Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Skuteczne sposoby na dłuższy czas pracy smartfona

avatar
4
Wydłużamy czas baterii

Ładujesz telefon co 6 godzin? Rozładowana bateria stanowi realny problem? Odpowiednio zadbany akumulator to podstawa komfortowej pracy na smartfonie. Istnieje wiele sposobów ochrony jednego z najważniejszych komponentów współczesnego telefonu komórkowego. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób chronić źródło prądu naszego urządzenia.

Cała prawda o bateriach

W internecie znajdziemy całe mnóstwo „ciekawych” sposobów na wydłużenie życia baterii naszego smartfona. Wiele z nich to klasyczne legendy miejskie, bazujące na starych przekonaniach o pracy akumulatora. Poprzednia generacja telefonów komórkowych oferowała ogniwa zdolne do podtrzymywania pracy przez parę dni. Obecnie wartość ta rzadko sięga 48 godzin. Dlaczego legendarne Nokie lub Siemensy ładowaliśmy raz na tydzień? Powód był prozaiczny – starsze aparaty wymagały o wiele mniej energii do pracy, co znacząco wpływało na zużycie akumulatora. Zróbmy proste porównanie:

Nokia 3310 – bateria 1100 mAh

Samsung Galaxy S5 – bateria 2800 mAh

Wydajność nowoczesnego Samsunga jest nieporównywalnie większa od poczciwej Nokii. Pod względem mocy obliczeniowej, współczesny smartfon stanowi realną konkurencję dla średniej klasy komputerów stacjonarnych. Rzućmy okiem na baterię – wzrost wyniósł „zaledwie” 255 procent! Oczywiście sposób redystrybucji zasobów energii, jak również sama konstrukcja baterii uległa znaczącym zmianom, lecz pojemność bazowa nie została zwiększona wprost proporcjonalnie do wydajności samego urządzenia. Jest to bezpośrednią przyczyną obecnie bardzo popularnych kłopotów z szybko rozładowującym się smartfonem. Co więcej, znaczna część użytkowników telefonów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest dbałość o baterię. Poniżej prezentujemy parę żelaznych zasad, które pozwolą na dłużą, a co za tym idzie bardziej komfortową pracę urządzenia.

Zapomnijcie o formowaniu

Odpowiednie zarządzanie baterią warto rozpocząć tuż po zakupie nowego telefonu komórkowego. Baterie zaprojektowane na początku pierwszej dekady XX wieku posiadały tzw. pamięć. Aby móc w pełni wykorzystać ich pojemność, należało przeprowadzić żmudną procedurę formowania. Polegała ona na całkowitym rozładowaniu i ponownym ładowaniu „do pełna”, przez co ogniwo zapamiętywało swoją objętość, co gwarantowało jego pełne wykorzystanie.

Obecnie produkowane baterie litowo-jonowe są zupełnie inaczej zaprojektowane, przez co sam proces formowania może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Pamiętajcie – NIE WOLNO formować współczesnych smartfonów! W skrajnych przypadkach możemy nawet uszkodzić posiadaną przez nas baterię. O starych nawykach warto więc zapomnieć.

Ładowanie bezprzewodowe

Kolejnych „hitem”, forsowanym przez znaczną część producentów współczesnych smartfonów jest tzw. ładowanie bezprzewodowe. Zasada działania polega na wykorzystaniu pola indukcyjnego. Biorąc pod uwagę właściwości fizyczne togo zjawiska, warto wspomnieć o temperaturze, która zostaje wytworzona podczas procesu ładowania. Wszystkie znajdujące się obecnie na rynku baterie niezbyt przepadają za każdym stopniem Celsjusza więcej, przez co bardzo szybko tracą swoje właściwości. W raporcie przygotowanym przez serwis Gizmodo czytamy, że ładowana bateria może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza, co powoduje spadek jej wydajności sięgający 30 procent w skali roku (!). Oczywiście kolejne rozwiązania będą działać coraz sprawniej, lecz utrata zasobności baterii będzie nieunikniona. Biorąc pod uwagę zasobność obecnych ogniw, nawet 10-procentowy spadek mocy jest dość mocno zauważalny podczas intensywnego używania telefonu.

Odpowiednie zarządzanie baterią

Zatem – jak i kiedy ładować aby bateria służyła nam bardzo długo? Ogromna część testów użytkowników oraz serwisów internetowych, traktujących o telefonach komórkowych wskazuje na konieczność ładowania do pełna oraz unikania całkowitego rozładowania baterii. Kompletne wyczerpanie zasobów energii w akumulatorze bardzo negatywnie wpływa na jej żywotność, dlatego radzimy unikać sytuacji, gdy nasz smartfon zostaje wyłączony z powodu braku zasilania.

Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymanie minimalnej wartości na około 40 procentach, oraz ładowanie do maksymalnie 90 procent. Pozwoli to na efektywne wykorzystanie obwodów baterii i uniknie niepotrzebnego narażania na utracę cennej pojemności. Pamiętajmy – nawet najlepszy i najbardziej pojemny akumulator będzie tracił swoje właściwości niezależnie od podejmowanych przez nas kroków. Celem jest zminimalizowanie tego zjawiska.

Jak ograniczyć zużycie energii w Androidzie?

Największy wpływ na naszą baterię ma sam system operacyjny. Każdy producent stara się podnieść atrakcyjność swojego smartfona poprzez urozmaicenie Androida autorskimi dodatkami, takimi jak: nakładki graficzne, widgety oraz specjalne aplikacje. Dobrym przykładem jest Samsung, który stale rozwija nakładkę TouchWiz, przy okazji znacząco zwiększając zużycie baterii. Poniżej znajdziecie parę najważniejszych porad.

  1. Wyłącz wszelkie „dodatki” operatora i producenta telefonu. Potrafią one zużyć ogromną ilość zasobów naszej baterii. Aby dezaktywować niepotrzebną zawartość, udajemy się do menu „Ustawienia”. Wybieramy „Aplikacje”, a następnie „Menadżer Aplikacji” i klikamy opcję „Wyłącz” przy, naszym zdaniem zbędnym programie. Jeśli posiadasz telefon Samsunga i chciałbyś wyłączyć blokadę na niektórych wbudowanych programach, warto zainteresować się aplikacją Package Disabler Pro.
  2. Zainteresuj się aplikacjami zabijającymi procesy systemowe i czyszczącymi pamięć RAM urządzenia – dzięki temu oszczędzisz nawet parędziesiąt minut w ciągu dnia. Na rynku istnieje wiele dedykowanych programów. Naszym zdaniem najlepszym z nich jest Clean Master
  3. Dezaktywuj obsługę lokalizacji, która najbardziej drenuje baterię naszego smartfona.
  4. Włącz opcję Oszczędzanie Energii, które usypia nieaktywne programy w trakcie spoczynku telefonu.
  5. Wyłącz przesył danych po sieci komórkowej. Aktywne LTE potrafi momentalnie wyczerpać cały dostępny zasób energii. Jest to szczególnie widoczne podczas podróżowania – przełączanie się pomiędzy kolejnymi nadajnikami danych wymaga ogromnej ilości zasobów baterii.
  6. Jeśli nie korzystasz z Wi-Fi, warto zastanowić się nad wyłączeniem wyszukiwania sieci.
  7. Dostosuj jasność ekranu do panujących warunków. Pamiętaj, że zbyt duża jasność wyświetlacza negatywnie wpływa nie tylko na baterię, ale również nasz wzrok. Warto zadbać o swoje zdrowie.

 

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

3.8/5 - (23 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

ja kupuje nowy telefon i mam nadzieje że bateria będzie trzymać co najmniej tydzień

Nie wiem jak wy, ale ja kupiłem smartfona, aby z niego korzystać, a nie trzymać jak najdłużej na baterii.

Kolega ma rację nie rozumiem kupujecie telefon żeby używać go tak by jak najdłużej działa czy żeby używać go normalnie co za głupoty na tym internecie bateria zaś milionów nie kosztuje.

Nie wiem czy kolega wie, ale w nie wszystkich telefonach da się wymienić baterię. Z drugiej strony nic złego się nie stanie jak ktoś będzie dbał o swoją baterię ;)

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.