
Chiński rynek smartfonów jest największy na świecie. To właśnie w Państwie Środka sprzedało się najwięcej smartfonów w 2024 roku. Czy zastanawiałeś się, którzy producenci cieszą się w tym kraju największym uznaniem? Czy chińskie telefony są chętnie kupowane na rynku macierzystym?
- 1. Liczne chińskie marki smartfonów
- 2. W 2024 Chińczycy wybierają chińskie smartfony
- 3. Najlepsze chińskie smartfony w 2025 roku
- 3.1. Najlepszy chiński telefon klasy premium – OPPO Find X8 Pro
- 3.2. Najlepszy chiński telefon ze średniej półki – niedrogi smartfon marki Xiaomi Redmi Note 14 Pro
- 3.3. Najlepszy chiński budżetowiec z niższej półki – realme 12 4G
- 4. Chińskie smartfony - w czym tkwi sekret ich sukcesu?
Liczne chińskie marki smartfonów
Chińskie telefony komórkowe stały się wszechobecne w drugiej dekadzie XXI wieku, głównie przez wielką popularność takich producentów, jak Huawei i Xiaomi. To jednak tylko nieliczne przykłady marek wywodzących się z tego wielkiego azjatyckiego kraju.
Zobacz na listę chińskich marek telefonów komórkowych i smartfonów.
- Lenovo – rok założenia 1984,
- ZTE – rok założenia 1985,
- Huawei – rok założenia 1987,
- OPPO – rok założenia 2001,
- Meizu – rok założenia 2003,
- Tecno – rok założenia 2006,
- vivo – rok założenia 2009,
- Xiaomi – rok założenia 2010,
- Honor – rok założenia 2013,
- Infinix – rok założenia 2013,
- OnePlus – rok założenia 2013,
- Nubia – rok założenia 2015,
- realme – rok założenia 2018,
- iQOO – rok założenia 2019,
- Redmi – rok założenia 2019,
- POCO – rok założenia 2020.
Zadziwiający jest fakt, że większość z nich powstała po 2010 roku, są to więc tylko kilkunastoletnie firmy. Dla kontrastu, niegdyś amerykańska (wykupiona jakiś czas temu przez… chińskiego Lenovo) Motorola, została założona w 1928 roku.
Mimo stosunkowo krótkiej tradycji chińskie marki smartfonów zajmują – zaraz po Samsungu i Apple’u – kolejne miejsca w globalnej sprzedaży smartfonów. I tak od już wielu lat.
A czy sami Chińczycy wybierają chińskie smartfony, czy może zagraniczną konkurencję?
W 2024 Chińczycy wybierają chińskie smartfony
Raport firmy Canalys nie daje złudzeń. W ubiegłym 2024 roku sprzedano w Państwie Środka aż 285 milionów smartfonów (o 5% więcej niż w 2023), a konkurencja była nadzwyczaj zacięta. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że pierwszego a piątego producenta dzielą tylko 2 procenty różnicy! O jakich firmach i markach mowa?
Najwięksi producenci (sprzedawcy) smartfonów w Chinach za 2024 rok:
- vivo – 17% rynku, 49,3 mln sprzedanych egzemplarzy,
- Huawei – 16% rynku, 46,0 mln sprzedanych egzemplarzy,
- Apple – 15% rynku, 42,9 mln sprzedanych egzemplarzy,
- OPPO – 15% rynku, 42,7 mln sprzedanych egzemplarzy,
- Honor – 15% rynku, 42,2 mln sprzedanych egzemplarzy.

sprzedaż smartfonów w Chinach
Pozostali producenci sprzedali w tym czasie łącznie 61,6 milionów sztuk, co stanowi 22% całego chińskiego rynku smartfonów w 2024 roku. Powyższe dane zawierają kilka ciekawostek.
Po pierwsze, na liście TOP 5 największych producentów w Chinach zabrakło miejsca dla południowokoreańskiego producenta! Dla porównania, Samsung zajął w 2024 r. pierwsze miejsce w Europie (34% rynku, 46,4 mln sprzedanych smartfonów). Również na całym świecie w ubiegłym roku dominował duet Apple-Samsung. Wracając do Chin, zadziwia bardzo wysoka pozycja Huaweia, która po banie USA stracił na Zachodzie większość swoich wpływów. Widać jednak, że w rodzimych Chinach wciąż jest mocny. Kolejna ciekawostka – piąte miejsce zajął Honor, który przecież jeszcze kilka lat temu był submarką Huaweia, ale teraz jest osobnym podmiotem.
Na samym szczycie jest vivo, którego również w skali globalnej chińskie smartfony bardzo dobrze się sprzedają, ale zwykle producent zajmuje 4-5 pozycję, bardzo często zamieniając się miejscami z innym chińskim gigantem, OPPO. A skoro o gigantach mowa, to oprócz Samsunga poza czołową piątką w Chinach znalazł się Xiaomi! Nawet, jeżeli jego sprzedaż była liczona wraz z submarkami Redmi i POCO, to na niewiele się to zdało.
Hegemonię chińskich telefonów starał się złamać amerykański Apple, który ostatecznie zajął ostatnie miejsce na podium, choć tak naprawdę różnica między nim a kolejnym OPPO jest marginalna. Można jednak zakładać, że marża Apple’a jest o wiele wyższa biorąc pod uwagę jego flagowe smartfony klasy premium, które obejmują większość jego portfolio. Amerykański koncern zanotował znakomity zwłaszcza IV kwartał, a wszystko to przez premierę iPhone 16 Series we wrześniu 2024 r.
Najlepsze chińskie smartfony w 2025 roku
A jakie chińskie smartfony warto obecnie kupić? Co może oferować dobry chiński telefon komórkowy?
Najlepszy chiński telefon klasy premium – OPPO Find X8 Pro
Ten flagowy smartfon oferowany jest także w Polsce! W przeciwieństwie do wielu rywali, ten telefon działa nie w oparciu o chipset z rodziny Qualcomm Snapdragon 8 Gen, a o równie wydajnego Dimensity 9400 3,63 GHz (jeden z najlepszych procesorów mobilnych). Smartfon wyposażony jest w aż 12-16 GB pamięci operacyjnej RAM, piękny ekran AMOLED 6,78″ 120 Hz i genialny zestaw aparatów 4x 50 Mpix! Wyposażone są w optyczną stabilizację obrazu (OIS) i wykonują wysokiej jakości zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych.
W smartfonie zastosowany został bardzo wydajny akumulator o pojemności prawie 6000 mAh wspierająca szybkie ładowanie SuperVOOC 80 W i indukcję 50 W. Poza tym jego obudowa jest pyło i wodoszczelna (IP68/IP69), co jest niewątpliwą zaletą. Chińskie smartfony mają rzadko tego typu certyfikaty! Premiera OPPO Find X8 Pro miała miejsce pod koniec października 2024 roku. To zdecydowanie jeden z najlepszych chińskich smartfonów!
Najlepszy chiński telefon ze średniej półki – niedrogi smartfon marki Xiaomi Redmi Note 14 Pro
Ze średniej półki cenowej mamy np. świetnie wyposażonego (Xiaomi) Redmi Note 14 Pro. Napędza go MediaTek Dimensity 7300 (zegar do 2,50 GHz), a w minimalnej wersji jest 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Topowy wariant ma aż 12/512 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Fantastycznie prezentują się tylne obiektywy z jednostką główną o rozdzielczości wynoszącej aż 200 megapikseli!
Trzy tylne aparaty to nie koniec zalet tego modelu. Na froncie gości bowiem bardzo ładny ekran AMOLED 6,67″ w FHD+, a maksymalna częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 120 Hz. Wbudowana bateria ma ponad 5000 mAh pojemności i szybkie ładowanie o mocy 45 W. I tym razem ten chiński smartfon wyposażony jest w pyło i wodoszczelną obudowę (certyfikat IP68). Brawo!
Uwaga – powyższa specyfikacja techniczna dotyczy modelu globalnego Xiaomi Redmi Note 14 Pro, który jest oferowany także w Polsce od stycznia 2025 roku. Wersja na Chiny (oferowana od końca września 2024 r.) ma m.in. zupełnie inne tylne aparaty fotograficzne i jeszcze mocniejszą baterię.
Najlepszy chiński budżetowiec z niższej półki – realme 12 4G
Mimo niskiej ceny – choć istnieją jeszcze tańsze chińskie smartfony – model realme 12 4G jest bardzo dobrze wyposażony. Owszem, nie ma wsparcia dla 5G, ale ma bardzo mocny procesor Qualcomm Snapdragon 685 2,80 GHz i nawet 8 GB pamięci operacyjnej. Przestrzeń dyskowa to bardzo solidne 128-256 gigabajtów.
Nie zabrakło świetnego w swojej klasie panelu AMOLED 6,67″ 120 Hz, którego rozdzielczość wynosi Full HD+ i podwójnego aparatu fotograficznego 50+2 Mpix. Mocny akumulator 5000 mAh wspiera szybkie ładowanie przewodowe 67 W, a na pokładzie znalazło się jeszcze miejsce m.in. dla Dual SIM, NFC czy gniazda słuchawkowego minijack 3,5 mm. W swojej cenie naprawdę trudno o lepiej wyposażonego smartfon – jeżeli nie zależy Ci szczególnie na łączności 5G, to ten realme będzie znakomitym wyborem wśród budżetowców!
To tylko niektóre najlepsze chińskie smartfony z różnych przedziałów cenowych, nie sposób wymienić tu wszystkie modele warte uwagi. Wśród nich musiałyby się też znaleźć flagowe Xiaomi z procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, a nawet 8 Elite, gamingowe modele Nubia Red Magic i inne topowe smartfony marek OnePlus, vivo, Honor czy Huawei.
Zobacz również: Pierwszy telefon dotykowy – nie był to iPhone
Źródło: canalys.com.
Chińskie smartfony - w czym tkwi sekret ich sukcesu?
Chińskie telefony komórkowe są z reguły bardzo dobrze wyposażone w swojej cenie. Innymi słowy, smartfony z Państwa Środka charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Bardzo często koreański Samsung oferuje w tej samej cenie nieco mniej niż chińskie firmy.
Nie oznacza to oczywiście, że chińskie smartfony są lepsze. Dla fanów systemu operacyjnego iOS i Apple'a nie będą one warte zachodu, podobnie mogą też uważać miłośnicy wspomnianego już Samsunga. Chodzi jednak o coś innego - jak w żadnym innym kraju nie ma obecnie tylu producentów telefonów komórkowych i smartfonów, którzy liczą się nie tylko na swoim lokalnym rynku, ale i na całym świecie.
Chińska elektronika zalewa globalne rynki, a dla porównania europejskie firmy w ogóle się nie liczą w branży telefonii komórkowej (a niektóre z nich nawet już nie istnieją). Dziś prócz Samsunga i Apple'a dominują takie marki, jak Xiaomi, vivo, OPPO, realme czy Honor, a jeszcze w latach 90. i na początku wieku były to europejscy producenci - Nokia, Siemens, Ericsson, Alcatel, Sagem czy Philips.
Co warto wiedzieć?
- Chińskie smartfony są od już wielu lat bardzo popularne.
- Nie licząc Samsunga i Apple'a, na świecie liczą się praktycznie tylko chińskie marki.
- Chińskie smartfony są bardzo często atrakcyjnie wycenione.