Miliamperogodziny [mAh] to jednostka wyrażająca pojemność akumulatora. Nie jest jednak jedyną, jaką mogą stosować producenci różnego rodzaju ogniw, które trafiają m.in. do samochodów, laptopów, ale także smartfonów i innego rodzaju urządzeń. Obok mAh często spotyka się także określenie Wh. Czym ono jest i jak przeliczyć obie jednostki?
- 1. mAh a Wh – wprowadzenie
- 2. mAh a Wh – jak przeliczyć?
- 2.1. Przeliczenie mAh na Wh – wzór
- 2.2. Przeliczenie Wh na mAh – wzór
- 3. Akumulatory w smartfonach
- 4. Pojemność akumulatora mAh – podsumowanie
mAh a Wh – wprowadzenie
Zacznijmy od podstaw, a więc od piątej klasy szkoły podstawowej. Z czym kojarzą Ci się literki zawarte w symbolach [mAh] oraz [Wh]?
- m – przedrostek mili; podobnie jak w np. w metrach, prefiks mili oznacza jedną tysięczną podstawowej jednostki (1 mm = 0,001 m, a więc 1000 mm = 1 m). W ten sposób nietrudno zgadnąć, że dzisiejszy standard pojemności ogniw w smartfonach, a więc 5000 mAh, to nic innego, jak 5 Ah.
- A – natężenie prądu elektrycznego I.
- h – godzina, jednostka czasu.
- W – wat, jednostka mocy.
O ile mAh służy do określenia pojemności baterii i innego rodzaju ogniwa, o tyle Wh określa energię (moc) wyrażoną w watogodzinach. Jak łatwo je przeliczyć?
mAh a Wh – jak przeliczyć?
Miliemperogodziny można bardzo łatwo przeliczyć na watogodziny! Do obliczeń wystarczy jest prosty wzór. To już nawet nie piąta, a trzecia klasa szkoły podstawowej! Jednak matematyka może się do czegoś przydać!
Przeliczenie mAh na Wh – wzór
Do określenia wartości watogodzin danego ogniwa może posłużyć poniższy wzór:
E [Wh] = Q [mAh] * U [V] / 1000
Skąd określenia Q i U? Q to nic innego jak ładunek elektryczny, który właśnie wyrażany jest w miliamperogodzinach mAh. Z kolei U to napięcie prądu elektrycznego określane w woltach.
Znając więc pojemność baterii (ładunek elektryczny) w mAh i napięcie, wystarczy je przez siebie przemnożyć, a uzyskany wynik należy podzielić przez 1000. Dlaczego? Wszystko przez prefiks mili, ale zawsze możesz pomnożyć Ah razy samo napięcie i wyjdzie to samo!
Jak to wygląda w praktyce? Spójrzmy na akumulator typu Li-Po zastosowany w Samsungu Galaxy S23 Ultra. Jego podstawowe parametry to:
- znamionowa pojemność baterii/pojemność akumulatora (ładunek) 4900 mAh
- szybkie ładowanie przewodowe 45 W
- szybkie ładowanie indukcyjne (bezprzewodowe) 15 W
- ładowanie zwrotne 4,5 W
- napięcie 3,88 V
Wartości te powinny znajdować się na opakowaniu, samym akumulatorze i/lub w instrukcji obsługi. Podstawiamy dane liczbowe do wcześniej podanego wzoru i mamy:
E [Wh] = 4900 [mAh] * 3,88 [V] / 1000 = ~19,01 [Wh]
To samo uzyskamy stosując podstawowe jednostki Ah:
E [Wh] = 5 [Ah] * 3,88 [V] = ~19,01 [Wh]
To wszystko! Dzięki temu wiemy, że ta konkretna bateria flagowego Galaxy S23 Ultra o pojemości 4900 mAh ma jednocześnie ilość energii ok. 19,01 Wh.
Przeliczenie Wh na mAh – wzór
A co w przypadku, gdy znasz wartość Wh, a chciałbyś poznać pojemność baterii? Wystarczy proste przekształcenie powyższego wzoru!
Q [mAh] = E [Wh] / U [V] * 1000
Podstawiając do wzoru otrzymujemy:
Q [mAh] = 19,01 [Wh] / 3,88 [V] * 1000 = ~4899,5 [mAh]
Dlaczego nie wyszło równe 4900 mAh? Wszystko przez niedoskonałe zaokrąglenie Wh. Im dokładniejsza wartość (więcej miejsc po przecinku), tym dokładniejszy wynik końcowy. Jeżeli chcesz uzyskać wynik w Ah, a nie mAh, naturalnie nie mnóż razy 1000.
Akumulatory w smartfonach
Obecnie dominują 2 rodzaje ogniw stosowanych w smartfonach i telefonach komórkowych. Oto one:
- baterie typu Li-Ion (litowo-jonowe)
- baterie typu Li-Po (litowo-polimerowe)
Te pierwsze stosuje m.in. Apple, z kolei te drugie większość Androidowej konkurencji. Powyższe wzory na obliczenie pojemności mAh czy energii (mocy) Wh mają zastosowanie zarówno w akumulatorach typu Li-Ion, jak i Li-Po.
Pojemność akumulatora mAh – podsumowanie
Im większa pojemność baterii wyrażana w mAh, tym z reguły większa jej żywotność. Oczywiście nie oznacza to, że smartfon mający baterię 5500 mAh będzie o 10% dłużej trzymał energię od telefonu z ogniwem 5000 mAh. Wiele tu zależy bowiem od specyfikacji urządzenia i energożernych podzespołów, a także ekranów. Panele OLED/AMOLED mają mniejsze zapotrzebowanie na prąd niż LCD, a do tego wszystkiego dochodzą także czynniki zewnętrzne jak wahania temperatury otoczenia itp.
Określenie wartości ogniwa nie ogranicza się jedynie do samej pojemności baterii. Pojemność akumulatorów to jedno, ale liczy się też ilość energii, która może być podawana właśnie w jednostkach Wh, a więc w watogodzinach.
Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku: