Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Opcje programisty – jak włączyć opcje programistyczne w telefonie?

zdjęcie przedstawiające smartfona z wyświetlanym kodem programu na tle włączonego laptopa

Masz telefon z systemem Android? Możesz zatem skorzystać z opcji programisty. Wbrew swojej nazwie nie jest to funkcja przeznaczona wyłącznie dla informatyków. Przyda się każdemu użytkownikowi, który chce zwiększyć wydajność swojego urządzenia. Dowiedz się, czym są opcje programisty, jak je włączyć i z nich korzystać. Co możesz dzięki nim zyskać?

Co to są opcje programisty?

Zazwyczaj opcje programisty ukrywają się w telefonie pod nazwą opcje programistyczne. Dają Ci one dodatkowe możliwości konfiguracji smartfona. Są ukryte, niewidoczne w menu w nowych telefonach, jak i starych. Dzięki nim możesz poprawić wydajność urządzenia czy też korzystać z funkcji debugowania USB, co jest cenne dla programistów, gdyż umożliwia m.in. testowanie nowych aplikacji. Oprócz tego zyskujesz dostęp do opcji zmiany prędkości odtwarzania animacji czy zaawansowanych ustawień Wi-Fi i Bluetooth.

Uwaga: choć każdy może włączyć tryb programisty, to korzystaj z niego rozsądnie. Jeśli wprowadzisz zmiany, których efekty będą dalekie od oczekiwanych, pozostanie Ci przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Włącz debugowanie USB wyłącznie wtedy, gdy faktycznie tego potrzebujesz. Pamiętaj, że wtedy urządzenie jest bardziej podatne na złośliwe oprogramowanie.

Jak włączyć opcje programisty?

Możesz łatwo dostać się do opcji programisty, natomiast sam proces wygląda inaczej w zależności od wersji systemu Android, producenta urządzenia czy nakładki interfejsu. Przeważnie zrobisz to w kilku prostych krokach. Musisz:

  1. Wejść w ustawienia telefonu.
  2. Znaleźć i wybrać opcję O telefonie (tam znajdziesz informacje o oprogramowaniu, parametry systemu).
  3. Poszukać Numeru kompilacji i dotknąć go siedem razy z rzędu.

Po tym kroku pojawi się komunikat: Jesteś teraz programistą.

Jeśli masz smartfon firmy Xiaomi z nakładką na system Android, to kroki są podobne poza jednym:

  1. Znajdź ustawienia telefonu i je wybierz.
  2. Dotknij opcję O telefonie.
  3. Dotknij pole Wersja MIUI 7 razy z rzędu.

Po tych krokach w Twoim telefonie pojawi się zakładka Dodatkowe ustawienia. Tryb programisty daje Ci nowe opcje do wyboru. Możesz je wybierać za pomocą suwaków lub klikając pola wyboru.

Samo włączenie opcji programisty jest proste, a co dalej?

Jakie możliwości dają opcje programistyczne?

Jeśli uda Ci się włączyć opcje programisty, otrzymasz dostęp do wielu dodatkowych ustawień. Oto wybrane:

  • Nie wygaszaj ekranu – jeśli wybierzesz tę opcję, ekran nie będzie wyłączony w czasie ładowania.
  • Automatyczne aktualizacje systemu – po ponownym uruchomieniu urządzenia.
  • Debugowanie USB – umożliwia śledzenie działania aplikacji w urządzeniu, masz wtedy pełny dostęp do systemu operacyjnego. Możesz m.in. nadać uprawnienia aplikacjom, odzyskać dane z pamięci, stworzyć kompleksową kopię zapasową i nie tylko.
  • Zawsze korzystaj z danych mobilnych – nawet jeśli Wi-Fi jest aktywne.
  • Pokaż dotknięcia – pokazuje miejsca dotykane na ekranie.
  • Ruchomy zegar – zobaczysz go w pływającym oknie nad innymi aplikacjami.
  • Skala czasu trwania animacji – jeśli zmniejszysz wartość ustawioną dla tej pozycji, telefon powinien zacząć działać szybciej.

To tylko przykładowe opcje z bardzo długiej listy, którą masz do dyspozycji, jeśli włączysz opcje programistyczne. Gdy jednak nie rozumiesz konkretnej funkcji, nie wprowadzaj zmian. Najpierw dowiedz się, co oznaczają dane ustawienia dodatkowe.

Opcje programisty a przyspieszenie telefonu – co warto zmienić?

Poprzez dodatkowe ustawienia możesz zwiększyć wydajność smartfona. Osiągniesz taki efekt, jeśli:

  • Zmienisz wartości parametrów: Skala animacji okna, Skala animacji przejścia i Skala długości animacji z 1 na 0,5. W efekcie te animacje będą wyświetlane krócej, więc aplikacje i strony powinny się szybko ładować.
  • Włączysz opcję programisty Wymuś renderowanie GPU – powinno to przyspieszyć działanie interfejsu użytkownika.
  • Wybierzesz brak procesów w tle – dzięki temu lepiej powinny działać aplikacje, z których aktualnie korzystasz.

Poprzez opcje programistyczne możesz również włączyć tryb ciemny dla dowolnej aplikacji.

Co oznacza debugowanie USB? Czy to bezpieczne?

Opcje programistyczne dają najwięcej możliwości wyboru w ramach debugowania USB. Już o nim wspominałem, ale przyjrzyjmy się temu bliżej. Włączając tę opcję, dajesz sobie pełny dostęp do systemu operacyjnego. Aby wykorzystać wszystkie możliwości, potrzebujesz kabla USB z odpowiednim złączem do Twojego smartfona, i komputera. Kiedy podłączysz telefon, wybierz opcję Zezwól na debugowanie USB.

Uwaga: jeśli potrzebujesz tylko przetransferować pliki ze smartfona z systemem Android, wystarczy wybrać tryb przesyłania plików. Debugowanie USB nie jest tutaj potrzebne.

Do modyfikowania i kontrolowania urządzenia wykorzystuje się zestaw narzędzi dla programistów, czyli Android Software Development Kit (SDK). Google udostępniło go, aby ułatwić programistom tworzenie aplikacji, ale ma on wiele zastosowań, m.in. zapewnia narzędzia do testowania na różnych wersjach Androida i różnych rozdzielczościach.

Jeśli jednak nie zajmujesz się tworzeniem aplikacji, możesz wykorzystać debugowanie USB do:

  • odzyskania danych z uszkodzonego smartfona,
  • zainstalowania aplikacji spoza sklepu Play z plików .apk,
  • zrobienia kompletnej kopii zapasowej plików,
  • zmiany uprawnienia aplikacji, które masz zainstalowane na telefonie.

Tylko czy włączenie debugowania USB jest bezpieczne? Opcje programistyczne są ukryte w tym celu, aby niedoświadczony użytkownik przypadkiem nie wprowadził zmian, których nie będzie w stanie cofnąć. Dlatego przede wszystkim nie dodawaj żadnych modyfikacji, jeśli nie wiesz, o co w nich chodzi. Pamiętaj, że jeśli włączysz debugowanie USB, telefon jest wtedy bardziej podatny na złośliwe oprogramowanie. Dlatego też w takim przypadku na pewno nie korzystaj z publicznych sieci Wi Fi, ani też nie podłączaj smartfona do komputera, zanim nie sprawdzisz go aktualnym oprogramowaniem pod kątem wirusów.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Podsumowanie

Włączenie opcji programisty jest bardzo łatwe i nie powinno Ci sprawić żadnych problemów. W zależności od tego, na jakim Androidzie pracujesz, której wersji i nakładce systemu, może to przebiegać inaczej, ale zawsze składa się z dosłownie kilku kroków. W jednym przypadku poszukiwane opcje znajdziesz na samym dole ustawień, w innym - wysoko. Natomiast powyższa instrukcja powinna być wystarczająca do ich odnalezienia. Pamiętaj, że opcje programistyczne nie przypadkiem są domyślnie ukryte - nie wprowadzaj w nich zmian, jeśli nie wiesz, jaki wywoła to skutek.

FAQ

System iOS jest oczywiście używany na telefonach marki Apple. W tym przypadku możesz uzyskać dostęp do trybu dewelopera iOS, ale możliwości jest mniej niż na Androidzie. Aby z nich skorzystać, musisz podłączyć telefon do komputera Mac, na którym masz zainstalowaną aplikację Xcode dla programistów. Wtedy uzyskasz dostęp m.in. do narzędzi do debugowania.
Zyskujesz dodatkowe możliwości. Masz opcję wprowadzenia zmian w systemie Android, dzięki którym telefon będzie działać szybciej. Otrzymujesz możliwość włączenia dodatkowych opcji, które standardowo nie są dostępne. To przydatne rozwiązania nie tylko dla programistów.
Wystarczy, że wejdziesz w dodatkowe ustawienia i przesuniesz suwak.
star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: