Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Samsung Galaxy Watch4 – nowy król androidowych smart zegarków

Samsung Galaxy Watch4 test

Samsung wyznacza trendy w telefonii komórkowej, a przy okazji ma ambicję być rozgrywającym w również w technologii ubieralnej. Czy kolejny zegarek z serii, czyli Galaxy Watch4 w wersji 44 mm okaże się przełomem? Sprawdzamy to w naszej recenzji.

Samsung Galaxy Watch4 w Play

Wygląd Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4 44 mm najbardziej przypomina… tradycyjny zegarek. Wygląd urządzenia jest bardzo klasyczny. Koperta jest niewielka, bo liczy 44,4 na 43,3 mm i ma grubość zaledwie 9,8 mm. Jest przy tym bardzo lekka – jej masa wynosi trochę ponad 30 gramów. Koperta wykonana jest z aluminium, a sam ekran pokryto szkłem Gorilla Glass DX+.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Siłą Samsung Galaxy Watch4 jest prostota i gdy ustawi się tarczę przypominającą klasyczny zegarek, można w ogóle nie odróżnić go od elektronicznych lub mechanicznych konstrukcji. Obudowa prezentuje się bardzo dobrze dzięki swojej głębokiej czerni, a przyciski – choć lekko odstają – w ogóle nie psują wrażenia zwartej bryły. Miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że zegarek, zarówno na swojej aluminiowej, jak i szklanej powierzchni, nie zbiera zanadto odcisków palców. Jasne – gdy ręka jest wilgotna, spocona czy po prostu brudna, ślady zostają, ale jest je bardzo łatwo zetrzeć.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Jeśli można się do czegoś przyczepić, to jedynie do paska. Ten dołączony do zestawu jest silikonowy, sprawia wrażenie gumowego. Co prawda nie nosi się go niekomfortowo, ale osobiście byłbym bardzo zadowolony, gdyby producent od razu dawał jakąś alternatywę, na przykład w formie paska materiałowego. Samsung Galaxy Watch4 nie powinien szufladkować się jako zegarek sportowy, a bardziej elegancka alternatywa mogłaby w tym pomóc.

Wyświetlacz Galaxy Watch4

To typowe dla Samsunga, że w swoich urządzeniach montuje AMOLED-owe wyświetlacze. Nie inaczej jest z Samsungiem Galaxy Watch4. Mamy tu do czynienia z ekranikiem o przekątnej 1,4 cala i rozdzielczości na poziomie 450 na 450 pikseli. Ppi (czyli zagęszczenie pikseli na cal) wynosi tu 330, ale nie jest to aż tak istotne, bo wyświetlacz jest naprawdę nieduży.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Wyświetlacz Samsunga Galaxy Watch4 w stu procentach spełnia swoje funkcje. Filigranowy rozmiar wcale nie przeszkadza w obsłudze, wszystkie ikonki są widoczne, a ich znaczenie oczywiste. Wysoka jakość ekranu przekłada się tu na dwa aspekty – estetyczny i praktyczny. Z estetycznej perspektywy AMOLED oferuje naprawdę głębokie czernie i bardzo wiarygodne kolory. Sprawia to, że biżuteria od Samsunga, jaką niewątpliwie jest zegarek jako przedmiot, wygląda po prostu bardzo ładnie i to bez względu na to, czy zdecydujesz się na klasyczną, elektroniczną czy bardziej wykręconą tarczę.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Z praktycznego punktu widzenia AMOLED-owy wyświetlacz pozwala na… bezproblemowe korzystanie. Zegarek od koreańskiego producenta jest po prostu czytelny i to bez względu na warunki pogodowe. Nie wiem, jak silne musiałoby być słońce, żeby nie dało się odczytać najważniejszych danych z zegarka. Przy okazji bardzo dobrze działa tutaj automatyczne dopasowywanie jasności wyświetlacza. Nigdy nie miałem poczucia, że ten świeci zbyt mocno, albo że z drugiej strony jest zbyt mało doświetlony.

Podzespoły Galaxy Watch4

Choć podzespoły nie pełnią w przypadku zegarka aż tak ważnych funkcji, jak to ma miejsce u smartfonów czy klasycznych telefonów komórkowych, to i tak warto wiedzieć, co taki smartwatch ma w środku. Samsung Galaxy Watch4 ma 1,5 GB pamięci RAM, dzięki której sprawnie mogą działać aplikacje, a także 16 GB pamięci wbudowanej. Sercem tego smart zegarka jest z kolei dwurdzeniowy procesor Samsung Exynos W920, którego wspiera układ graficzny ARM Mali-G68.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Samsung świetnie radzi sobie z optymalizacją swoich smartwatchów i Galaxy Watch4 nie jest tu wyjątkiem. Wszystko działa dokładnie tak, jak powinno. Ani przez chwilę nie widać śladów zamyślenia czy zawieszania się, nawet jeśli telefon zostanie zasypany powiadomieniami. Na plus na pewno warto policzyć również dość dużą pamięć – 16 GB jak na tak małe urządzenie to naprawdę kolosalna pojemność. Świetna robota!

Obsługa Galaxy Watch4

Połączenie telefonu z zegarkiem jest banalnie proste. Na początku pobierasz aplikację Galaxy Wearable, a potem upewniasz się, czy masz włączony Bluetooth. Smartfon szybko znajduje smartwatcha i w zasadzie gotowe. Chwilę jeszcze potrwa, zanim zakończy się konfiguracja. To wszystko!

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Piętą achillesową wielu zegarków jest ich obsługa. Niewielkie rozmiary sprawiają, że interface musi być naprawdę dobrze i czytelnie przygotowany, aby nie powodował frustracji. Tu wszystko jest jak najbardziej w porządku. Sama obsługa wydaje się bezproblemowa, choć początkowo brakowało mi obrotowej tarczy znanej z wcześniejszych modeli zegarka (jak recenzowany przeze mnie Samsung Galaxy Watch; pierścień ten jest też w nowym Galaxy Watch4 Classic), to sposób poruszania się po interfejsie w najnowszym modelu jest bardzo intuicyjny. Samsung niemal do perfekcji opanował wewnętrzną logikę działania systemu – łatwo można skonfigurować szybki dostęp do najważniejszych aplikacji. Niemal do każdego istotnego miejsca użytkownik może dotrzeć przesuwając palcem od jednej z krawędzi wyświetlacza. Naprawdę świetne rozwiązanie.

Telefon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego WearOS powered by Samsung. Jest on bardzo przejrzysty i łatwy w użyciu. 10 minut z zegarkiem i już wiesz, co gdzie jest i jak co działa. Problem polega niestety na tym, że wraz z tym systemem pojawiły się kłopoty z kompatybilnością. Urządzenia nie podłączycie do telefonów z nadgryzionym jabłuszkiem, ale też ze smartfonami… Huaweia. Wina stoi jednak po stronie chińskiego koncernu, który nie ma GMS, lecz HMS.

Funkcje Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4 to smartwatch z prawdziwego zdarzenia, choć sam z siebie zdaje się sugerować, że jest urządzeniem głównie sportowym – to jednak nie do końca prawda. Funkcji związanych z aktywnością fizyczną jest sporo. Użytkownik może ustawić sobie jedną z wielu, jak na przykład „Bieganie”, „Kolarstwo” czy „Piesze wycieczki”. Jeśli okaże się, że twojego ćwiczenia nie ma wśród wymienionych, możesz wybrać je któreś z listy tych bardziej zaawansowanych. Zegarek ma ich dostępnych kilkadziesiąt.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4Przykładowe aktywności:

  • Bieganie
  • Chód
  • Trener biegania
  • Kolarstwo
  • Piesze wycieczki
  • Pływanie (basen)
  • Pływanie (na zewnątrz)
  • Bieżnia
  • Rower treningowy
  • Trening obwodowy
  • Przyrządy do ćwiczeń siłowych
  • Orbitrek
  • Uginanie przedramion
  • Wyprosty ramion
  • i inne

Obok funkcji typowo sportowych, Samsung Galaxy Watch4 oferuje również te typowo zdrowotne. Nie zabrakło tu EKG (musisz pobrać aplikację Samsung Health Monitor) i pomiaru ciśnienia krwi. Smartwatch od Samsunga nie jest jednak tylko zegarkiem sportowym. Dostępny jest tu cały wachlarz funkcji wspierających codzienną aktywność telefonu komórkowego. Pojawiają się tu więc wszystkie najważniejsze powiadomienia. Na część z nich można odpowiedzieć za pomocą szybkich odpowiedzi lub nawet skorzystać z klawiatury dostępnej na telefonie – choć tu warto pamiętać, że jest to opcja skierowana do osób raczej cierpliwych.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Zegarek można spokojnie dopasować do siebie za pomocą aplikacji dostępnych w Google Play, takich jak choćby Mapy Google czy trackery snu i… wiele, wiele więcej. Dostęp do tak zwanych aplikacji firm trzecich to jeden z najmocniejszych punktów zegarka.

Warto pamiętać, że Samsung Galaxy Watch4 posiada również możliwość płatności zbliżeniowych w technologii NFC.

Bateria Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4 posiada nieduży akumulator o pojemności 361 mAh (247 mAh w wariancie 40 mm). Co ciekawe, pojemność baterii jest taka sama, jak to miało miejsce w przypadku poprzednika. Wydawałoby się, że pozostawienie dokładnie takiej samej pojemności, oznacza, że urządzenie jest lepiej zoptymalizowane.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Nie do końca. Nowy system operacyjny najwyraźniej potrzebuje więcej energii, ponieważ czas pracy na jednym ładowaniu „czwórki” nie powala na kolana. Zegarek na jednym ładowaniu wytrzymuje dobę. Z jednej strony to dobrze, bo wliczając sen, energii powinno wystarczyć na prawie dwa dni. Prawda jest jednak taka, że przy intensywnym korzystaniu z funkcji sportowych ryzykujesz, jeśli nie podepniesz zegarka pod koniec dnia. Samsung zadbał o szybkie bezprzewodowe ładowanie.

Cena Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4 44 mm kosztuje około 900 złotych i to bardzo dobra cena, zwłaszcza na tle konkurencji. W podobnej cenie możecie dostać Huawei Watch GT 3, a najnowszy model od Apple’a kosztuje dwa razy tyle, choć należy dodać, że na rynku dostępny jest też Apple Watch SE za około 1300 złotych. Samsung Galaxy Watch jest więc jak na swoją półkę cenową całkiem nieźle wycenionym urządzeniem. Tańszym od porównywalnych sprzętów Apple’a i w podobnej cenie, co jego androidowy, chiński konkurent.

Podsumowanie Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4 to smartwatch z prawdziwego zdarzenia, choć na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie, jakby był skierowany do osób aktywnie uprawiających sport. Jest tu więc nie tylko nienachalny design, potęgowany gumowym paskiem, ale również cała gama funkcji, które z całą pewnością przydadzą się w czasie treningów, czy to na zewnątrz, czy na siłowni. Obok nich zegarek oferuje całkiem sporo funkcji dodatkowych – i uwaga, cała siła tego smart zegarka leży właśnie w tym, że trudno je wszystkie wymienić. Ma on bowiem dostęp do aplikacji ze Sklepu Google Play.

Recenzja Samsung Galaxy Watch4

Jednocześnie w testowanym urządzeniu zabrakło mi dopracowania kilku elementów, aby móc uznać, że Samsung Galaxy Watch4 to smartwatch kompletny. Przede wszystkim akumulator – przy gadżecie, który powinien nam towarzyszyć przez cały dzień, czas pracy jest jednym z najważniejszych elementów.

Samsung Galaxy Watch4 to jednak doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy chcą mieć dobrego, sprawdzonego smartwatcha, który będzie im towarzyszył w czasie treningów, a wesprze inne, głównie zdrowotne, aktywności. To jednocześnie urządzenie bardzo otwarte na personalizacje, łatwo je więc dopasować do swojego rytmu życia. Jeżeli zależy Ci na obrotowym pierścieniu, zawsze pozostaje wersja Classic.

Zalety:

  • świetny wyświetlacz AMOLED
  • bezproblemowa (łatwa!) obsługa
  • niezliczone funkcje i tryby sportowe
  • płatności zbliżeniowe NFC
  • dostęp do Google Play
  • ładny design
  • szybkość działania i świetne podzespoły
  • możliwości personalizacji

Wady:

  • czas pracy na akumulatorze powinien być dłuższy

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.4/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.