Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Zasięg u wirtualnych operatorów

Zasięg sieci komórkowej

Na polskim rynku GSM od pewnego czasu zadomowili się na dobre operatorzy wirtualni. Oferują oni często bardzo korzystne taryfy, bijące nieraz na głowę oferty największych operatorów. Mimo to wielu z nas boi się przejścia do małych sieci, obawiając się przede wszystkim o słaby zasięg swojego telefonu komórkowego. Czy słusznie?

Porównaj oferty GSM

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019.

Słaby zasięg to mit

Zasięg u wirtualnych operatorów jest uzależniony od infrastruktury którą wykorzystują. Jeżeli mamy dobry zasięg np. w Plusie, to również będziemy go mieć w sieciach działających na jego infrastrukturze. I na odwrót – jeżeli mamy z nim lub z jakością rozmów spory problem, to zapewne będzie on również występował u pozostałych operatorów bazujących na tych samych stacjach przekaźnikowych. Cieszymy się dobrym zasięgiem w Orange, Play, Plusie czy T-Mobile? Sprawdźmy zatem którzy operatorzy działają na ich infrastrukturze, gdyż niektórzy z nich mogą oferować niższe ceny.

Którzy operatorzy korzystają z zasięgu Orange?

Na infrastrukturze Centertelu (Orange) obecnie opiera się niewiele wirtualnych sieci i submarek. Są to:

nju mobile to submarka Orange, której oferty charakteryzują się dużą elastycznością. Co więcej, mamy w niej wybór ofert nie tylko na kartę, gdyż operator ten ma także bezterminowe abonamenty.

Przykładowe oferty sieci działających w oparciu o sieć Centertel:

Którzy operatorzy korzystają z zasięgu Play?

Infrastruktura operatora P4 (Play) obsługuje liczne sieci wirtualne:

Pierwsza trójka operatorów – Virgin Mobile, Mobile Vikings i Red Bull Mobile – robi obecnie furorę na polskim rynku telefonii komórkowej. Co ciekawe, ich topowe oferty są do siebie bardzo zbliżone.

Przykładowe oferty sieci działających w oparciu o sieć P4:

Którzy operatorzy korzystają z zasięgu Plusa?

Na infrastrukturze Polkomtelu (Plus) również działa wiele wirtualnych operatorów. Są to:

Lajt Mobile (dawny White Mobile) i Lycamobile to najważniejsze sieci działające na łączach Polkomtelu. Oferują korzystne warunki – bezterminowy abonament lub prepaid. Końcem stycznia 2016 roku dołączył do nich bardzo atrakcyjny Premium Mobile z bardzo dobrymi warunkami na abonament zarówno indywidualny, jak i dla firm, a na początku września a2mobile z ofertą prepaid. Najnowszą siecią, która ma zasięg Plusa, jest OTVARTA (od marca 2018).

Przykładowe oferty sieci działających w oparciu o sieć Polkomtel:

Którzy operatorzy korzystają z zasięgu T-Mobile?

Do T-Mobile należy jedna z największych i uznanych marek na polskim rynku GSM – Heyah. Na łączach giganta działa jednak znacznie więcej operatorów:

  • Heyah
  • Virgin Mobile (wraz z P4)
  • tuBiedronka
  • Truphone (wraz z P4)
  • MTV Mobile

Prócz wcześniej wymienionych sieci warto podkreślić długą obecność na rynku tuBiedronki. Marka ta funkcjonuje od początku 2009 roku – dłużej niż większość pozostałych małych sieci.

Przykładowe oferty sieci działających w oparciu o sieć T-Mobile:

Który operator ma najlepszy zasięg?

W XXI wieku problem z zasięgiem sieci nie powinien mieć miejsca. A jednak – są rejony kraju, w którym nie wszyscy operatorzy są w stanie zagwarantować dobrą jakość (czy wręcz możliwość) połączeń na właściwym poziomie. Jest kilka możliwości sprawdzenia, który operator ma dobry zasięg w naszej okolicy, np.:

  • sprawdzenie map zasięgu sieci na stronach operatorów
  • sprawdzenie zasięgu poszczególnych operatorów u swoich znajomych mieszkających w okolicy
  • wykupienie na próbę startera danego operatora

Możemy wówczas przekonać się, czy inne sieci – korzystające z innej infrastruktury niż ta, którą mamy sprawdzoną – również nie mają problemu z zasięgiem.

