Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Play czy Plus? Który operator jest lepszy?

avatar
7
Play czy Plus

Play czy Plus – którą sieć wybrać? Czasem stoisz przed wyborem konkretnego operatora komórkowego. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Wiele oczywiście zależy od tego czego potrzebujesz i na jaki rodzaj oferty się zdecydujesz. Możesz wybierać spośród ofert abonamentowych, na kartę, ale także mix. Która sieć – Play czy Plus – wypadnie korzystniej? Zapraszamy do porównania obu sieci!

Zasięg – Play czy Plus?

Zacznijmy zatem od kryterium technicznego, jakim jest zasięg. Obydwie sieci należą do Wielkiej Czwórki klasycznych operatorów lub – jak kto woli – do operatorów infrastrukturalnych. Oznacza to po prostu, że dana sieć posiada własną infrastrukturę. Do niedawna Play wynajmował również nadajniki od innych operatorów, jednak od pewnego czasu przestawia się tylko i wyłącznie na własne łącza. Plus natomiast od niemal samego początku stawia na swoje nadajniki.

Wiele tutaj zależy od konkretnego miejsca korzystania z usługi. W większości przypadków różnica w korzystaniu z usług powinna być niezauważalna. Mogą oczywiście zdarzyć się wyjątki.

Wynik: remis, ale sporo zależy od konkretnego miejsca.

Abonament – Play czy Plus?

Na początek przyjrzyjmy się ofercie na abonament komórkowy w sieci Play. Tutaj do wyboru będziesz miał cztery podstawowe oferty do wyboru. Wszystkie one można określić mianem nielimitowanych. Będą się one różniły jednak transferem internetowym oraz dodatkami. Najniższy abonament, czyli Oferta S, zawiera w sobie nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne, a także nielimitowane SMS-y i MMS-y. Dostaniesz tutaj również pakiet internetowy na poziomie 6 GB z pełną prędkością. Za niego trzeba zapłacić 40 zł miesięcznie. Kolejny abonament to Oferta S+. jego koszt jest o 15 zł wyższy niż u poprzednika, natomiast w zamian za to otrzymujesz już aż 50 GB transmisji danych.

Play nielimitowany Internet GB w telefonie

Kolejne oferty, to już znaczny przeskok w kwestii dodatkowych usług. Wyższe są również ceny. Za Ofertę M zapłacisz 65 zł miesięcznie. Tutaj w ramach abonamentu zyskujesz przede wszystkim dostęp do sieci 5G. Dostajesz w sumie obecnie aż 120 GB transmisji z pełną prędkością. Oprócz tego w cenie dostajesz także dostęp do Play NOW, czyli telewizji przez Internet. Oferta L oferuje to samo co wyżej, jednak tutaj masz całkowicie nielimitowany Internet w telefonie! W ten sposób Play zyskuje spory atut nad Plusem!

A też przejdźmy do Plusa. Tutaj również masz do wyboru także cztery podstawowe oferty. Najtańsza z nich jest za 39 złotych – ciut mniej niż u poprzednika. Do dyspozycji będziesz tutaj miał nielimitowane rozmowy komórkowe oraz stacjonarne. Będziesz także miał nielimitowane SMS-y i MMS-y. Znaczna różnica jest w przypadku pakietu internetowego. O ile jego wielkość jest identyczna (6 GB), o tyle możesz tutaj już korzystać z pełni możliwości jakie oferuje sieć 5G. Jednak po przekroczeniu tego pakietu prędkość spada do praktycznie nieużywalnych 32 kb/s.

Plus nowy abonament 5G

Kolejny próg cenowy w przypadku zielonej sieci wynosi już 59 zł. W ramach tej oferty dostaniesz nielimitowane rozmowy oraz wiadomości. Tutaj natomiast otrzymujesz już 50 GB limitu transferu danych z pełną prędkością. W tym wypadku prędkość po wykorzystaniu limitu spadnie do maksymalnie 1 Mb/s.

W następnych widełkach mieści się pakiet za 79 (w promocji 69) złotych miesięcznie. W ramach tego abonamentu otrzymujesz wszystko to, co wcześniej. Jednak pakiet internetowy wynosi tutaj już aż 120 GB.

Najwyższy koszt miesięcznego abonamentu w Plusie wynosi 99 zł. Tutaj otrzymujesz to co powyżej, a dodatkowo będziesz mógł korzystać z największego pakietu internetowego dostępnego w ofertach abonamentowych zielonej sieci wynoszącego aż 250 GB.

Uwaga – każdy abonament dostaje na 1 rok za darmo dostęp do Disney+, poza tym od 24 sierpnia w promocji klienci Plusa otrzymają nielimitowany Internet 5G na 12 miesięcy!

Który operator dysponuje lepszą ofertą? Bazowy abonament w Play wychodzi nieco taniej, w promocji podwaja też transfer danych, a topowy pakiet jest całkowicie no limit. Plus daje jednak na rok darmowy dostęp do Disney+ 5G nawet w najtańszym abonamencie, poza tym ma lepsze warunki dla rodziny. Trudno jednoznacznie wskazać faworyta!

Zwycięzca: remis.

Oferta na kartę – Play czy Plus?

Play starter Żabka promocja

Play bazuje na czterech podstawowych taryfach. Są to specjalne pakiety cykliczne, które samoczynnie odnawiają się jeżeli tylko masz na koncie wystarczającą ilość środków. W ofercie Pakiet S za 30 zł miesięcznie dostajesz nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 30 GB pakietu internetowego. Za 5 zł więcej (Pakiet M) dostajesz już 40 GB na transmisję danych. Wariant L to z kolei 50 GB za 40 zł miesięcznie. Nieco się zmienia oferta Pakiet XL w przypadku wariantu za 45 zł. Tutaj po pierwsze dostajesz pakiet 60 GB Internetu z pełną oraz dostęp do sieci 5G Play. Dodatkowo masz nielimitowane MMS-y.

25 urodziny Plus na kartę promocja

A co na to Plus? Tutaj również możesz wybrać jeden z gotowych pakietów no limit. Najtańszy jest za 30 zł. W ramach tego masz po prostu transfer 30 GB, SMS-y, MMS-y oraz rozmowy na telefony komórkowe i stacjonarne bez limitu. Kolejny próg to 35 zł. Tutaj dostajesz nielimitowane usługi głosowe i tekstowe, a także większy transfer 40 GB. Kolejny próg, płacisz 40 zł i dodatkowo zyskujesz w sumie 50 GB na transmisję danych.

W tym wypadku nasz głos przechyla się w stronę sieci Play m.in. ze względu na standardowo większe pakiety danych. W dodatku oferuje w nich nie tylko tak samo darmowy roaming UE, a także łączność 5G w topowej ofercie prepaid.

Zwycięzca: Play.

Oferta Mix – Play czy Plus?

Play MIX telefon za 1 zł

Ofertą miks dysponuje obecnie tylko Play z wariantami za 30, 40, 50 i 60 zł miesięcznie. W każdym wariancie masz nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci. W najniższym dochodzą do tego nielimitowane rozmowy w Play i 200 minut do innych sieci komórkowych. Nie zapomniano również o pakiecie 3 GB Internetu. W wyższym planie dostajesz 5 GB Internetu + 100 GB na social media oraz 400 minut na rozmowy w innych sieciach. Kolejny próg daje 9 GB na transmisję danych i nielitowane rozmowy do wszystkich. Najwyższy plan w mixie to 11 GB transmisji danych i dodatkowo usługa naprawy wyświetlacza w ciągu 2 lat za 1 zł jednorazowo.

A co zobaczymy w Plusie? Od 2022 roku Plus nie świadczy usług mix dla nowych klientów! Oferta jest jednak dostępna dla dotychczasowych użytkowników, co jednak przekreśla ją w walce z mixem sieci Play. Nie bierzemy więc pod uwagę mixów w naszej końcowej ocenie.

Zwycięzca: brak oceny.

Sieć 5G – Play czy Plus?

Obaj operatorzy chwalą się, że posiadają jedną z najbardziej rozbudowanych sieci 5G w naszym kraju. Prawda natomiast jest taka, że wszystko zależy w jakim miejscu będziesz chciał używać tej technologii. Jak na razie jest ona dostępna zazwyczaj w miastach. I dotyczy to obydwu operatorów. Oczywiście sieci te zapewniają o ciągłym poszerzaniu zasięgu i stawianiu lub modernizowaniu kolejnych masztów. I zapewne jest to prawdą. Jednak chwile jeszcze trzeba będzie poczekać, żeby technologia 5G stała się codziennością. Trzeba również pamiętać, że oferta 5G jest dostępna zazwyczaj w nieco wyższych ofertach, choć w przypadku Plusa nawet w abonamencie za 35 zł sieć deklaruje możliwość korzystania z sieci 5G. Stąd nie pozostaje nam nic innego jak ogłosić remis.

Zwycięzca: remis.

Ceny telefonów – Play czy Plus?

jak zastrzec nr w Play

Oczywiście w przypadku telefonów sytuacja jest bardzo dynamiczna i różnorodna. Każdy może po prostu wybrać inny model. Dlatego postanowiliśmy wybrać podobne abonamenty oraz te same przykładowe telefony. Do testu wzięliśmy abonament Ofertę M za 65 zł z Play oraz abonament za 69 zł w Plusie z telefonem.

Jak prezentują się ceny w obu przypadkach? Który z operatorów komórkowych oferuje smartfony w lepszej cenie? Sprawdźmy!

Jeśli chodzi o pierwszy telefon, to na początku postanowiliśmy wybrać średniopółkowego Samsunga Galaxy A34 5G. Obydwie umowy oczywiście konfigurujemy na 24 miesiące i 24 raty. W obu przypadkach za telefon zapłacisz na start około złotówki. Jak opłaty będą wyglądać w skali miesiąca i całej umowy? Zobacz sam!

Samsung Galaxy A54 promocja

A teraz coś z nieco wyższej półki. Weźmy jedną z najpopularniejszych marek w Polsce, czyli Redmi z modelem Note 11S 5G. W sieci Plus, żeby stać się jego posiadaczem na start musisz zapłacić 0,98 zł. Następnie w ratach niecałe 35 zł.

A jak jest w Play? Tutaj jednorazowo na początek zapłacisz 1 zł na start. Jednak miesięcznie płacisz za niego niecałe 28 zł.

Na koniec postanowiliśmy wziąć (prawie) najtańszego iPhone’a z 2022 roku, a więc iPhone 14. W Plusie, żeby stać się jego posiadaczem będziesz musiał zapłacić w naszej konfiguracji jednorazowo ponad 499 zł, by potem w ratach za sam smartfon płacić 149,99 zł.

W podobnym cenowo abonamencie Play wygląda to nieco inaczej. Tutaj jednorazowo za smartfona zapłacisz więcej, bo 2559 zł. Potem jednak miesięcznie płacisz 60 zł. Całościowo wyjdzie o wiele taniej, ale na przeszkodzie stoi wysoka opłata startowa za sprzęt. Możesz ją obniżyć, podwyższając jednocześnie rachunki miesięczne. Do wyboru jest wiele konfiguracji, a każdy znajdzie dla siebie złoty środek!

Jak widać, to czy tańszy jest operator Play, czy sieć Plus w wielu przypadkach zależy od konkretnego modelu telefonu. Warto więc szukać i porównywać cen na komorkomat.pl!

Zwycięzca: Play.

Podsumowanie – Play czy Plus?

Play 6 rat za 0 zł promocja

Wynik: 5:3 dla Play.

Obie sieci mają sporo do zaoferowania. Mają ciekawe oferty zarówno pod względem propozycji abonamentowych, jak i wariantów na kartę. Oferują także dostęp do sieci 5G. W naszym zestawieniu Play pokazał się nieco lepiej w przypadku ofert na kartę, przez co zyskał niewielką przewagę. W skali całej umowy telefony wypadają często taniej, choć opłaty początkowe mogą być (zwłaszcza u flagowców) znaczne.

Tak naprawdę to praktycznie pod każdym względem obie sieci idą łeb w łeb! Wiele zależy od indywidualnego zestawienia oferty. Tym bardziej, jeżeli masz już jakieś produkty w danej sieci – wtedy możesz otrzymać dodatkowe rabaty i może okazać się, że ów zestawienie będzie wyglądało zupełnie inaczej.

A jak wypadły sieci T-Mobile i Orange? Przekonaj się tutaj:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (6 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Z mojego doświadczenia Plus ma najgorszą jakość zasięgu sieci (nie skupiam się tylko na 5G). Kiedy jeden z członków rodziny bywał w podróży (przejeżdżając przez woj. lubelskie), to nie było możliwości skontaktowania się z nim. Z Play bywało podobnie, ale jest już znacznie lepiej. Jeżeli ktoś często jeździ (pociągiem, samochodem, itp.), to jedynym słusznym wyborem jest Orange lub T-Mobile. Nawet dziadkofony (np. MaxCom lub MyPhone) działają porządnie w tych dwóch sieciach, bo sieci Plus nie znajdują wcale a Play nie zawsze. W przypadku technologii 4G/LTE, to w mieście niemal wszystkie dają sobie radę – przynajmniej u mnie w Dąbrowie Górniczej prędkości nieraz są podobne, ale najczęściej Play wypada blado na tle konkurencji (będąc nad Zatoką Gdańską uzyskiwałem wyniki 3-4 razy wyższe) – używałem oczywiście routera 4G. Z technologii 5G jeszcze nie korzystałem – posiadając w domu stałe łącze jest mi do życia niepotrzebna.

2 lata mojej firmy w Plusie to jakiś koszmar, bieganie po placu żeby telefon odebrać to za chwile na szczęście będzie przeszłość, nadmienię tylko że to ponad 100tysięczne miasto a nie jakiś folwart oddalony 50 km od cywilizacji

To zmień sobie smartfona a nie zwalaj na sieć.

Play ma dużo lepszy zasięg niż plus. W sumie to każda sieć ma lepszy zasięg od plusa.

Play to dno i wodorosty i dwa metry mułu.

Remis w kategorii 5G? Chyba autor porównania raczy żartować?!?!?!

Liczba stacji 5G to nie wszystko. A jakość? Tutaj Play jest na samym dnie, osiągając żenujące jak na tę technologię prędkości.

Chociażby testy RFBENCHMARK w Warszawie:
Plus: 322 Mb/s
Play: 78,8 Mb/s

Internet 5G w Play działa cztery razy wolniej niż w Plusie! Cztery razy wolniej! Cztery razy wolniej!!!

Tyle że plus nie wspiera 5G dla iPhone i pozamiatane…

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: