Znaleźliśmy 21 ofert spełniające Twoje kryteria.

Internet światłowodowy

Internet światłowodowy to nowoczesny, szybki i bardzo stabilny rodzaj przewodowego połączenia internetowego. W przeciwieństwie do klasycznego Internetu „na kabel”, ten opiera się na zupełnie innej technologii, gdzie sygnał przesyłany jest za pomocą fal światła widzialnego.

Internet światłowodowy – początki

Początki światłowodu sięgają… lat 30 XX wieku. Oczywiście w tamtych latach nikt nie marzył o Internecie, ale to właśnie w 1930 roku Henrich Lamm przesłał za pomocą włókien optycznych obraz żarnika żarówki na odległość. Można powiedzieć, że właśnie na tej koncepcji przesyłu danych opiera się współczesny Internet światłowodowy.

Niemal pół roku później, w 1977 roku, powstał pierwszy światłowód telekomunikacyjny do zastosowań komercyjnych. Był on dostępny dla mieszkańców Long Beach w Kalifornii. Z kolei w 1996 roku przeciągnięto przez Ocean Spokojny pierwszy przewód światłowodowy, a rok później – dookoła globu. Już stało się wiadome, że łącze światłowodowe to przyszłość nowoczesnego Internetu.

Internet światłowodowy – charakterystyka

Jak już wspomniano we wstępie, światłowód to połączenie przewodowe, ale zupełnie inne niż w przypadku klasycznego Internetu stacjonarnego. Zamiast przewodów miedzianych wykorzystuje się w jego przypadku włókno szklane i tworzywa sztuczne, a przesył danych następuje nie za pomocą sygnału elektrycznego, lecz za pomocą fal światła widzialnego, ale również za pomocą zer i jedynek (system binarny). To właśnie ta cecha warunkuje jego niezwykłą szybkość.

Przewód światłowodowy dzielimy na 3 części: jego rdzeń, płaszcz i warstwy ochronne. Pierwszy z nich jest wykonany zwykle z kwarcu. Płaszcz z kolei jest warstwą odbijającą światło, natomiast ostatni element – jak sama nazwa wskazuje – pełni funkcje ochronne wzmacniając przewód światłowody, który sam w sobie jest bardzo delikatny.

Internet światłowodowy – prędkości

Rekord szybkości przesyłu danych za pomocą światłowodu został ustalony w 2022 roku przez duńskich naukowców. Osiągnęli oni prędkość rzędu 1,84 Pbit/s. Co to oznacza? W praktyce przy takim transferze danych można ściągnąć np. całą bibliotekę Spotify lub 329 tys. filmów w mniej niż sekundę! Światłowód do komercyjnych zastosowań nie jest aż tak piekielnie szybki, ale i tak jest to najszybszy rodzaj połączenia internetowego, jaki może sobie zamówić przeciętny Kowalski.

Średnia prędkość Internetu domowego w Polsce wynosi 100 Mb/s, ale zazwyczaj operatorzy oferują szybsze łącza. Zwykle oferowany w Polsce światłowód zapewnia do 300, 600 lub do 1000 Mb/s (1 Gb/s). Należy mieć na uwadze, że są to maksymalne transfery, co zgodnie z umową może oznaczać, że w praktyce mogą być np. o połowę niższe. Nie ma się jednak czym przejmować, gdyż światłowód sam w sobie jest odporny na różnego rodzaju zakłócenia i jest o wiele stabilniejszym łączem niż klasyczny miedziany przewód.

Internet światłowodowy – kto oferuje i w jakiej cenie?

Oferty Internetu światłowodowego znajdziesz u wielu operatorów telekomunikacyjnych – zarówno tych największych, jak i tych mniejszych działających lokalnie.

Oto najbardziej znani operatorzy świadczący usługi światłowodowe w Polsce:

To oczywiście tylko niektórzy gracze na rynku. Zazwyczaj oferowane prędkości wahają się od 300 do 1000 Mb/s. Jak dobrze poszukasz, to Internet światłowodowy w Polsce kupisz już za około 40-50 zł miesięcznie, ale jeżeli zależy Ci na szybszym transferze, to będzie to koszt wyższy o około 20 zł. Topowe oferty mogą kosztować około 100 zł na miesiąc.

Umowa zwykle podpisywana jest na okres 12-24 miesięcy, ale zdarzają się wyjątki (np. Orange i nju mobile), gdzie zamówisz światłowód na czas nieokreślony, a więc na umowę bezterminową. W tym przypadku należy jednak liczyć się z nieco wyższymi rachunkami miesięcznymi – coś za coś.

Internet światłowodowy – dla kogo?

Tak naprawdę to łącze światłowodowe można polecić każdemu. Często oferowane są one w bardzo podobnej lub tylko nieznacznie wyższej cenie od klasycznego Internetu stacjonarnego, a zapewniają o wiele stabilniejsze połączenie, a także wyższe prędkości transferu.

Ze światłowodu ucieszą się zwłaszcza osoby grające w wymagające gry online, a także osoby pracujące zdalnie z domu. Światłowód jest dla takich internautów wręcz czymś obowiązkowym, a nawet wciąż raczkujące 5G (Internet bezprzewodowy najnowszej generacji) nie jest w stanie go zastąpić.

Internet światłowodowy – zalety

Internet światłowodowy ma wiele plusów i naprawdę niewiele minusów. Największymi zaletami światłowodu są:

  • nieporównywalna stabilność łącza
  • bardzo wysokie prędkości transferu
  • możliwość rozdzielenia sygnału na cały dom/mieszkanie za pomocą routera Wi-Fi
  • duży wybór/konkurencja ofert u operatorów…
  • …a co za tym idzie, coraz lepsze ceny
  • częste oferty łączone, np. światłowód + TV z rabatem

To tylko najważniejsze z nich. Minusem może być konieczność podpisania umowy na wiele miesięcy (choć nie zawsze musi być to konieczne), a także dostępność światłowodu w Twoim miejscu zamieszkania. Może się okazać, że nie każdy – lub nawet żaden – z operatorów będzie świadczyć usługi światłowodowe w Twojej okolicy.

Wszystko co musisz wiedzieć o Internecie światłowodowym

Obecnie Internet światłowodowy nie jest wcale wyraźnie droższy od klasycznych łącz kablowych. Jego ceny zazwyczaj zaczynają się – w zależności od operatora, prędkości transferu, rodzaju umowy – od ok. 40-50 zł miesięcznie.
Jego teoretyczne prędkości są wręcz niewyobrażalne, ale do zastosowań komercyjnych są z oczywistych względów ograniczone. Jest to wciąż najszybsze połączenie przewodowe, a transfery oferowane przez operatorów w Polsce wynoszą zazwyczaj 300-1000 Mb/s.
Wielu operatorów telekomunikacyjnych oferuje tzw. pakiety łączone składające się co najmniej z 2 różnych usług, jak np. światłowód i telewizja. Zamiast płacić je osobno, połącz te usługi w ramach jednej umowy i skorzystaj z rabatu.
Internet światłowodowy stanowi podstawę oferty internetowej wielu operatorów, jak np. UPC, Orange, Netia, Vectra, Plus, Play czy T-Mobile. Oprócz nich jest jeszcze wielu lokalnych operatorów.
W takim przypadku wybierz – o ile jest to możliwe – Internet światłowodowy z umową bezterminową. To od Ciebie zależy, jak długo potrwa umowa z operatorem. Obowiązuje Cię miesięczny okres wypowiedzenia.
Dla wygody! Często kupisz go w b. podobnej (lub identycznej) cenie, co zwykły Internet stacjonarny, który jest znacznie wolniejszy i mniej stabilny. Skoro widać różnicę, to warto go wybrać, nawet jeśli oznaczałoby to dołożenie kilku złotych.