Wnioski

Operatorzy wirtualni bardzo często oferują korzystne warunki, niejednokrotnie bardzo zbliżone do siebie. Jednocześnie ich oferty są nieraz znacznie tańsze niż taryfy największych operatorów. Którego z nich wybrać, skoro oferują praktycznie to samo w identycznej cenie? Jeżeli nie narzekaliśmy dotychczas na zasięg i jakość rozmów w Orange to śmiało możemy polecić nju mobile. Sieć ta co prawda nie jest wirtualnym operatorem a submarką Orange, powiewem rynkowej świeżości jak niegdyś Heyah ówczesnej Ery. Sympatycy sieci Play mają szersze pole manewru: Virgin Mobile, Mobile Vikings i Red Bull Mobile, przy czym ten ostatni korzysta z zasięgu czterech sieci. Z kolei osoby zadowolone z usług Plusa mogą sporo zaoszczędzić na taryfach Lajt MobileLycamobile, Premium Mobile i a2mobile ciesząc się przy okazji takim samym zasięgiem sieci. Wreszcie abonenci ostatniego z „wielkiej czwórki”, T-Mobile, mogą bez obaw o kiepski zasięg korzystać z usług Virgin Mobile, Mobile Vikings czy dobrze znanego Heyah.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (107 votes)
Subscribe
Powiadom o
60 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Piszę Pan bzdury! Dlaczego w takim razie zasięg Virgin w tym samym punkcie jest kiepski a T-Mobile super

prosze dodac najwazniejsza informacje/kategorie do tabelek tj lejek po skonczeniu sie Gb, nie musze tlumaczyc co to jest lejek tak ? Najwazzaden iinny nie ma uzytecznego lejka i albo maja calkowicie bezuzyteczny 32kb, 64 kb albo odcianaja internet po skonczeniu sie GB, brawo dla playa i plusa !!!!!!!!!niejsza sprawa w ofercie jest uzyreczny Mbitowy lejek jak np 1 Mbitowy w play czy 2 Mbitowy w plusie, poza tymi operatorami

Bzdury pleciesz. Kupiłem starter Play i osiągi w Play są o 200-250% gorsze niż, i tu ciekawostka Virgin, który m.in. używa infrastruktury Play 😁.

Virgin mobile już nie korzysta z zasięgu play

Witajcie, a może ktoś się wypowiedzieć na temat Red Bull Mobile? jak z zasięgiem? jak dokładnie z tymi pakietami? i przede wszystkim jak z roamingiem? nie latam po całej europie co prawda, ale od czasu do czasu na jakieś Czechy wyskoczę po ciekawe piwo ;) Z góry dzięki za odpowiedź :)

„Wreszcie abonenci ostatniego z „wielkiej czwórki”, T-Mobile, mogą bez obaw o kiepski zasięg korzystać z usług Virgin Mobile, Mobile Vikings ”
Dupa Jasio, możesz korzystać, ale w 3G i jak sobie ręcznie przełączysz sieć bo w automacie telefon nagminnie trzyma się szczątkowego zasięgu Play, a później, jak wrócisz do miasta, to musisz sobie znowu ręcznie przestawić na Play, żeby mieć LTE – o ile po drodze telefon nie zgubi zasięgu – wtedy nikt się do Ciebie nie dodzwoni przez okres od zgubienia zasięgu do wybrania sieci ręcznie po raz kolejny :D

To jakieś bzdury wyssane z palca. Przyjeżdża do mnie gość z zagranicy , który ma Lycamobile i sprawdziliśmy że rozmowy i internet z jego karty sim są bez zarzutu na jakimkolwiek sprzęcie a na karcie zakupionej u nas już lipa wielka. Są zapewne jakieś priorytety jak z proszkiem do prania, niestety.

Ani słowa o plushu, który jest podmarką plusa.

a co jak w telefonie przestawie siec inna w ktorej jestem zarejestrowany?

skusilam sie na a2mobile – w dużych miastach problemu nie ma, problem jest w malutkich miejscowosciach gdzie zasieg znika całkowicie! po kilku minutach pojawia się zeby znowu zniknąć, o internecie nie bede juz pisac bo wiadomo – nie działa. Problemem jest rownież wyjazd zagraniczny – tam musiałam wybierac operatora recznie i to probowac kazdego dostepnego po kolei az w koncu zalapalo. Piszecie zeby sprawdzac mapy zasiegu – na mapach jest wszedzie zasieg a w rzeczywistosci go nie ma. Inna sprawa to infolinia – ciezko sie dodzwonic, a na maila nie odpowiadaja, jest kontakt na fb ale oni odsylaja do boku i kolo sie zamyka – tak wiec a2mobile zyskaliscie klienta z kilkoma numerami ale za chwile go stracicie…

Wspomnieliśmy – patrz zasięg Plusa (Polkomtel).

internet w telefonach w Polsce to dalej średniowiecze te pakiety które oferują żenada ,na wyspach były 5 lat temu.

Pan redaktor jednak – mówiąc nieładnie- ściemnia lub inaczej wprowadza świadomie w błąd . Ja byłem w Plusie i miałem w swojej miejscowości LTE , teraz jestem w Virgine Mobile a żona w Mobile Vikings i mimo , że te sieci bazują na Plusie i T-mobile to teraz nie mam LTE a oprócz tego często ginie zasięg mimo, że nadajnik w linii prostej jest od nas tylko kilometr. Wracamy do Plusa.

Abonenci T-Mobile raczej bez obaw nie będą korzystać z virgin mobile bez obaw o zasięg, bo zasięg LTE tmobila próżno szukać

Twierdzenie że zasięg sieci wirtualnych nie jest gorszy niż Play T-Mobile Orange i Plus to bzdury ciekawe ile skasował piszący ten artykół.Przetestowałem kilka z tych wirtualnych sieci wnioski są takie że taniej i owszem ale z kilku z powodu zasięgu w ogóle nie dało się korzystać a kilka chodziło fatalnie.W miejscach bardzo dobrego zasięgu jako tako chodziło natomiast gdy zwykłe sieci miały troszkę gorszy zasięg wirtualne nie miały w ogóle.To są fakty nie teoria.Taniej ale i niestety dużo gorzej.!!!

Spokojnie, nic nie skasował.

No To po prostu kłamie!!. Przetestowane kilka wirtualnych sieci i to nie w jednym miejscu a podróżując. Stwierdzam jednoznacznie wirtualne sieci mają dużo gorszy zasięg do rozmów o internecie nie wspomnę.

Od lat byłem klientem Plusa. Zrezygnowałem, gdy cenowo i ofertowo Plus przestał się rozwijać. Zacząłem dzwonić w sieci Virgin. I nie narzekałem. Zasięg ciut gorszy jak Plus, ale bez tragedii. Opcja, że kumulującego się internetu przekonała mnie do przejścia do Mobile Vikings. Moja radość trwała do pierwszego wyjazdu z miasta. Zasięg znacznie gorszy niż w Virgin Mobile pomimo, że podobno korzystają z tych samych nadajników Play’a…
Przykład zasięgu: miejscowość Czarna Woda na Kaszubach.
Plus – 5/6 kresek
Virgin – 3-4/6 kresek (w niektórych miejscach 2/6)
Vikings – 0-1/6 kresek

W Plusie nie miałem większych problemów gdziekolwiek sie nie znajdowałem. W Virginie problemy mogły wystąpić głównie wewnątrz budynków. Na odludzi zasięg chodz słaby to przeważnie był.
W Vikings zasięg dobry jest tylko w miastach. Poza nimi bywa różnie. Z doświadczenia już wiem, że nie moża zaufać tej sieci pod względem zasięgu. Często bywało też tak, że pomimo iż telefon wskazywał zasięg – faktycznie go nie było lub był dużo słabszy niż pokazywał telefon (np telefon pokazywał 2 kreski LTE, a sieć działała jak na 2 kreskach H+).

Pomimo, że aktualnie nadal jestem w sieci Vikings to rozglądam za operatorem zapewniającym lepszy zasięg i przynajmniej podobne warunki oferty.

Ciekawe skąd taka różnica w zasięgu VM i MV. Próby były przeprowadzane na tym samym telefonie?
Jeżeli cenisz sobie zasięg Plusa, to zobacz na ofertę Plush ABO 10 GB:
https://komorkomat.pl/promocja/plush-abonament-abo-10-gb/
Jest to bezterminowy abonament (możesz zrezygnować w każdej chwili), ma zasięg Plusa (to submarka tego operatora), a transfer rośnie, choć na nieco innych zasadach niż w Mobile Vikings. Koszt miesięczny wynosi 25 zł.

Słaby zasięg to nie mit to…a2mobile.Przeniosłem się z Virgin i kurna żałuję.Po dwóch dniach używania a2 wracam do Virgin.a2 niby używa nadajników plusa.ale po przeniesieniu mojego numeru do nich straciłem zasięg w miejscach gdzie używałem w virgin nadajników tych samych plusa.Nie wiem o co biega.ale mogłem zapomnieć o zasięgu w budynku,a na zewnątrz co chwila go traciłem.Jadąc po trasie to samo.Wiadomo,że z takim zasięgiem żywotność baterii w smartfonie spada na maxa.Przeraża mnie fakt,że w momencie gdy telefon jest niezbędny (wypadek,awaria samochodu itp.) pozostanę w dziurze zasięgu a2 który podobno działa na plusie(???).Zadzwoniłem do obsługi i powiedziałem o swoim problemie.Pani powiedziała,że powinienem zmienić telefon bo to dziwna sytuacja i nie ma tu wpływu błąd systemu po przeniesieniu czy coś w tym stylu.Dziwne,że w tym samym aparacie inne sieci na nadajnikach plusa śmigają a a2 siada.Chyba czegoś nie ogarniają i wydaję mi się,że błędem sieci a2 jest to,że nie ma możliwości samodzielnego logowania w nadajnikach plusa tylko jest to skomasowane jako a2.Być możne w pierwszej kolejności są wybierane nadajniki a2 (podejrzewam,że są lipne)a potem plusa i to przełączenie szwankuje. W miastach zasięg ok,ale ja dużo podróżuję i potrzebuję sieci pewnej z dobrym zasięgiem. Czasy z takimi dziurami już dawno minęły w innych sieciach.Wracam do poprzedniej sieci

Mam to samo z a2mobile. Mieszkam 18 km od centrum Warszawy. Przeszedłem z T-Mobile i po dwóch miesiącach uciekam z a2. W budynkach mogę zapomnieć o LTE, zasięg 3G często spada do minimum. Generalnie zasięg pływa jak szalony (trzy kroki w prawo = maks, trzy kroki w lewo = 0) Obsługa klienta twierdzi, że wszystko jest w porządku. Zastanawiam się nad NJU, ale chyba wrócę na stare śmieci, tylko że do Heyah.

Aa i miałem przez kilka miesięcy drugą kartę w telefonie z Virgin Mobile i zasięg też był zauważalnie gorszy niż T-Mobile.

@konrad_ka:disqus pomyśl jeszcze nad Mobile Vikings. Nie wiem jak w Warszawie, ale w Poznaniu, Wrocławiu i rodzinnym Zgorzelcu zasięg mam super (wydaje mi się że nieco lepszy niż miałem w Orange gdzie siedziałem na abonamencie i Nju, gdzie byłem potem na chwilę – zaznaczam, WYDAJE mi się, nie mierzyłem) i w sumie jak się chce ofertę wybrać jak najbardziej optymalną to MV wygrywa (w zasięgu co prawda przegrywa z Red Bull Mobile, bo ci mają więcej nadajników do dyspozycji, ale w ofercie jak dla mnie wygrali – zresztą, T-mobile ma na dziś dzień chyba najlepsze pokrycie w Polsce, więc jak ktoś korzysta z ich nadajników + jeszcze czegoś, to już ma u mnie punkty na start). Jak się zastanawiasz nad Nju, to dodaj MV do rozważań. Też u nich byłem, przez miesiąc, ale lubię zawsze sobie pogrzebać za czymś „najbardziej optymalnym” i po małym researchu przeskoczyłem. Trochę takie januszowanie, wiem, ale jak i tak masz zmieniać to warto pomyśleć ;)

NIE JEST to dziwne mam tak samo

Da się w VM i MV ustawić żeby korzystało z nadajników tylko jednej sieci?

Skoro sam play ograniczył prędkość poza swoimi nadajnikami to i wirtualne sieci współpracujące z playem też beą mieć takie niskie prędkości

Play reklamuje się jako ,,najnowocześniejsza” sieć a ostatnio ograniczył wszystkim swoim klientom prędkość internetu poza swoimi nadajnikami (w roamingu krajowym) do śmiesznych i archaicznych 3 mb/s. Czyli jak masz telefon w Playu a znajdziesz się w zasięgu innego operatora z którym Play współpracuje to będziesz miał internet w archaicznej prędkości jaka była ok ale 12 lat temu

Witam. Niestety słaby zasięg TO NIE JEST MIT! Bynajmniej nie w Playu/Viking Mobile
Od wieków byłem w Heyah, ale oferta Vikinga
mnie zachęciła do zmiany operatora. Doczytałem w necie że Viking działa
na infrastrukturze Play, ale tez i T-mobile czyli to samo co Heyah.
Jednak po przejściu do Vikinga mam problem z zasięgiem. Mieszkam w
Warszawie i tu w mieście problemu nie widzę, jednak pracuję pod miastem
niedaleko i tam też nie ma chyba różnicy w zasięgu. Problem się pojawia w
budynku mojej pracy. Tam gdzie na Heyahu spokojnie rozmawiałem to na
Vikingu mam zerowy zasięg. Zmieniłem z palca na T-Mobile 4G i jeśli chodzi o rozmowy to jest znaaaaaczna poprawa . Natomiast internet wchodzi z EDGE i koniec – ślimak nieprzeciętny. Do kitu z tym Playem.

MV działa na nadajniku P4 głownie a Tmobile jedynie 3G obsługuje ja mam H+ około 20mb down i 3 up :) nie narzekam

Ważna jest lokalizacja np: Jasło 4G LTE + 70Mb down i 10Up mam tak jak byłem w Kołobrzegu nie daleko mola mam 50Mb Up i 6Up ale to tylko w LTE :)

Każda siec ma swoją dobrą i gorszą lokalizacje
Pozdrawiam

Ja mam a2 i jest ok. – PO PROSTU TRZEBA WYBRAĆ NA ICH APLIKACJI RĘCZNE WYBIERANIE SIECI i jest ok. – też tak miałem. Córka jest w Virgin i ma na sztywno wybrane T-Mobile i jest extra zasięg.

Numer przeniesiony szybko i bez problemów. W tej chwili najlepsza oferta na rynku. Jeśli planujesz dołączyć do Vikingów i chcesz otrzymać darmowe doładowanie wysokości 19 zł. w czasie procesu rejestracji podaj jako osobę polecającą mój kod: VLAQKMIlv27

Czyli tak VM jak i MV pracują dokładnie na tych samych nadajnikach?

tak

Wszystkie oferty na kartę (T-mobile, Plus, Play, itd) mają ograniczone prędkości LTE! Tylko oferty na abonament dają pełną prędkość u operatora. To ważna informacja a nikt o niej nie wspomina.

hmmm w bydgoszczy np przy szpitalu wojskowym po LTE wyciagam 140mbps w sieci Plushu na karte. jak wytlumaczysz mi ten paradoks? Może i masz rację że operatorzy stosują tzw metodę pierwszeństwa, bo wcale by mnie to nie dziwiło, gdyż napewno tak robią z internetem stacjonarnym. Jednakże nigdy mi się nie zdażyło mieć problem z szybkością neta, poza momentami gdzie siedzę w jakichś bunkrach typu castorama czy coś albo na obrzeżach miasta.

Popieram to co piszesz,poniewaz tez od paru miesięcy mam w Plushu w ofercie abonamentowej za 30zł internet mobilny LTE i jezeli chodzi o predkosc to mam 140-170mbps a zasieg to jest rewelacja,poniewaz gdzie bym nie byl to niemal zawsze mam na full. A uzywam routera mobilnego huawei E5785.

A u którego mvno jest naszybszy internet? I jak się to ma w stosunku do wlasciciela sieci z której mvno korzysta?

Proszę o wyjaśnienie poniższego zapisu w artykule:
Virgin Mobile (wraz z T-Mobile Polska)
Mobile Vikings (wraz z T-Mobile Polska)
Red Bull Mobile (wraz z Centertelem, Polkomtelem i T-Mobile Polska)

czy to oznaczy że Red Bull Mobile ma najlepszy zasięg?
Oferty cenowe na kartę są takie same, jednak RedBull w porównaniu do Virgin i Vikings Mobile ma dwa razy mniej internetu. Czy to karta przetargowa RedBulla?

Red Bull Mobile korzysta z zasięgu 4 sieci.

To inaczej zapytam, skoro Virgin Mobile i Vikings Mobile działają na infrastrukturze P4, a P4 ma zasięg 4 sieci, to dlaczego te dwie sieci w nich nie działają?

RBM to submarka Play, natomiast VM i MV to sieci wirtualne, które mają inaczej podpisane umowy i stąd ta różnica.

Red Bull Polecam . Pakiet za 30 zł miód malina. Niczego wiecej nie potrzeba. :)

To wszystko gebelsowska propaganda rozmijajaca się z rzeczywistością! Ja mam w play na kartę i następne są tylko 3 sieci, Orange jest zabroniony. W mixie dostępne są już wszystkie. A mapy zasięgu to chyba z przyszłości bo na pewno nie teraznejsze. Internet w plusie owszem nawet idzie choć działa jak porywy wiatru raz wolniej 30kbs do max 400kbs i często zrywa. W T-Mobile idzie wolniej 1/3 prędkości plusa ale jest bardziej stabilny: małe wahania prędkości i nie zrywa.

Orange ma konsolidację zasięgu. Czy to coś mówi ? :)

Nie umiałeś udzielić odpowiedzi.

Idź do salonu Play i zleć włączenie Orange za pomocą formularza. Na piśmie. Niektórzy
niedoinformowani pracownicy próbują to robić za pomocą systemu komputerowego i mówią „nie da rady”.

W MOBILE VIKINGS: za 29 zł bez umowy na karte: Rozmowy i SMS NO Limit, 15GB Internetu, który co miesiąc się kumuluje. Za polecenie obie strony dostają po 19zł na doładowania. Kod polecający: cFYtORxb

Korzystasz z oferty Play?

Ale można w virgin mobile i mobile Viking używać zasięgu plusa

Słyszałem o takiej możliwości, ale tylko u tych osób, które przeniosły numer z Plusa do Virgin Mobile. W każdym razie operator oficjalnie nie potwierdza takiej możliwości.

A ja włączyłem free starter, virgin mobile i zasięg plusa działa

Virgin ma jedną istotną wadę. Lejek od 120 GB, a mi potrzeba min. 250 do max 350 GB.

Przeniosłem z t-mobile numer i mam zasięg plusa playa i t-mobile w sieci mobile vikings

ja nie mogę, numer przeniesiony z heyah

kiedyś działało przy przenoszeniu nr z play lub plus.

Ja mam mobile vikings i zasięg jest kiepski. Na nadajnikach różnych sieci często zrywa internet..

W Twojej okolicy zarówno Play, jak i T-Mobile ma słaby zasięg? Spróbuj zatem alternatywy na sieci Orange:
https://komorkomat.pl/promocja/orange-w-natarciu-8-gb-i-no-limit-dla-przenoszacych-numer/
lub
https://komorkomat.pl/promocja/10-gb-internetu-od-nju-mobile/
Dla porównania dobra oferta na kartę sieci korzystającej z infrastruktury Plusa:
https://komorkomat.pl/promocja/nowe-pakiety-internetowe-na-karte-lajt-mobile/

Orange LTE 😂😂😂 schodzi na Plus’a. Nr 1 chyba w badziewnym internecie LTE. Najlepiej kupować startery za 5 zł i samemu sobie przetestować prędkości uzyskiwane od poszczególnych operatorów.
W mojej lokalizacji Virgin, Play, a reszta to shit (plus, orange, t-mobile).
Jeszcze jedna uwaga. W promieniu 1 km mam 5 BTS’ów Play i Play wychodzi gorzej niż Virgin.

do poprawki…w red bull mobile można korzystać z zasięgu 4 sieci tak jak w play :)

Dziękujemy za czujność!

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.