Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Czytnik linii papilarnych w telefonie – jak działa, czy jest przydatny?

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych w telefonie to pozycja obowiązkowa każdego nowoczesnego smartfona. Od paru lat trudno znaleźć model uznanego producenta, który by go nie posiadał. Skanery linii papilarnych umieszczane są w różnych miejscach smartfona, m.in. na tylnej obudowie lub w ekranie. Jak działają i które telefony z czytnikami linii papilarnych są szczególnie warte uwagi?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022.

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Jedną z bardziej istotnych nowinek, która pojawiła się przed paru laty, był czytnik linii papilarnych. Technologia ta zagościła w smartfonach na dobre. Jak działa czytnik linii papilarnych i czy jest to tylko dodatkowy gadżet, czy może użyteczna i wygodna funkcja naszego telefonu?

Najlepsze telefony z czytnikiem w ekranie

Każdy z nas posiada unikalną kompozycję linii papilarnych. Żeby czytnik działał poprawnie, musi najpierw zeskanować odcisk naszego palca. Dlatego w momencie konfiguracji telefonu, jesteśmy zazwyczaj proszeni o kilkukrotne lub kilkunastokrotne jego przyłożenie do powierzchni odczytującej odcisk. Tym sposobem w pamięci urządzenia zapisywany jest jego pełny obraz. W momencie dotknięcia skanera, telefon rozpoznaje nasz odcisk palca i odblokowuje urządzenie – oczywiście jeśli obraz zapisany w pamięci jest identyczny z obrazem odcisku, który właśnie został przyłożony.

Najpopularniejsze telefony z czytnikiem linii papilarnych 2024:

Co ciekawe, żeby odblokować smartfona urządzenie nie porównuje całego obrazu zapisanego w pamięci, gdyż taki proces trwałby zbyt długo i wymagałby dość dużych mocy obliczeniowych. Urządzenie porównuje natomiast kilka charakterystycznych i indywidualnych cech odcisków palca, takich jak rozgałęzienia i zakończenia linii papilarnych. Na tej podstawie system albo zatwierdza komendę „odblokuj” albo urządzenie pozostaje zablokowane. Co ważne, zazwyczaj w przypadku smartfonów wystarczy, że tylko 40 procent cech charakterystycznych jest zgodnych do odblokowania urządzenia.

Jakie są rodzaje czytników linii papilarnych?

Czytnik linii papilarnych w telefonie może być:

  • na tylnej obudowie
  • z przodu pod ekranem
  • na bocznej ramce
  • w wyświetlaczu OLED/AMOLED

Na Komórkomacie testowaliśmy wiele telefonów ze skanerami linii papilarnych. Jak się one sprawowały w praktyce? Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Najlepsze telefony z czytnikiem na bocznej krawędzi

Motorola G200

Moto G200

Motorola doskonale pokazuje, że da się łączyć niezłe wzornictwo, mocne podzespoły i aparat. Telefon pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Snapdragon 8 Gen 1, który otrzymuje wsparcie 8 lub 12 GB pamięci RAM, a na pliki użytkownika przeznaczono 256 GB.

SPRAWDŹ oferty z Motorola G200

Wyświetlacz tego świetnie wycenionego smartfona z 5G ma aż 6,80″ i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2460. Wartość ppi wynosi 395. Należy podkreślić, że jest to panel IPS z odświeżaniem aż 144 Hz! Poza tym Motorola G200 ma ogniwo o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem o mocy do 33 W.

Recenzja Motorola G200


Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 IISony Xperia 5 II to ciekawy wybór dla tych, którzy szukają niemal czystego Androida i dobrej jakości dźwięku. I do tego (w porównaniu do większości nowych flagowców) dość kompaktowych rozmiarów.

Sony Xperia 5 II posiada ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 865. Telefon zaopatrzono w 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz ma przekątną 6,1 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2520 pikseli. Zagęszczenie ich na cal wynosi 449 – identycznie, co w starszej Xperii 5. Sprzęt wyposażono w akumulator o pojemności 4000 mAh, nie dano jednak możliwości ładowania bezprzewodowego, jest jednak to szybkie 18 W.

Recenzja Sony Xperia 5 II


Redmi Note 10 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 ProRedmi Note 10 Pro to średniak niemal idealny. Dobra jakość wykonania, duża kultura pracy i wydajna bateria całkiem dobrze korespondują z atrakcyjną ceną.

SPRAWDŹ oferty z Redmi Note 10 Pro

Redmi Note 10 Pro posiada procesor Qualcomm Snapdragon 732G. Na pokładzie znajdują się też 6 lub 8 GB pamięci RAM i 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz Super AMOLED ma przekątną 6,67 cala i odświeżanie 120 Hz. Uwaga – ten telefon oferuje poczwórny aparat z głównym obiektywem 108 Mpix! Akumulator Li-Po ma pojemność 5020 mAh i wspiera szybkie ładowanie. Nie napełnicie go natomiast indukcyjnie.

Recenzja Redmi Note 10 Pro


Najlepsze telefony z czytnikiem w ekranie

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi 12 ProXiaomi 12 Pro zadebiutował na rynku na przełomie 2021 i 2022 roku. Co może nam zaoferować ten świetny flagowiec chińskiego giganta?

SPRAWDŹ oferty z Xiaomi 12 Pro

Sercem Xiaomi 12 Pro jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 i 8-12 GB pamięci RAM. Pamięci na dane dostaniesz tu aż 256 gigabajtów. Wyświetlacz typu AMOLED ma tu przekątną 6,73″ i odświeżanie na poziomie 120 Hz. W dodatku jego zagęszczenie pikseli na cal to aż 512 ppi! Xiaomi 12 Pro ma ogniwo o pojemności 4600 mAh. Na pokładzie tego świetnego smartfona nie zabrakło modułu 5G, głośników stereo, potrójnego aparatu 3x 50 Mpix czy Dual SIM.


realme GT Neo 2

realme GT 2 NEO

Xiaomi Mi 11i jest tani? To co powiesz o jeszcze tańszym realme GT Neo 2 z równie mocnym procesorem!

SPRAWDŹ oferty z realme GT Neo 2

Tak! Model realme GT Neo 2 ma ośmiordzeniowego Snapdragona 870 3,20 GHz i minimum 6 GB RAM. Są też wersje z 8 i aż 12 GB pamięci operacyjnej! Chiński producent nie zapomniał też o innych ważnych podzespołach – jest tu więc ekran Super AMOLED 6,62″ 120 Hz, potrójny aparat fotograficzny, łączność 5G czy bateria 5000 mAh z ładowaniem 65 W! To zdecydowanie jeden z faworytów w swojej kategorii cenowej!


Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra

Jedno z najpotężniejszych urządzeń na rynku. Jak to bywa we flagowcach Samsunga – zarówno jakość wykonania, jak i podzespoły są z najwyższej półki. Do tego dochodzi naprawdę świetny aparat fotograficzny.

SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Samsung Exynos 2100. Telefon ma aż 12 GB pamięci RAM i 128, 256 lub 512 GB na zdjęcia, aplikacje i inne pliki użytkownika. Wyświetlacz Dynamic AMOLED 2x ma przekątną 6,80 cala prezentuje się przepięknie! Akumulator ma pojemność 5000 mAh. Flagowiec wyposażony jest w szybkie, bezprzewodowe i zwrotne ładowanie. Możesz go też obsługiwać rysikiem S Pen!


Istnieje kilka różnych rodzajów czytników linii papilarnych. W przypadku smartfonów najczęściej korzysta się z czytników pojemnościowych. W tym przypadku do odczytu wykorzystywane są układy miniaturowych kondensatorów. W momencie przyłożenia palca zmienia się pojemność kondensatorów i na tej podstawie urządzenie odczytuje odcisk.

Czytniki linii papilarnych zdobyły popularność głównie dzięki prostocie z ich korzystania. Wystarczy tylko przyłożyć opuszek palca i telefon jest odblokowany. Nie trzeba za każdym razem wpisywać kombinacji cyfr ani linii na ekranie, które trwa dłużej. Poza tym takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze – nie ma obawy, że ktoś podejrzy jakie liczby wpisujemy lub jaki jest układ linii potrzebny do odblokowania naszego urządzenia. Dzięki temu chronimy nasze prywatne dane, które znajdują się w pamięci smartfona.


Najlepsze telefony z czytnikiem na tylnej obudowie

LG G8s ThinQ

LG G8s ThinQ

Gdy staniał, okazał się całkiem niezłym wyborem. LG G8s ThinQ to telefon, który świetnie sprawdza się jako urządzenie muzyczne. Fani ładnych sprzętów docenią z pewnością wysoką jakość wykonania i naprawdę przepiękny wyświetlacz OLED.

Sercem LG G8s ThinQ jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855 wspierany przez procesor graficzny Adreno 640. Urządzenia ma 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz telefonu ma przekątną 6,21 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2248 pikseli, a ich zagęszczenie na cal wynosi 402. Akumulator urządzenia ma pojemność 3550 mAh, wspiera szybkie ładowanie i ładowanie indukcyjne w technologii PMA i Qi.


LG V40 ThinQ

LG V40LG V40 ThinQ to kolejny telefon dla melomanów. Świetnie działają tu głośniczki, ale i zwolennicy słuchawek docenią jakość dźwięku. Koreańska firma przyzwyczaiła nas również do wysokiej jakości wykonania – nie inaczej jest i w przypadku tego modelu.

LG V40 ThinQ pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 845, który wspierany jest przez układ graficzny Adreno 630. Telefon posiada 6 GB pamięci RAM, natomiast pliki i aplikacje będą zapisywane na dysku o pojemności 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Słuchawka ma wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala i rozdzielczość na poziomie 1440 na 3120 pikseli, co daje w sumie 537 ppi. Akumulator LG V40 ThinQ posiada ogniwo o pojemności 3300 mAh, które wspiera szybkie ładowanie oraz ładowanie indukcyjne w technologii Qi.

Recenzja LG V40 ThinQ


HTC Desire 19+

HTC Desire 19 Plus

Jeśli zapomnieliście o HTC, to trochę szkoda, bo Desire 19+ to urządzenie bardzo interesujące. Posiada obiektyw szerokokątny, płatności NFC i bardzo oryginalne wykonanie.

HTC Desire 19+ został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P35 i układ graficzny PowerVR GE8320. Na pokładzie znajdziemy 4 lub 6 GB pamięci RAM i 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Telefon posiada wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczość na poziomie 720 na 1520 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi tutaj 271 ppi. Ogniwo ma pojemność 3850 mAh. Telefon nie wspiera ładowania indukcyjnego, jest natomiast ładowanie szybkie.

Recenzja HTC Desire 19+


Najlepsze telefony z czytnikiem z przodu pod ekranem

Samsung Galaxy S7 Edge

Galaxy S7 edge

Chociaż Samsung Galaxy S7 Edge wydaje się telefonem leciwym, to flagowce koreańskiego producenta nieźle trzymają się jeśli weźmiemy pod uwagę jakość i cenę. To także jedno z tych urządzeń, które dobrze radzi sobie nawet z dzisiejszymi zadaniami, bo ma naprawdę niezłe podzespoły.

Oczywiście S7 Edge będzie konkurencją dla telefonów raczej budżetowych. Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Exynos 8890 wspierany przez układ graficzny ARM Mali T880MP12. Telefon ma 4 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Samsung Galaxy S7 Edge ma wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości na poziomie 2560 na 1440 pikseli, daje to w sumie zagęszczenie ich na cal wynoszące 534. Ogniwo akumulatora ma 3600 mAh, wspiera szybkie ładowanie, a także to indukcyjne w technologii PMA.


Huawei P20 Pro

huawei p20 proHuawei P20 Pro nie jest najnowszym telefonem, ale ciągle bardzo atrakcyjnym. Kusi przede wszystkim stosunkiem ceny do jakości, a docenić powinni go również ci, którzy chcą dobrej jakości fotografii, bo działa tu i bardzo dobry HDR, i świetny tryb nocny.

Huawei P20 Pro pracuje na ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 970, wspierany przez układ graficzny ARM Mali-G72. Słuchawka ma 6 GB pamięci RAM. Użytkownik może wybrać wersję mającą 64, 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Telefon posiada wyświetlacz o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1080 na 2240 pikseli, co daje 408 pikseli na cal. Telefon ma ogniwo o pojemności 4000 mAh. Producent wyposażył go w możliwość szybkiego ładowania, nie ma jednak ładowania indukcyjnego.

Recenzja Huawei P20 Pro


Meizu Pro 7

Meizu Pro 7Meizu Pro 7 to telefon wyjątkowo dziwny, bo posiadający dodatkowy wyświetlacz AMOLED na pleckach! Ten może przydać się, jeśli będziemy chcieli wykonać selfie głównym aparatem fotograficznym.

Meizu Pro 7 posiada ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P25 i układ graficzny ARM Mali-T880. Wybierając ten telefon wasze aplikacje będą pracowały na 4 GB pamięci RAM, a zdjęcia i inne pliki będziecie mogli zapisać na dysku liczącym 64 GB pamięci. Telefon ma przekątną 5,2 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 1920 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi 424. Meizu Pro 7 ma akumulator o pojemności 3000 mAh, wspiera szybkie ładowanie, nie na natomiast ładowania indukcyjnego.

Recenzja Meizu Pro 7


Inne funkcje czytnika linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych zaczęły być również szerzej wykorzystywane przez niektóre firmy do różnych dodatkowych czynności. Dzięki odciskowi palca możemy także zalogować się do aplikacji bankowych lub zatwierdzić płatność telefonem. Technologia ta służy więc nie tylko do zabezpieczenia osobistych danych. Jest także skuteczniejsza i bezpieczniejsza od innych sposobów blokowania telefonu, gdyż nie istnieją dwie osoby o takich samych odciskach palców. W końcu przez wiele lat – aż do nastania ery badań DNA – to właśnie odciski linii papilarnych były podstawowym dowodem zbrodni stosowanym w kryminologii. Niektórzy producenci zaimplementowali w czytnikach linii papilarnych obsługę dodatkowych gestów. Dzięki nim można np. przewijać zdjęcia w galerii.

Spośród wielu nowinek technicznych, które zagościły na pokładzie smartfona, czytnik linii papilarnych okazał się jednym z najbardziej przydatnych. Dzięki niemu mamy możliwość dbania o nasze bezpieczeństwo, jest wygodny i szybki w użyciu, a czasem pozwala również na dodatkowe funkcje. Technologia ta, obecna pierwotnie jedynie w najdroższych urządzeniach, z czasem stała się na tyle popularna, że znajdziemy ją w coraz to tańszych modelach. W tym przypadku na szczęście popularność idzie w parze z praktycznością, gdyż jest to jedna z bardziej użytecznych nowinek, która pojawiła się w smartfonach w przeciągu ostatnich lat.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

moj wnuk 2,5 roku odblokowuje lewym kciukiem smartphona ojca (prawy kciuk). Test wielokrotnie powtarzany zawsze pozytywne

Owa funkcja jest niebezpieczna szczególnie na zakrapianych imprezach, a także gdy właściciel telefonu śpi i bliska osoba chce „wejść” do telefonu. Podobnie jest z identyfikacją twarzy.

To prawda. W ten sposób można łatwo stracić telefon, nawet o tym nie pamiętając

Należy mieć w kosztach (poza wszelkimi zaletami) utratę kciuka.😉

Pewnie to trochę przesada, ale jaka blokada będzie skuteczna, jeśli ktoś „poprosi” właściciela o odblokowanie?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.