Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zalogować się do mObywatel?

grafika gov.pl przedstawiająca aplikację mobilną mObywatel

Nie wiesz w jaki sposób zalogować się do aplikacji mObywatel? Nie jest to takie trudne, choć faktycznie – może być dość uciążliwe! Oto jak zarejestrować się i zalogować w aplikacji mObywatel, która akurat jest bardzo pożytecznym pomysłem rządowym. Do czego może służyć i do czego się może przydać mObywatel?

Aplikacja mObywatel – wprowadzenie

Możesz zalogować się do swojej aplikacji mObywatel na dowolnym urządzeniu z Androidem lub iOS-em na pokładzie. Na upartego nie musisz nawet instalować aplikacji, gdyż masz możliwość skorzystania z narzędzia mObywatel w przeglądarce internetowej! Wystarczy wówczas wejść na stronę rządową gov.pl i kliknąć przycisk Zaloguj znajdujący się w prawym górnym rogu.

Oczywiście zanim się zalogujesz, należy wpierw założyć swoje konto, a więc zarejestrować się w mObywatel. Jak tego dokonać sprawnie i skutecznie?

Aplikacja mObywatel – rejestracja

Aby móc korzystać z aplikacji mObywatel, musisz wcześniej założyć Profil Zaufany. Możesz tego dokonać choćby poprzez swoją bankowość internetową. Możesz tego także dokonać z poziomu przeglądarki internetowej wchodząc https://www.gov.pl/web/profilzaufany.

Po założeniu Profilu Zaufanego, możesz przystąpić do rejestracji na mObywatel. W tym celu kliknij w Profilu Zaufanym w button Dodaj swój pierwszy dokument i następnie wybierz opcję mObywatel. Następnie wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie swojego telefonu komórkowego.

To właśnie ta kilkuetapowa rejestracja do mObywatel może być najbardziej uciążliwa. Później każdorazowe logowanie do tej aplikacji jest już banalne. Co więcej, możesz do niej wejść nie tylko przez ustawione podczas rejestracji hasło (wymaga ono co najmniej 1 wielkiej litery i 1 znaku specjalnego). W ustawieniach możesz wybrać logowanie biometryczne, tj. za pomocą skanu twarzy lub odcisku palca!

To spore udogodnienie, ale żeby skorzystać z zalet mObywatela (o których nieco dalej), należy dodać swoje dokumenty i dokonać pewnych konfiguracji.

Aplikacja mObywatel – funkcje

No dobrze, ale co znajdziesz w aplikacji mObywatel? Nowa aplikacja w wersji 2.0 podzielona jest na 5 osobnych zakładek, a pierwsza z nich to Pulpit.

Pulpit

To nic innego, jak strona główna aplikacji mObywatel, w której znajdziesz jej najważniejsze funkcjonalności i usługi. Należą do nich m.in.:

 • Zastrzeż PESEL – możesz w każdej chwili zwiększyć ochronę swoich danych osobowych.
 • Punkty karne – nie jesteś pewny ile masz punktów karnych? Sprawdzisz je w tej zakładce!
 • Historia pojazdu – wpisz swój nr rejestracyjny i nr VIN pojazdu, a poznasz jego dane techniczne, odczyty licznika, wcześniejszych właścicieli i inne istotne informacje.
 • Mandaty – podobnie jak z punktami karnymi, w tym miejscu zobaczysz swoje mandaty wypisane przez policję
 • Jakość – możliwość sprawdzenia jakości powietrza w Twojej okolicy z opcją zapisania punktu pomiarowego.
 • eRecepta – znajdziesz tu swoje e-recepty, historię leczenia czy skierowania do lekarza
 • E-wizyta w ZUS – możesz umówić się na e-wizytę w ZUS przez aplikację
 • Wybory – możesz sprawdzić miejsce głosowania i w razie konieczności uaktualnić dane zamieszkania

A to tylko niektóre z nich!

Dokumenty

Kolejna ważna zakładka w mObywatel to Dokumenty. Naturalnie to tutaj znajdują się wszelkie dokumenty, jak dowód osobisty, prawa jazdy, legitymacja studencka lub szkolna czy Karta Dużej Rodziny. To z tego poziomu możesz dodawać swoje dokumenty do mObywatel.

Usługi

Dość nieprzemyślany skrót do ww. usług jak Historia pojazdu, Mandaty czy eRecepta (ten „skrót” wymaga kolejnego kliknięcia).

Kod QR

W tym miejscu możesz zeskanować lub pokazać kod QR. Naturalnie konieczne będzie zezwolenie dostępu mObywatel do aplikacji aparatu fotograficznego.

Więcej

Ostatnia zakładka to ustawienia aplikacji. To tutaj możesz np. zmienić hasło, wprowadzić logowanie biometryczne, uzyskać pomoc techniczną czy informacje prawne.

Aplikacja mObywatel – jakie zalety?

Zalet apki mObywatel jest naprawdę wiele! Za pomocą mObywatela:

 • załatwisz sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu
 • sprawdzisz historię pojazdu
 • sprawdzisz punkty karne i wystawione mandaty drogowe
 • sprawdzisz swoje e-recepty i wizyty u lekarza
 • zmienisz okręg wyborczy przed wyborami
 • uzyskasz niezbędne informacje podczas podróży (Polak za granicą)
 • możesz potwierdzić swoją tożsamość bez tradycyjnego dowodu osobistego
 • wszystkie dokumenty trzymasz w jednym miejscu
 • wrażliwe dane przechowywane są bezpiecznie

Aplikacja mObywatel – podsumowanie

Apkę tę znajdziesz w Sklepach Google Play i App Store. Jest ona darmowa i bezpieczna. O bezpieczeństwo zadbało Ministerstwo Cyfryzacji. To rozwiązanie przyszłości na miarę XXI wieku – bardzo wygodne w użyciu i pożyteczne przez szereg usług i funkcji, jakie oferuje mObywatel.

Nic nie jest jednak doskonałe i niektórych może zrazić sam proces rejestracji i pierwszego logowania do aplikacji. Jest to jednak konieczne, aby zadbać o wysokie standardy bezpieczeństwa. Dzięki mObywatel nie musisz tracić czasu na stanie w długich kolejkach w urzędach. Sprawy urzędowe załatwisz od ręki w swoim telefonie komórkowym za pomocą aplikacji!

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: