Bateria to kluczowy element każdego smartfona. To właśnie od niej zależy, jak długo będziesz mógł się cieszyć bezproblemowym korzystaniem ze smartfonu. Trzeba tutaj także pamiętać, że wydajność baterii ma swoje granice i po pewnym czasie element ten po prostu się zużywa. Masz jednak na to wpływ, czy taka sytuacja wydarzy się szybciej, czy później. Przedłużenie żywotności baterii leży w interesie każdego użytkownika, bo nawet jeśli odsprzedajesz dany sprzęt, warto aby był on całkiem sprawny. A zatem co zrobić, aby wydłużyć żywotność baterii? Zapraszamy do tekstu.
- 1. 1. Temperatura
- 2. 2. Odpowiedni stopień naładowania
- 3. 3. Oryginalna lub markowa ładowarka
- 4. 4. Optymalizacja baterii
- 5. 5. Bateria nie może być rozładowywana do końca
- 6. 6. Niepotrzebne aplikacje
- 7. 7. Tryb samolotowy
- 8. A co z nieużywanym smartfonem?
- 9. Jak przedłużyć żywotność baterii? Podsumowanie
- 10. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
1. Temperatura
To tak naprawdę główny czynnik, który wpływa na żywotność baterii. Po prostu ogniwo jest tak skonstruowane, że najlepiej działa w określonych temperaturach. Największym problemem jest zbyt wysoka temperatura.
Generalnie powyżej 35 stopni Celsjusza powinno nam dać do myślenia i zalecane jest odpowiednie ukrycie smartfona. Jeśli nagrzeje się on zbyt mocno, to w celu ochrony wrażliwych podzespołów urządzenie po prostu się wyłączy. Dlatego wszelkie plaże i inne tego typu miejsca nie są wskazane dla urządzeń elektronicznych, a jeśli już to warto zadbać o to, aby były ukryte w możliwie chłodnym miejscu. Generalna zasada dotyczy tutaj unikania jakichkolwiek ekstremalnych temperatur.
Również zbyt niska temperatura negatywnie wpływa na żywotność baterii. Po prostu w niskiej temperaturze wydajność ogniwa znacznie spada. Dlatego w zimie, szczególnie w ujemnych temperaturach warto, abyś chował smartfona do wewnętrznej kieszeni kurtki lub płaszcza. W ten sposób masz szanse na przedłużenie żywotności baterii.
2. Odpowiedni stopień naładowania
Żywotność baterii w dużej mierze skorelowana jest z cyklami jej ładowania. Po prostu im więcej cykli pełnego naładowania, tym żywotność baterii może ulegać zmniejszeniu.
Współczesne ogniwa na szczęście nie posiadają już tak zwanego efektu pamięciowego. Oznacza to, że w nowym smartfonie nie musisz już przeprowadzać czynności jej formowania/formatowania jak to miało miejsce w ogniwach poprzedniej generacji. Niemniej jednak one również nie są pozbawione pewnych wad, co do których warto mieć informacje jak ich uniknąć. Ogniwa nowego typu nie lubią skrajnych sytuacji. Dlatego warto nie rozładowywać ich całkowicie. W celu przedłużenia żywotności baterii warto, abyś już przy poziomie 20% zaczął ją ładować. Co ważne, nowym ogniwom doładowywanie nie jest straszne, więc możesz dowolnie je doładowywać nawet po kilka procent. Oczywiście, jeśli tylko chcesz.
Kolejną zasadą wpływającą na żywotność baterii jest z kolei kwestia jej nie przeładowywania. Idealna sytuacja ma miejsce w momencie, gdy ładujesz telefon do poziomu 80-90% i go odłączasz. W ten sposób jesteś w stanie przedłużyć żywotność baterii. Niektóre smartfony posiadają także tryb adaptacyjnego ładowania. Polega on na tym, że pierwotnie ładują ogniowo do pewnego poziomu, a następnie przed budzikiem ładują pozostałą część do pełna. Takie działanie również pozwala zwiększyć wydajność baterii i chroni ogniwo przed jego zbyt szybką degradacją.
3. Oryginalna lub markowa ładowarka
Do ładowania Twojego cennego smartfona używaj tylko i wyłącznie oryginalnych ładowarek. I trzymaj się tej zasady, bo ma to wpływ nie tylko na wydajność baterii w Twoim smartfonie, ale również Twoje bezpieczeństwo!
Idealna sytuacja jest wtedy, gdy masz ładowarkę w zestawie. Wtedy ładując ją możesz być pewien, że wszystko działa tak jak powinno. Możesz także używać innych oryginalnych ładowarek, gdyż masz pewność, że ich jakość jest odpowiednia dla Twojego smartfona, skoro bezpiecznie mogą ładować inne urządzenia znanych marek. I to niezależnie od producenta. Ważne, aby była to oryginalna ładowarka znanego (markowego) producenta.
Natomiast absolutnie koniecznie unikaj wszelkiego rodzaju podróbek, nadzwyczajnie tanich ładowarek oraz ładowarek z nieznanego pochodzenia. Po prostu takie sprzęty mogą być ogólnym zagrożeniem. Po pierwsze dlatego, że nie możesz do końca ufać parametrom zapisanych w specyfikacji. Jaką masz pewność, że napięcie, które podaje taka ładowarka do Twojego smartfona jest takim napięciem jak w specyfikacji? A po drugie, bardzo często nie posiadają one żadnych zabezpieczeń przeciwko chociażby przepięciom, które zdarzają się w wielu instalacjach elektrycznych. Dlatego dla własnego spokoju po prostu warto zapłacić parę złotych więcej i mieć spokojną głowę.
4. Optymalizacja baterii
A jak jeszcze mogę przedłużyć żywotność baterii? A chociażby odpowiednio modyfikując stosowne ustawienia w Twoim smartfonie. Po pierwsze warto przejść do ustawień i dostosować jasność ekranu do swoich preferencji. Zazwyczaj producenci ustawiają tutaj maksymalne wartości, bo wtedy kolory są dodatkowo podbite i wszystko wygląda żywo. Jednak w codziennym użytkowaniu nie jest Ci to potrzebne, a wręcz czasem bywa irytujące, gdy wyświetlacz razi Cię po oczach i działa przeciwnie do zamierzonego celu.
Włącz tryb oszczędzania energii, jeżeli zamierzasz przez dłuższy czas korzystać z telefonu poza źródłem zasilania. To pozwoli urządzeniu na odpowiednie gospodarowanie zasobami i jednocześnie wyłączy zbędne działanie niektórych aplikacji w tle. Dodatkowo ograniczy wysyłanie powiadomień i połączenia w celu sprawdzenia różnego rodzaju statusów. To również ma na celu zwiększenie żywotności baterii.
Wyłącz niepotrzebne moduły komunikacji. To jeden z najczęstszych błędów negatywnie wpływający na baterię. Po co masz włączony moduł NFC czy Bluetooth, gdy z niego nie korzystasz? A ich ciągłe włączenie po pierwsze zwiększa pobór energii, a po drugie „pokazuje” Cię w przestrzeni, gdyż moduły te przeszukując okolicę w celu nawiązania połączenia wysyłają stosowne informacje o obecności urządzenia. Korzystaj tylko z tych funkcji, które akurat w danym momencie są Ci potrzebne.
5. Bateria nie może być rozładowywana do końca
Jak ognia wystrzegaj się sytuacji głębokiego rozładowania telefonu, czyli sytuacji, gdy smartfon pokazuje poziom naładowania na zero procent. To zdecydowanie niekorzystna sytuacja dla Twojego telefonu, a w szczególności dla Twojej baterii. Jeżeli doprowadzasz regularnie do takiej sytuacji czas pracy baterii radykalnie i szybko może ulec degradacji.
6. Niepotrzebne aplikacje
Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę, a który może mieć wpływ na czas pracy urządzenia są po prostu aplikacje. Nasze smartfony potrafią zainstalować wielką liczbę aplikacji, z czego potem znaczna część może być nieużywana. A to z kolei wpływa już bezpośrednio na baterię. Jest to analogiczna sytuacja do włączonego Bluetootha.
Nieużywane aplikacje oprócz tego, że po prostu bez potrzeby zajmują miejsce na smartfonie, to dodatkowo potrafią także pracować w tle. A to z kolei przekłada się bezpośrednio na zużycie akumulatora. Sprawdź zatem, czy nie masz zainstalowanych jakiś zbędnych aplikacji, a przede wszystkim sprawdź, czy żadna z nich nie działa niepotrzebnie w tle.
7. Tryb samolotowy
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które pomoże Ci w pewien sposób przedłużyć żywotność baterii. Mianowicie jeżeli znajdujesz się w miejscu, gdzie przez jakiś dłuższy czas nie będziesz miał zasięgu, warto włączyć tryb samolotowy. W ten sposób unikasz sytuacji, gdy telefon cały czas przeczesuje okolicę w poszukiwaniu sieci, a tym samym naraża się na ciągłe, intensywne straty energii. W takim wypadku to Ty decydujesz, kiedy smartfon będzie mógł znów poszukać sieci, tym samym chronisz jego akumulator.
A co z nieużywanym smartfonem?
Odpowiednie przygotowanie do odłożenia na dłuższy czas smartfona też jest istotne. Jak już wspomnieliśmy współczesne baterie nie lubią zarówno całkowitego rozładowania jak i jej przeładowania. Co zatem możesz zrobić?
Jeżeli planujesz trzymać nieużywanego smartfona jako telefon zapasowy lub po prostu czekasz, aż ktoś go od Ciebie kupi, to dobrze jest ładować go chociażby raz na jakiś czas. Po przywróceniu ustawień fabrycznych taki telefon nie będzie zżerał tyle energię, więc i będzie się wolniej rozładowywał.
Jak przedłużyć żywotność baterii? Podsumowanie
Jak więc widzisz, możliwości na przedłużenie żywotności baterii baterii jest całkiem sporo. Warto po prostu stosować się do dobrych praktyk, które pozwolą na odpowiednie zarządzanie energią.
Zwróć uwagę na funkcje i czujniki, które niepotrzebnie drenują Twój akumulator i mogą doprowadzić do szybszej jego degeneracji. Oczywiście nie bez znaczenia są dobre praktyki związane z ładowaniem telefonu i unikanie przykładowo sytuacji pełnego rozładowania. Jeżeli tylko będziesz się stosował do powyższych wytycznych masz szansę, że Twoja elektronika odwdzięczy Ci się długim i owocnym funkcjonowaniem.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Aby wydłużyć żywotność baterii staraj się jej nie rozładowywać. Optymalny poziom naładowania ogniwa powinien mieścić się w granicach 20-80%. Wyłącz też niepotrzebne moduły, jak NFC czy Bluetooth. Połączenia telefoniczne możesz wykonywać "na sztywno" na infrastrukturze jednego operatora - w tym celu możesz w ustawieniach wyłączyć roaming krajowy, aby wyłączyć szukanie sieci alternatywnych. Korzystaj też z markowych i oryginalnych ładowarek, a zapewnisz poprawne działanie akumulatora przez długi czas.
Istnieją sposoby na przedłużenie żywotności ogniwa, ale nie na jego zwiększenie (przywrócenie) stanu poprzedniego. Dobrze jest więc zawczasu zadbać o baterię, nie tylko w przypadku Androida, ale i urządzeń Apple (iPhone).
Niestety nic nie jest wieczne, także żywotność baterii. Z biegiem czasu będzie ona maleć, ale zjawisko to można znacząco ograniczyć i zwolnić - wystarczy tylko stosować pewne praktyki.