Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Czytnik linii papilarnych w telefonie – jak działa, czy jest przydatny?

5

Dzisiejsze smartfony spełniają funkcje przenośnego komputera i konsoli do gier. Są naszym mobilnym magazynem danych, a czasem „portfelem” którym płacimy za zakupy. Najnowsze modele zostały naszpikowane różnego rodzaju czujnikami i nowinkami technologicznymi. Jedne są bardziej przydatne, inne niekoniecznie i często są sezonową modą.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021.

Jedną z bardziej istotnych nowinek, która pojawiła się przed paru laty, był czytnik linii papilarnych. Technologia ta zagościła w smartfonach na dobre. Jak działa czytnik linii papilarnych i czy jest to tylko dodatkowy gadżet, czy może użyteczna i wygodna funkcja naszego telefonu?


Najlepsze telefony z czytnikiem w ekranie ->


Jak działa czytnik linii papilarnych?

Każdy z nas posiada unikalną kompozycję linii papilarnych. Żeby czytnik działał poprawnie, musi najpierw zeskanować odcisk naszego palca. Dlatego w momencie konfiguracji telefonu, jesteśmy zazwyczaj proszeni o kilkukrotne lub kilkunastokrotne jego przyłożenie do powierzchni odczytującej odcisk. Tym sposobem w pamięci urządzenia zapisywany jest jego pełny obraz. W momencie dotknięcia skanera, telefon rozpoznaje nasz odcisk palca i odblokowuje urządzenie – oczywiście jeśli obraz zapisany w pamięci jest identyczny z obrazem odcisku, który właśnie został przyłożony.

Co ciekawe, żeby odblokować smartfona urządzenie nie porównuje całego obrazu zapisanego w pamięci, gdyż taki proces trwałby zbyt długo i wymagałby dość dużych mocy obliczeniowych. Urządzenie porównuje natomiast kilka charakterystycznych i indywidualnych cech odcisków palca, takich jak rozgałęzienia i zakończenia linii papilarnych. Na tej podstawie system albo zatwierdza komendę „odblokuj” albo urządzenie pozostaje zablokowane. Co ważne, zazwyczaj w przypadku smartfonów wystarczy, że tylko 40 procent cech charakterystycznych jest zgodnych do odblokowania urządzenia.

Jakie są rodzaje czytników linii papilarnych?

Czytnik linii papilarnych w telefonie może być:

  • na tylnej obudowie
  • z przodu pod ekranem
  • na bocznej ramce
  • w wyświetlaczu

Na Komórkomacie testowaliśmy wiele telefonów ze skanerami linii papilarnych. Jak się one sprawowały w praktyce? Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Najlepsze telefony z czytnikiem na tylnej obudowie

LG G8s ThinQ

LG G8s ThinQ

Gdy staniał, okazał się całkiem niezłym wyborem. LG G8s ThinQ to telefon, który świetnie sprawdza się jako urządzenie muzyczne. Fani ładnych sprzętów docenią z pewnością wysoką jakość wykonania i naprawdę przepiękny wyświetlacz OLED.

SPRAWDŹ oferty z LG G8s ThinQ

Sercem LG G8s ThinQ jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855 wspierany przez procesor graficzny Adreno 640. Urządzenia ma 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz telefonu ma przekątną 6,21 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2248 pikseli, a ich zagęszczenie na cal wynosi 402. Akumulator urządzenia ma pojemność 3550 mAh, wspiera szybkie ładowanie i ładowanie indukcyjne w technologii PMA i Qi.


LG V40 ThinQ

LG V40

LG V40 ThinQ to kolejny telefon dla melomanów. Świetnie działają tu głośniczki, ale i zwolennicy słuchawek docenią jakość dźwięku. Koreańska firma przyzwyczaiła nas również do wysokiej jakości wykonania – nie inaczej jest i w przypadku tego modelu.

LG V40 ThinQ pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 845, który wspierany jest przez układ graficzny Adreno 630. Telefon posiada 6 GB pamięci RAM, natomiast pliki i aplikacje będą zapisywane na dysku o pojemności 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Słuchawka ma wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala i rozdzielczość na poziomie 1440 na 3120 pikseli, co daje w sumie 537 ppi. Akumulator LG V40 ThinQ posiada ogniwo o pojemności 3300 mAh, które wspiera szybkie ładowanie oraz ładowanie indukcyjne w technologii Qi.

Recenzja LG V40 ThinQ ->


HTC Desire 19 Plus

HTC Desire 19 Plus

Jeśli zapomnieliście o HTC, to trochę szkoda, bo Desire 19 Plus to urządzenie bardzo interesujące. Posiada obiektyw szerokokątny, płatności NFC i bardzo oryginalne wykonanie.

SPRAWDŹ oferty z HTC Desire 19+

HTC Desire 19 Plus został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P35 i układ graficzny PowerVR GE8320. Na pokładzie znajdziemy 4 lub 6 GB pamięci RAM i 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Telefon posiada wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczość na poziomie 720 na 1520 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi tutaj 271 ppi. Ogniwo ma pojemność 3850 mAh. Telefon nie wspiera ładowania indukcyjnego, jest natomiast ładowanie szybkie.

Recenzja HTC Desire 19+ ->


Najlepsze telefony z czytnikiem z przodu pod ekranem

Samsung Galaxy S7 Edge

Galaxy S7 edge

Chociaż Samsung Galaxy S7 Edge wydaje się telefonem leciwym, to flagowce koreańskiego producenta nieźle trzymają się jeśli weźmiemy pod uwagę jakość i cenę. To także jedno z tych urządzeń, które dobrze radzi sobie nawet z dzisiejszymi zadaniami, bo ma naprawdę niezłe podzespoły.

Oczywiście S7 Edge będzie konkurencją dla telefonów raczej budżetowych. Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Exynos 8890 wspierany przez układ graficzny ARM Mali T880MP12. Telefon ma 4 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Samsung Galaxy S7 Edge ma wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości na poziomie 2560 na 1440 pikseli, daje to w sumie zagęszczenie ich na cal wynoszące 534. Ogniwo akumulatora ma 3600 mAh, wspiera szybkie ładowanie, a także to indukcyjne w technologii PMA.


Huawei P20 Pro

huawei p20 pro

Huawei P20 Pro nie jest najnowszym telefonem, ale ciągle bardzo atrakcyjnym. Kusi przede wszystkim stosunkiem ceny do jakości, a docenić powinni go również ci, którzy chcą dobrej jakości fotografii, bo działa tu i bardzo dobry HDR, i świetny tryb nocny.

Huawei P20 Pro pracuje na ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 970, wspierany przez układ graficzny ARM Mali-G72. Słuchawka ma 6 GB pamięci RAM. Użytkownik może wybrać wersję mającą 64, 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Telefon posiada wyświetlacz o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1080 na 2240 pikseli, co daje 408 pikseli na cal. Telefon ma ogniwo o pojemności 4000 mAh. Producent wyposażył go w możliwość szybkiego ładowania, nie ma jednak ładowania indukcyjnego.

Recenzja Huawei P20 Pro ->


Meizu Pro 7

Meizu Pro 7

Meizu Pro 7 to telefon wyjątkowo dziwny, bo posiadający dodatkowy wyświetlacz AMOLED na pleckach! Ten może przydać się, jeśli będziemy chcieli wykonać selfie głównym aparatem fotograficznym.

Meizu Pro 7 posiada ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P25 i układ graficzny ARM Mali-T880. Wybierając ten telefon wasze aplikacje będą pracowały na 4 GB pamięci RAM, a zdjęcia i inne pliki będziecie mogli zapisać na dysku liczącym 64 GB pamięci. Telefon ma przekątną 5,2 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 1920 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi 424. Meizu Pro 7 ma akumulator o pojemności 3000 mAh, wspiera szybkie ładowanie, nie na natomiast ładowania indukcyjnego.

Recenzja Meizu Pro 7 ->


Najlepsze telefony z czytnikiem na bocznej krawędzi

Honor 20 Pro

Honor 20 Pro

Honor doskonale pokazuje, że da się łączyć piękne wzornictwo, mocne podzespoły i aparat. Telefon pracuje na ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 980, który otrzymuje wsparcie układu graficznego ARM Mali-G76. Aplikacje działają na 8 GB pamięci RAM, na pliki użytkownika przeznaczono 256 GB.

Wyświetlacz flagowca ma 6,26 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340. Wartość ppi wynosi 412. Honor 20 Pro ma w ogniwo o pojemności 4000 mAh. Producent nie zdecydował się na zastosowanie ładowania indukcyjnego, jest za to szybkie ładowanie.


Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II to ciekawy wybór dla tych, którzy szukają niemal czystego Androida i dobrej jakości dźwięku. I do tego (w porównaniu do większości nowych flagowców) dość kompaktowych rozmiarów.

SPRAWDŹ oferty z Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II posiada ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 865. Telefon zaopatrzono w 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz ma przekątną 6,1 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2520 pikseli. Zagęszczenie ich na cal wynosi 449 – identycznie, co w starszej Xperii 5. Sprzęt wyposażono w akumulator o pojemności 4000 mAh, nie dano jednak możliwości ładowania bezprzewodowego, jest jednak to szybkie 18 W.

Recenzja Sony Xperia 5 II ->


Redmi Note 9 Pro

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 Pro to średniak niemal idealny. Niezła jakość wykonania, duża kultura pracy i wydajna bateria całkiem dobrze korespondują z atrakcyjną ceną.

SPRAWDŹ oferty z Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 Pro posiada procesor Qualcomm Snapdragon 720G, który ma wsparcie układu graficznego Adreno 618. Na pokładzie znajdują się 4 lub 6 GB pamięci RAM i 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz ma przekątną 6,67 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2400 pikseli – ppi jest równe 395. Akumulator ma pojemność 5020 mAh i wspiera szybkie ładowanie. Nie napełnicie go natomiast indukcyjnie.

Najlepsze telefony z czytnikiem w ekranie

Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Xiaomi Mi10 lite

Xiaomi Mi 10 Lite 5G to telefon, który przełamuje opinię, że Xiaomi to sprzęt kompromisów. Nie tylko sprawnie działa, ale też oferuje naprawdę przyzwoitą jakość wykonania.

SPRAWDŹ oferty z Xiaomi Mi 10 Lite

Sercem Xiaomi Mi 10 Lite 5G jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 765G i układ graficzny Adreno 620. Smartfon pracuje na 6 GB pamięci RAM i 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz ma przekątną 6,57 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 x 2340 pikseli. Wartość ppi wynosi 392. Xiaomi Mi 10 Lite 5G ma ogniwo o pojemności 4160 mAh, nie wspiera ono niestety ładowania indukcyjnego, a jedynie szybkie.

Recenzja Xiaomi Mi 10 Lite 5G ->


Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro

Następca hitowego P30 Pro to naprawdę potężny sprzęt. I fani sprawnego działania, i ci, którzy dużo wymagają naprawdę bezproblemowego aparatu fotograficznego.

SPRAWDŹ oferty z Huawei P40 Pro

Telefon pracuje na ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 990 5G. Na aplikacje przeznaczono 8 GB pamięci RAM, a zdjęcia zapiszecie na liczącym dysku 128 lub 256 GB. Wyświetlacz ma przekątną 6,58 cala i wysoką rozdzielczość. Akumulator ma pojemność 4200 mAh, znalazło się tu oczywiście miejsce zarówno dla ładowania indukcyjnego, jak i szybkiego.

Recenzja Huawei P40 Pro ->


Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Jedno z najpotężniejszych urządzeń na rynku. Jak to bywa we flagowcach Samsunga – zarówno jakość wykonania, jak i podzespoły są z najwyższej półki. Do tego dochodzi naprawdę świetny aparat fotograficzny.

SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Samsung Exynos 2100. Telefon ma aż 12 GB pamięci RAM i 128, 256 lub 512 GB na zdjęcia, aplikacje i inne pliki użytkownika. Wyświetlacz Dynamic AMOLED ma przekątną 6,8 cala prezentuje się przepięknie! Akumulator ma pojemność 5000 mAh. Flagowiec wyposażony jest w szybkie, bezprzewodowe i zwrotne ładowanie. Możesz go też obsługiwać rysikiem S Pen!


Istnieje kilka różnych rodzajów czytników linii papilarnych. W przypadku smartfonów najczęściej korzysta się z czytników pojemnościowych. W tym przypadku do odczytu wykorzystywane są układy miniaturowych kondensatorów. W momencie przyłożenia palca zmienia się pojemność kondensatorów i na tej podstawie urządzenie odczytuje odcisk.

Czytniki linii papilarnych zdobyły popularność głównie dzięki prostocie z ich korzystania. Wystarczy tylko przyłożyć opuszek palca i telefon jest odblokowany. Nie trzeba za każdym razem wpisywać kombinacji cyfr ani linii na ekranie, które trwa dłużej. Poza tym takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze – nie ma obawy, że ktoś podejrzy jakie liczby wpisujemy lub jaki jest układ linii potrzebny do odblokowania naszego urządzenia. Dzięki temu chronimy nasze prywatne dane, które znajdują się w pamięci smartfona.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Inne funkcje czytnika linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych zaczęły być również szerzej wykorzystywane przez niektóre firmy do różnych dodatkowych czynności. Dzięki odciskowi palca możemy także zalogować się do aplikacji bankowych lub zatwierdzić płatność telefonem. Technologia ta służy więc nie tylko do zabezpieczenia osobistych danych. Jest także skuteczniejsza i bezpieczniejsza od innych sposobów blokowania telefonu, gdyż nie istnieją dwie osoby o takich samych odciskach palców. W końcu przez wiele lat – aż do nastania ery badań DNA – to właśnie odciski linii papilarnych były podstawowym dowodem zbrodni stosowanym w kryminologii. Niektórzy producenci zaimplementowali w czytnikach linii papilarnych obsługę dodatkowych gestów. Dzięki nim można np. przewijać zdjęcia w galerii.

Spośród wielu nowinek technicznych, które zagościły na pokładzie smartfona, czytnik linii papilarnych okazał się jednym z najbardziej przydatnych. Dzięki niemu mamy możliwość dbania o nasze bezpieczeństwo, jest wygodny i szybki w użyciu, a czasem pozwala również na dodatkowe funkcje. Technologia ta, obecna pierwotnie jedynie w najdroższych urządzeniach, z czasem stała się na tyle popularna, że znajdziemy ją w coraz to tańszych modelach. W tym przypadku na szczęście popularność idzie w parze z praktycznością, gdyż jest to jedna z bardziej użytecznych nowinek, która pojawiła się w smartfonach w przeciągu ostatnich lat.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GostekMarcin Szermańskigośćslawekwawaczytnik jest wygodniejszy Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
czytnik jest wygodniejszy
Gość
czytnik jest wygodniejszy

Pewnie to trochę przesada, ale jaka blokada będzie skuteczna, jeśli ktoś „poprosi” właściciela o odblokowanie?

slawekwawa
Gość
slawekwawa

Należy mieć w kosztach (poza wszelkimi zaletami) utratę kciuka.😉

gość
Gość
gość

Owa funkcja jest niebezpieczna szczególnie na zakrapianych imprezach, a także gdy właściciel telefonu śpi i bliska osoba chce „wejść” do telefonu. Podobnie jest z identyfikacją twarzy.

Marcin Szermański
Użytkownik

To prawda. W ten sposób można łatwo stracić telefon, nawet o tym nie pamiętając

Gostek
Gość
Gostek

moj wnuk 2,5 roku odblokowuje lewym kciukiem smartphona ojca (prawy kciuk). Test wielokrotnie powtarzany zawsze pozytywne

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów