Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Play czy Plus? Który operator jest lepszy?

Play czy Plus

Play czy Plus – którą sieć wybrać? Czasem stoisz przed wyborem konkretnego operatora komórkowego. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Wiele oczywiście zależy od tego czego potrzebujesz i na jaki rodzaj oferty się zdecydujesz. Możesz wybierać spośród ofert abonamentowych, na kartę, ale także mix. Która sieć – Play czy Plus – wypadnie korzystniej?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022.


Zasięg – Play czy Plus?

Zacznijmy zatem od kryterium technicznego, jakim jest zasięg. Obydwie sieci należą do Wielkiej Czwórki klasycznych operatorów lub – jak kto woli – do operatorów infrastrukturalnych. Oznacza to po prostu, że dana sieć posiada własną infrastrukturę. Do niedawna Play wynajmował również nadajniki od innych operatorów, jednak od pewnego czasu przestawia się tylko i wyłącznie na własne łącza. Plus natomiast od niemal samego początku stawia na swoje nadajniki.

Wiele tutaj zależy od konkretnego miejsca korzystania z usługi. W większości przypadków różnica w korzystaniu z usług powinna być niezauważalna. Mogą oczywiście zdarzyć się wyjątki.

Wynik: remis, ale sporo zależy od konkretnego miejsca.

Abonament – Play czy Plus?

Na początek przyjrzyjmy się ofercie na abonament komórkowy w sieci Play. Tutaj do wyboru będziesz miał cztery podstawowe oferty do wyboru. Wszystkie one można określić mianem nielimitowanych. Będą się one różniły jednak transferem internetowym oraz dodatkami. Najniższy abonament, czyli Oferta S, zawiera w sobie nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne, a także nielimitowane SMS-y i MMS-y. Dostaniesz tutaj również pakiet internetowy na poziomie 3 GB z pełną prędkością. Za niego trzeba zapłacić 35 zł miesięcznie. Kolejny abonament to Oferta S+. jego koszt jest o 10 zł wyższy niż u poprzednika, natomiast w zamian za to otrzymujesz już 8 GB transmisji danych.

Play promocja 10 zł taniej

Kolejne oferty, to już znaczny przeskok w kwestii dodatkowych usług. Wyższe są również ceny. Za Ofertę M zapłacisz (standardowo bez promocji) 60 zł miesięcznie. Tutaj w ramach abonamentu zyskujesz przede wszystkim dostęp do sieci 5G. Dostajesz w sumie 60 GB transmisji z pełną prędkością. Oprócz tego w cenie dostajesz także dostęp do Play NOW, czyli telewizji przez Internet. Oferta L oferuje to samo co wyżej, jednak tutaj masz już aż 120 GB transmisji danych z pełną prędkością.

Uwaga! Do odwołania trwa promocja Play z rabatem 10 zł miesięcznie na każdy abonament, w dodatku wcześniej wymieniony transfer się podwaja 2x! W ten sposób Play zyskuje spory atut nad Plusem!

A też przejdźmy do Plusa. Tutaj również masz do wyboru cztery podstawowe oferty. Najtańsza z nich jest za 35 złotych – podobnie jak u poprzednika. Do dyspozycji będziesz tutaj miał nielimitowane rozmowy komórkowe oraz stacjonarne. Będziesz także miał nielimitowane SMS-y i MMS-y. Znaczna różnica jest w przypadku pakietu internetowego. O ile jego wielkość jest niewiele większa, bo w tym wypadku wynosi 4 GB, o tyle możesz tutaj już korzystać z pełni możliwości jakie oferuje sieć 5G. Jednak po przekroczeniu tego pakietu prędkość spada do praktycznie nieużywalnych 32 kb/s.

Plus przedłużenie umowy promocja

Kolejny próg cenowy w przypadku zielonej sieci wynosi już 55 zł. W ramach tej oferty dostaniesz nielimitowane rozmowy oraz wiadomości. Tutaj natomiast otrzymujesz już 30 GB limitu transferu danych z pełną prędkością. W tym wypadku prędkość po wykorzystaniu limitu spadnie do maksymalnie 1 Mb/s.

W następnych widełkach mieści się pakiet za 65 złotych miesięcznie. W ramach tego abonamentu otrzymujesz wszystko to, co wcześniej. Jednak pakiet internetowy wynosi tutaj już 60 GB. Dodatkowo w cenie dostajesz na 24 miesiące dostęp do serwisu stremingowego Tidal.

Najwyższy koszt miesięcznego abonamentu w Plusie wynosi 85 zł. Tutaj otrzymujesz to co powyżej, a dodatkowo będziesz mógł korzystać z największego pakietu internetowego dostępnego w ofertach abonamentowych zielonej sieci wynoszącego 120 GB. Niezmiennie dostajesz także dostęp do Tidal na 2 lata.

Uwaga – każdy abonament dostaje na 1 rok za darmo dostęp do Disney+, poza tym od 24 sierpnia w promocji klienci Plusa otrzymają nielimitowany Internet 5G na 12 miesięcy!

Który operator dysponuje lepszą ofertą? Bazowy abonament w Play wychodzi nieco taniej, w promocji podwaja też transfer danych. Plus daje jednak na rok darmowy dostęp do Disney+ i prawdziwie nielimitowany Internet w telefonie, poza tym ma lepsze warunki dla rodziny. Trudno jednoznacznie wskazać faworyta!

Zwycięzca: remis.

Oferta na kartę – Play czy Plus?

Play na kartę 10 GB

Play bazuje na czterech podstawowych taryfach. Są to specjalne pakiety cykliczne, które samoczynnie odnawiają się jeżeli tylko masz na koncie wystarczającą ilość środków. W ofercie Solo M za 25 zł miesięcznie dostajesz nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 10 GB pakietu internetowego. Za 5 zł więcej (Solo M) dostajesz już 15 GB na transmisję danych. Nieco się zmienia oferta w przypadku wariantu za 35 zł. Tutaj po pierwsze dostajesz pakiet 20 GB Internetu z pełną oraz dostęp do sieci 5G Play. Dodatkowo masz nielimitowane MMS-y. Najwyższy plan na kartę Solo XXL oferuje to samo co poprzedni, tylko ponadto masz 25 GB transmisji danych z pełną prędkością. Przy okazji, jeżeli doładowanie zrobisz za pomocą aplikacji Play 24 zyskasz dwa razy większy pakiet danych z wyjątkiem najniższego wariantu Solo M. Oprócz powyższych, możesz także zdecydować się na wariant Solo S. Tutaj za 20 zł miesięcznie po prostu będziesz miał nielimitowane rozmowy i SMS-y.

kumulacja GB w Plusie

A co na to Plus? Tutaj również wybierasz jeden z pakietów. Najtańszy jest za 20 zł. W ramach tego masz po prostu rozmowy na telefony komórkowe i stacjonarne bez limitu. Kolejny próg to także 25 zł. Tutaj dostajesz nielimitowane rozmowy, ale również nielimitowane SMS-y i MMS-y. Kolejny próg, płacisz 30 zł i dodatkowo zyskujesz 30 GB na transmisję danych. Najwyższy pakiet kosztuje 40 zł i w ramach tej oferty dostajesz pakiet 35 GB Internetu oraz dostęp do sieci 5G w Plusie. Dodatkowo dwa najwyższe plany są rabatowane o 50% w pierwszym miesiącu. Dodatkowo tutaj masz darmowy transfer, w przypadku wybranych aplikacji społecznościowych od kwoty doładowania na poziomie 25 zł.

W tym wypadku nasz głos przechyla się w stronę Plusa m.in. ze względu na standardowo większe pakiety danych. Co prawda Play oferuje możliwość powiększenia ich, ale zmusza nas do doładowania poprzez wybraną przez operatora formę. W Plusie możemy doładowywać jak chcemy. W dodatku od niedawna trwa promocja Plus 1500 GB na lata.

Zwycięzca: Plus.

Oferta Mix – Play czy Plus?

Mix BOX EURO promocja Play

Ofertą mix dysponuje obecnie tylko Play z wariantami za 30, 40, 50 i 60 zł miesięcznie. W każdym wariancie masz nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci. W najniższym dochodzą do tego nielimitowane rozmowy w Play i 200 minut do innych sieci komórkowych. Nie zapomniano również o pakiecie 3 GB Internetu. W wyższym planie dostajesz 5 GB Internetu + 100 GB na social media oraz 400 minut na rozmowy w innych sieciach. Kolejny próg daje 9 GB na transmisję danych i nielitowane rozmowy do wszystkich. Najwyższy plan w mixie to 11 GB transmisji danych i dodatkowo usługa naprawy wyświetlacza w ciągu 2 lat za 1 zł jednorazowo.

świąteczna oferta Plus MIX

A co zobaczymy w Plusie? Od 2022 roku Plus nie świadczy usług mix dla nowych klientów! Oferta jest jednak dostępna dla dotychczasowych użytkowników, co jednak przekreśla ją w walce z mixem sieci Play.

Były tu do wyboru trzy plany taryfowe z telefonem, ale tylko dla chcących przedłużyć umowę mix. Pakiety kosztują 30, 40 i 50 zł. W podstawowym wariancie dostajesz nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich oraz rozmowy w sieci, a dodatkowo 200 minut do innych sieci oraz 2 GB Internetu. W planie za 40 zł dodatkowo dochodzi łącznie 400 minut do wszystkich i 4 GB Internetu. Najwyższy plan taryfowy w mixie za 50 zł oferuje nielimitowane usługi do wszystkich oraz 6 GB na transmisję danych.

W Play dobrą robotę robi dodatkowy pakiet 100 GB na social media. A ponieważ oferta Mix zazwyczaj jest oferowana młodszym użytkownikom (np. Junior BOX), stąd to znaczący argument w kierunku jego oferty. Tym bardziej, że Plus MIX jest wygaszany i obecny już tylko dla obecnych użytkowników mix.

Zwycięzca: Play.

Sieć 5G – Play czy Plus?

Obaj operatorzy chwalą się, że posiadają jedną z najbardziej rozbudowanych sieci 5G w naszym kraju. Prawda natomiast jest taka, że wszystko zależy w jakim miejscu będziesz chciał używać tej technologii. Jak na razie jest ona dostępna zazwyczaj w miastach. I dotyczy to obydwu operatorów. Oczywiście sieci te zapewniają o ciągłym poszerzaniu zasięgu i stawianiu lub modernizowaniu kolejnych masztów. I zapewne jest to prawdą. Jednak chwile jeszcze trzeba będzie poczekać, żeby technologia 5G stała się codziennością. Trzeba również pamiętać, że oferta 5G jest dostępna zazwyczaj w nieco wyższych ofertach, choć w przypadku Plusa nawet w abonamencie za 35 zł sieć deklaruje możliwość korzystania z sieci 5G. Stąd nie pozostaje nam nic innego jak ogłosić remis.

Zwycięzca: remis.

Ceny telefonów – Play czy Plus?

Play na kartę 200 GB ekstra promocja

Oczywiście w przypadku telefonów sytuacja jest bardzo dynamiczna i różnorodna. Każdy może po prostu wybrać inny model. Dlatego postanowiliśmy wybrać podobne abonamenty oraz te same przykładowe telefony. Do testu wzięliśmy abonament Ofertę M za 60 (50 zł w promocji) zł z Playa oraz abonament za 65 zł w Plusie.

Jak prezentują się ceny w obu przypadkach? Który z operatorów komórkowych oferuje smartfony w lepszej cenie? Sprawdźmy!

Jeśli chodzi o pierwszy telefon, to na początku postanowiliśmy wybrać średniopółkowego Samsunga Galaxy A32 5G. Obydwie umowy oczywiście konfigurujemy na 24 miesiące i 24 raty. W przypadku zielonego operatora na start zapłacisz nawet niecałą złotówkę. Natomiast obok abonamentu, w ratach co miesiąc do zapłaty będziesz miał 42 zł co łącznie za telefon da w sumie 1009 zł.

W tej konfiguracji Play nie zapłacisz za tego Samsunga złotówki na start, jednak tutaj rachunki miesięczne wynoszą okrągłe 50 zł. Kwota abonamentu Play zawiera już opłatę za smartfona, więc i tak liczy się sumaryczna wartość kontraktu w skali 2 lat.

Motorola Moto G 5G promocja

A teraz coś z nieco wyższej półki. Weźmy jedną z najpopularniejszych marek w Polsce, czyli Redmi z modelem Note 11S 5G. W sieci Plus, żeby stać się jego posiadaczem na start musisz zapłacić 0,98 zł. Następnie w ratach niecałe 35 zł. Całościowo zatem za telefon musisz wydać 2095 zł.

A jak jest w Play? Tutaj jednorazowo na początek zapłacisz podobnie, bo 1 zł na start. Jednak miesięcznie płacisz za niego już 58 zł. Tym razem przez całą umowę wychodzi drożej.

Na koniec postanowiliśmy wziąć tegorocznego iPhone’a. W tym wypadku będzie to iPhone SE 2022 5G. W Plusie, żeby stać się jego posiadaczem będziesz musiał zapłacić w naszej konfiguracji jednorazowo ponad 450 zł, by potem w ratach za sam smartfon płacić 57 zł.

W podobnym cenowo abonamencie Play wygląda to nieco inaczej. Tutaj jednorazowo za smartfona zapłacisz więcej, bo 759 zł. Potem jednak miesięcznie płacisz 60 zł. Całościowo wyjdzie o wiele taniej, ale na przeszkodzie stoi wysoka opłata startowa za sprzęt. Możesz ją obniżyć, podwyższając jednocześnie rachunki miesięczne. Do wyboru jest wiele konfiguracji, a każdy znajdzie dla siebie złoty środek!

W naszym zestawieniu wygrał Play. Zaoferował, pomimo teoretycznie nieco niższego abonamentu, zazwyczaj lepsze ceny smartfonów, szczególnie w przypadku tych droższych. Niemniej jednak w Plusie także możesz trafić na fajną opcję cenową – choćby jak pokazany Redmi Note 11S 5G. Warto więc szukać i porównywać cen na komorkomat.pl!

Zwycięzca: Play.

Podsumowanie – Play czy Plus?

Play logotypWynik: 5:4 dla Play.

Obie sieci mają sporo do zaoferowania. Mają ciekawe oferty zarówno pod względem propozycji abonamentowych, jak i wariantów na kartę. Oferują także dostęp do sieci 5G. W naszym zestawieniu Plus pokazał się nieco lepiej w przypadku ofert na kartę, natomiast Play wypadł lepiej choćby w zestawieniu cen smartfonów. Wiele jednak zależy od indywidualnego zestawienia oferty. Tym bardziej, jeżeli masz już jakieś produkty w danej sieci – wtedy możesz otrzymać dodatkowe rabaty i może okazać się, że ów zestawienie będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

4
Dodaj komentarz

3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
A

Remis w kategorii 5G? Chyba autor porównania raczy żartować?!?!?!

Liczba stacji 5G to nie wszystko. A jakość? Tutaj Play jest na samym dnie, osiągając żenujące jak na tę technologię prędkości.

Chociażby testy RFBENCHMARK w Warszawie:
Plus: 322 Mb/s
Play: 78,8 Mb/s

Internet 5G w Play działa cztery razy wolniej niż w Plusie! Cztery razy wolniej! Cztery razy wolniej!!!

Gracjan

Tyle że plus nie wspiera 5G dla iPhone i pozamiatane…

Marek

Play to dno i wodorosty i dwa metry mułu.

12345

Play ma dużo lepszy zasięg niż plus. W sumie to każda sieć ma lepszy zasięg od plusa.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów