Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Czytnik linii papilarnych w telefonie – jak działa, czy jest przydatny?

5

Dzisiejsze smartfony spełniają funkcje przenośnego komputera i konsoli do gier. Są naszym mobilnym magazynem danych, a czasem „portfelem” którym płacimy za zakupy. Najnowsze modele zostały naszpikowane różnego rodzaju czujnikami i nowinkami technologicznymi. Jedne są bardziej przydatne, inne niekoniecznie i często są sezonową modą.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020.

Jedną z bardziej istotnych nowinek, która pojawiła się przed paru laty, był czytnik linii papilarnych. Technologia ta zagościła w smartfonach na dobre. Jak działa czytnik linii papilarnych i czy jest to tylko dodatkowy gadżet, czy może użyteczna i wygodna funkcja naszego telefonu?


Najlepsze telefony z czytnikiem w ekranie ->


Jak działa czytnik linii papilarnych?

Każdy z nas posiada unikalną kompozycję linii papilarnych. Żeby czytnik działał poprawnie, musi najpierw zeskanować odcisk naszego palca. Dlatego w momencie konfiguracji telefonu, jesteśmy zazwyczaj proszeni o kilkukrotne lub kilkunastokrotne jego przyłożenie do powierzchni odczytującej odcisk. Tym sposobem w pamięci urządzenia zapisywany jest jego pełny obraz. W momencie dotknięcia skanera, telefon rozpoznaje nasz odcisk palca i odblokowuje urządzenie - oczywiście jeśli obraz zapisany w pamięci jest identyczny z obrazem odcisku, który właśnie został przyłożony.

Co ciekawe, żeby odblokować smartfona urządzenie nie porównuje całego obrazu zapisanego w pamięci, gdyż taki proces trwałby zbyt długo i wymagałby dość dużych mocy obliczeniowych. Urządzenie porównuje natomiast kilka charakterystycznych i indywidualnych cech odcisków palca, takich jak rozgałęzienia i zakończenia linii papilarnych. Na tej podstawie system albo zatwierdza komendę „odblokuj” albo urządzenie pozostaje zablokowane. Co ważne, zazwyczaj w przypadku smartfonów wystarczy, że tylko 40 procent cech charakterystycznych jest zgodnych do odblokowania urządzenia.

Jakie są rodzaje czytników linii papilarnych?

Czytnik linii papilarnych w telefonie może być:

  • na tylnej obudowie
  • z przodu pod ekranem
  • na bocznej ramce
  • w wyświetlaczu

Na Komórkomacie testowaliśmy wiele telefonów ze skanerami linii papilarnych. Jak się one sprawowały w praktyce? Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Telefony z czytnikiem na tylnej obudowie:

Telefony z czytnikiem z przodu pod ekranem:

Telefony z czytnikiem na bocznej krawędzi:

Telefony z czytnikiem w ekranie:

Istnieje kilka różnych rodzajów czytników linii papilarnych. W przypadku smartfonów najczęściej korzysta się z czytników pojemnościowych. W tym przypadku do odczytu wykorzystywane są układy miniaturowych kondensatorów. W momencie przyłożenia palca zmienia się pojemność kondensatorów i na tej podstawie urządzenie odczytuje odcisk.

Czytniki linii papilarnych zdobyły popularność głównie dzięki prostocie z ich korzystania. Wystarczy tylko przyłożyć opuszek palca i telefon jest odblokowany. Nie trzeba za każdym razem wpisywać kombinacji cyfr ani linii na ekranie, które trwa dłużej. Poza tym takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze - nie ma obawy, że ktoś podejrzy jakie liczby wpisujemy lub jaki jest układ linii potrzebny do odblokowania naszego urządzenia. Dzięki temu chronimy nasze prywatne dane, które znajdują się w pamięci smartfona.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Inne funkcje czytnika linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych zaczęły być również szerzej wykorzystywane przez niektóre firmy do różnych dodatkowych czynności. Dzięki odciskowi palca możemy także zalogować się do aplikacji bankowych lub zatwierdzić płatność telefonem. Technologia ta służy więc nie tylko do zabezpieczenia osobistych danych. Jest także skuteczniejsza i bezpieczniejsza od innych sposobów blokowania telefonu, gdyż nie istnieją dwie osoby o takich samych odciskach palców. W końcu przez wiele lat - aż do nastania ery badań DNA - to właśnie odciski linii papilarnych były podstawowym dowodem zbrodni stosowanym w kryminologii. Niektórzy producenci zaimplementowali w czytnikach linii papilarnych obsługę dodatkowych gestów. Dzięki nim można np. przewijać zdjęcia w galerii.

Spośród wielu nowinek technicznych, które zagościły na pokładzie smartfona, czytnik linii papilarnych okazał się jednym z najbardziej przydatnych. Dzięki niemu mamy możliwość dbania o nasze bezpieczeństwo, jest wygodny i szybki w użyciu, a czasem pozwala również na dodatkowe funkcje. Technologia ta, obecna pierwotnie jedynie w najdroższych urządzeniach, z czasem stała się na tyle popularna, że znajdziemy ją w coraz to tańszych modelach. W tym przypadku na szczęście popularność idzie w parze z praktycznością, gdyż jest to jedna z bardziej użytecznych nowinek, która pojawiła się w smartfonach w przeciągu ostatnich lat.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GostekMarcin Szermańskigośćslawekwawaczytnik jest wygodniejszy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czytnik jest wygodniejszy
Gość
czytnik jest wygodniejszy

Pewnie to trochę przesada, ale jaka blokada będzie skuteczna, jeśli ktoś „poprosi” właściciela o odblokowanie?

slawekwawa
Gość
slawekwawa

Należy mieć w kosztach (poza wszelkimi zaletami) utratę kciuka.😉

gość
Gość
gość

Owa funkcja jest niebezpieczna szczególnie na zakrapianych imprezach, a także gdy właściciel telefonu śpi i bliska osoba chce „wejść” do telefonu. Podobnie jest z identyfikacją twarzy.

Marcin Szermański
Użytkownik

To prawda. W ten sposób można łatwo stracić telefon, nawet o tym nie pamiętając

Gostek
Gość
Gostek

moj wnuk 2,5 roku odblokowuje lewym kciukiem smartphona ojca (prawy kciuk). Test wielokrotnie powtarzany zawsze pozytywne

Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów