Połączenia międzynarodowe – czy roaming je obejmuje? Jaka jest różnica?

Gdy mówimy o połączeniach międzynarodowych i roamingu, często używamy tych pojęć zamiennie. To jednak zupełnie różne usługi, których mylenie może narazić nas na wysokie koszty. Wyjaśniamy, kiedy i na jakich zasadach działają.

Porównaj oferty GSM

Szczególnie istotne jest rozróżnienie tych pojęć w kontekście zniesienia w czerwcu 2017 roku opłat za roaming w Unii Europejskiej. A więc czym jest roaming? Jest to mechanizm w sieciach bezprzewodowych, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z usług obcych sieci wtedy, gdy klient znajduje się poza zasięgiem macierzystej sieci. Innymi słowy – gdy się znajdujemy poza zasięgiem swojej sieci – np. za granicą i wykonujemy połączenia – wtedy korzystamy z roamingu.

Przykładowa oferta z RLAH (1,87 GB w roamingu UE):

nju z rachunkiem z usługą "Wszystko ...

mies.
MINUTY
bez
limitu
SMS
bez
limitu
INTERNET
10 GB
MIESIĘCZNIE MIES.
29,00
porównaj

A co w przypadku, gdy posiadamy polski numer telefonu, jesteśmy za granicą i chcemy wykonywać połączenia do różnych krajów? Jeżeli dzwonimy np. z Francji do Polski – będzie to połączenie roamingowe. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy będziemy chcieli zadzwonić z Francji do np. Niemiec. Oba kraje są w Unii Europejskiej więc będzie obowiązywać wprowadzona w zeszłym roku zasada Roam Like At Home„, a więc korzystanie z roamingu UE bez dodatkowych opłat.

Roaming UE bez dodatkowych opłat

Jeżeli chodzi o roaming, musimy pamiętać, że korzystne zasady obowiązują nas tylko na terenie państw należących do Strefy 1. Należą do niej kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego z terenami zależnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy podróżujemy po Europie i zahaczamy o takie kraje jak np. Andora czy San Marino. Z racji tego, iż kraje te nie należą do UE czy EOG, mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty ustalone przez operatora. Ta sama uwaga, tyczy się jeżeli chcemy wykonywać połączenia z kraju Unii Europejskiej do kraju spoza tej strefy. Będziemy w tym momencie cały czas w roamingu, ale nie obowiązują nas już korzystniejsze stawki i zapłacimy za takie połączenie zgodnie z cennikiem operatora.

Warunki roamingu u operatorów komórkowych

Natomiast połączenia międzynarodowe wykonujemy przebywając w kraju i wykonując telefon za granicę. Równie dobrze może być to kraj Unii Europejskiej, jak i np. USA. W tym konkretnym wypadku nie korzystamy z żadnego roamingu, gdyż pozostajemy w zasięgu macierzystej sieci komórkowej i korzystamy z jej infrastruktury. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę – gdyż z racji tego, że takie połączenie nie jest realizowane w roamingu, stawka za połączenie jest naliczana zgodnie z taryfą operatora. W tym wypadku musimy uważać, aby nie narazić się na wysokie koszty za połączenie.

Przykładowe oferty z pakietem minut do kilkudziesięciu państw:

Wszystko w jednym L

30
90 dni
MINUTY
bez
limitu
SMS
bez
limitu
INTERNET
12 GB
CENA PAKIETU
35,00
porównaj

PLUS. 60

24mies.
MINUTY
bez
limitu
SMS
bez
limitu
INTERNET
12 GB
MIESIĘCZNIE MIES.
50,00
porównaj

Jeżeli wybieramy się za granicę, wiemy przez jakie kraje będziemy podróżować, warto wcześniej zadzwonić do swojego operatora komórkowego i upewnić się jakie stawki będą nas obowiązywać w przypadku, gdy będziemy chcieli dzwonić do któregoś z krajów spoza Unii Europejskiej. Warto również zapytać o konkretny kraj – jak jest traktowany w cenniku naszego operatora, gdyż np. Norwegia, pomimo iż nie jest w roamingu UE (ale należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) często jest traktowana na takich samych zasadach jak pozostałe kraje wspólnoty, a wspomniana wcześniej Andora nie.

Na błędne interpretowanie znaczenia pojęcia roamingu i połączeń międzynarodowych zapracowali sobie sami operatorzy, często nie precyzując na jakich zasadach działają obie usługi. Warto te pojęcia rozróżniać, gdyż unikniemy wtedy niepotrzebnych dodatkowych kosztów i sobie nerwów.

Połączenia międzynarodowe – czy roaming je obejmuje? Jaka jest różnica?
5 (100%) 9 głosów

Wybrane oferty: