Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Pamięć w telefonie

avatar
4
Pamięć telefonu

8, 16, 32, a może 64 GB? Producenci ścigają się w umieszczaniu coraz pojemniejszych kości pamięci w swoich smartfonach. Obecnie absolutnym minimum jest posiadanie 32 GB miejsca na dane, choć jeszcze nie tak dawno temu szczytem marzeń (przynajmniej moich) było 2 GB. Kiedy smartfony przegonią tradycyjnego peceta?

Znajdź najlepszą ofertę z telefonem

Idziesz ulicą i zauważasz coś niezwykłego. Wyciągasz z kieszeni telefon, włączasz aparat, chcesz nagrywać, a tu zonk – brak miejsca na multimedia, czyli w sumie dzień jak co dzień. Kupując pierwszego smartfona w 2007 roku dostałem 128 MB pamięci, z czego system operacyjny zajmował ponad 60 MB. Nietrudno obliczyć, że mieściło się w nim z 10 empetrójek (tak, przed Spotify istniał świat tradycyjnych plików muzycznych). Byłem przeszczęśliwy posiadając AŻ 10 różnych piosenek na telefonie komórkowym. Jak to wygląda obecnie? 30 sekund nagrania w jakości QHD to prawie 1 GB. a każde zdjęcie zjada ponad 5 MB. Producenci doskonale wiedzą, że bez poszerzania pamięci w swoich słuchawkach, prędzej czy później klient zwróci się w kierunku innej firmy. I tak konkurencja napędza rozwój – choć nie do końca.

Obecnie niezbędnym minimum przy planowaniu zakupu nowego smartfona jest 32 GB miejsca na dane. Oczywiście musimy pamiętać, że sam Android zjada ponad 10 GB – tak więc realna ilość pamięci będzie o wiele mniejsza, niż deklarowana. Swoją drogą napisy na opakowaniu to jedno wielkie oszustwo. Żaden producent nie informuje w reklamie swojego telefonu, że np. kupując słuchawkę z 16 GB to realne posiadanie mniej niż… 8 GB na dane.

Przykładowa oferta z LG K10 (2017) z 16 GB pamięci:

Z pamięcią jest o tyle ciekawa rzecz, że nigdy jej za wiele. Kiedyś posiadając 2 GB można było zawojować świat – 50 gier, 100 empetrójek i jeszcze więcej zdjęć nie stanowiło żadnego problemu. Obecnie posiadam 64 GB i jest to o wiele za mało, jak na moje potrzeby. Niestety, ale bez szybszego rozwoju rynku kości pamięci, największym problemem dla producentów może stać się chroniczny brak miejsca na dane. Na razie nikt nie robił szczegółowych danych na temat różnorodności plików na telefonie przeciętnego Kowalskiego, lecz chyba nie nagnę rzeczywistości twierdząc, że zdecydowaną większość miejsca na smartfonie zajmują zdjęcia i filmy robione za pomocą wbudowanego aparatu. Co z tego wynika?

Przykładowa oferta z Xiaomi Mi6 z 64 GB pamięci:

Firmy same kręcą na siebie bata wyposażając swoje smartfony w coraz lepsze aparaty, robiące coraz większe zdjęcia, które zajmują coraz więcej miejsca. Zwiększająca się pojemność pamięci jest niewspółmierna do szybkości, z jaką wbudowana cyfrówka konsumuje miejsce. I tak dochodzimy do sytuacji, w której nowsze telefony pozwalają wykonać mniej zdjęć, niż poprzednicy (przy założeniu posiadania tej samej ilości pamięci).

Na razie nie zapowiada się na żadną spektakularną zmianę. W dalszym ciągu zdecydowana większość telefonów będzie posiadać 32 bądź 64 GB pamięci. Kiedyś słowo „rozwój” oznaczało coś więcej. Przede wszystkim chęć zmian. Obecnie największe firmy w branży idą po najmniejszej linii oporu i jeśli nie zmienią strategii, to nasze smartfony (i nas) czeka powolna śmierć w gąszczu zwiększającej się liczby danych. Tym bardziej, że coraz więcej telefonów nie posiada możliwości rozbudowy o kartę SD…

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.5/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Policja polonistyczna! „Po linii najmniejszego oporu”. ;)

Kamil Ormaniec normalnie to android zjada 2gb max 6gb a więc wprowadzasz w błąd bo jak można można mieć androida 10 gb jak sie ma 8 gb pamięci naprzykład?

w jakim tel obecnie masz androida(System Operacyjny + aplikacje, nakladki itp. od producenta) ktory wazy tylko 2GB? mialem ostatnio tel(LG Spirit 3G I kwartał 2015r.) w rekach ktory mial 8GB wbudowanej, a dla użytkownika było dostępne 2,64GB wiec android ważył wówczas 5,36GB, a obecnie spojrzałem na LG Q6 który ma 16GB pamięci wbudowanej i dla użytkownika jest dostępne niecałe 12GB więc waży nieco ponad 4GB, lub Samsung Galaxy A5 2017 posiada 32GB pamięci z czego dostępne jest 23GB, czyli android w trzy przypadku waży 9GB. A co do 10GB dla androida o których mówi autor artykułu podaje przykład telefonów które mają 32 lub 16GB pamięci wbudowanej, więc nie wprowadza w błąd.

Pamiętam, jak w 2006 kupiłem Sagema MY501x. Wtedy był to wypasiony telefon, kulał nieco tylko soft. Za to 32 MB wbudowanej pamięci robiło swoje, tym bardziej, że miałem dodatkowo kartę miniSD 128 MB.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.