Pamięć wewnętrzna telefonu komórkowego to jedna z jego najważniejszych cech specyfikacji technicznej. Dzisiejsze smartfony mają zwykle naprawdę dużo pamięci – zarówno na pliki i dane, jak i pamięci operacyjnej RAM. No właśnie – jakie są rodzaje pamięci wewnętrznej telefonu komórkowego i czym się one różnią? Jak można łatwo wyczyścić pamięć swojego urządzenia? Zapraszamy do lektury.
- 1. Pamięć telefonu na dane i pliki
- 1.1. Pamięć na pliki – ile jej potrzebujesz?
- 1.2. Jak zwiększyć pamięć na pliki w telefonie?
- 2. Pamięć operacyjna telefonu (pamięć RAM)
- 2.1. Pamięć RAM – ile jej potrzebujesz?
- 2.2. Jak zwiększyć pamięć RAM?
- 3. Pamięć podręczna telefonu
- 3.1. Jak wyczyścić pamięć podręczną?
- 4. Pamięć telefonu komórkowego - podsumowanie
- 5. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Pamięć telefonu na dane i pliki
Dzisiejsze smartfony mają pamięć większą niż niejeden komputer osobisty sprzed kilkunastu lat! Mowa oczywiście o przestrzeni dyskowej, na której możesz zmieścić zainstalowane aplikacje czy różnego rodzaju multimedia, jak np. zdjęcia, filmy czy muzykę.
Pamiętam czasy, gdy sam miałem dość zaawansowanego na owe czasy (a był to rok 2006) Sagema my500X. Miał on wbudowane 128 MB (megabajtów, nie gigabajtów!) pamięci wewnętrznej. W praktyce można było na nim pomieścić niewiele plików MP3, a przecież część miejsca musiało jeszcze zostać na system czy zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym. Dziś 128 MB wzbudza uśmiech na twarzy, a standardem są smartfony z dyskiem 128 GB pamięci, które będą wystarczające dla 90% użytkowników.
Pamięć na pliki – ile jej potrzebujesz?
Dzisiejsze smartfony mogą mieć tyle pamięci na pliki i dane systemu operacyjnego i użytkownika:
- 8 GB – najprostsze i najbardziej budżetowe smartfony, najczęściej mają tylko 1 GB RAM i „odchudzonego” Androida Go.
- 16 GB – podobnie jak wyżej; są to budżetowce, które nadają się w praktyce jedynie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów (choć i z tym mogą zdarzać się pewne przycinki).
- 32 GB – współczesne budżetowce mające 32 GB pamięci na dane mogą mieć 2-3 GB RAM-u (obie pamięci telefonu idą ze sobą „w parze). Co ciekawe, jeszcze w połowie poprzedniej dekady 32 GB było zarezerwowane dla ówczesnych flagowców!
- 64 GB – dziś jest to dość skromna ilość pamięci wewnętrznej, ale w przeciwieństwie do wcześniejszych umożliwia już „normalne” użytkowanie telefonu (wiele aplikacji, zdjęć i innych plików na dysku itp.).
- 128 GB – można powiedzieć, że w 2024 roku jest to standard poniżej którego nie schodzą dzisiejsze smartfony ze średniej półki cenowej.
- 256 GB – coraz częściej występująca ilość pamięci wewnętrznej w telefonach nie tylko z górnej, ale i ze średniej półki.
- 512 GB – ogromna pamięć zarezerwowana w praktyce dla smartfonów z górnej półki cenowej, a i tak nie dla wszystkich modeli.
- 1 TB (1024 GB) – obecnie topowa wielkość wbudowanej pamięci telefonu. Dostaniesz ją tylko u niektórych superflagowców segmentu premium. Uprzedzamy – nie są to tanie smartfony!
Jak zwiększyć pamięć na pliki w telefonie?
Oczywiście przestrzeń dyskową możesz czasami rozszerzyć o dodatkową pamięć zewnętrzną, a więc kartę pamięci flash. Zwykle jest ona w formacie microSD, ale czasami stosowane są inne formaty, jak np. NM w Huaweiach.
Uwaga – najczęściej smartfony z górnej półki nie mają slotu na zewnętrzną kartę pamięci!
Pamięć operacyjna telefonu (pamięć RAM)
Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) to inaczej mówiąc pamięć operacyjna, która służy do przechowywania danych i instrukcji, które są aktualnie używane przez procesor. RAM jest pamięcią ulotną, co oznacza, że jej zawartość znika po wyłączeniu zasilania w przeciwieństwie do ROM, która est pamięcią trwałą. Szybkość działania RAM jest kluczowa dla ogólnej wydajności systemu, ponieważ im więcej dostępnej pamięci RAM, tym więcej zadań może być przetwarzanych jednocześnie bez spowolnień.
Z racji „multimedialności” dzisiejszych smartfonów, które służą w zasadzie niemal do wszystkiego, wielkość pamięci RAM jest kwestią kluczową dla poprawnego i szybkiego działania urządzenia.
Pamięć RAM – ile jej potrzebujesz?
No właśnie! Ile RAM-u mają dzisiejsze smartfony?
- 1 GB RAM – absolutnie najniższa wartość (choć zdarzały się dawne modele z… 512 MB RAM i mniej), jaką możesz dziś napotkać wśród smartfonów z Androidem, choć są one na szczęście marginesem. Są to zdecydowanie najbardziej budżetowe modele, których zakup odradzamy – to nic innego, jak elektroniczny złom nienadający się nawet do podstawowych czynności.
- 2 GB RAM – niby dwukrotnie więcej RAM-u, ale w praktyce niewiele więcej pożytku. Odpalanie np. Messengera na takim smartfonie zakończy się jedynie irytacją. Swego czasu dość popularne były smartfony z pośrednią pamięcią operacyjną 1,5 GB RAM-u.
- 3 GB RAM – o ile telefony z 1-2 GB pamięci operacyjnej są już na szczęście na wymarciu, o tyle budżetówki z 3 GB RAM-u są jeszcze dość często spotykane. Często mają na pokładzie „odchudzonego” Androida w wersji Go.
- 4 GB RAM – absolutnie podstawowy wariant pamięci operacyjnej, jaki możemy dziś polecić. Dziś mają tyle telefony z niższej półki, ale jeszcze kilka lat temu 4 GB było zarezerwowane dla ówczesnych flagowców!
- 6 GB RAM – jeżeli chcesz zapewnić sobie spokojne użytkowanie smartfona z Androidem, to polecamy właśnie minimum 6 GB RAM-u. Na szczęście dziś praktycznie każdy smartfon do 1000 złotych (a nawet sporo tańszy!) oferuje właśnie tyle pamięci operacyjnej, a czasami nawet 8 GB!
- 8 GB RAM – no właśnie, dziś nie musisz kupować smartfona za kilka tysięcy złotych, aby mieć tyle pamięci operacyjnej. 8 GB pamięci RAM staje się powoli standardem i to wśród tańszych telefonów do około 1500 złotych!
- 12 GB RAM – to pamięć operacyjna zarezerwowana dla flagowych modeli z Androidem. Zapewnia ona płynne działanie całego urządzenia i to tym bardziej, jeżeli idzie w parze z wydajnym procesorem!
- 16 GB RAM – tylko niektóre supersmartfony na Androidzie są w stanie zaoferować aż 16 GB RAM-u! Często są to topowe wersje najnowszych flagowców i/lub specjalne smartfony gamingowe.
- 24 GB RAM – tak! Niektóre smartfony mogą mieć nawet 24 gigabajtów pamięci RAM! Ponownie są to najczęściej telefony dla graczy. Nie trzeba mówić, że ich wydajność jest po prostu niesamowita.
Uwaga – powyższe uwagi do poszczególnych kości pamięci RAM dotyczą wyłącznie smartfonów z Androidem! Apple i jego iPhone’y mają o wiele mniej RAM-u, bo mają tak zoptymalizowany system operacyjny iOS, że nie trzeba aż tak wielkiej pamięci operacyjnej do uzyskania szybkiej i wydajnej pracy bez jakichkolwiek zacinek. O ile flagowe modele iPhone’a mogą mieć nawet 1 TB pamięci wewnętrznej na pliki, o tyle RAM-u jest tu „tylko” do 8 GB.
Jak zwiększyć pamięć RAM?
To bardzo proste – wejdź w ostatnio otwarte aplikacje z pulpitu Androida. W tym miejscu możesz zamknąć niektóre apki lub wszystkie jednocześnie zwalniając jednocześnie miejsce w RAM-ie. Na nowo otwarcie zamkniętej aplikacji nie będzie jednak tak błyskawiczne. Warto tu zaznaczyć, że niektóre Androidy „ubijają” aplikacje działające w tle, a więc same optymalizują pamięć RAM. Czasami mogą to robić jednak zbyt nadgorliwie.
Co ciekawe, od paru lat producenci stosują coraz częściej tzw. wirtualną pamięć RAM. Dodaje ona do fizycznej kości pamięć wirtualną rozszerzając pamięć RAM np. z 4 do aż 8 gigabajtów. Sprytne rozwiązanie, choć niestety nie jest dostępne we wszystkich modelach!
Pamięć podręczna telefonu
Pamięć podręczna – a więc cache – to bardzo szybka, ale mała pamięć umieszczona bliżej procesora. Cache przechowuje najczęściej używane dane i instrukcje, co pozwala na szybszy dostęp do nich niż gdyby były przechowywane w RAM.
Pamięć cache dzieli się na różne poziomy (L1, L2, L3), gdzie L1 jest najszybsza, ale najmniejsza, a L3 jest większa, lecz wolniejsza. Cache znacznie przyspiesza działanie procesora, minimalizując opóźnienia związane z pobieraniem danych z wolniejszych pamięci.
O pamięci podręcznej mało kto myśli aż do czasu, kiedy trzeba wyczyścić cache. I nie chodzi tu o cache w przeglądarce internetowej! Jak wyczyścić pamięć podręczną?
Jak wyczyścić pamięć podręczną?
Pamięć podręczną możesz usunąć na parę sposobów. W pierwszej kolejności zobacz w menagerze plików, czy masz taką opcję. Jeżeli nie, to możesz się pozbyć plików tymczasowych zaśmiecających pamięć Twojego telefonu instalując odpowiednie oprogramowanie choćby ze Sklepu Google Play. W App Store również znajdziesz podobne narzędzia, ale umówmy się – iOS nie jest tak narażony na „śmieciowe” pliki, jak to jest w przypadku Androida.
Czyszczenie pamięci podręcznej może przyspieszyć działanie Twojego smartfona! Czasami aby wrócił on do dawnej sprawności wystarczy zwolnić pamięć, w tym nie tylko pamięć wewnętrzną (niepotrzebne zdjęcia, filmy, MP3 itp.), ale i pamięć podręczną cache.
Pamięć telefonu komórkowego - podsumowanie
Pamięć RAM (operacyjna), ROM (pamięć trwała jedynie do odczytu), na pliki i pamięć podręczna (cache) są kluczowe dla poprawnego działania systemu operacyjnego, a co za tym idzie całego smartfona. Sam mocny procesor CPU nie wystarczy!
Aby cieszyć się szybkim i niezawodnym sprzętem, warto wybrać telefon z pamięcią co najmniej 6/128 GB (6 GB RAM i dysk 128 GB) lub nawet 8/128 GB. Jeżeli jednak robisz naprawdę bardzo dużo zdjęć, to warto zainteresować się dyskiem co najmniej 256 GB lub telefonem obsługującym karty microSD. Niestety w 2024 roku takie modele są coraz rzadsze! Weź też pod uwagę, że niektóre aparaty robią ładne zdjęcia ważące około 3-5 megabajtów, ale w niektórych modelach praktycznie każda fotka może liczyć około 10 i więcej MB!
Jeżeli telefon zostanie zapchany, to w każdej chwili możesz zwolnić pamięć - zarówno RAM, na pliki (dysk telefonu), jak i podręczną. Tym samym przywrócisz smartfona do stanu swojej świetności.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Aby móc swobodnie korzystać ze smartfona (Internet, social media, komunikatory, oglądanie filmów, robienie zdjęć itp.) najlepiej mieć minimum 6-8 GB RAM-u i przynajmniej 128 gigabajtów miejsca na dane. Jeżeli Twój smartfon ma służyć głównie do dzwonienia i pisania SMS-ów, to wystarczy tańszy model z pamięcią wewnętrzną 4/64 GB.
W tym celu warto ściągnąć specjalny program czyszczący telefon. W ten sposób możesz np. wyczyścić pamięć podręczną (cache) czy zwolnić pamięć telefonu kasując np. zduplikowane zdjęcia. Do wyczyszczenia pamięci RAM wystarczy wejść w ostatnio uruchomione aplikacje w tle i je zamknąć.
Wejdź w ustawienia swojego telefonu i znajdź sekcję z pamięcią wewnętrzną. Możesz też wejść bezpośrednio na menager plików/pamięci i tam sprawdzić ile masz jeszcze wolnego miejsca na swoim urządzeniu.