Czy wiesz jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Nie wiesz, czy już go spłaciłeś i chciałbyś poznać harmonogram rat i dowiedzieć się, kiedy wypada ostatnia z nich? A może kupiłeś używanego smartfona i chciałbyś znać jego status? Jeżeli masz pewne wątpliwości, przeczytaj poniższy artykuł.
- 1. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Wstęp
- 2. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty?
- 2.1. Jak sprawdzić, czy telefon jest w T-Mobile?
- 2.2. Jak sprawdzić, czy telefon jest w Plus?
- 2.3. Jak sprawdzić, czy telefon jest w Play?
- 2.4. Jak sprawdzić, czy telefon jest w Orange?
- 3. Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Podsumowanie
Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Wstęp
Nowy telefon na raty możesz kupić nie tylko w sklepie ze sprzętem RTV/AGD, ale także u operatorów komórkowych. Oferują oni zarówno smartfony (i inne urządzenia) na raty, także na raty 0% bez abonamentu, jak i w umowie na abonament.
W zasadzie praktycznie niemal wszyscy operatorzy w Polsce (T-Mobile Polska, Plus i jego Plush, Play czy Orange Polska) oferują abonamenty z telefonami na osobne raty. Abonament kosztuje tylko 40 zł miesięcznie? To niezbyt dużo, ale do tej kwoty należy doliczyć osobną opłatę ratalną za sprzęt.
Przykładowe abonamenty z telefonem na raty:
W rezultacie możesz mieć taki sam abonament jak Twój znajomy, ale mając inne telefony komórkowe suma opłat miesięcznych (abonament + rata) mogą się od siebie różnić. To proste – im bardziej wypasiony smartfon, tym wyższa rata. O ile abonament zawierany jest zazwyczaj na okres 2 lat, o tyle telefon możesz spłacić szybciej lub rozbić go na większą liczbę rat (12, 24, 36 lub czasem nawet 48 miesięcznych rat!). Taką opcję proponuję np. Plus, Plush czy Orange.
Przez to wszystko po pewnym czasie możesz nie być pewny, czy Twój telefon został już spłacony. To jednak nic w przypadku zakupu używanego telefonu z drugiej ręki, gdyż nie zawsze możesz być pewny jego spłaty przez poprzedniego właściciela. I to samo w drugą stronę – jeżeli chcesz sprzedać smartfona, warto upewnić się, czy nie ma na nim żadnych obciążeń.
Jak się tego dowiedzieć?
Telefony na raty u operatora – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę
Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty?
Będzie Ci w tym wszystkim potrzebny unikatowy numer IMEI telefonu komórkowego. Jest kilka możliwości sprawdzenia nr IMEI, np. szukając go na karcie gwarancyjnej urządzenia lub wpisując w apce do telefonowania kod *#06#. Nie musisz nawet klikać zielonej słuchawki, gdyż numer IMEI od razu pojawi się na ekranie Twojego smartfona, zarówno z Androidem, jak i iOS na pokładzie.
Co dalej? Teraz możesz sprawdzić, czy to urządzenie jest już spłacone, czy jeszcze nie u danego operatora.
Jak sprawdzić, czy telefon jest w T-Mobile?
Operator T-Mobile Polska od dłuższego czasu oferuje abonamenty z telefonami w systemie ratalnym. Numer IMEI sprawdzisz w tym przypadku wchodząc na tę podstronę T-Mobile Polska. Następnie wystarczy wpisać nr IMEI, a także swój adres e-mailowy, na który zostanie wysłana stosowna odpowiedź. Z usług T-Mobile ta jest jedną z ważniejszych, choć pewnie często też niezbyt niedocenianych.
Jak sprawdzić, czy telefon jest w Plus?
W ten sam sposób możesz sprawdzić numer IMEI w Plusie, do czego służy dedykowana strona internetowa zielonego operatora. Ponownie wystarczy podać w odpowiednich oknach IMEI i swojego maila. Jak informuje Plus, weryfikacji poddawane są urządzenia zakupione po 8.07.2016 r. Aktualizacja danych następuje raz w tygodniu.
Jak sprawdzić, czy telefon jest w Play?
W sieci Play wystarczy wpisać IMEI i kliknąć button Sprawdź na tej stronie www. Podpowiada jednocześnie jak go zdobyć, a więc za pomocą wcześniej wspomnianej karty gwarancyjnej oraz kodu *#06#.
Jak sprawdzić, czy telefon jest w Orange?
Jak sprawdzić IMEI w Orange Polska? Wejdź na tę stronę internetową i kliknij przycisk Dalej, a następnie ponad nr IMEI i swój adres e-mailowy w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Weryfikacji poddawane są urządzenia zakupione po 23.11.2020.
Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty? Podsumowanie
Z numerem IMEI dowiesz się, czy dane urządzenie – w tym telefon – ma już spłacone raty, czy jeszcze nie. Podanie danych osobowych nie jest niezbędne, ale u większości operatorów GSM należy podać swój adres e-mailowy. To właśnie na niego otrzymasz odpowiedź odnośnie ewentualnych zaległych lub oczekujących jeszcze rat. Nie kupuj od innej osoby niespłaconego telefonu!
„Ukryte” raty mogą być dla niektórych miną, ale poza tym mają same świetne strony. Urządzenia sprzedane na raty mniej obciążają domowy budżet. Nie musisz wydawać naraz sporej gotówki, lecz cenę telefonu możesz rozbić na wiele rat. W wielu przypadkach operatorzy komórkowi nie liczą oprocentowania, lecz oferują raty 0%!
Najpopularniejsze telefony w 2024: