Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak podłączyć telefon do komputera w 3 prostych krokach

avatar
25
Podłączenie telefonu do PC

Nie wiesz, jak podłączyć telefon do komputera? To nic trudnego, a czasami warto to zrobić. Poniżej znajdziesz trzy proste kroki, przedstawiające sposób podłączenia telefonu do komputera osobistego. Od czego zacząć?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak połączyć telefon z komputerem?
 • Czy potrzebujesz dodatkowego oprogramowania?
 • Kiedy musisz zainstalować sterowniki?

Po co łączyć telefon z komputerem?

Wykonywanie zdjęć, nagrywanie filmów, instalowanie kolejnych aplikacji czy ściąganie muzyki z Internetu – wszystkie te czynności skutecznie wyczerpują pamięć w naszym telefonie komórkowym. W celu zwiększenia możliwości smartfona, warto okresowo przenosić najważniejsze dane na dysk twardy komputera.

Archiwizacja plików naturalnie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa plików (jako kopia zapasowa) oraz pozwoli na praktycznie nieograniczone używanie pamięci naszego smartfona. Poniżej znajdziecie trzy proste kroki, przedstawiające sposób podłączenia telefonu do komputera osobistego.

Od czego jednak zacząć?

Połączenie telefonu z komputerem krok po kroku

Każdy smartfon można podłączyć do komputera. Większość obecnie produkowanych telefonów została wyposażona w złącze USB typu microUSB lub obecnie najczęściej USB-C. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są międzynarodowe dyrektywy, które zmusiły poszczególnych producentów do standaryzacji gniazda ładowania, służącego również jako port komunikacyjny. W celu nawiązania połączenia z pecetem, musimy posiadać kabel sygnałowy z wtyczką USB typu A, przechodzący we wspomniany wcześniej typ microUSB.

Krok 1 – podłączamy urządzenia

Łączymy smartfon z komputerem za pomocą opisanego wyżej kabla. System Windows powinien automatycznie wykryć nowy sprzęt i zainstalować najpotrzebniejsze sterowniki.

Uwaga – problemy mogą występować ze starszymi wersjami oprogramowania Microsoftu np. Windows XP (możliwy problem ze sterownikami). Wtedy konieczne będzie zaktualizowanie naszych „okienek” do najnowszej wersji.

Krok 2 – konfiguracja smartfona

Ekran podlaczenia smartfona

Na pasku statusu smartfona powinien pojawić się powyższy monit. Jego obecność oznacza pomyślne zakończenie procesu synchronizacji telefonu z komputerem osobistym. Po kliknięciu w pasek przechodzimy do konfiguracji połączenia:

Podlaczenie smartfona opcje

Wybór odpowiedniego protokołu komunikacji jest kluczowy podczas dostępu do poszczególnych rodzajów plików i obsługiwanego oprogramowania. Poniżej wyjaśniamy dwie opcje:

 • Urządzenie multimedialne (MTP) – umożliwia dostęp do wszystkich plików multimedialnych, takich jak: zdjęcia, filmy czy muzyka. Protokół MTP pozwala na przegrywanie, wgrywanie oraz kasowanie całej zawartości telefonu komórkowego.
 • Aparat (PTP) – ta opcja rozpoznaje telefon jako aparat fotograficzny. Pozwala to na bezpośrednie przegrywanie plików graficznych w do programów specjalistycznych, zajmujących się obróbką grafiki w formie RAW. Plusem włączenia protokołu PTP jest szybsze zarządzanie zgromadzonymi fotografiami.

Powyższy przykład dotyczy telefonów marki Samsung, w innych przypadkach na ekranie telefonu komórkowego możesz znaleźć te same lub nieco inne opcje, ale inaczej nazwane. Przykładowo – w smartonach Huawei pojawi się monit „Użyj USB do” z poniższymi opcjami:

 • Transferowania zdjęć
 • Transferowania plików
 • Tylko ładowania

Uwaga – NIE WOLNO usuwać ważnych plików systemowych Androida, umieszczonych w katalogach z napisem „Android”. Wszystkie nasze dane znajdziemy w paru, poniżej wyszczególnionych folderach:

 • Music – folder z muzyką.
 • Download – pliki pobierane na telefon z Internetu
 • DCIM lub Pictures – fotografie i filmy robione wbudowanym aparatem

Krok 3 – przenoszenie plików z telefonu na komputer

Aby wyświetlić nasze urządzenie, uruchamiamy Mój Komputer. Wśród dysków powinniśmy dostrzec nasz telefon:

Podlaczenie smartfona ekran komputera

Klikając na ikonkę z nazwą smartfona wyświetlone zostaną wszystkie rodzaje pamięci, jakie zostały zainstalowane: Phone (jako główny katalog telefonu) oraz karta pamięci. Samo przenoszenie plików jest niezwykle proste – obsługujemy je w takiej samej formie jak każda inna operacja na komputerze. Wchodzimy do interesującego nas katalogu i dokonujemy zmian.

W ten sam sposób można naturalnie połączyć telefon z laptopem.

Czy warto sięgać po brandowane oprogramowanie, dedykowane zarządzaniu smartfonem jak np. Kies od Samsunga? I tak i nie. Z jednej strony cała procedura staje się jeszcze prostsza – podłączamy telefon i wybieramy odpowiednią opcję w programie. Jednak oprogramowanie tego typu niepotrzebnie zaśmieca zasoby systemowe komputera, bezustannie działając w tle. Naszym zdaniem trzy powyższe punkty są najbardziej efektywną formą pracy z plikami na telefonie.

Komputer nie widzi telefonu? Żaden problem

Jeśli komputer ma problem z prawidłowym wykryciem naszego smartfona, „winowajcą” może być parę czynników. Na początku sprawdzamy, czy kabel, którym podłączyliśmy oba urządzenia, nie jest uszkodzony. Często zdarza się, że kabel USB może z zewnątrz wyglądać na sprawny, lecz nie zachowuje swoich właściwości z powodu przerwania wewnętrznych żył przesyłowych. Następnie ponownie uruchamiamy peceta i telefon. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie ustawień Androida.

Niektóre telefony posiadają opcję blokującą automatyczny przesył plików, przez co traktują port USB komputera jak gniazdo ładowania. W tym przypadku trzeba zmienić tryb połączenia USB na „Przesyłanie plików”. Na końcu warto sprawdzić, czy nasz smartfon jest zaktualizowany do najnowszej (dostępnej dla danego modelu) wersji.

Najpopularniejsze laptopy 2024:

Jak udostępnić Internet z telefonu?

Każdy współczesny smartfon dysponuje dostępem do Internetu. W zależności od posiadanej taryfy, będziemy mieć do dyspozycji paczki danych o różnych wielkościach. Poniżej przykładowe oferty, umożliwiające praktycznie nieograniczone korzystanie z dostępu do sieci:

T-Mobile z nieskończonym Internetem w telefonie:

Play z nieskończonym Internetem w telefonie:

Mobile Vikings z kumulacją Internetu:

Bardzo ważną funkcjonalnością smartfonów jest opcja udostępniania połączenia internetowego. Pozwala ona połączyć posiadane przez nas urządzenia z Internetem. W zależności od modelu, którym dysponujemy, opcja ta może polegać na stworzeniu mini-sieci Wi-Fi, bądź wymagać podłączenia za pomocą kabla. Poniżej zaprezentowane zostało menu z opcjami udostępniania w telefonie Samsung Galaxy S5 Neo:

Jak podlaczyc smartfona

Wchodzimy w „Router Wi-Fi i router” – jest to centrum dowodzenia wszystkimi funkcjami związanymi z udostępnianiem Internetu. W środku znajdziemy trzy opcje:

 • Router Wi-Fi – Udostępnianie za pomocą sieci Wi-Fi. Najbardziej praktyczne – wystarczy odnaleźć sieć naszego telefonu i podłączyć się, wpisując podane hasło (które również możemy zmienić wedle naszych upodobań). Uwaga: maksymalną ilość jednocześnie podłączonych urządzeń znajdziemy w instrukcji obsługi naszego telefonu.
 • Router/urządzenie Bluetooth – Ta opcja pozwala na wykorzystanie wbudowanego modułu przesyłania danych Bluetooth jako źródła Internetu. Łączymy wskazane urządzenie z naszym telefonem i możemy cieszyć się dostępem od zasobów www.
 • Router USB – Jeśli nasz telefon komórkowy nie posiada wbudowanej opcji routera Wi-Fi, wtedy konieczne będzie podłączenie go za pomocą kabla USB. Wsadzamy wtyczkę w odpowiednie gniazdo i klikamy na powyższą opcję.

Warto pamiętać, że udostępnianie Internetu drogą radiową bardzo szybko wyczerpuje baterię. Warto wtedy pomyśleć o dodatkowym źródle zasilania dla naszego telefonu, gdyż podłączenie paru urządzeń jednocześnie potrafi skrócić czas pracy smartfona do zaledwie paru godzin.

Jak połączyć telefon z komputerem? Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak połączyć telefon z komputerem osobistym. Do wszystkiego wystarczą 3 proste kroki – w dosłownie kilka chwil będziesz mógł przerzucić potrzebne pliki ze smartfona na kompa, choćby w celu ich archiwizacji czy stworzenia kopii zapasowej.

W ten sam sposób możesz oczywiście przesyłać pliki i inne dane w drugą stronę.

Najpopularniejsze smartfony 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.2/5 - (251 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Win xp widzi mój smartfon z najnowszym androidem, w smartfonie mam możliwość wyboru, czy tylko ładowanie, czy transmisja danych i nie widzę smartfona w folderze mój komputer, chyba z tym najnowszym androidem to ściema? A dlaczego ściema? Bo sprzedaliście się wszyscy, nakręcacie ludzi na nowe systemy, które gówno dają, są tylko niekompatybilne ze starymi, by producenci mogli sprzedawać nowe produkty. A gdzie ekologia, gdzie ochrona środowiska? Wszyscy jesteście gorsi od Hitlera

Mam telefon Motorola g71 5G i nie mogę połączyć telefonu z Internetem,chociaż wszystko mam połączone.

Cześć. Mam telefon Samsung a52. Czy znacie jakąś aplikacje, dzięki której mogę robić zdjęcie telefonem umieszczonym na statywie z komputera ? Potrzebuje zrobić mini studio produktowe.

dalej nie działa

Witam. Od 2 m-cy mam motorolę one vision i same problemy… ostatnio nie mogę odblokować telefonu. Po uruchomieniu jest wprowadzony kod pin i jest ok zaakceptowany ale przy wbijaniu kodu odblokowania telefonu ciągle pojawia się napis, że kod niepoprawny. Co robić? Próbowałam podłączyć go do laptopa ale go nie widać. Nie wiem czy to nie kwestia fedory. Bardzo proszę o pomoc. Chciałabym uniknąć twardego resetu.

udało mi się go uruchomić i po chwili znowu się wyłączał i włączał kilka razy. Co można z tym zrobić? czy jednak pozostaje tylko serwis???

..

a co jeśli telefon ” nie widzi” komputera? bo odwrotnie tzn z komputera na tel. mogę przesłać np . obraz a z tel. na komputer już ni

jak zrobić żeby komputer ” widział” telefon? mam alcatel One Touch PoP 3 . problem jest tego typu że z kompa mogę przesłać zdjęcie do telefonu a odwrotnie już nie bo komp telefonu nie „widzi”. A dziwne bo skoro przesyła tak to i na odwrót też powinno sie udać

Po podłączeniu smartfona do komputera kablem USB zobacz, czy masz włączoną opcję „Przesył plików” czy coś w tym stylu, bo możesz mieć aktywne tylko ładowanie. Tak jest np. z Huawei, a po aktywacji przesyłania plików telefon staje się już widoczny. Sprawdź rozwijane menu, w którym masz głośność, bluetooth, przesył danych itp. – tam powinna być ta opcja.

Mimo podłączenia telefonu do komputera nie pojawia się opcja do zmiany na „przesył plików”, próbowałem podłączać juz 3 różnymi kablami, za każdym razem telefon się ładuje, jednakże nie widać opcji do zmiany. Da się to jakoś uruchomić w ustawieniach???

a ja mam problem z przesyłaniem zdjęć. Mam Samsung J7, Telefon jest podłączony do komputera przez usb, Biorę wytnij wklej i przesyła około 10zdjęć z 500, po czym informacja błąd w przesyłaniu danych. Może ktoś pomoże w problemie?

masz kilka zniszczonych plikow. zacznij od nastepnego po ktorym wyskoczyl komunikat i znowu sprobuj wkleic

Przy podłączeniu Galaxy J7 mam problem z przesyłem zdjęć. Wybierając jako Przeslij obrazy – po kliknięciu kopiuj / wklej w eploratorze jest obiczanie czasu na przesył po czym mam „Katasrtofalny błąd…” – system to Win732bit, laptopLenovo y530 i… cholernie sie spieszę zrobić porządek przed wyjazdem :/

Czy w J7 masz opcję w stylu „prześlij pliki”? Jak tak, to ją wypróbuj, może się uda

Właśnie walczę z androidem siudmym na Hammerze i do windy 10 ni jak nie chce wejść…

dzięki za pomoc :)

elo jak przybliżyć telefon do kompa

mam problem z samsungiem a3 2016 ./ wszystko jest dobrzze wyskakuje tak jak pokazane u gory tylko nie do konca bo w moim komputerze nie wyskakuje ikona telefonu do otwarcia zeby mozna bylo przezucsac pliki ;/

Czy ustawiłeś w podłączonym do PC telefonie opcję przenoszenie plików? W moim Huawei ta opcja nazywa się bodaj „pamięć masowa” i dopiero wtedy smartfon jest czytany przez komputer.

wszystko byłoby super gdyby, nie brak aplikacji dedykowanej :D macie jakiś program żeby sflashować ten jak że ciekawy telefon Wiko Rainbow Jam :D nie, aktualizacja nie wystarczy.

Nie widać punktu 1

Ja mam taki problem że wczoraj włączyłem telefon samsun galaxy young do
ładowania i wróciłem do pokoju wyskakuje logo chce robić reset to
wyskakuje samsung samsung gt….. i czarny ekran nawet nie chce
podłączyć się do laptopa co mam zrobić??

Wystąpił błąd. Jeśli zawsze napotykasz ten problem, polecam użyć programu ApowerManager. Obsługuje również połączenia między telefonem i komputerem, a także przenosi pliki między nimi. Mam z tym dobre doświadczenia.

Mam pytanie. Ekran mejrgo telefonu uszkodzony i zupełnie nie działa dotyk. Muszę zrobić backup bo stracę dane podczas wymiany ekranu. Udało mi sie odblokować telefon dzięki połaczeniu mhl z tv na przemian z klawiaturą usb. Następnie podłaczyłem odblokowany telefon do PC i uruchomiłem Smart Switch (mam Galaxy S5) PC zobaczył telefon ale wyświetlił komunikat żeby zezwolić na połączenie USB MTP. Nie mam jak nacisnąć zezwól bo ekran nie działa. Po odłączeniu PC i połączeniu mhl albo klawiatury komunikatu już nie ma. Jedyna opcja to (na ślepo) nacisąć „enter” na klawiaturze połaczonej do smartphona jednocześnie podłaczonym do PC z odpalonym Smart Switchem. Czy ktoś próbował tego karkołomnego wyczynu z OTG micro USB HUB 2x USB port? Czy smartphone jest w stanie jednocześnie gadać z PC i klawiaturą lub myszką dzięki takiemu splitterowi?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: