Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kompaktowy Sony Xperia 5 II do zadań multimedialnych – recenzja

Sony Xperia 5 II test

Kompaktowy i mocny flagowiec do oglądania filmów i seriali – czy to może się udać? Sony twierdzi, że tak i prezentuje telefon, który nie tylko jest bardzo drobny, ale dodatkowo ma nietypowe, kinowe proporcje. Sprawdzamy, jak wypadła androidowa odpowiedź na kompaktowe smartfony Apple’a.

Wygląd

Sony Xperia 5 II testSony Xperia 5 II ma w sobie „to coś”. Telefon posiada wyświetlacz (więcej o nim przeczytacie niżej) o proporcjach 21:9. Jest więc bardzo wąski, przez co świetnie trzyma się go w dłoniach. Jego nietypowy rozmiar sprawia też, że telefon wyróżnia się na tle konkurencji. Biorąc go do ręki od razu widać, że trzyma się telefon inny niż wszystkie.

Podłużny kształt to jedno, ale kompaktowy rozmiar (telefon waży 163 gramy, ma 68 mm szerokości i 158 mm wysokości) na pewno spodoba się osobom zmęczonym wielkimi, nieporęcznymi smartfonami. Myślę, że może to być realna i atrakcyjna alternatywa dla popularnego iPhone’a SE 2020, który przecież jest wybierany właśnie ze względu na swoje nieduże rozmiary. Podobnie zresztą rzecz ma się z najnowszym iPhonem 12 Mini, a więc modelu nie tylko równie poręcznym, ale też plasującym się w podobnym przedziale cenowym.

Sony Xperia 5 II test

Niektórym użytkownikom może przeszkadzać, że Sony Xperia 5 II nie jest konstrukcją bezramkową. Te boczne są co prawda bardzo delikatne, ale górna i dolna są dość wyraźne. Co ważne – nie ma tu również notcha, co sprawia, że smartfon wizualnie trochę traci na lekkości.

Można przyczepić się również do wystającego aparatu, ale warto zauważyć, że optyki oszukać się nie da i niemal każdy producent musi pogodzić się z tym, że moduł fotograficzny będzie wychodził lekko poza wodoszczelną obudowę. Warto docenić jednak, że zarówno przód, jak i tył wykonane są ze szkła Gorilla Glass 6, co dodaje nadaje mu eleganckiego rysu – z drugiej jednak strony bardzo łatwo zbiera odciski palców.

Sony Xperia 5 II test


Sony Xperia 5 II jest obecnie niedostępny, ale na rynku znajdziesz jego następcę – Xperia 5 IV:


Wyświetlacz

WyświetlaczOLED 6,1" 120 Hz 21:9, 1080x2520 pix, 449 ppi
Aparat tylny12+12+12 Mpix, f/1.7, f/2.2 i f/2.4
Aparat przedni8 Mpix, f/2.0

Sony jest wyjątkowo konsekwentne, bo nowa wersja Xperii 5 również posiada wyświetlacz o proporcjach 21:9. Firma Sony nazywa swój wynalazek CinemaWide, co jednoznacznie ma kojarzyć się z kinem i filmowymi doświadczeniami. Producent zapewnia, że ich urządzenie „pozwala całkowicie zanurzyć się w akcji”. I nie da się ukryć, że wyświetlacz spełnia pokładane w nim nadzieje. Poza tym w ustawieniach ekranu masz wybór ustawień dotyczących kolorów i nasycenia obrazu.

Sony Xperia 5 II test

Ekran Sony Xperii 5 II nie różni się od swojego poprzednika – Xperii 5, której recenzję przeczytasz tutaj. Ma przekątną wynoszącą 6,1 cala i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2520 pikseli. Zagęszczenie ich na cal wynosi tutaj 449. No i obsługuje odświeżanie na poziomie 120 Hz! Co ciekawe, choć sam telefon jest jest zaledwie o 4 milimetry węższy od iPhone’a 12 Mini, to kryje w sobie o wyświetlacz o większej przekątnej – telefon firmy z Cupertino ma przekątną wynoszącą 5,4 cala.

Sony Xperia 5 II test

Wyświetlany obraz w Xperii 5 II jest ostry jak żyleta. Świetne kontrasty i doskonałe odwzorowanie kolorów, które udało się uzyskać również dzięki zastosowaniu technologii OLED, pozwalają naprawdę cieszyć się świetną jakością wyświetlacza. Sprawdza się on nawet w słoneczne dni, gdyż kąty widzenia są satysfakcjonujące.

Jeśli zaś chodzi o kinowe doświadczenie i CinemaWide to nie jest ono idealne, ale każdy, kto konsumuje multimedia na swoim smartfonie na pewno będzie zadowolony. Nietypowe proporcje ekranu sprawiają, że ten klasyczny kinowy format wypełnia całą przestrzeń na wyświetlaczu. Dzięki temu filmy z Netflixa, które zostały pod ten format przygotowane, będą emitowane bez zbędnych ramek. Podobnie rzecz ma się z Youtubem – tu również nowe klipy będą wyglądały olśniewająco, choć na przykład teledyski kręcone w dawnym formacie telewizyjnym (4:3) nie będą idealne, ale dotyczy to również telefonów o klasycznych proporcjach.

Sony Xperia 5 II test

Inne telefony Sony z ekranami 21:9:

Podzespoły Sony Xperia 5 II

ProcesorQualcomm Snapdragon 865, ośmiordzeniowy 2,84 GHz
Pamięć RAM8 GB
Pamięć telefonu128 lub 256 GB
Slot na karty pamięcitak, do 1 TB

Specyfikacja Sony Xperii 5 II jasno wskazuje, że to smartfon flagowy. I rzeczywiście – na pokładzie znajduje się ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 865 i wspierany przez procesor graficzny Adreno 650. Pliki i aplikacje działają na 8 GB pamięci RAM. Warto zaznaczyć, że jest to duża poprawa względem poprzednika. Recenzowany Sony Xperia 5 posiadał procesor niższej generacji i „zaledwie” 6 GB pamięci RAM. Na pliki użytkownika przeznaczono tutaj 128 GB, które można jeszcze rozszerzyć przez kartę microSDXC – ta nie może mieć więcej niż 1 TB, ale powiedzmy sobie szczerze, że prędzej zmienicie telefon, niż zapełnicie tę kartę.

Sony Xperia 5 II test

Sony Xperia 5 II w testach syntetycznych wypada naprawdę świetnie. Benchmark 3D Mark przyznał mu około 3700 punktów, co plasuje jego wydajność na poziomie Xiaomi Mi 10 i OnePlusa 8 Pro, a zdecydowanie wyżej niż na przykład Huawei P40 Pro+. Rankingi AnTuTu to jedno, ale jak urządzenie wypada w codziennym użytkowaniu? Nie owijając w bawełnę – jest świetnie. Komfort pracy jest naprawdę wysoki. Gry mobilne nie sprawiają mu większych problemów, aplikacje, nawet jeśli wiele z nich działa w tle, otwierają się szybko. Przez cały czas testów nie zauważyłem zawieszek czy chwil „zamyślenia”. To naprawdę topowy smartfon!

Sony Xperia 5 II testSony Xperia 5 II wyposażona jest jak na flagowca przystało, a nawet trochę lepiej. Telefon posiada szybki czytnik linii papilarnych umieszczony w przycisku zasilania, które można było już spotkać np. 2 lata temu w tańszej Xperii 10 (jej recenzja tutaj). Jego rozmieszczenie jest bardzo wygodne, choć chwilę może zająć przyzwyczajenie się do niego, zwłaszcza w trakcie pierwszego skanowanie linii papilarnych. Co jednak najważniejsze – czytnik działa wyjątkowo sprawnie!

BateriaLi-Ion 4000 mAh
System operacyjnyAndroid 10
Wymiary158,0x68,0x8,0 mm
Masa163 g
Dual SIMtak
Czytnik linii papilarnychtak, na bocznej krawędzi
Sloty i modułyUSB-C, Bluetooth 5.1, NFC, słuchawkowe, 5G
Debiut na rynkuIII kwartał 2020

Jeśli chodzi o łączność, to telefonowi nie można nic zarzucić. Jest tu NFC do płatności zbliżeniowych czy Bluetooth w wersji 5.1. Telefon pracuje w sieci Wi-Fi korzystając z częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Lokalizacja jest dostępna jest w technologiach: A-GPS, A-GLONASS, Beidou, Galileo i QZSS. Sony Xperia 5 II obsługuje też 5G oraz bardzo przydatny Dual SIM.

Aparat fotograficzny Xperia 5 II

Jest dobrze, nawet bardzo dobrze, nie obeszło się jednak bez drobnego „ale”. O tym za chwilę. Na pokładzie mamy aż trzy obiektywy:

  • podstawowy o rozdzielczości 12 megapikseli i przysłonie o wartości f/1.7
  • szerokokątny o rozdzielczości 12 megapikseli i przysłonie o wartości f/2.2
  • teleobiektyw o rozdzielczości 12 megapikseli i przysłonie o wartości f/2.4

Sony Xperia 5 II test

Telefon świetnie radzi sobie w niemal każdych warunkach. Zdjęcia są naprawdę szczegółowe, jasne i przede wszystkim – bardzo ostre. Sony zdecydowało się na umieszczenie autofocusu, co sprawa, że zdjęcia niemal zawsze są bardzo dokładne i z właściwą ekspozycją. Nieliczne, lekko rozmazane fotografie uważam za wypadek przy pracy. Niezłym i niezbyt często spotykanym, a miłym dodatkiem, jest powłoka antyodblaskowa ZEISS T, która redukuje odbicia.

Sony Xperia 5 II test

Znakomicie radzi sobie również obiektyw szerokokątny, który nie tylko doskonale sprawdza się do fotografowania wakacyjnych widoków, ale również do zdjęć portretowych. Całość uzupełnia teleobiektyw z trzykrotnym zoomem i – to ważne – jest to zoom optyczny. Wszystko to sprawia, że aparat fotograficzny w Sony Xperii 5 II sprawdza się w niemal każdych zastosowaniach. Szeroka paleta różnorodnych obiektywów, uzupełniona o kilka interesujących drobiazgów sprawia, że dla większości użytkowników zestaw ten będzie wystarczający.

Sony Xperia 5 II test

Dla bardziej wymagających Sony przygotowało aplikacje Photo Pro i Camera Pro. Nie da się ukryć, że przygotowywane są z myślą o specjalistach. Dostępne tu opcje z całą pewnością przywiodą wam na myśl te, które macie w lustrzankach (od Sony oczywiście).


Zdjęcia w pełnej rozdzielczości do pobrania umieszczamy na końcu niniejszej recenzji.

Inaczej sprawa ma się jednak z trybem nocnym, a w każdym razie z oprogramowaniem, który robi wszystko, aby zniwelować niekorzystne warunki oświetleniowe. Tu nie ma jednak dedykowanego „trybu nocnego”, jak u konkurencji. Telefon sam rozpoznaje, z jaką scenerią musi sobie poradzić. Wyniki nie są idealne, ale też nie przerażają. W skrajnie ciemnych miejscach telefon potrafi równomiernie rozjaśnić całą fotografię. Zdjęcie nie jest przesadnie szczegółowe, ale jest wyraźne i ma odpowiednio rozłożone kontrasty. Gdy jednak ciemność przeszywa delikatne źródło światła, jak na przykład niewielka lampka czy słabo świecąca latarnia, Sony gubi ostrość. To wymaga poprawy, ale też wierzę, że problem da się rozwiązać aktualizacjami.

Sony Xperia 5 II test

W porównaniu z przytaczanym tu kompaktem Apple’a, Sony Xperia 5 II wypada bardzo dobrze. Przede wszystkim dlatego, że posiada trzy „oczka” aparatu. Apple iPhone 12 Mini może co prawda pochwalić się świetną jakością wykonywanych fotografii, a także obiektywem szerokokątnym, ale jednocześnie smartfon z Androidem jest bardziej uniwersalny, bo posiada teleobiektyw.

Audio

Trzeba pochwalić Sony za to, że nie zrezygnowało z portu minijack 3,5 mm, dzięki któremu możemy podpiąć tradycyjne słuchawki czy głośniki. Dobrze wpisuje się to w filozofię smartfona do filmów i seriali, z którego można korzystać nie oglądając się na to, czy posiadamy słuchawki z modułem Bluetooth czy też nie.

Głośniki stereo grają bardzo czysto. Nie brakuje tu słyszalnych wysokich i niskich tonów. Melomanom pewnie to nie wystarczy, ale głośniczki grają na tyle czysto, że bez bólu zębów można posłuchać zarówno muzyki, jak i audiobooka czy podcastu (frontowe głośniki stereo, które nie zniekształcają dźwięku jak to ma często miejsce u konkurencji).

Sony od zawsze kojarzy się ze sprzętami, które świetnie radzą sobie z multimediami. Dlatego urządzenie wyposażono w system DSEE Ultimate, który poprawia jakość muzyki cyfrowej, a także technologię 360 Reality Audio – odpowiada ona za imitowanie dźwięku przestrzennego na słuchawkach. Jest naprawdę dobrze!

Akumulator

W końcu jest znacznie lepiej! Bateria jest znacznie potężniejsza niż miało to miejsce w jego poprzedniku (ogniwa zastosowane w Xperii 5 miały 3140 mAh).

Sony Xperia 5 II test

Akumulator najnowszej słuchawki ma ogniwo o pojemności 4000 mAh. To wystarcza, aby spokojnie pracować na nim przez cały dzień, nawet na dużym obciążeniu. Przy oglądaniu filmów i seriali liczcie się z tym, że przed nocą będzie go trzeba jeszcze podładować.

Większy problem stanowi niestety ładowanie. Brak w tym telefonie możliwości ładowania indukcyjnego, a samo urządzenie ładuje się ponad półtorej godziny. To dość długo, zważywszy na fakt, że do zestawu dołączony jest akumulator 18 W.

Podsumowanie

Sony Xperią 5 II dużo nam obiecuje. Ten kompaktowy telefon ma być nie tylko wygodny w użyciu, nie tylko ładny (co w sumie jest kwestią gustu), ale stara się też być smartfonem do zadań multimedialnych. Dobra wiadomość jest taka, że japońska firma wywiązuje się ze złożonych obietnic. Zła – to nie telefon dla każdego.

Xperia 5 II to jeden z najbardziej udanych smartfonów Sony. Świetnie wygląda, podzespoły działają absolutnie bez zarzutów, audio i systemy łączności to wysoka półka. Każdy wymagający użytkownik znajdzie tu coś dla siebie. Możliwe, że spodoba się on także amatorom fotografii mobilnej, bo rozbudowane aplikacje do robienia zdjęć oferują naprawdę wiele. Sony konsekwentnie stara się trafić do osób, które cenią sobie wysoką jakość multimediów – są tu więc niecodzienne proporcje, kapitalny wyświetlacz i naprawdę fenomenalna jakość dźwięku na słuchawkach.

Jednocześnie Sony Xperia 5 II to telefon dość drogi – dzisiaj (początek 2021 roku) kosztuje około 4000 złotych. Wszechstronność urządzenia sprawia jednak, że jest to jeden z ciekawszych modeli na rynku, oferujący naprawdę wiele i mogący zaspokoić gusta osób, które wybierając się w podróż chcą oglądać filmy i seriale czy słuchać ulubionej muzyki. Drobne niedoróbki w postaci nieidealnego trybu nocnego czy proszącego o przyspieszenie ładowania to tylko drobne skazy na niemal idealnym, choć niezbyt tanim produkcie.

Nieduży Sony Xperia 5 II jest w stanie nawiązać – chyba jako jedyny androidowy model – równą walkę z kompaktami z systemem iOS. Zwłaszcza dobrze wypada w zestawieniu z iPhonem 12 Mini, którego można kupić za podobne pieniądze. Oczywiście nie da się tych telefonów zestawić ze sobą jeden do jednego, bo dzieli je przepaść systemów operacyjnych, ale podobne gabaryty, porównywalna (i topowa!) sprawność działania czynią ich równorzędnymi partnerami. Są nawet rzeczy, takie jak aparat fotograficzny czy większa przestrzeń robocza na wyświetlaczu, które sprawiają, iż japoński smartfon staje się jeszcze lepszym wyborem.


Sony Xperia 5 II jest obecnie niedostępny, ale na rynku znajdziesz jego następcę – Xperia 5 IV:


Zalety:

  • Qualcomm Snapdragon 865
  • kapitalny ekran OLED 6,1″ 21:9
  • poręczne rozmiary
  • jakość wykonania
  • świetna jakość dźwięku (frontowe głośniki stereo)
  • 8 GB RAM
  • potrójny aparat fotograficzny
  • wodoszczelność
  • obsługa 5G
  • Dual SIM
  • złącze 3,5 mm

Wady:

  • cena
  • tryb nocny wymaga poprawy
  • ładowanie akumulatora mogłoby przebiegać sprawniej

Alternatywne modele w podobnej cenie: Samsung Galaxy S21, iPhone 12 Mini 64 GB, Sony Xperia 1 II.


Zdjęcia z aparatu Sony Xperia 5 II w oryginalnym rozmiarze:

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.