Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Dezynfekcja telefonu. Jak skutecznie i bezpiecznie odkazić smartfona?

zdjęcie przedstawiające wycieranie szmateczką smartfona

Szerokie zastosowanie smartfonów sprawia, że towarzyszą nam one praktycznie bezustannie. To niestety sprawia, że gromadzi się na nich brud, zarazki i kurz. Co zrobić, gdy Twój telefon wymaga dezynfekcji? Sprawdź, jak pozbyć się z niego bakterii i wszelkich zanieczyszczeń.

Po co dezynfekcja telefonu? Wstęp

Telefony komórkowe są siedliskiem bakterii. Porównywane są pod tym względem do kart płatniczych, biżuterii czy kluczy. Ironią jest fakt, że wszystko przez ich uniwersalność. Używamy ich przy okazji składania zamówienia w sklepie internetowym, do rozmów głosowych, pisania wiadomości i w poszukiwaniu rozrywki. Przez to są cały czas w użyciu, ciągle się brudząc.

Nie brak osób dotykających elementów przestrzeni publicznych (np. przycisków w windzie), a następnie sięgających po smartfona. Co gorsze, często bez korzystania z mydła, tymi samymi rękami również jemy albo używamy sztućców. Telefony są więc nie tylko siedliskiem brudu, ale i doskonale go przenoszą. Podczas rozmów głosowych przykładamy je dodatkowo do twarzy i blisko ust, działając na swoją niekorzyść.

Biorąc pod uwagę to wszystko, Twoje urządzenie powinno być regularnie czyszczone. Mowa tu jednak nie tylko o usuwaniu większych zabrudzeń. Produkt ten bowiem składa się z kilku elementów, zadbaj więc o usunięcie zanieczyszczeń z:

  • obudowy
  • obiektywów aparatu
  • ekranu
  • wszelkich „zagłębień” (np. wejść na słuchawki i ładowarkę, głośników itp.)

Jednocześnie pamiętaj, aby robić to rozważnie i nie uszkodzić urządzenia. W końcu nie wszystkie produkty są odporne na wilgoć czy środki czyszczące.

Jak zdezynfekować telefon?

Podobnie jak każdy intensywnie eksploatowany i często używany przedmiot, smartfon powinno się dezynfekować jak najczęściej. Zalecane jest robienie tego przynajmniej raz dziennie. Szczególnie dotyczy to osób podatnych na zarażenia wszelkimi wirusami i bakteriami obecnymi w przestrzeni publicznej. Co więcej, czynność ta powinna iść w parze z myciem rąk.

Co przyda nam się do czyszczenia telefonu? Jeśli chcesz zrobić to porządnie, przygotuj:

  • sprężone powietrze
  • patyczek kosmetyczny
  • płyn do dezynfekcji na bazie alkoholu (najlepiej 70% etylowego)
  • ściereczki z mikrofibry (albo bawełniane szmatki)
  • płyn do szyb (może być też pianka do mycia monitorów czy ściereczki nasączone płynem do czyszczenia okularów i urządzeń elektronicznych)

Przed przystąpieniem do pracy warto wyłączyć zasilanie smartfona. Jest to szczególnie wskazane, gdy masz zamiar czyścić wszelkie wejścia w obudowie swojego urządzenia. Jeśli wszystko już gotowe, czas przystąpić do pracy.

Jak czyścić pokrowiec (etui) na komórkę?

Zacznijmy od ściągnięcia pokrowca ze smartfona. Jego czyszczenie może zależeć od materiału wykonania. W przypadku gumowych i plastikowych rozwiązań zwykle dozwolone jest mycie ich pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła.

Po pozbyciu się najgorszych zanieczyszczeń możesz spryskać etui płynem dezynfekującym na bazie alkoholu. Następnie przetrzyj go ręcznikiem papierowym lub szmatką z mikrofibry. Pamiętaj, by przed wsadzeniem smartfona w pokrowiec dokładnie go wysuszyć i upewnić się, że w zagłębieniach nie została wilgoć.

Usuwanie zarazków z obudowy telefonu

Po odłożeniu etui do wysuszenia zajmijmy się czyszczeniem samego smartfona. Największą (pozorną) zmorą obudowy zwykle są plamy pozostawiane przez nasze palce. Pamiętaj jednak, że to właśnie na dłoniach gromadzą się całe chmary niewidocznych wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. Musisz więc zadbać o oba te aspekty – zarówno ślady widoczne gołym okiem, jak i te zbyt małe, by je zauważyć.

Najpierw uporajmy się z niewidzialnymi wrogami. Wykorzystaj do tego płyn na bazie alkoholu. Delikatnie namocz w nim ręcznik papierowy lub szmatkę z mikrofibry i wyczyść całą obudowę smartfona. Pamiętaj przy tym, by materiał był wilgotny, ale nie może z niego kapać. Będziesz czyścić bowiem okolice otworów, takich jak wejścia USB czy słuchawkowe. Pod żadnym pozorem nie myj obudowy pod bieżącą wodą!

Po osuszeniu telefonu (np. ręcznikiem), możesz zadbać o aspekt estetyczny. Użyj do tego czystej ściereczki z mikrofibry lub chusteczek nasączanych płynem. Doskonale nadają się do czyszczenia okularów, monitorów i całych smartfonów. Z ich pomocą bez trudu usuniesz wszelkie ślady palców i przebarwienia.

Jeśli masz starczy telefon, w którym „plecki” są odczepiane, to bez problemu możesz wymyć je pod bieżącą wodą. Wykorzystaj do tego zwykłe mydło. Podobnie jak w przypadku etui, zamontuj je dopiero wtedy, gdy nigdzie nie zostanie choćby odrobina wilgoci.

Sterylizacja obiektywów aparatów telefonów komórkowych

Obiektyw aparatu to jeden z najdelikatniejszych fragmentów smartfona. Pamiętaj, że jego zarysowanie może skończyć się trwałym uszkodzeniem. Właśnie dlatego w tym przypadku skorzystaj z patyczka kosmetycznego. Nawilż go płynem do mycia monitorów i delikatnie, okrężnymi ruchami, czyść zabrudzoną powierzchnię.

Wielu producentów nawilżanych chusteczek deklaruje, że nadają się one do obiektywów aparatów. Teoretycznie jest to prawda, choć wiele zależy od marki produktu. Tańsze rozwiązania często bywają zbyt mokre lub twarde i sztywne, przez co grożą porysowaniem powierzchni. Lepiej używać ich do twardszych materiałów, takich jak obudowy.

W wyżej opisany sposób możesz czyścić również czytnik linii papilarnych oraz lampę błyskową. Pamiętaj natomiast, by przesadnie ich nie dociskać podczas usuwania ewentualnych zabrudzeń. Mogą ulec przez to uszkodzeniu.

Jak usunąć bakterie i zanieczyszczenia z ekranu telefonu?

Ekran jest szczególnie podatny za zabrudzenia, a przy tym wszelkie jego skazy irytują nas najbardziej. Najpierw zatem zadbaj o kwestie zdrowotne, przecierając go płynem dezynfekującym. Podobnie jak w przypadku obudowy, zwróć uwagę na to, by ciecz nie trafiła do wszelkich portów i „dziur”. Jeśli korzystasz z dodatkowej ochrony ekranu, możesz wyczyścić jej krawędź patyczkiem do uszu. Często zbiera się tam wiele osadu. Następnie osusz powierzchnię ręcznikiem.

Krok drugi to oczywiście zadbanie o dobry wygląd ekranu. Przede wszystkim polecamy regularne przecieranie go szmatką z mikrofibry. W domu czy biurze możesz robić to regularnie. Jej włókna usuwają plamy po palcach, nie rysując powierzchni. Od czasu do czasu wart też użyć do tego pianek do monitorów czy płynu do szyb. Namocz w nich ściereczki, by były wilgotne, ale niezbyt mokre. Następnie wyczyść ekran i poczekaj, aż wyschnie.

Ładowanie telefonu, używanie słuchawek i głośników, czyli czyszczenie środka smartfona

Ostatni krok to usuwanie zabrudzeń z wnętrza smartfona. Wbrew pozorom w tego typu urządzeniach jest naprawdę wiele otworów zbierających brud i zanieczyszczenia. Najlepszym sposobem jest potraktowanie ich sprzężonym powietrzem. Puszki z nim są bardzo tanie, a zwykle w zestawie mają już cienką rurkę Zamontuj ją i przyłóż do otworu, a potem naciśnij przycisk. Podmuch powinien „wydmuchać” większość kurzu i zabrudzeń.

Co, jeśli nie masz pod ręką sprzężonego powietrza? W takim przypadku warto skorzystać ze szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Bądź jednak przy tym ostrożny, by nie uszkodzić niczego w środku. Do czyszczenia wejścia ładowarki możesz użyć też pęsety. Pamiętaj jednak, by kategorycznie nie korzystać w tym przypadku z wody i płynów! To może trwale uszkodzić urządzenie.

Alternatywne rozwiązanie – sterylizator UV

Nowoczesnym i coraz popularniejszym sposobem na czyszczenie smartfona jest korzystanie ze sterylizatora UV. To niewielkie, stosunkowo tanie urządzenie, do którego wystarczy na moment włożyć telefon. Jego zadaniem jest usunięcie większości zanieczyszczeń przy pomocy światła UV.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że skutecznie niszczy DNA rozmaitych mikroorganizmów. Z jego pomocą pozbędziesz się z powierzchni swojego smartfona m.in.:

  • wirusów
  • bakterii
  • glonów
  • pierwotniaków

Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu sterylizatora, który wybierzesz. Mimo to natomiast jest to rozwiązanie warte rozważenia. Pamiętaj natomiast, by po skorzystaniu z niego dodatkowo pozbyć się kurzu z otworów i usunąć ślady palców z ekranu i obudowy. Sprawdzą się do tego opisane przez nas wyżej metody.

Czy sterylizator UV jest skuteczny? Podsumowanie

Czyszczenie smartfona jest niezwykle ważne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i komfortu. Warto robić to regularnie, szczególnie podczas intensywnego korzystania z urządzenia czy po wizytach w miejscach publicznych. Sam proces nie należy do skomplikowanych, choć jest dość czasochłonny.

Wartą rozważenia alternatywą dla tradycyjnych metod czyszczenia jest natomiast sięgnięcie po sterylizator UV. To skuteczne rozwiązanie, które co prawda nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale znacznie przyśpiesza czyszczenie. W połączeniu z tradycyjnymi metodami pozwala zadbać o perfekcyjny stan smartfona.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Tak! Zwłaszcza od 2020 r., a więc szalejącej epidemii COVID-19, społeczeństwo zwróciło większą uwagę na kwestię zarazków. Niestety smartfony są pełne różnego rodzaju mikroustrojów, które warto systematycznie (nawet codziennie) zwalczać.

W zależności od rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń, można użyć np. ściereczki z mikrofibry, alkoholu 70%, szczoteczki do zębów czy sterylizatora UV.

Tak! Sterylizator UV niszczy nie tylko bakterie i wirusy żyjące na powierzchni smartfona, ale też grzyby i pierwotniaki. Promienie UV zapewniają skuteczną ochronę i dezynfekcję.

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.