Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Czytnik linii papilarnych w telefonie – jak działa, czy jest przydatny?

1

Dzisiejsze smartfony spełniają funkcje przenośnego komputera i konsoli do gier. Są naszym mobilnym magazynem danych, a czasem „portfelem” którym płacimy za zakupy. Najnowsze modele zostały naszpikowane różnego rodzaju czujnikami i nowinkami technologicznymi. Jedne są bardziej przydatne, inne niekoniecznie i często są sezonową modą.

Jedną z bardziej istotnych nowinek, która pojawiła się przed paru laty, był czytnik linii papilarnych. Technologia ta zagościła w smartfonach na dobre. Jak działa czytnik linii papilarnych i czy jest to tylko dodatkowy gadżet, czy może użyteczna i wygodna funkcja naszego telefonu?

Znajdź najlepszą ofertę z telefonem

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Każdy z nas posiada unikalną kompozycję linii papilarnych. Żeby czytnik działał poprawnie, musi najpierw zeskanować odcisk naszego palca. Dlatego w momencie konfiguracji telefonu, jesteśmy zazwyczaj proszeni o kilkukrotne lub kilkunastokrotne jego przyłożenie do powierzchni odczytującej odcisk. Tym sposobem w pamięci urządzenia zapisywany jest jego pełny obraz. W momencie dotknięcia skanera, telefon rozpoznaje nasz odcisk palca i odblokowuje urządzenie – oczywiście jeśli obraz zapisany w pamięci jest identyczny z obrazem odcisku, który właśnie został przyłożony.

Co ciekawe, żeby odblokować smartfona urządzenie nie porównuje całego obrazu zapisanego w pamięci, gdyż taki proces trwałby zbyt długo i wymagałby dość dużych mocy obliczeniowych. Urządzenie porównuje natomiast kilka charakterystycznych i indywidualnych cech odcisków palca, takich jak rozgałęzienia i zakończenia linii papilarnych. Na tej podstawie system albo zatwierdza komendę „odblokuj” albo urządzenie pozostaje zablokowane. Co ważne, zazwyczaj w przypadku smartfonów wystarczy, że tylko 40 procent cech charakterystycznych jest zgodnych do odblokowania urządzenia.

Czytnik linii papilarnych w różnych wersjach posiadają modele takie jak:

Istnieje kilka różnych rodzajów czytników linii papilarnych. W przypadku smartfonów najczęściej korzysta się z czytników pojemnościowych. W tym przypadku do odczytu wykorzystywane są układy miniaturowych kondensatorów. W momencie przyłożenia palca zmienia się pojemność kondensatorów i na tej podstawie urządzenie odczytuje odcisk.

Czytniki linii papilarnych zdobyły popularność głównie dzięki prostocie z ich korzystania. Wystarczy tylko przyłożyć opuszek palca i telefon jest odblokowany. Nie trzeba za każdym razem wpisywać kombinacji cyfr ani linii na ekranie, które trwa dłużej. Poza tym takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze – nie ma obawy, że ktoś podejrzy jakie liczby wpisujemy lub jaki jest układ linii potrzebny do odblokowania naszego urządzenia. Dzięki temu chronimy nasze prywatne dane, które znajdują się w pamięci smartfona.

Porównaj oferty GSM

Inne funkcje czytnika linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych zaczęły być również szerzej wykorzystywane przez niektóre firmy do różnych dodatkowych czynności. Dzięki odciskowi palca możemy także zalogować się do aplikacji bankowych lub zatwierdzić płatność telefonem. Technologia ta służy więc nie tylko do zabezpieczenia osobistych danych. Jest także skuteczniejsza i bezpieczniejsza od innych sposobów blokowania telefonu, gdyż nie istnieją dwie osoby o takich samych odciskach palców. W końcu przez wiele lat – aż do nastania ery badań DNA – to właśnie odciski linii papilarnych były podstawowym dowodem zbrodni stosowanym w kryminologii. Niektórzy producenci zaimplementowali w czytnikach linii papilarnych obsługę dodatkowych gestów. Dzięki nim można np. przewijać zdjęcia w galerii.

Spośród wielu nowinek technicznych, które zagościły na pokładzie smartfona, czytnik linii papilarnych okazał się jednym z najbardziej przydatnych. Dzięki niemu mamy możliwość dbania o nasze bezpieczeństwo, jest wygodny i szybki w użyciu, a czasem pozwala również na dodatkowe funkcje. Technologia ta, obecna pierwotnie jedynie w najdroższych urządzeniach, z czasem stała się na tyle popularna, że znajdziemy ją w coraz to tańszych modelach. W tym przypadku na szczęście popularność idzie w parze z praktycznością, gdyż jest to jedna z bardziej użytecznych nowinek, która pojawiła się w smartfonach w przeciągu ostatnich lat.

Czytnik linii papilarnych w telefonie – jak działa, czy jest przydatny?
4.3 (86.67%) 12 głosów

Advertisement