Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Czym jest MIUI? Cechy, przykładowe telefony, wady i zalety!

avatar
co to jest MIUI

Co to jest jest MIUI? Najnowsza nakładka od Xiaomi oparta na systemie Android stała się dla wielu „strzałem w dziesiątkę”. Niektórzy jednak nadal preferują „czystego robocika” – według nas zależy to przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i upodobań. W dzisiejszym artykule przedstawimy cechy, przykładowe telefony oraz wady i zalety MIUI. Zapraszamy do przeczytania!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest MIUI?
 • Co nowego oferuje MIUI 12?
 • Jakie są najważniejsze funkcjonalności MIUI 12?
 • Czy nakładka MIUI 12 jest lepsza niż Android?
 • Jak zaktualizować telefon do MIUI 12?
 • Jakie telefony posiadają MIUI 12?
 • Kiedy powstała pierwsza nakładka MIUI?
 • Jakie są wady i zalety MIUI?
 • Kto jest odpowiedzialny za aktualizacje MIUI?
 • Jak często aktualizowana jest nakładka MIUI?

MIUI 10 aktualizacja

Pierwsza nakładka MIUI od Xiaomi została wydana w 2010 roku oddzielnie na rynek chiński oraz resztę świata. Obecnie istnieje aż 13 pełnych wersji MIUI (dane na 29.06.2022 r.), z których najnowsza pojawiła się na początku 2022 roku. Za jej oficjalną dystrybucję i wszelkie aktualizacje odpowiada firma Xiaomi – nakładki są dostępne w 3 różnych wersjach (deweloperskiej, beta oraz stabilnej).

MIUI jest domyślnie wbudowana w urządzenia Xiaomi, jednak można jej używać również na telefonach od innych producentów m.in. Samsunga, LG lub Sony. Zatem, czym jest MIUI?

Czym jest MIUI?

MIUI to oprogramowanie wydane przez chińską firmę Xiaomi. Jego aktualizacje wypuszczane są co tydzień – w każdy piątek. Jest to bardzo stabilna platforma oparta na spójnym schemacie graficznym, oferująca użytkownikom bardzo praktyczne rozwiązania technologiczne (bez zbędnych dodatków). Poszczególne programy uprawniają użytkowników do m.in.:

 • monitorowania wykorzystania pakietów sieciowych
 • tworzenia kopii zapasowych systemu
 • zarządzania plikami
 • połączenia FTP
 • zabezpieczenia przed niechcianym oprogramowaniem

Każda aplikacja wydana na MIUI zapewnia różnorodne możliwości konfiguracyjne. Warto również wspomnieć, iż nakładka ta pozwala przykładowo na automatyczne wysyłanie wiadomości SMS o konkretnej godzinie.

Pomimo tego, że niektóre funkcjonalności zostały uproszczone do granic możliwości, niczym nie obiegają od zaawansowanych odpowiedników ze sklepu Google Play.

MIUI 12 – co oferuje?

Android z MIUI 13MIUI 12 to (wciąż) najbardziej popularna wersja oprogramowania Xiaomi, ale od paru miesięcy producent systematycznie zastępuje ją MIUI 13, a nawet MIUI 13.5 na nowszych urządzeniach. MIUI 13 wprowadza m.in. wzrost wydajności, nowe funkcje tapety i paska bocznego, brak czcionki Mi Sans.

W MIUI 12 oprócz szeregu zmian w wyglądzie pojawiło się wiele opcji dot. ochrony prywatności. Nakładka została wyposażona w mechanizmy monitorujące zachowania aplikacji.

Dla przykładu – jeżeli którykolwiek z programów wykorzystuje aparat, mikrofon, czy nawet dane lokalizacyjne, MIUI 12 pokazuje stosowne powiadomienie informujące nas o tym.

Nakładka jest bardzo podobna designersko do iOS, co jednak nie wszystkim odpowiada. Według ekspertów z serwisu Komórkomat wygląda to naprawdę ładnie i estetycznie.

Główne innowacje w MIUI 12 – 7 najważniejszych funkcjonalności

Istotną cechą MIUI jest przede wszystkim kontrola prywatności i nowoczesny design.

Warto dodatkowo wspomnieć o tzw. pływających okienkach pozwalających mieć kilka otwartych aplikacji jednocześnie, które nie będą sobie przeszkadzać. Możemy je dodatkowo zwiększać, zmniejszać, dowolnie poruszać nimi po ekranie oraz przepinać według własnych preferencji. Poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych innowacji w MIUI!

1. Opcja czyszczenia głośnika

Jak wiemy, smartfony to urządzenia, które bardzo często trafiają do kieszeni, damskich torebek, plecaków czy innych mało sterylnych miejsc.

Producent nakładki dedykowanej do Xiaomi Mi przewidział, że po pewnym okresie użytkowania telefonu, głośniki nieco się zabrudzą, przez co jakość dźwięku prawdopodobnie ulegnie pogorszeniu. Dzięki temu w ustawieniach MIUI znajdziemy funkcjonalność umożliwiającą wyczyszczenie głośnika za pomocą specyficznych efektów dźwiękowych.

W tym celu należy wejść w Ustawienia > Dodatkowe ustawienia > Czyszczenie głośnika.

2. Udostępnianie zdjęć bez lokalizacji

Udostępnianie zdjęć bez lokalizacji to bardzo przydatna funkcja z zakresu prywatności. Każdy smartfon wyposażony w MIUI 12 może udostępniać zdjęcia, bez podania odbiorcy najważniejszych danych o konkretnej fotografii m.in.:

 • lokalizacji
 • daty utworzenia
 • parametrów urządzenia

Powyższą funkcję znajdziesz w aplikacji Galeria, gdzie będziesz mógł wybrać udostępniane elementy (np. udostępnij bez informacji o lokalizacji, udostępniaj bez metadanych).

3. Tryb Lite

Producent nakładki oferuje również szeroki wachlarz możliwości zmieniania ustawień interfejsu. Tryb lite wspiera osoby z problemami wzroku, pozwalając powiększyć kokpit użytkownika, dodatkowo upraszczając jego obsługę.

4. Druga przestrzeń

Ważną cechą MIUI jest tzw. druga przestrzeń odpowiadająca za zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Funkcjonalność ta rozdziela interfejs naszego smartfona na ogólnodostępną i prywatną (zablokowaną dodatkowym hasłem).

Drugą przestrzeń możemy aktywować, wchodząc w Ustawienia > Specjalne funkcje > Druga przestrzeń.

5. Tryb czytania

Tryb czytania oferowany przez MIUI 12 posiada funkcje konkurujące przykładowo z oprogramowaniem f.lux. Dostosowuje on temperaturę barwy ekranu telefonu tak, aby stała się ona bardziej naturalna dla ludzkiego oka.

6. Game Turbo

Game Turbo, jak możemy się domyślić poprawia wydajność gier mobilnych priorytetyzując wszelkie procesy związane z aktualnie włączoną aplikacją. Dzięki temu uzyskujemy większą moc obliczeniową uzależnioną ostatecznie od maksymalnej wydajności naszego smartfona.

7. Klonowanie aplikacji

Funkcja ta może okazać się bardzo przydatna szczególnie dla osób, które mają kilka kont na Instagramie, Snapchacie czy Facebooku i nie chcą się każdorazowo przelogowywać. MIUI 12 umożliwia zainstalowanie dwóch takich samych aplikacji, które będą połączone z różnymi kontami. Aby uruchomić tę funkcjonalność, należy wejść w Ustawienia > Aplikacje > Sklonowane aplikacje.

Czy nakładka MIUI 12 jest lepsza niż czysty Android?

Android

Czy nakładka MIUI 12 jest lepsza niż czysty Android? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak wiedzieć, że MIUI 12 ulepsza wygląd interfejsu i wyróżnia się dziesiątkami bardzo użytecznych funkcji, z których możemy korzystać na co dzień.

Pamiętajmy, że ogromna ilość aktualizacji, ulepszeń oraz rozszerzeń MIUI skutkuje często licznymi błędami powodującymi wolniejsze działanie systemu.

Osobiście uważamy, że MIUI 12 to bardzo dobra nakładka, która pomimo pewnych niedociągnięć spełnia wymagania większości użytkowników. Ostateczny wybór zależy jednak od naszych indywidualnych preferencji dot. designu i przydatności konkretnych udogodnień.

Jak zaktualizować telefon do MIUI 12?

Aby zaktualizować swój telefon do MIUI 12, należy pobrać odpowiedni plik instalacyjny. W tym celu wystarczy wejść w Ustawienia, sekcję informacji o Twoim urządzeniu, a następnie kliknąć przycisk Znajdź aktualizację. Jeśli update jest dostępny – możemy go ściągnąć i zainstalować, postępując zgodnie z poniższą instrukcją:

 • podłącz telefon do stabilnego Wi-Fi
 • pobierz plik instalacyjny MIUI 12 
 • zainstaluj plik instalacyjny na swoim urządzeniu
 • zresetuj telefon 
 • gotowe!

Przed instalacją powinniśmy się dodatkowo upewnić, czy mamy odpowiednią ilość miejsca w pamięci telefonu (plik instalacyjny ma rozmiar ok. 3 GB). Rekomendujemy dodatkowo zrobić kopię zapasową, aby w razie błędów systemowych nie utracić najważniejszych danych.

W razie problemów instalacyjnych z poziomu systemu plik instalacyjny można pobrać z oficjalnej strony producenta.

Jakie telefony posiadają MIUI 12/12.5? – 5 najpopularniejszych smartfonów!

Telefony posiadające nakładkę MIUI 12/12.5 to m.in. Redmi Note 10 Pro, Redmi 9, Xiaomi Mi Note 10, Xiaomi Mi 10 oraz Xiaomi 11T Pro. Poniżej krótko opiszemy ich specyfikację i doradzimy, jakie telefony z MIUI 12 warto kupić w 2024 roku!

1. Redmi Note 10 Pro

Smartfon Redmi Note 10 Pro to król średniego segmentu cenowego. Posiada wyświetlacz IPS TFT o wielkości 6,57 cali oraz cztery aparaty główne (108+8+5+2 Mpix). Telefon obsługuje dodatkowo 2 karty SIM, ma wytrzymałą baterię (5020 mAh), a także wydajny ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 732G (2,30 GHz).


2. Redmi 9

Redmi 9 to bardzo przystępny cenowo smartfon, który wyróżnia się pojemnym akumulatorem o pojemności aż 5020 mAh. Posiada wyświetlacz IPS TFT (6,53 cali), aparat główny 13 Mpix oraz aparat dodatkowy 8 Mpix. Zadebiutował w II kwartale 2020 roku i nadal konkuruje z nowszymi urządzeniami pod względem niezawodności.


3. Xiaomi Mi Note 10

Xiaomi Mi Note 10 to stosunkowo wydajny smartfon debiutujący z sukcesem w IV kwartale 2019 roku. Spośród konkurencji z tamtego okresu wyróżnia się dobrym aparatem głównym 108 Mpix oraz teleobiektywem 5 Mpix oferującym 10-krotny zoom hybrydowy.

Telefon jest wyposażony w ekran AMOLED o przekątnej 6,47 cali i rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli, a także całkiem przyzwoity ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snaprdragon 730G (2,20 GHz). Może spokojnie konkurować nawet z tegorocznymi średniakami.

Recenzja Xiaomi Mi Note 10


4. Xiaomi Mi 10

Eksflagowy telefon Xiaomi. Mi 10 został wyposażony w procesor Snapdragon 865, pamięć RAM LPDDR5 i pamięć masową UFS 3.0. Posiada wyświetlacz AMOLED o wielkości 6,67 cali i rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli, tylny aparat 108 Mpix, przednią kamerę 20 Mpix i baterię 4780 mAh.

Jest dedykowany przede wszystkim dla graczy oraz osób zamiłowanych w nowoczesnych technologiach. Warto również wspomnieć, iż został wykonany z materiałów wysokiej klasy, dzięki czemu wygląda niezwykle estetycznie.

5. Xiaomi 11T Pro

Smartfon zasługujący na miano lidera. Nie tylko ze względu na procesor Snapdragon 888, ultraszerokokątne aparaty czy też dwa głośniki Harman Kardon.

Według ekspertów serwisu Komórkomat system Android 11 jest zoptymalizowany w tym telefonie niemal perfekcyjnie, co zapewnia bezproblemowe użytkowanie w każdym aspekcie – zaczynając od surfowania po sieci, a kończąc na obsłudze zaawansowanych programów graficznych. Xiaomi 11T Pro to świetny wybór w swojej klasie!

Recenzja Xiaomi 11T Pro

Czym jest MIUI? Podsumowanie

MIUI to innowacyjna nakładka zwiększająca funkcjonalności Twojego urządzenia. Została wydana w 2010 roku i od tej pory powstało aż 12 jej nowych wersji. Pozwala oczyścić głośnik z drobinek kurzu, wydobywając specyficzny dźwięk (funkcja Czyszczenie głośnika).

MIUI usprawnia dodatkowo proces wysyłania wiadomości SMS, poprawia wydajność gier mobilnych, a co więcej – oferuje szeroki wachlarz możliwości zmieniania ustawień interfejsu.

Nakładka ta posiada również wady, ponieważ wyróżnia się designem przypominającym system iOS, co według niektórych jest nie do końca dobrym rozwiązaniem. Warto również wspomnieć, iż MIUI może nieco spowolnić urządzenie ze względu na dziesiątki dodatkowych aplikacji.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Zawodowy copywriter specjalizujący się w pisaniu artykułów dla branży telekomunikacyjnej. Po godzinach pasjonat i sędzia piłki nożnej, a z zamiłowania - gracz przygodowych gier akcji

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: