
Narzekasz na wolno działający komputer? Nie musisz go zmieniać na nowy – czasami wystarczy zmienić procesor na mocniejszy. W tym celu niekoniecznie musisz udać się do wyspecjalizowanego serwisu. Czy i kiedy samodzielna wymiana procesora w laptopie w warunkach domowych jest możliwa?
- 1. Gdzie znajduje się procesor w laptopie?
- 2. Wymiana procesora w laptopie – kiedy jest możliwa?
- 3. Wymiana procesora w laptopie w 10 krokach
- 3.1. 1. Przygotuj stanowisko pracy
- 3.2. 2. Przygotuj laptopa
- 3.3. 3. Zdemontuj obudowę
- 3.4. 4. Znajdź procesor laptopa
- 3.5. 5. Pozbądź się starej pasty termoprzewodzącej
- 3.6. 6. Zdemontuj stary procesor laptopa
- 3.7. 7. Załóż nowy procesor w laptopie
- 3.8. 8. Nanieś nową pastę termoprzewodzącą
- 3.9. 9. Konfiguracja nowego procesora w laptopie
- 3.10. 10. Przeinstaluj system operacyjny
- 4. Kiedy warto wymienić procesor w laptopie?
- 5. Ile kosztuje wymiana procesora w laptopie?
- 6. Co jeszcze możesz wymienić w laptopie?
- 7. Wymiana procesora w laptopie jest możliwa!
- 8. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Gdzie znajduje się procesor w laptopie?
Przede wszystkim u laptopów wymiana procesora wygląda nieco inaczej niż w przypadku komputera stacjonarnego. Laptop jako jednostka mobilna jest dużo bardziej zintegrowany, a części są ulokowane na zdecydowanie mniejszej powierzchni. Niemniej jednak wymiana starego procesora może znacznie usprawnić działanie laptopa, a to z kolei niemal zawsze jest bardziej opłacalne niż wymiana całego sprzętu.
Aby wymienić stary procesor w laptopie musisz wiedzieć, gdzie on się znajduje. Zazwyczaj znajdziesz go w okolicy systemu chłodzenia. Oczywiście aby w ogóle zlokalizować i móc wymienić procesor CPU (ang. Central Processing Unit), musisz dostać się do płyty głównej. Aby to zrobić, musisz dokonać demontażu obudowy laptopa.
Wymiana procesora w laptopie – kiedy jest możliwa?
Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinieneś wziąć pod uwagę. Nie w każdym laptopie istnieje możliwość wymiany procesora. Niektóre urządzenia mają po prostu części zintegrowane z płytą główną. Te, które mają możliwości wymiany procesora mają specjalną gniazdo typu PGA lub LGA.
Pamiętaj również, że sama obecność gniazda to nie wszystko. Aby proces ten przebiegł prawidłowo, zarówno procesor, jak i płyta główna muszą być ze sobą kompatybilne.
Wymiana procesora w laptopie w 10 krokach
Aby wymiana procesora w laptopie przebiegła prawidłowo musisz się do tego przygotować. Jeśli nie czujesz się na siłach, to nic złego – czasem warto oddać swój sprzęt specjalistycznego serwisu. Nie każdy jest w stanie zamontować nowy procesor w laptopie. Gdy jednak masz podstawową wiedzę na ten temat, wymiana procesora w laptopie nie powinna dla Ciebie stanowić wielkiej przeszkody.
Zobacz, jak wymienić procesor w laptopie krok po kroku.
1. Przygotuj stanowisko pracy
Zanim przystąpisz do jakiegokolwiek działania, może to wymagać odpowiedniego przygotowania. A zatem przygotuj się wcześniej merytorycznie. Możesz sprawdzić chociażby filmy na YouTubie, aby wiedzieć, jak mniej więcej to wygląda.
Oczywiście zakładamy, że wcześniej przygotowałeś nowy procesor kompatybilny do Twojej płyty głównej. Przygotuj również odpowiednie stanowisko pracy. Przede wszystkim poza zasięgiem dzieci, a najlepiej jakichkolwiek osób postronnych oraz zwierząt. Warto, abyś wyposażył się w matę antystatyczną, precyzyjne śrubokręty, pensetę oraz alkohol izopropylowy oraz pastę termoprzewodzącą.
2. Przygotuj laptopa
Pamiętaj, że wymiana procesora w laptopie to duża ingerencja w jego funkcjonowanie. Zanim cokolwiek z nim zrobisz, powinieneś zrobić kopię zapasową systemu. Pamiętaj, że niestety zawsze może pójść coś nie tak, a najważniejsze w tym wypadku są Twoje pliki.
Rozłącz wszelkie źródła zasilania, wyjmij baterię i przytrzymaj na około 15 sekund przycisk zasilania. Odłączenie laptopa od jakiegokolwiek zasilania jest kluczowe.
3. Zdemontuj obudowę
Teraz możesz zająć się demontażem obudowy. W tym celu powinieneś odkręcić wszystkie śrubki dolnej pokrywy laptopa. Następnie podważ zatrzaski. Zrób to delikatnie, aby niczego nie niepotrzebnie nie uszkodzić. Odłóż śrubki np. na talerzyku, tak aby ich nie pogubić.
4. Znajdź procesor laptopa
Po zdjęciu obudowy daj sobie chwilę czasu na przejrzenie elementów laptopa. Zobacz jak zlokalizowany jest układu chłodzenia. Sprawdź, gdzie jest wentylator. Najczęściej będziesz go musiał odłączyć od płyty głównej, aby go nie uszkodzić. Zlokalizuj radiator i odkręć śrubki mocujące. Następnie go zdejmij.
5. Pozbądź się starej pasty termoprzewodzącej
Właśnie na tym etapie powinien przydać Ci się alkohol izopropylowy. To właśnie na elementach chłodzących powinna znajdować się stara pasta termoprzewodząca. Aby wszystko później sprawnie działało, należy jej się pozbyć. Potem przy montażu nałożysz nową, która ma odpowiednie właściwości.
6. Zdemontuj stary procesor laptopa
Demontaż procesora to kluczowy element całego procesu wymiany procesora w laptopie. Znajdź gniazdo ze starym procesorem i je odblokuj. Najczęściej blokuje je specjalna dźwignia, która może być zabezpieczona przez śrubkę.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas zmiany procesora, gdyż to bardzo delikatny element. Jakiekolwiek uszkodzenie pinów może spowodować nieodwracalne szkody. Po otwarciu dźwigni w zasadzie procesor powinien sam wyskoczyć.
7. Załóż nowy procesor w laptopie
Analogicznie do powyższego kroku – tym razem zakładasz nowy procesor. Zwróć uwagę na właściwe jego ulokowanie w gnieździe. Chipy najczęściej mają odpowiednie oznaczenia w celu dokładnego założenia w gnieździe. Teraz należy zamknąć i unieruchomić blokadę.
8. Nanieś nową pastę termoprzewodzącą
Gdy nowy procesor siedzi już na swoim miejscu na jego powierzchni umieść odrobinę pasty termoprzewodzącej. Ważne, aby nie było jej za dużo. Nie zapominaj o niej, gdyż jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania twojego komputera.
Zamontuj radiator i wentylator. Podłącz ponownie do płyty głównej. Załóż obudowę i skręć śrubki. Na tym etapie zakończyłeś w laptopie wymianę procesora. Ale to jeszcze nie wszystko. trzeba jeszcze skonfigurować.
9. Konfiguracja nowego procesora w laptopie
Po wymianie procesora w laptopie włącz urządzenie i wejdź w tryb BIOS-u. Sprawdź, czy laptop wykrywa nowy procesor. Jeśli nie, wymagana może być aktualizacja BIOS-u. Możesz też spróbować ręcznie ustawić nową jednostkę. Pewną alternatywą są również narzędzia diagnostyczne zewnętrznych producentów.
10. Przeinstaluj system operacyjny
Wymiana procesora w laptopie – co do zasady – nie wymusza reinstalacji systemu Windows. Niemniej jednak wiele osób radzi, by jednak tą czynność wykonać. Postawienie systemu na świeżo jeszcze lepiej zintegruje wszystkie elementy, a dodatkowo pozbędziesz się niepotrzebnych i starych sterowników.
Kiedy warto wymienić procesor w laptopie?
Mocny procesor to podstawa sprawnego działania urządzenia. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowego laptopa, szczególnie jeżeli mamy do czynienia ze specjalistycznym sprzętem, którego cena wynosi parę lub nawet paręnaście tysięcy złotych. Ale tutaj właśnie przychodzi możliwość wymiany poszczególnych podzespołów. Dzięki temu jesteś w stanie znacząco zwiększyć wydajność swojego mobilnego komputera.
Ile kosztuje wymiana procesora w laptopie?
Nowy procesor zwykle powinien kosztować około 500-1000 złotych, ale najmocniejsze chipsety są zdecydowanie droższe. Jeżeli nie oddasz laptopa do serwisu i zdecydujesz się na samodzielną wymianę jednostki centralnej, pójdzie na nią niemal cały budżet. Niemal, gdyż potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia oraz mata antystatyczną, alkohol izopropylowy i pasta termoprzewodząca.
Co jeszcze możesz wymienić w laptopie?
Procesory montowane montowane w laptopach to nie wszystkie elementy jakie możesz wymienić w celu usprawnienia sprzętu. Choć jego wymiana na pewno przyczyni się do poprawy funkcjonowania laptopa. Warto w tym aspekcie również rozważyć zmianę kości pamięci operacyjnej RAM na te o większej pojemności. Również dysk twardy jest tym elementem, który warty jest rozważenia przy unowocześnianiu sprzętu.
Wymiana procesora w laptopie jest możliwa!
Jak więc widzisz, wymiana procesora w laptopie daje spore możliwości. Oczywiście w niektórych przypadkach nie będzie takiej możliwości, gdyż niektóre laptopy mają procesor zintegrowany z płytą główną. Wcześniej należy sprawdzić główne typy montażu procesorów, aby dobrać odpowiednią jednostkę. Warto także przygotować się do samej czynności.
Co warto wiedzieć?
- Wymiana procesora w komputerze stacjonarnym jest o wiele prostsza niż w laptopie. Zdecydowanie łatwiej jest dostać się do podzespołów w PC, a sama wymiana o wiele wygodniejsza.
- Samodzielna ingerencja w zawartość laptopa (zerwanie plomb gwarancyjnych) sprawi, że gwarancja na sprzęt przestanie obowiązywać. Jeżeli Twój laptop jest jeszcze na gwarancji producenta, to przemyśl jeszcze raz wymianę chipsetu CPU.
- Jeżeli chcesz mocno usprawnić laptopa, to przy okazji wymiany procesora pomyśl o dodaniu większej pamięci RAM. Nie powinna być ona droga, a zyskasz jeszcze mocniejsze i wydajniejsze urządzenie.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Nie, wszystko zależy do danego modelu Twojego laptopa.
Nie, choć wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy.
Bywa z tym różnie. Co do zasady - nie, choć będziesz musiał zaktualizować ustawienia BIOS-u.