Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Internet do gier – jaki wybrać?

avatar
6
zdjęcie przedstawiające podświetloną na czerwono klawiaturę gamingowego laptopa

Jesteś graczem i potrzebny Ci jak najlepszy Internet do gier? Z pewnością docenisz szybki przesył danych zarówno pobierania, jak wysyłania oraz niskie opóźnienie. Aby móc grać komfortowo będzie Ci potrzebne szybkie i stabilne łącze. Jak wybrać odpowiedni Internet do gier?


Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Jaki jest szybki Internet?

Każdy, kto choć raz w swoim życiu zetknął się z grami sieciowymi, ten wie, jak istotny jest szybki Internet. Przerwy, opóźnienia, porażki wywołane chwilowym zamrożeniem ekranów – lista jest naprawdę długa. Bardzo często winowajca jest jeden – PING. Co to właściwie jest?

PING to najważniejsza miara prędkości Internetu w grach. Jest on oznaczony wartościami w milisekundach, które mówią o tym, ile czasu potrzebuje komputer, aby odpowiedzieć na zapytanie z sieci. Właśnie takie opóźnienie względem tego, co dzieje się w grze, zobaczysz na ekranie.

Wysoki PING jest więc kluczową wartością, gdy gra się na przykład w strzelanki i chce się móc odpowiednio precyzyjnie wycelować. Te wartości rzecz jasna są bardzo małe, ale może się zdarzyć, że po oddaniu celnego naszym zdaniem strzału, przeciwnika w danym miejscu już nie będzie. PING-u nie należy mylić z wartością FPS, czyli liczbą klatek na sekundę, te będą zależały już nie od prędkości Internetu, a od szybkości twojego komputera.

Jaki komputer do gier?

Aktualny PING najlepiej sprawdzić, wchodzą na stronę internetową, która mierzy prędkość łącza internetowego, na przykład https://www.speedtest.pl/. Wartości sięgające do 50 ms są akceptowalne, nawet wyższe nie oznaczają, że rozgrywka będzie mniej płynna. Problemy mogą zacząć się jednak od wartości 100 ms, więc warto mieć to na uwadze.

Cechy szybkiego Internetu:

  • duża prędkość wysyłania,
  • duża prędkość odbierania,
  • niski PING,
  • stabilne łącze.

Po co szybki Internet?

Wybierając ofertę internetową z myślą o grach wideo trzeba wziąć pod uwagę prędkość sieci. O czym czasem się zapomina, istotna tu jest prędkość wysyłania, odpowiednio wysoka, a warto pamiętać, że ta jest często kilkukrotnie niższa niż pobierania, a pozwala na szybkie przesłanie dużej ilości danych, co czasem przydaje się w grach. Dużą prędkość wysyłania na pewno docenią również ci, którzy swoje rozgrywki przekazują dalej, czyli streamerzy, bo w tym wypadku obciążenie sieci może być naprawdę duże.

Kluczowa jest jest jednak prędkość pobierania. To ona będzie świadczyła o tym, jak szybko będą pobierały się informacje w czasie rozgrywki online. Tu warto się nie ograniczać i wybrać możliwie najszybsze łącze.

grafika przedstawiająca złącze światłowodowe w powiększeniu

Prędkość pobierania przydaje się z jeszcze jednego powodu – dzisiejsze gry to prawdziwe programistyczne molochy. Czasem aktualizacje w grach online potrafią ważyć kilka gigabajtów, nawet jeśli gra, pozornie, jest niewielka. Na przykład Hearthstone, który posiada również wersję mobilną, potrafi poprosić o zainstalowanie pakietu danych o rozmiarze kilku gigabajtów. Cyberpunk 2077 po pełnej błędów premierze wprowadził poprawki ważące ponad 30 GB!

Warto pamiętać o jeszcze jednym istotnym elemencie, czyli rozmiarze samych gier. Jasne, część z nich można wciąż kupić na wygodnych i szybkich płytach Blu-Ray, ale z pewnością nie wszystkie. Pobranie całej gry przy powolnym Internecie może potrwać wieczność. Na przykład Call of Duty: Vanguard waży 95 GB, a wraz z sieciowym Warzone musimy być gotowi na pobranie… 270 GB. Z wolnym Internetem może to trwać całą wieczność.

Telefon gamingowy dla gracza

5G czy Internet światłowodowy?

Kolejna generacja sieci bezprzewodowej to następny krok milowy, jaki pokonuje łączność internetowa. To ważny i przede wszystkim szalenie szybki sposób na połączenie z siecią. Ma móc obsługiwać transfer 10 gigabajtów na sekundę! Niestety, w praktyce jest to znacznie mniej.

Internet 5G

Dla mniej zaawansowanych graczy i tych niedzielnych, którzy w gry grają głównie za pomocą telefonów komórkowych sieć 5G z pewnością będzie wystarczająca. Przy wyjątkowo mocnym sygnale może ona odpowiadać nawet bardziej wymagającym. Problem z siecią 5G i w ogóle z Internetem mobilnym jest taki, że operatorzy nakładają na użytkowników ograniczenia transferu.

grafika firmy T-Mobile symbolizująca nielimitowany Internet w telefonie komórkowym

Choć raczej trudno wykorzystać internetową paczkę do gry na przykład w Pokemon GO, zwłaszcza jeśli jest większa niż 5 gigabajtów. Inną sprawą są aktualizacje i samo pobieranie oprogramowania – nawet duże update’y gier mobilnych mogą sprawić, że pakiet skończy się nie wiadomo kiedy.

Przykładowy Internet mobilny 5G – oferta Premium Mobile:

Przykładowy światłowód – oferta Vectra:

Dlatego dla gracza najlepszym rozwiązaniem będzie stałe łącze, im szybsze, tym lepsze. Zupełnie bezkonkurencyjna jest sieć światłowodowa, które osiąga najwyższe prędkości. No i nie ma tu żadnych ograniczeń transferu, więc nawet największe aktualizacje i gry nie powinny stanowić problemu. Na przykład w ofercie UPC prędkość pobierania zaczyna się od 300 Mb/s, ale ma też np. ofertę z prędkością do 1000 Mb/s (do 1 Gb/s) w dobrej cenie, co powinno wystarczyć każdemu graczowi. W dodatku w cenie abonamentu zyskasz Netflixa!

Są oczywiście osoby, które z różnych powodów nie będą w stanie zainstalować w swoim domu Internetu przewodowego, nie mówiąc już o światłowodzie. W takiej sytuacji należy zainteresować się ofertą operatorów, którzy posiadają „nieskończone” pakiety mobilne.

Wracając jeszcze do Internetu mobilnego LTE, ciekawym rozwiązaniem jest Internet na kartę. W tym przypadku doładowujesz konto wtedy, kiedy chcesz! Najlepszym tego przykładem jest Mobile Vikings:

Internet mobilny bez limitu

Wybierz Internet mobilny LTE/5G, jeżeli:

  • nie grasz w gry online wymagające szybkiego i nieograniczonego łącza (np. RTS),
  • zależy Ci na mobilności,
  • korzystasz częściej z laptopa niż z PC.

Wybierz światłowód, jeżeli:

  • grasz w rozbudowane gry online „gigażerne” – mające duże zapotrzebowanie GB na łatki, aktualizacje itd.,
  • musisz mieć pewność, że Internetu starczy do końca miesiąca,
  • nie przeszkadza Ci ewentualny kabel Ethernet.

Internet dla gracza – czego jeszcze potrzebujesz?

Obok sprzętu do grania i szybkiego Internetu trzeba podjąć należy podjąć jeszcze kilka drobnych decyzji. Po pierwsze warto wiedzieć, jaki router dostarczy Twój operator do światłowodu. Jeśli decydujesz się właśnie na sieć światłowodową, to pamiętaj, że urządzenie powinno mieć porty LAN i WLAN o przepustowości 1000 Mb/s. Dobrze, gdy Twoja sieć domowa będzie pracowała w dwóch częstotliwościach 2,4 i 5 GHz, co przełoży się na jakość rozgrywki.

Oczywiście istnieje również możliwość, aby konsolę czy peceta podłączyć przewodem Ethernet. Takie rozwiązanie, przy posiadaniu szybkiego Internetu, jest zdecydowanie najpewniejsze. Pozwoli to nie tylko wycisnąć ostatnie soki z prędkości transferu, na którą się zdecydowałeś, ale również powinno zabezpieczyć przed wzrostem PING-u.

Niezawodny Internet do gier – podsumowanie

Niski ping to podstawa w Internecie do gier online. Najlepszą opcją będzie wybór stabilnego łącza. Internet stacjonarny (najlepiej Internet światłowodowy) o odpowiedniej prędkości łącza (prędkości wysyłania oraz prędkości pobierania danych) Mb/s to wręcz konieczność! Łącze światłowodowe rzędu 300 Mb/s to zdecydowanie zbyt mało do gamingu, ale pamiętaj – liczy się także jego wysoka stabilność! Wracając do prędkości, dobrze, gdy ma blisko lub ponad 1000 Mb/s.

Dobrze, gdy czas trwania umowy nie jest długi – polecamy tu umowę bezterminową, tj. na czas nieokreślony, ewentualnie na 12 miesięcy. W przypadku Internetu 5G (a więc bezprzewodowego) jego teoretyczne możliwości są fenomenalne, ale przy dzisiejszym stanie infrastruktury 5G (jeszcze) może nie być to odpowiednie łącze internetowe dla takich bardzo wymagających użytkowników, jak graczy online.

Wygodne fotele gamingowe:

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Do gier komputerowych online najlepiej sprawdzi się szybkie i stabilne łącze światłowodowe o prędkości >500 Mb/s, a nawet szybsze. Jeżeli nie masz dostępu do takiej infrastruktury w swoim miejscu zamieszkania, warto spróbować szybkiego Internetu mobilnego 5G bez limitu GB.
Im szybszy, tym... lepszy. Nie zapominaj jednak tylko o wysokiej prędkości downloadu i uploudu i niskim PING-u, ale też o jego niezawodności. Pod tym względem najbezpieczniejszy jest zdecydowanie nowoczesny światłowód.
Na szczęście obecnie wybór dobrego Internetu do gier w sieci jest bardzo szeroki. Nieważne, czy będzie to Internet od operatora T-Mobile, Orange, Plus, Vectra czy UPC - ważne, żeby był wystarczająco szybki i stabilny.

star ocena
4.8/5 - (17 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

300mb/s i to jest malo na granie online ? autor ja mam lacze 100mb/s swiatlowod aktualnie w holandii i ping 15 w cs:go, wiec cos twoja teoria o kant stolka, pozdrawiam.

ja też mam neta toya i wszystko dziala jak powinno. zero problemow z predkoscia czy zacinaniem

Polecam toya nieźle se radzi niski ping i paket loostow nie ma

również polecam toya

wg mnie internet z toya spoko sobie radzi i się nie zacina

Toy toya

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.