Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak odblokować telefon przez połączenie alarmowe?

avatar
1
zdjęcie przedstawiające smartfona trzymanego w dłoni z aktywującym się połączeniem alarmowym

Jak można ominąć ekran blokady Androida? Czy jest na to sprawdzony sposób? Jak odblokować telefon poprzez połączenie alarmowe i ominąć blokadę ekranu dotykowego? Czy potrzebne Ci jest konto Google czy kod PIN/PUK, a może wystarczy kliknąć przycisk zasilania i odpowiednią kombinację pozostałych przycisków na obudowie smartfona? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Jak ominąć ekran blokady Androida? Wstęp

Każdy telefon, w tym smartfon z Androidem, ma możliwość ustawienia blokady ekranu w celu zabezpieczenia urządzenia (i naturalnie jego zawartości) przed osobami trzecimi. W przypadku Androidów zabezpieczenie może przybrać różne postaci. Do odblokowania telefonu komórkowego może być potrzebny m.in.:

 • hasło/kod PIN (możesz tak zablokować kartę SIM),
 • wzór blokady telefonu,
 • rozpoznawanie twarzy,
 • odcisk palca.

Niezależnie od wybranej metody, możesz być pewien, że w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia nikt nie dostanie się do Twoich osobistych danych, w tym m.in. numerów kontaktów czy zdjęć. Mało kto jednak wie, że taka blokada może też stanowić poważne zagrożenia w określonych okolicznościach…

Czy zastanawiałeś się, jak zadzwonić po pomoc z zablokowanego telefonu? Twój telefon nie działa, a jedyny smartfon „na chodzie” jest zablokowany. Jak ominąć blokadę ekranu Twojego Androida? Czy da się tego dokonać? Jeżeli tak, to czy owe zabezpieczenia naprawdę są coś warte?

Zablokowany telefon a wezwanie pomocy

Wyobraź sobie czarny scenariusz: jesteś świadkiem wypadku lub – co gorsza – również w nim uczestniczysz. Na szczęście nic poważnego Ci się nie stało, jesteś świadomy, lecz w szoku. Nie możesz znaleźć swojego telefonu komórkowego, jak więc wezwać pomoc? Chwytasz smartfona jednej z poszkodowanych osób, ale jej telefon zablokowany. Ofiara nie jest w stanie go odblokować, a Ty musisz zadzwonić po odpowiednie służby…

Brzmi jak horror, ale niestety takie sytuacje się zdarzają. Na szczęście w Androidzie istnieje metoda, aby odblokować telefon w takich newralgicznych sytuacjach. Jak tego dokonać?

 1. Naciśnij przynajmniej 5 razy przycisk zasilania. Ten znajduje się zazwyczaj na boku smartfona.
 2. Naciśnij czerwony okręg przez 3 sekundy lub zaczekaj na automatyczne odliczanie (również 3 s, na zdj. głównym), aż rozpocznie się połączenie alarmowe. Obie opcje działają w zależności od zapisanych ustawień.
 3. Po rozpoczęciu połączenia alarmowego odblokuje się inne funkcje alarmowe smartfona. To, jakie to będą, zależy od wcześniej zapisanych ustawień.

Uwaga! Jeżeli niechcący zadzwonisz na numer alarmowy, nie wyłączaj się! Służby mogą być niepotrzebnie postawione w stan gotowości – lepiej od razu uprzedź mówiąc, że połączenie zostało wykonane niechcący i że nikt nie potrzebuje pomocy.

W ten sposób uzyskasz jednak dostęp do określonych funkcji przy ustawionej blokadzie Androida. W inny sposób możesz wykonywać zdjęcia zablokowanym telefonem – po prostu zwyczajnie otwórz aplikację Aparat (zwykle znajduje się w prawym dolnym rogu). Masz tu dostęp jedynie do kamery, ale galeria z zapisanymi wcześniej zdjęciami jest niedostępna.

A jak zrobić, aby dostać się do całego smartfona za pomocą połączenia alarmowego? Czy jest to możliwe?

Odblokowanie telefonu z Lollipop 5.xx

Android 5.x

Jak odblokować telefon numerem alarmowym „na dobre”? Jest to możliwe, ale tylko na wybranych wersjach oprogramowania – konkretnie wersjach Lollipop (na zdj. na górze) 5.0-5.11, a więc Androidach z… 2014 roku. Na rynku stanowią one obecnie ułamek procenta. Jeżeli posiadasz nowszy model telefonu w innej wersji Androida, to możesz pominąć ten akapit.

No dobrze, ale jak skutecznie ominąć ekran blokady smartfona z systemem Android 5.0-5.11? Postępuj zgodnie z instrukcjami.

 1. Na ekranie blokady telefonu wybierz opcję Połączenie alarmowe.
 2. W pole wyboru numeru wpisz 10 znaczków „gwiazdki”.
 3. Kliknij na nie dwukrotnie w celu uruchomienia opcji Wytnij/Kopiuj/Wklej. Wybierz drugą opcję.
 4. A teraz najciekawsze – wklej skopiowane znaki w tym samym polu do momentu, gdy zniknie opcja możliwości podświetlenia i kopiowania kolejnych kopii.
 5. Wróć do ekranu blokady. Kliknij i przesuń ikonę aparatu ze wspomnianego wcześniej prawego dolnego rogu do lewego.
 6. Z menu aparatu fotograficznego wybierz panel powiadomień i kliknij w ikonkę Ustawienia znajdującą się w prawym górnym rogu.
 7. Następnie w polu Hasło wklej skopiowane gwiazdki do momentu, aż „przełamiesz” ekran blokady Androida.

Telefon zostanie odblokowany! Ekran blokady ustąpił, a do Twojej dyspozycji są wszystkie zasoby smartfona.

Odblokowanie telefonu z iOS (iPhone)

Jeżeli masz iPhone’a (smartfona Apple z iOS, a nie z systemem Android), to nie musisz go wcześniej odblokować, aby wykonać połączenie alarmowe. Wszystko, co musisz zrobić:

 1. Przejdź na ekran blokady ekranu iPhone’a.
 2. Wybierz opcję Alarmowe w lewym dolnym rogu.
 3. Wykonaj połączenie alarmowe.

screen z blokady ekranu iPhone'a 13 z systemem iOS przedstawiający połączenie alarmowe

Gotowe!

Odblokowanie telefonu za pomocą aplikacji

Jeżeli masz nowszego Androida i/lub nie podoba Ci się powyższa metoda łamania blokady ekranu smartfona numerem alarmowym, w sklepie Google Play możesz ściągnąć specjalne aplikacje. Ich zadaniem jest odzyskanie zapomnianego hasła, kodu PIN czy wzoru (naturalnie odcisk palca nie wchodzi tu w grę). Wśród nich warto wymienić m.in. Clear Mobile Password PIN Help, odblokuj urządzenie: mobilny czy Clear Mobile PIN Screen Lock H.

W niektórych przypadkach odblokowywanie telefonu komórkowego może odbyć się za pomocą kabla USB (USB-C, a całą operację przeprowadzasz na swoim komputerze osobistym.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Jak odblokować telefon połączeniem alarmowym - podsumowanie

Istnieje dość karkołomny sposób na ominięcie zabezpieczeń systemu operacyjnego Android. Wynika on jednak z pewnego bugu w starych wersjach Androida Lollipop 5.0-5.11. W nowszych ta metoda już nie przejdzie!

Zawsze możesz jednak zrobić zdjęcie zablokowanym telefonem komórkowym, a także - i co najważniejsze - wykonać połączenie alarmowe, choć oczywiście lepiej, żeby taka sytuacja nigdy nie miała miejsce. W razie czego do dyspozycji są także wyspecjalizowane aplikacje mobilne, aby obejść np. zapomniany kod PIN czy wzór blokady ekranu.

A może trapi Cię inny problem? Nie możesz poradzić sobie z blokadą wzoru na telefonie Samsung? Przeczytaj nasz poradnik jak odblokować Samsunga Galaxy. Jeżeli Twój problem jest szerszy i boisz się twardego resetu do ustawień fabrycznych, a tym samym wymazania pamięci telefonu, przeczytasz nasz artykuł jak odblokować telefon bez utraty danych np. za pomocą konta Google lub używając konto Samsung. A jeżeli zapomniałeś hasła do swojego urządzenia, sprawdź w pierwszej kolejności tekst jak odblokować telefon nie znając hasła. Trzymamy kciuki!

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W sytuacjach awaryjnych możesz obejść ekran blokady telefonu komórkowego, aby wykonać połączenie alarmowe. Może to wyglądać nieco inaczej na Androidzie i iOS, a w przypadku tego pierwszego - o ile masz starego Androida 5 Lollipop - możesz odblokować całego smartfona właśnie poprzez połączenie alarmowe.
Do blokady telefonu komórkowego/smartfona może posłużyć hasło, kod PIN, wzór blokady telefonu czy biometria (rozpoznawanie twarzy, odcisk palca).
Ekran blokady ekranu możesz ominąć zarówno na telefonie z Androidem, jak i na iPhonie z systemem iOS. Mając zablokowany telefon możesz wciąż wykonać połączenie alarmowe.
star ocena
4.9/5 - (15 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Załóżmy, ze mam aplikację ratującą na smartfonie.
Żeby dostać się do aplikacji najpierw muszę uruchomić smartfon. Który zablokowany…
Dziękuję za poradę.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: