Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Android Pay – jak płacić telefonem za zakupy?

avatar
3
Android Pay – jak płacić telefonem za zakupy?

Od 17 listopada wszyscy posiadacze smartfonów z systemem mobilnym firmy Google mogą korzystać z płatności zbliżeniowych Android Pay. Polska jest piątym krajem na świecie, który uzyskał dostęp do tej innowacyjnej usługi. Jak łatwo, prosto i przyjemnie płacić telefonem w sklepie? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. 

Tradycyjna karta płatnicza powoli przechodzi do historii. Wszystko za sprawą rozwoju telefonów komórkowych. Poręczne urządzenia stały się prawdziwym centrum dowodzenia. Jedną z najbardziej innowacyjnych funkcjonalności jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, jednak do tej pory wiązało się to z wymogiem spełnienia szeregu warunków m.in. posiadania aplikacji naszego banku. Android Pay znosi obowiązek instalowania takiego oprogramowania – wystarczy dodać kartę płatniczą jednego i… gotowe.


Jak działa Android Pay

Android Pay to aplikacja działająca na zasadzie wirtualnego portfela, umożliwiający przechowywanie kart kredytowych, debetowych, lojalnościowych i podarunkowych. Największą zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo naszych danych osobowych, a w szczególności numerów poszczególnych plastików. Terminal płatniczy otrzymuje numer specjalnego wirtualnego konta, a nie karty, co powoduje, że transakcja jest o wiele bezpieczniejsza.

Co robić w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu ze skonfigurowaną usługą Android Pay? Sprawę trzeba zgłosić do swojego banku, który zablokuje transakcje dokonywane przez aplikację.

android-pay-1

Ekran główny Android Pay


Banki z obsługą Android Pay

Płatność zbliżeniowa Android Pay wymaga posiadania konta i karty w jednym z trzech banków:

  • Alior Bank
  • Bank Zachodni WBK
  • T-Mobile Usługi Bankowe

Usługę w najbliższym czasie wprowadzi mBank. Pozostałe banki zadeklarowały chęć przystąpienia do programu, lecz nie wiadomo kiedy to nastąpi.


Wymagania Android Pay

Aby używać portfela Google musimy spełnić trzy warunki:

  1. Nasz smartfon nie może być zrootowany, czyli posiadać zablokowane konto administracyjne. Jeśli do tej pory nie dokonywaliśmy modyfikacji systemu Android, to nasz telefon nie jest zrootowany. Innym sposobem sprawdzenia jest zainstalowanie specjalnej aplikacji np. Root Checker – pobierz ze Sklepu Google Play.
  2. Android 4.4 lub nowszy.
  3. Urządzenie musi być wyposażone w moduł NFC, czyli specjalną antenę do komunikacji zbliżeniowej. Funkcje posiadanego telefonu możemy sprawdzić w dołączonej instrukcji obsługi lub internecie (np. na stronie Komórkomatu).

Instalacja Android Pay

1. Pobieramy aplikację Android Pay ze Sklepu Google Play:

android-pay-sklep-google-play

Pobieramy Android Pay

2. Uruchamiamy program, klikając na ikonkę umieszczoną na ekranie głównym smartfona.

3. Dodajemy formę płatności robiąc zdjęcie przedniej części karty płatniczej i wpisując kod CVB/CVV wydrukowany na odwrocie plastiku.

4. Bank wyśle do nas SMS z kodem. Należy go wpisać w następnym okienku:

kod-weryfikacyjny

Wpisujemy kod z SMS-a

5. Jeśli posiadamy inne karty płatnicze, wtedy czynność należy powtórzyć. Warto dodać wszystkie nasze karty, dzięki czemu będziemy mogli wybrać dogodny sposób płatności.


Android Pay – jak płacić

1. Włączamy ekran smartfona i odblokowujemy go za pomocą kodu, symbolu lub odcisku palca. Ciekawostką jest fakt, że nie musimy uruchamiać aplikacji Android Pay – telefon sam dokona płatności.

2. Aktywujemy łączność NFC.

3. Zbliżamy urządzenie do terminala płatniczego, tak samo jak w przypadku tradycyjnej karty.

4. Jeśli transakcja jest na kwotę wyższą niż 50 złotych to będziemy musieli podać PIN karty, którą domyślnie dokonujemy płatności w aplikacji Android Pay.

5. Potwierdzenie i podsumowanie zakupów zostanie wyświetlone na ekranie telefonu.

5. Właśnie dokonaliśmy pomyślnej transakcji przy użyciu smartfona!

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy w momencie dokonywania płatności konieczne jest aktywne połączenie z internetem?

„Płatność zbliżeniowa Android Pay wymaga posiadania konta i karty w trzech bankach:” –> raczej w jednym z trzech a nie we wszystkich.

Dziękuję za spostrzegawczość – poprawione :)

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.