Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak przenieść numer do innego operatora sieci komórkowej?

35

Jak zmienić operatora i nie utracić swojego aktualnego numeru telefonu? Wystarczy skorzystać z możliwości jego przeniesienia, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do (często) bardziej atrakcyjnej oferty innej sieci i zachowujemy dotychczasowy numer. Sama procedura jest bardzo prosta, lecz wymaga paru czynności. Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki, które pomogą dokonać przeniesienia numeru i wyjaśnią na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kar zapisanych w umowie z obecną siecią. Cała procedura jest niezwykle prosta – warto jedynie trzymać się kilku żelaznych zasad.


>>> Szukasz pakietu na swój telefon? Sprawdź najlepsze oferty <<<


1. Udaj się do salonu operatora lub na jego stronę internetową – co korzystniejsze?

Możesz przenieść numer na trzy różne sposoby:

  • udając się do salonu sieci, do której chcesz przenieść nasz numer,
  • telefonicznie,
  • przez internet.

Każdy operator posiada swoją własny sposób przenoszenia numeru. Poniżej znajdziesz szczegółowe poradniki największych graczy na polskim rynku telefonii komórkowej:

Zobacz również poradniki dedykowane dla poszczególnych operatorów

T-MobileOrangePlayPlusVirgin MobilePremium MobilePlushnju mobileLajt MobileMobile Vikingsa2mobile

2. Jak wypełnić wniosek o przeniesienie numeru?

Abyś mógł rozpocząć proces przenoszenia numeru, musisz złożyć odpowiedni wniosek u docelowego operatora. Jeśli np. aktualnie masz numer w sieci Orange i chcesz przejść do T-Mobile, wniosek należy złożyć w T-Mobile. W każdym wypadku musisz osobiście podpisać wniosek. Jeśli dokonujesz tego drogą elektroniczną bądź telefoniczną, wtedy komplet dokumentów musisz wypełnić w obecności kuriera.


>>> Przenieś numer do danego operatora – poradniki <<<


3. Ile poczekasz na decyzję?

Zgodnie z polskim prawem (ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. „Prawo telekomunikacyjne” – Dz. U. z 2014 r., poz. 243 i „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych” – Dz. U. Nr 249, poz. 1670), operator musi rozpatrzyć Twój wniosek w ciągu:

  • 6 godzin, w przypadku gdy złożysz wniosek osobiście w biurze usługodawcy,
  • 3 dni roboczych, jeśli złożysz wniosek w inny sposób (przez internet, telefonicznie lub pocztą).

4. Podpisz zobowiązanie z nowym operatorem – czy otrzymasz stary numer?

Podpisując zobowiązanie z nowym operatorem, stajesz się jego Klientem. Główną korzyścią płynącą z przeniesienia numeru jest możliwość posiadania korzystniejszego abonamentu bądź wymarzonego smartfona. Przeniesienie nastąpi w chwili zakończenia poprzedniego zobowiązania – jego data widnieje na Twojej dotychczasowej umowie. Warto pamiętać o jednomiesięcznym okresie wypowiedzenia, w przypadku umowy na czas nieokreślony. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru konkretnej daty przeniesienia.


Kiedy przenieść numer?

Warto zrobić to jak najbliżej końca obecnego zobowiązania – złe rozplanowanie czasowe może spowodować „nałożenie się” na siebie dwóch abonamentów: u starego i nowego operatora, a co za tym idzie konieczność jednoczesnej zapłaty dwóch abonamentów.

Zalecamy przystąpić do tej procedury kilka dni przed końcem posiadanego abonamentu – cały proces trwa, w zależności od operatora, od jednego do dwóch dni roboczych. Oczywiście istnieje możliwość wyboru konkretnego dnia, w którym Twój numer ma zostać przeniesiony. Dokonaj świadomego wyboru.


Wymagane dokumenty do przeniesienia numeru – jakie?

W celu przeniesienia numeru wymagane jest przedstawienie odpowiednich dokumentów. Jeśli dokonujesz tego osobiście, ważne jest okazanie aktualnie posiadanego dowodu osobistego. Sytuacja komplikuje się w przypadku braku możliwości stawienia się w salonie operatora lub spotkania z kurierem. Wtedy musisz przygotować specjalne oświadczenie woli, dzięki któremu wybranej osobie dasz możliwość korzystania z czynności prawnych w Twoim imieniu. Treść powinna zawierać wyraźne wskazanie celu przeniesienia swoich praw, Twój numer dowodu osobistego, imię nazwisko, pesel oraz analogiczne dane osoby, która ma załatwić wszelkie formalności w Twoim imieniu. Uwaga – nie wszyscy operatorzy respektują tą formę działania i wymagają osobistego stawiennictwa. Przed przystąpieniem do procedury przeniesienia numeru warto zasięgnąć języka bezpośrednio u Twojego nowego usługodawcy.


Jakie kary umowne?

Inną możliwością, przeznaczoną raczej dla zdeterminowanych osób, jest zmiana operatora z wymuszeniem zapłaty kary umownej. Każda umowa zawiera klauzulę z kwotą naliczoną za przedwczesne zerwanie umowy na abonament. Najczęściej jest to suma pozostałych opłat abonamentowych. Czasami decyzja o skróceniu obecnej oferty jest korzystniejsza niż kara umowna – warto wziąć kalkulator i policzyć. Kiedy zapłacimy karę umowną? Do jej naliczenia dochodzi najczęściej minimum dwa miesiące przed planowanym końcem umowy.


Dlaczego przenosimy numer?

Poszczególni operatorzy przygotowują cały szereg promocji i okazji, które stanowią realną alternatywę dla posiadanej przez nas oferty. Miniony rok minął pod znakiem rewolucji internetu LTE, a większość operatorów skupiła swoje działania na promocji usług abonamentowych. Rezultatem są codzienne migracje parunastu tysięcy abonentów. Jednak wielu potencjalnych „uciekinierów” nie wie, jak tego dokonać. Szczegółową zmianę operatora wyjaśniają przepisy ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r., poz. 243 t.j.) i „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych” (Dz. U. Nr 249, poz. 1670). Uwaga – w wielu przypadkach za przeniesienie numeru otrzymamy bonus lub rabat!


>>> Promocje i rabaty za przeniesienie numeru <<<


Przeniesienie numeru na kartę

Jeśli chcesz przenieść numer do innego operatora, ważną kwestią, o której musisz pamiętać, jest konieczność rejestracji karty SIM. Każdy posiadacz abonamentu automatycznie został zarejestrowany w specjalnej bazie danych. W przypadku posiadaczy oferty na kartę, sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeśli nasza karta SIM w przeszłości obsługiwała abonament, wtedy nasze dane zostały już zarejestrowane. Jednak w przypadku chęci przeniesienia numeru, który został zakupiony jako prepaid, istnieje konieczność rejestracji. Tej musisz dokonać w salonie sprzedaży bądź korespondencyjnie, ponieważ operator musi zweryfikować naszą tożsamość.


Zmiana operatora nie taka straszna

Jak widać zmiana operatora nie jest zbyt absorbującą czynnością. Aby dokonać bezproblemowego procesu, wystarczy sztywno trzymać się wyznaczonych terminów, związanych z podpisaniem nowej i rozwiązaniem starej umowy – całą resztą zajmą się sami operatorzy. Szczegóły zaprezentowane zostały na materiale poniżej. Jeśli interesują Cię procedury przeniesienia numeru do konkretnego operatora komórkowego, znajdziesz je w naszym dziale przeniesienie numeru.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

35
Dodaj komentarz

avatar
24 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
WładysławWaldemarjurek80ns5MójnumerMarek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Thompson04
Gość
Thompson04

Konieczność zarejestrowania obecnej karty to porażka natomiast skany dowodu osobistego to jakieś nieporozumienie. Chętnie bym przeniósł numer np. z heyah do tego virgin ale tyle formalności to przesada aby zachować numer, nie da się prościej?

Ania30
Gość
Ania30

Niestety też przenoszę numer z heyah ( który posiadam 12 lat! ) do Orange i jest z tym mnóstwo problemów. W heyah zawsze byłam na kartę, nie na abonament, więc musiałam pójść do salonu T-mobile i zarejestrować numer na moje dane + robili skan dowodu osobistego. Po 2 dniach poszłam do Orange w celu przeniesienia numeru i przejscia na abonament Orange. Niestety przyszła odmowa z Orange, że dane z wniosku ( tego którego wypełniałam u heyah) nie pokrywają się z danymi, które podałam u Orange. Byłam w salonie Orange i wszystko jest dobrze wypełnione. Teraz muszę leciec do T-mobile i… Czytaj więcej »

Marcin z Komórkomatu
Gość

Aniu30 – sprawdź nasz poradnik przejścia do Orange:
https://komorkomat.pl/przeniesienie-numeru-do-orange-poradnik/
Jeżeli napotykasz na problemy w salonie, to spróbuj przenieść numer przez Internet lub telefonicznie dzwoniąc na numer 801 234 567.

Waldemar
Gość
Waldemar

Odradzam teraz w 2002 roku przechodzenie do Orange.Miałem abonament u tego operatora i musiałem zrezygnować na usługę „na kartę”z powodu słabiutkiego zasięgu na moim jak i również żony telefonie.
żeby bez problemu rozmawiać wychodzimy na balkon ,lub musimy stać przy otwartym oknie. Obecnie zastanawiam się nad zmianą operatora.Jestem w Orange PONAD 20-LAT i dopiero od około 1,5 roku są takie problemy.

kam
Gość
kam

Moja sytuacja jest taka: 16 czerwca kończy mi się umowa z T-mobile (okres rozliczeniowy miałam do 24 każdego miesiąca) przeniosłam nr do Orange, rozpatrzone pozytywnie ale.. datę przeniesienia wyznaczono na 25 czerwca. Moje pytanie w związku z tym: co się będzie działo z moim tel w okresie 17-24 czerwca? czy będzie „głuchy” czy jeszcze będę w T-mobile i będę mogła w związku z tym wykonywać odbierać i wykonywać połączenia?

Benedykt
Gość
Benedykt

Odnośnie kserowania dowodów, to miałem z TMobilem historię, że zamówiłem aktywację kurierem i przy odbiorze nie podpisałem umowy, bo chciano ode mnie pełnego ksero dowodu. Tymczasem zarówno w samych regulaminach operatora jak i w zaleceniach GIODO jest napisane, żeby dane niewymagane do umowy zamazywać. Tak też zrobiłem – zamazałem, co niepotrzebne, bo na co sieci mój kolor oczu, wzrost, imiona rodziców itp. Przecież z kompletem tych danych można wziąć kredyt, chwilówki i inne zobowiązania. Oferta, na którą się zdecydowałem była możliwa do nabycia tylko przez sklep internetowy TMobile. To w połączeniu z faktem, że za zgodę na udostępnianie danych dawali… Czytaj więcej »

Patryk
Gość
Patryk

Przy przeniesieniu numeru do Tmobile, nie należy zbytnio ufać zapewnieniom, że trwa to do 5 dni od momentu podpisania umowy przy kurierze. W moim przypadku kurier przywiózł tel. 27 lipca i numer do chwili obecnej nie został przeniesiony (9 sierpnia 2016)

asik
Gość
asik

to dziwne, bo ja ostatnio przenosiłam 2 numery (swój i Mamy) na ten ich abonament bez dodatkowych kosztów, blablabla i po dwóch dniach już wszystko śmigało normalnie. chociaż akurat u nas wszystko było załatwiane w salonie stacjonarnie, telefony też, więc obyło się bez udziału kuriera.

Grizzly
Gość
Grizzly

Przy przenoszeniu numeru na kartę do abonamentu nowa karta zadziałała tego samego wieczoru. Numer na kartę był w T-Mobile, abonament też wtej sieci.

WaldekP
Gość
WaldekP

dosłownie „zmiana operatora nie taka straszna”, przeniosłem do premium mobile dwa numery. Wystarczy złożyć podpis i resztą się operator zajmuje i przenosiny długo nie trwają

Kiepsko przenoszą w TMobile
Gość
Kiepsko przenoszą w TMobile

W przypadku TMobile numer nie został przeniesiony po podpisaniu umowy, a po reklamacji przeniesli numer jako widoczny tylko w swojej sieci i plusa, w innych numer przestał istnieć… Reklamacja za reklamacją, a sytuacja trwa.

magda
Gość
magda

dzień dobry byłam wierną klientką orange prze wiele lat , życie w biegu duże rachunki nigdy nie sprawdzałam rachunków szczegółowych bo myślałam ze firma podchodzi uczciwie i nie naciąga jak nabiłam rachunek nawet niechcący sory moja wina ale te sms przychodzące płatnepremium to chyba jakiś żart są tak nieczytelne i niejasne już nie wspomnę o przekazywniu danych ale jak dzisiaj zobaczyłam że za parę rozmów do niemiec na komórkę wyszlo mi 200 zł ok 2,5 za min no to przegięcie w dzisiejszych czasach więc przejdę do innego operatora

Gosia S
Gość
Gosia S

Kilka lat temu przenosiłam z ówczesnej Ery (dziś T-Mobile) do Play – procedura trwała kilkanaście minut, a następnego dnia rano byłam już w Play (przenosiłam numer poprzedniego dnia po południu)

Franek Dolas
Gość
Franek Dolas

i dałam sobie zrobić ksero dowodu osobistego , mimo że operator łamie przepisy art. 161 prawo telekomunikacyjne …

Wojciech Wit Gruszczyński
Gość
Wojciech Wit Gruszczyński

Ja mam takie case study: 4 numery od 19 lat w T-Mobile, na firmę Mamy. 30 lipca kończy się umowa, chcemy emigrować z tej sieci, bo przez 19 lat stali klienci byli traktowani gorzej niż nowi. Ciekawe są abonamenty od Plusha z 25 zł i Nju za 29 z opcją dodatkowych numerów to wychodzi po 20 i 19 zł. I teraz tak, Nju nie wystawia faktur, konsultant powiedział, że przy przenoszeniu numeru trzeba najpierw przerejestrować w T-Mobile na os. fizyczną. Moje wątpliwości: 1. Czy trzeba przerejestrowywać numery na os, fizyczną? Czy to oznacza dodatkowy miesiąc w T-Mobile? 2. Czy można… Czytaj więcej »

janusz
Gość
janusz

Ciekawe jest to ,ze jesli numer na kartę jest przypisany do abonenta, zgodnie z ustawa. To prawo operatorów za tym nie nadąża.W punkcie pierwszym jest napisane .Możesz zmienic operatora jesli jestes abonentem..>Tu odsyłam do pojecia abonent , To nie jest tylko ten co podpisze umowę z operatorem…

Faber
Gość
Faber

W sumie ja myślałam, że jest to znacznie bardziej problematyczne, ale miesiąc jakoś przed końcem umowy w Play skontaktowałam się z infolinią na Virgin Mobile i pomogli bez problemu co i jak z całą warstą formalną, wszystko tak do 4 dni trwało i mam plan za 29 zł zamiast 60 zl prawie, które przez dwa lata w tamtej sieci zostawiałem za to samo

MrTiesto1993
Gość
MrTiesto1993

jedno pytanie 10 stycznia 2018 podpisałem umowe z T-mobile przenosząc numer do nic z orange z tym że do dnia dzisiejszego numer nie przeszedł na karte T-mobile ile trwa przenoszenie numeru i czy w tym przypadku musze zgłosić sie do salonu T-mobile i wyjaśnić czemu numer jest dalej w orange ?

Donald Kupiec
Gość
Donald Kupiec

Witam, wlasnie dostalem smsa ze nie mozna przeniesc mojego numeru poniewaz nie zgadzaja sie dane, ja nie przenosilem zadnego numeru, ten sms mnie totalnie zaskoczyl czy jest mozliwe ze ktos probowal przeniesc moj numer bez mojej wiedzy?

Iks
Gość
Iks

Na pewno ktoś pomylił numer.

jurek80ns5
Gość
jurek80ns5

otóż to bez jego zgody a to ciekawe KTO TO USIŁOWAŁ?

Wintermute
Gość
Wintermute

To i ja swoje 4 grosze…
Wczoraj bylem u sprzedawcy Premium Mobile, zdecydowalem sie do nich przeniesc numer z TP S.A. czyli Porencz ;) Juz 5 minut po wyjsciu dostalem SMS, czy moze zmienie zdanie itd… Premium przyslal SMS, ze bede w ich sieci juz 26 CZERWCA czyli dwa okresy rozliczeniowe w sieci Porencz. DWA MIESIACE :)
A Wy piszecie o 4 dniach nawet ;)

Filip Witkowski
Gość
Filip Witkowski

Witam, czy osoba niepełnoletnia (16 lat) może przenieść numer na kartę? Mam dokument tożsamości, karta jest zarejestrowana (Jak coś to chodzi o przesiadkę z Plusha na kartę do RedBull Mobile SieMa na kartę).

Seweryn
Gość
Seweryn

Obawiam się, że nie. Mam 17 lat numer na kartę w Heyah i chcę przenieść numer do Orange, jednak system odrzuca żądanie przeniesienia numeru. Trzeba mieć 18 lat. Może tylko tak jest w Orange, ale szczerze w to wątpię.

Gosia
Gość
Gosia

Mam dwa numery w Play, chce je przenieść do Plusa. Jedna umowa kończy się 19.03, a druga 19.05. Kiedy najlepiej przenieść oba numery naraz i czy w ogóle jest to możliwe?

Marcin
Gość
Marcin

Mi w salonie plusa muwili że 3 miesiące przed końcem umowy w play mogę przejść do plusa. Mam podobnie jak ty mi umowa się kończy 16.03.2020

Młodzi na Dorobku
Gość
Młodzi na Dorobku

Z Orange do lajt mobile trwało to ponad dwa tygodnie…

Marcin
Gość
Marcin

Czy przenosząc numer z play do plusa muszę zwrócić dla Playa router od internetu stacjonarnego?

Miller
Gość
Miller

Nawet sobie ludzie nie wyobrażają jak niechętnie operatorzy przenoszą numery do siebie, dopóki sami się z tym nie zmierzą. Ja próbowałem 2 tygodnie w dwóch firmach, aż w końcu straciłem cierpliwość, poczytałem trochę i przeniosłem WSZYSTKIE numery do A2 Mobile. Tam już bez problemu, praktycznie natychmiastowe działanie

Ela
Gość
Ela

Przenoszę numer z NC+ do Orange. Składałam kilka wniosków w Orange, które są odrzucane podobno z powodu niezgodności danych. Z tym że dane były już sprawdzone kilkukrotnie. Nie mogę uzyskać informacji jakie dane są niezgodne.

Roman M.
Gość
Roman M.

Niezgodne z danymi PODANYMI (niekoniecznie prawidłowo) u poprzedniego operatora. Najpierw popraw na prawidłowe dane u obecnego operatora na zgodne z dokumentem tożsamości a potem ponów przeniesienie.

Ela
Gość
Ela

Dziękuję za dobrą radę, niestety – dane były kilkukrotnie sprawdzane wg. dowodu osobistego u obu operatorów, nadal sprawa nie jest załatwiona

Marek
Gość
Marek

Przenosiłem numer z abonamentu na karte a2mobile, nie było żadnego problemu. Wszystko przebiegło szybko. Wiele zaoszczędziłem, a oferta jest lepsza. Mam darmowe smsy, połączenia, nie muszę się już martwić, że naliczy mi za jakieś zbyt długie połączenia. Do tego internet, który w praktyce również się nie kończy, bo po wyczerpaniu pakietu lejek jest na tyle duży, że wszystko płynnie się ładuje. Świetna opcja.

Mójnumer
Gość
Mójnumer

Virgin się nie spieszy. Zdecydowałam się przenieść numer z Orange do Virgin. Karta na kartę. Virgin nie ma swoich placówek, ostatnio nawet punktom partnerskim zabronili podpisywać umów o przeniesienie w związku z wykradzeniem danych użytkowników. Zatem internet. Procedura jest opisana, przygotowana, wszystko zrozumiałe. Ale dziś mija 10 dzień od wypełnienia wniosku, a 6 od podpisania umowy u kuriera. Na pytania: dlaczego trwa to tak długo i kiedy uda im się numer przepisać, stwierdzają lakonicznie „kiedy otrzymamy umowę od kuriera” lub „nie wiemy, bie mamy na to wpływu”. Gdyby nie fakt, że mają najtańszą ofertę pozwalającą podtrzymać możliwość utrzymania numeru, nie… Czytaj więcej »

Władysław
Gość
Władysław

Mam pytanie do autora, czy przenosząc numer na kartę, do innego operatora tracę pieniądze zgromadzone na karcie? Jak piszemy jakiś artykuł, to powinniśmy robić to rzetelnie… prawda?

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów