasy pobierania i wysyłania plików są maksymalnie skrócone, a odtwarzanie projekcji w 4K staje się standardem.

Warto również wspomnieć o bezawaryjności – na światłowód w żadnym stopniu nie wpływają warunki zewnętrzne m.in. silny wiatr, burza czy nawet opady śniegu, co było częstą bolączką użytkowników sieci kablowych. Zatem, jakie są wady i zalety sieci światłowodowej?

Światłowód – zalety:

 • bardzo niski PING
 • błyskawiczny download oraz upload
 • bezawaryjność

Światłowód – wady:

 • stosunkowo wysoka cena za największe pakiety
 • dostępność uzależniona od infrastruktury światłowodowej

Zalety znacznie przewyższają wady tego rozwiązania. Warto jednak mieć na uwadze, że dostępność sieci jest uzależniona od infrastruktury światłowodowej (oznacza to, że na konkretnej ulicy światłowód może jeszcze nie być podpięty). Należy wówczas zadzwonić do swojego operatora (np. UPC, Netia, Vectra, Orange) i zapytać, w jakim terminie planuje dołączenie infrastruktury światłowodowej we wspomnianym miejscu.

Od czego zależy prędkość światłowodu?

Prędkość Internetu zależy od jego przepustowości, która przekłada się bezpośrednio na tempo pobierania i wysyłania danych (download/upload). Połączenie bezprzewodowe (Wi-Fi) może się nieco różnić od wartości widocznych na urządzeniu ze względu rodzaj karty Wi-Fi czy wybrany modem. Przewodowa transmisja danych (Ethernet) jest bezstratna.

Szybkość downloadu

Szybkość downloadu wpływa na czas pobierania plików, gier, ładowania stron www oraz buforowania projekcji dostępnych online (np. filmiki na YouTube). W zależności od wybranej oferty sieci światłowodowej u poszczególnych operatorów – przeciętna szybkość downloadu wynosi 600 Mb/s.

Szybkość uploadu

Szybkość uploadu wpływa na czas tworzenia kopii zapasowych w chmurach, a także umieszczania plików, gier oraz projekcji na wybranych serwisach (np. YouTube, Facebook, Instagram, Cda). W zależności od wybranej oferty sieci światłowodowej u poszczególnych operatorów – przeciętna szybkość uploadu wynosi 100 Mb/s.

Szybkość światłowodu

Odpowiadając na pytanie z powyższego akapitu jednym zdaniem – szybkość światłowodu (nawet w najtańszym pakiecie: 300 Mb/s downloadu i 100 Mb/s uploadu) umożliwia komfortowe korzystanie z sieci bez jakichkolwiek opóźnień, niezależnie czy oglądamy film na Netflixie, oddajemy się rozgrywce multiplatformowej czy przeglądamy LinkedIn w poszukiwaniu ciekawych ofert pracy.

Światłowody w Polsce – podsumowanie

Światłowody przesyłają dane przy pomocy fali świetlnej, a ich prędkość plasuje się nawet w granicach kilku Tb/s. Warto jednak pamiętać, że dla przeciętnego użytkownika wystarczy już 300-600 Mb/s, aby mógł komfortowo przeglądać Internet, oglądać firmy na serwisach streamingowych czy grać w najnowsze projekcje multiplatformowe bez opóźnień.

Sieć światłowodowa to praktycznie same zalety, zaczynając od niemal zerowego PINGU, przez błyskawiczną prędkość pobierania i wysyłania, aż po doskonałe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi (silny deszcz, wiatr czy opady śniegu). Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz mieć światłowód u siebie w domu – skorzystaj z wcześniej wymienionych map zasięgu oferowanej przez wybranego operatora.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kaczy Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Kaczy
Gość
Kaczy

11001100

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów