Jak podłączyć telefon do komputera w 3 prostych krokach

9

Wykonywanie zdjęć, nagrywanie filmów, instalowanie kolejnych aplikacji czy ściąganie muzyki z internetu – wszystkie te czynności skutecznie wyczerpują pamięć w naszym telefonie komórkowym. W celu zwiększenia możliwości smartfona, warto okresowo przenosić najważniejsze dane na dysk twardy komputera. Archiwizacja plików naturalnie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa plików (jako kopia zapasowa) oraz pozwoli na praktycznie nieograniczone używanie pamięci naszego smartfona. Poniżej znajdziecie trzy proste kroki, przedstawiające sposób podłączenia telefonu do komputera osobistego. Od czego zacząć?


Szukasz taniego pakietu na swój telefon? Sprawdź najlepsze oferty komórkowe.


Połączenie telefonu z komputerem krok po kroku

Każdy smartfon można podłączyć do komputera. Większość obecnie produkowanych telefonów została wyposażona w złącze USB typu Micro-B. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są międzynarodowe dyrektywy, które zmusiły poszczególnych producentów do standaryzacji gniazda ładowania, służącego również jako port komunikacyjny. W celu nawiązania połączenia z pecetem, musimy posiadać kabel sygnałowy z wtyczką USB typu A, przechodzący we wspomniany wcześniej typ Micro-B.

Krok 1 – podłączamy urządzenia

Łączymy smartfon z komputerem za pomocą opisanego wyżej kabla. System Windows powinien automatycznie wykryć nowy sprzęt i zainstalować najpotrzebniejsze sterowniki. Uwaga – problemy mogą występować ze starszymi wersjami oprogramowania Microsoftu np. Windows XP. Wtedy konieczne będzie zaktualizowanie naszych „okienek” do najnowszej wersji.

Krok 2 – konfiguracja smartfona

Ekran podlaczenia smartfona

Na pasku statusu smartfona powinien pojawić się powyższy monit. Jego obecność oznacza pomyślne zakończenie procesu synchronizacji telefonu z komputerem osobistym. Po kliknięciu w pasek przechodzimy do konfiguracji połączenia:

Podlaczenie smartfona opcje

Porównaj oferty GSM

Wybór odpowiedniego protokołu komunikacji jest kluczowy podczas dostępu do poszczególnych rodzajów plików i obsługiwanego oprogramowania. Poniżej wyjaśniamy dwie opcje:

 • Urządzenie multimedialne (MTP) – umożliwia dostęp do wszystkich plików multimedialnych, takich jak: zdjęcia, filmy czy muzyka. Protokół MTP pozwala na przegrywanie, wgrywanie oraz kasowanie całej zawartości telefonu komórkowego.
 • Aparat (PTP) – ta opcja rozpoznaje telefon jako aparat fotograficzny. Pozwala to na bezpośrednie przegrywanie plików graficznych w do programów specjalistycznych, zajmujących się obróbką grafiki w formie RAW. Plusem włączenia protokołu PTP jest szybsze zarządzanie zgromadzonymi fotografiami.

Uwaga – NIE WOLNO usuwać ważnych plików systemowych Androida, umieszczonych w katalogach z napisem „Android”. Wszystkie nasze dane znajdziemy w paru, poniżej wyszczególnionych folderach:

 • Music – folder z muzyką.
 • Download – pliki pobierane na telefon z internetu
 • DCIM lub Pictures – fotografie i filmy robione wbudowanym aparatem

Krok 3 – przenoszenie plików z telefonu na komputer

Aby wyświetlić nasze urządzenie, uruchamiamy Mój Komputer. Wśród dysków powinniśmy dostrzec nasz telefon:

Podlaczenie smartfona ekran komputera

Klikając na ikonkę z nazwą smartfona wyświetlone zostaną wszystkie rodzaje pamięci, jakie zostały zainstalowane: Phone (jako główny katalog telefonu) oraz karta pamięci. Samo przenoszenie plików jest niezwykle proste – obsługujemy je w takiej samej formie jak każda inna operacja na komputerze. Wchodzimy do interesującego nas katalogu i dokonujemy zmian.

Czy warto sięgać po brandowane oprogramowanie, dedykowane zarządzaniu smartfonem jak np. Kies od Samsunga? I tak i nie. Z jednej strony cała procedura staje się jeszcze prostsza – podłączamy telefon i wybieramy odpowiednią opcję w programie. Jednak oprogramowanie tego typu niepotrzebnie zaśmieca zasoby systemowe komputera, bezustannie działając w tle. Naszym zdaniem trzy powyższe punkty są najbardziej efektywną formą pracy z plikami na telefonie.

Porównaj oferty na kartę

Komputer nie widzi telefonu? Żaden problem

Jeśli komputer ma problem z prawidłowym wykryciem naszego smartfona, „winowajcą” może być parę czynników. Na początku sprawdzamy, czy kabel, którym podłączyliśmy urządzenia, nie jest uszkodzony. Często zdarza się, że przewód może z zewnątrz wyglądać na sprawny, lecz nie zachowuje swoich właściwości z powodu przerwania wewnętrznych żył przesyłowych. Następnie ponownie uruchamiamy peceta i telefon. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie ustawień Androida. Niektóre telefony posiadają opcję blokującą automatyczny przesył plików, przez co traktują port USB komputera jak gniazdo ładowania. W tym przypadku trzeba zmienić tryb połączenia USB na „Przesyłanie plików”. Na końcu warto sprawdzić, czy nasz smartfon jest zaktualizowany do najnowszej (dostępnej dla danego modelu) wersji.

Jak udostępnić internet z telefonu?

Każdy współczesny smartfon dysponuje dostępem do internetu. W zależności od posiadanej taryfy, będziemy mieć do dyspozycji paczki danych o różnych wielkościach. Poniżej przykładowe oferty, umożliwiające praktycznie nieograniczone korzystanie z dostępu do sieci:

1

nju z rachunkiem z usługą "Wszystko ...

mies.
MINUTY
bez
limitu
SMS
bez
limitu
INTERNET
10 GB
MIESIĘCZNIE MIES.
29,00
porównaj
2

Formuła Smartfon Unlimited

24mies.
MINUTY
bez
limitu
SMS
bez
limitu
INTERNET
bez
limitu
MIESIĘCZNIE MIES.
55,98
porównaj
3

Ja + Abonament

12mies.
MINUTY
bez
limitu
SMS
bez
limitu
INTERNET
10 GB
MIESIĘCZNIE MIES.
69,99
porównaj

Bardzo ważną funkcjonalnością smartfonów jest opcja udostępniania połączenia internetowego. Pozwala ona połączyć posiadane przez nas urządzenia z Internetem. W zależności od modelu, którym dysponujemy, opcja ta może polegać na stworzeniu mini-sieci WiFi, bądź wymagać podłączenia za pomocą kabla. Poniżej zaprezentowane zostało menu z opcjami udostępniania w telefonie Samsung Galaxy S5 neo:

Jak podlaczyc smartfona

Porównaj oferty na abonament

Wchodzimy w „Router Wi-Fi i router” – jest to centrum dowodzenia wszystkimi funkcjami związanymi z udostępnianiem internetu. W środku znajdziemy trzy opcje:

 • Router Wi-Fi – Udostępnianie za pomocą sieci Wi-Fi. Najbardziej praktyczne – wystarczy odnaleźć sieć naszego telefonu i podłączyć się, wpisując podane hasło (które również możemy zmienić wedle naszych upodobań). Uwaga: maksymalną ilość jednocześnie podłączonych urządzeń znajdziemy w instrukcji obsługi naszego telefonu.
 • Router Bluetooth – Ta opcja pozwala na wykorzystanie wbudowanego modułu przesyłania danych Bluetooth jako źródła internetu. Łączymy wskazane urządzenie z naszym telefonem i możemy cieszyć się dostępem od zasobów www.
 • Router USB – Jeśli nasz telefon komórkowy nie posiada wbudowanej opcji routera Wi-Fi, wtedy konieczne będzie podłączenie go za pomocą kabla USB. Wsadzamy wtyczkę w odpowiednie gniazdo i klikamy na powyższą opcję.

Warto pamiętać, że udostępnianie internetu drogą radiową bardzo szybko wyczerpuje baterię. Warto wtedy pomyśleć o dodatkowym źródle zasilania dla naszego telefonu, gdyż podłączenie paru urządzeń jednocześnie potrafi skrócić czas pracy smartfona do zaledwie paru godzin.

avatar
 • Golto02

  Mam pytanie. Ekran mejrgo telefonu uszkodzony i zupełnie nie działa dotyk. Muszę zrobić backup bo stracę dane podczas wymiany ekranu. Udało mi sie odblokować telefon dzięki połaczeniu mhl z tv na przemian z klawiaturą usb. Następnie podłaczyłem odblokowany telefon do PC i uruchomiłem Smart Switch (mam Galaxy S5) PC zobaczył telefon ale wyświetlił komunikat żeby zezwolić na połączenie USB MTP. Nie mam jak nacisnąć zezwól bo ekran nie działa. Po odłączeniu PC i połączeniu mhl albo klawiatury komunikatu już nie ma. Jedyna opcja to (na ślepo) nacisąć „enter” na klawiaturze połaczonej do smartphona jednocześnie podłaczonym do PC z odpalonym Smart Switchem. Czy ktoś próbował tego karkołomnego wyczynu z OTG micro USB HUB 2x USB port? Czy smartphone jest w stanie jednocześnie gadać z PC i klawiaturą lub myszką dzięki takiemu splitterowi?

 • Tomasz Matczak

  Ja mam taki problem że wczoraj włączyłem telefon samsun galaxy young do
  ładowania i wróciłem do pokoju wyskakuje logo chce robić reset to
  wyskakuje samsung samsung gt….. i czarny ekran nawet nie chce
  podłączyć się do laptopa co mam zrobić??

  • Gloria Fu

   Wystąpił błąd. Jeśli zawsze napotykasz ten problem, polecam użyć programu ApowerManager. Obsługuje również połączenia między telefonem i komputerem, a także przenosi pliki między nimi. Mam z tym dobre doświadczenia.

 • Dominik Zyska

  Nie widać punktu 1

 • Matt Krassy

  wszystko byłoby super gdyby, nie brak aplikacji dedykowanej :D macie jakiś program żeby sflashować ten jak że ciekawy telefon Wiko Rainbow Jam :D nie, aktualizacja nie wystarczy.

 • Bartek Heiduk

  mam problem z samsungiem a3 2016 ./ wszystko jest dobrzze wyskakuje tak jak pokazane u gory tylko nie do konca bo w moim komputerze nie wyskakuje ikona telefonu do otwarcia zeby mozna bylo przezucsac pliki ;/

  • Czy ustawiłeś w podłączonym do PC telefonie opcję przenoszenie plików? W moim Huawei ta opcja nazywa się bodaj „pamięć masowa” i dopiero wtedy smartfon jest czytany przez komputer.

 • lukasz

  elo jak przybliżyć telefon do kompa

 • ubantV

  dzięki za pomoc :)

Wybrane oferty: