Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Internet do gier – jaki wybrać?

Jaki Internet do gier online?

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-27

Jesteś graczem i potrzebny Ci jak najlepszy Internet do gier? Z pewnością docenisz szybki przesył danych zarówno pobierania, jak wysyłania oraz niskie opóźnienie. Aby móc grać komfortowo będzie Ci potrzebne szybkie i stabilne łącze. Jak wybrać odpowiedni Internet do gier?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023.


Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Jaki jest szybki Internet?

Każdy, kto choć raz w swoim życiu zetknął się z grami sieciowymi, ten wie, jak istotny jest szybki Internet. Przerwy, opóźnienia, porażki wywołane chwilowym zamrożeniem ekranów – lista jest naprawdę długa. Bardzo często winowajca jest jeden – PING. Co to właściwie jest?

UPC Internet światłowodowy promocja

PING to najważniejsza miara prędkości Internetu w grach. Jest on oznaczony wartościami w milisekundach, które mówią o tym, ile czasu potrzebuje komputer, aby odpowiedzieć na zapytanie z sieci. Właśnie takie opóźnienie względem tego, co dzieje się w grze, zobaczysz na ekranie.

PING jest więc kluczową wartością, gdy gra się na przykład w strzelanki i chce się móc odpowiednio precyzyjnie wycelować. Te wartości rzecz jasna są bardzo małe, ale może się zdarzyć, że po oddaniu celnego naszym zdaniem strzału, przeciwnika w danym miejscu już nie będzie. PING-u nie należy mylić z wartością FPS, czyli liczbą klatek na sekundę, te będą zależały już nie od prędkości Internetu, a od szybkości twojego komputera.

Jaki komputer do gier?

Aktualny PING najlepiej sprawdzić, wchodzą na stronę internetową, która mierzy prędkość łącza internetowego, na przykład https://www.speedtest.pl/. Wartości sięgające do 50 ms są akceptowalne, nawet wyższe nie oznaczają, że rozgrywka będzie mniej płynna. Problemy mogą zacząć się jednak od wartości 100 ms, więc warto mieć to na uwadze.

Cechy szybkiego Internetu:

 • duża prędkość wysyłania
 • duża prędkość odbierania
 • niski PING
 • stabilne łącze

Po co szybki Internet?

Wybierając ofertę internetową z myślą o grach wideo trzeba wziąć pod uwagę prędkość sieci. O czym czasem się zapomina, istotna tu jest prędkość wysyłania, odpowiednio wysoka, a warto pamiętać, że ta jest często kilkukrotnie niższa niż pobierania, a pozwala na szybkie przesłanie dużej ilości danych, co czasem przydaje się w grach. Dużą prędkość wysyłania na pewno docenią również ci, którzy swoje rozgrywki przekazują dalej, czyli streamerzy, bo w tym wypadku obciążenie sieci może być naprawdę duże.

Orange Światłowód promocja

Kluczowa jest jest jednak prędkość pobierania. To ona będzie świadczyła o tym, jak szybko będą pobierały się informacje w czasie rozgrywki online. Tu warto się nie ograniczać i wybrać możliwie najszybsze łącze.

Prędkość pobierania przydaje się z jeszcze jednego powodu – dzisiejsze gry to prawdziwe programistyczne molochy. Czasem aktualizacje w grach online potrafią ważyć kilka gigabajtów, nawet jeśli gra, pozornie, jest niewielka. Na przykład Hearthstone, który posiada również wersję mobilną, potrafi poprosić o zainstalowanie pakietu danych o rozmiarze kilku gigabajtów. Cyberpunk 2077 po pełnej błędów premierze wprowadził poprawki ważące ponad 30 GB!

Warto pamiętać o jeszcze jednym istotnym elemencie, czyli rozmiarze samych gier. Jasne, część z nich można wciąż kupić na wygodnych i szybkich płytach Blu-Ray, ale z pewnością nie wszystkie. Pobranie całej gry przy powolnym Internecie może potrwać wieczność. Na przykład Call of Duty: Vanguard waży 95 GB, a wraz z sieciowym Warzone musimy być gotowi na pobranie… 270 GB. Z wolnym Internetem może to trwać całą wieczność.

5G czy światłowód?

Plus promocja routerów 5G

Kolejna generacja sieci bezprzewodowej to następny krok milowy, jaki pokonuje łączność internetowa. To ważny i przede wszystkim szalenie szybki sposób na połączenie z siecią. Ma móc obsługiwać transfer 10 gigabajtów na sekundę! Niestety, w praktyce jest to znacznie mniej.

Internet 5G

Dla mniej zaawansowanych graczy i tych niedzielnych, którzy w gry grają głównie za pomocą telefonów komórkowych sieć 5G z pewnością będzie wystarczająca. Przy wyjątkowo mocnym sygnale może ona odpowiadać nawet bardziej wymagającym. Problem z siecią 5G i w ogóle z Internetem mobilnym jest taki, że operatorzy nakładają na użytkowników ograniczenia transferu.

Światłowód Plus promocja

Choć raczej trudno wykorzystać internetową paczkę do gry na przykład w Pokemon GO, zwłaszcza jeśli jest większa niż 5 gigabajtów. Inną sprawą są aktualizacje i samo pobieranie oprogramowania – nawet duże update’y gier mobilnych mogą sprawić, że pakiet skończy się nie wiadomo kiedy.

Przykładowy Internet mobilny 5G – oferta Premium Mobile:

Przykładowy światłowód – oferta Vectra:

Dlatego dla gracza najlepszym rozwiązaniem będzie stałe łącze, im szybsze, tym lepsze. Zupełnie bezkonkurencyjna jest sieć światłowodowa, które osiąga najwyższe prędkości. No i nie ma tu żadnych ograniczeń transferu, więc nawet największe aktualizacje i gry nie powinny stanowić problemu. Na przykład w ofercie UPC prędkość pobierania zaczyna się od 300 Mb/s i 25 Mb/s wysyłania danych, ale ma też np. ofertę z prędkością do 750 Mb/s w dobrej cenie, co powinno wystarczyć każdemu graczowi.

Są oczywiście osoby, które z różnych powodów nie będą w stanie zainstalować w swoim domu Internetu przewodowego, nie mówiąc już o światłowodzie. W takiej sytuacji należy zainteresować się ofertą operatorów, którzy posiadają „nieskończone” pakiety mobilne.

Mobile Vikings Internet na kartę promocja

Internet mobilny bez limitu

Wybierz Internet mobilny LTE/5G, jeżeli:

 • nie grasz w gry online wymagające szybkiego i nieograniczonego łącza (np. RTS)
 • zależy Ci na mobilności
 • korzystasz częściej z laptopa niż z PC

Wybierz światłowód, jeżeli:

 • grasz w rozbudowane gry online „gigażerne” – mające duże zapotrzebowanie GB na łatki, aktualizacje itd.
 • musisz mieć pewność, że Internetu starczy do końca miesiąca
 • nie przeszkadza Ci ewentualny kabel Ethernet

Internet dla gracza – czego jeszcze potrzebujesz?

Obok sprzętu do grania i szybkiego Internetu trzeba podjąć należy podjąć jeszcze kilka drobnych decyzji. Po pierwsze warto wiedzieć, jaki router dostarczy Twój operator do światłowodu. Jeśli decydujesz się właśnie na sieć światłowodową, to pamiętaj, że urządzenie powinno mieć porty LAN i WLAN o przepustowości 1000 Mb/s. Dobrze, gdy Twoja sieć domowa będzie pracowała w dwóch częstotliwościach 2,4 i 5 GHz, co przełoży się na jakość rozgrywki.

Plus promocja MSI

Oczywiście istnieje również możliwość, aby konsolę czy peceta podłączyć przewodem Ethernet. Takie rozwiązanie, przy posiadaniu szybkiego Internetu, jest zdecydowanie najpewniejsze. Pozwoli to nie tylko wycisnąć ostatnie soki z prędkości transferu, na którą się zdecydowałeś, ale również powinno zabezpieczyć przed wzrostem PING-u.

Niezawodny Internet do gier – podsumowanie

Niski ping to podstawa w Internecie do gier online. Najlepszą opcją będzie wybór stabilnego łącza. Internet stacjonarny (najlepiej Internet światłowodowy) o odpowiedniej prędkości łącza (prędkości wysyłania oraz prędkości pobierania danych) Mb/s to wręcz konieczność! Łącze światłowodowe rzędu 300 Mb/s to zdecydowanie zbyt mało do gamingu, ale pamiętaj – liczy się także jego wysoka stabilność! Wracając do prędkości, dobrze, gdy ma blisko lub ponad 1000 Mb/s.

Dobrze, gdy czas trwania umowy nie jest długi – polecamy tu umowę bezterminową, tj. na czas nieokreślony, ewentualnie na 12 miesięcy. W przypadku Internetu 5G (a więc bezprzewodowego) jego teoretyczne możliwości są fenomenalne, ale przy dzisiejszym stanie infrastruktury 5G (jeszcze) może nie być to odpowiednie łącze internetowe dla takich bardzo wymagających użytkowników, jak graczy online.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
koso

wg mnie internet z toya spoko sobie radzi i się nie zacina

Piotr

Toy toya

adrian

również polecam toya

Damian

Polecam toya nieźle se radzi niski ping i paket loostow nie ma

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów