Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Które smartfony najlepiej sprzedają się w Chinach?

zdjęcie przedstawiające poczwórny aparat HASSELBLAD smartfona OPPO Find X8 Pro

Chiński rynek smartfonów jest największy na świecie. To właśnie w Państwie Środka sprzedało się najwięcej smartfonów w 2024 roku. Czy zastanawiałeś się, którzy producenci cieszą się w tym kraju największym uznaniem? Czy chińskie telefony są chętnie kupowane na rynku macierzystym?

Liczne chińskie marki smartfonów

Chińskie telefony komórkowe stały się wszechobecne w drugiej dekadzie XXI wieku, głównie przez wielką popularność takich producentów, jak Huawei i Xiaomi. To jednak tylko nieliczne przykłady marek wywodzących się z tego wielkiego azjatyckiego kraju.

Zobacz na listę chińskich marek telefonów komórkowych i smartfonów.

  • Lenovo – rok założenia 1984,
  • ZTE – rok założenia 1985,
  • Huawei – rok założenia 1987,
  • OPPO – rok założenia 2001,
  • Meizu – rok założenia 2003,
  • Tecno – rok założenia 2006,
  • vivo – rok założenia 2009,
  • Xiaomi – rok założenia 2010,
  • Honor – rok założenia 2013,
  • Infinix – rok założenia 2013,
  • OnePlus – rok założenia 2013,
  • Nubia – rok założenia 2015,
  • realme – rok założenia 2018,
  • iQOO – rok założenia 2019,
  • Redmi – rok założenia 2019,
  • POCO – rok założenia 2020.

Zadziwiający jest fakt, że większość z nich powstała po 2010 roku, są to więc tylko kilkunastoletnie firmy. Dla kontrastu, niegdyś amerykańska (wykupiona jakiś czas temu przez… chińskiego Lenovo) Motorola, została założona w 1928 roku.

Mimo stosunkowo krótkiej tradycji chińskie marki smartfonów zajmują – zaraz po Samsungu i Apple’u – kolejne miejsca w globalnej sprzedaży smartfonów. I tak od już wielu lat.

A czy sami Chińczycy wybierają chińskie smartfony, czy może zagraniczną konkurencję?

W 2024 Chińczycy wybierają chińskie smartfony

Raport firmy Canalys nie daje złudzeń. W ubiegłym 2024 roku sprzedano w Państwie Środka aż 285 milionów smartfonów (o 5% więcej niż w 2023), a konkurencja była nadzwyczaj zacięta. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że pierwszego a piątego producenta dzielą tylko 2 procenty różnicy! O jakich firmach i markach mowa?

Najwięksi producenci (sprzedawcy) smartfonów w Chinach za 2024 rok:

  1. vivo – 17% rynku, 49,3 mln sprzedanych egzemplarzy,
  2. Huawei – 16% rynku, 46,0 mln sprzedanych egzemplarzy,
  3. Apple – 15% rynku, 42,9 mln sprzedanych egzemplarzy,
  4. OPPO – 15% rynku, 42,7 mln sprzedanych egzemplarzy,
  5. Honor – 15% rynku, 42,2 mln sprzedanych egzemplarzy.
diagram przedstawiający sprzedaż smartfonów w Chinach w 2024 roku

sprzedaż smartfonów w Chinach

 

Pozostali producenci sprzedali w tym czasie łącznie 61,6 milionów sztuk, co stanowi 22% całego chińskiego rynku smartfonów w 2024 roku. Powyższe dane zawierają kilka ciekawostek.

Po pierwsze, na liście TOP 5 największych producentów w Chinach zabrakło miejsca dla południowokoreańskiego producenta! Dla porównania, Samsung zajął w 2024 r. pierwsze miejsce w Europie (34% rynku, 46,4 mln sprzedanych smartfonów). Również na całym świecie w ubiegłym roku dominował duet Apple-Samsung. Wracając do Chin, zadziwia bardzo wysoka pozycja Huaweia, która po banie USA stracił na Zachodzie większość swoich wpływów. Widać jednak, że w rodzimych Chinach wciąż jest mocny. Kolejna ciekawostka – piąte miejsce zajął Honor, który przecież jeszcze kilka lat temu był submarką Huaweia, ale teraz jest osobnym podmiotem.

Na samym szczycie jest vivo, którego również w skali globalnej chińskie smartfony bardzo dobrze się sprzedają, ale zwykle producent zajmuje 4-5 pozycję, bardzo często zamieniając się miejscami z innym chińskim gigantem, OPPO. A skoro o gigantach mowa, to oprócz Samsunga poza czołową piątką w Chinach znalazł się Xiaomi! Nawet, jeżeli jego sprzedaż była liczona wraz z submarkami Redmi i POCO, to na niewiele się to zdało.

Hegemonię chińskich telefonów starał się złamać amerykański Apple, który ostatecznie zajął ostatnie miejsce na podium, choć tak naprawdę różnica między nim a kolejnym OPPO jest marginalna. Można jednak zakładać, że marża Apple’a jest o wiele wyższa biorąc pod uwagę jego flagowe smartfony klasy premium, które obejmują większość jego portfolio. Amerykański koncern zanotował znakomity zwłaszcza IV kwartał, a wszystko to przez premierę iPhone 16 Series we wrześniu 2024 r.

Najlepsze chińskie smartfony w 2025 roku

A jakie chińskie smartfony warto obecnie kupić? Co może oferować dobry chiński telefon komórkowy?

Najlepszy chiński telefon klasy premium – OPPO Find X8 Pro

grafika przedstawiająca smartfona OPPO Find X8 Pro

Ten flagowy smartfon oferowany jest także w Polsce! W przeciwieństwie do wielu rywali, ten telefon działa nie w oparciu o chipset z rodziny Qualcomm Snapdragon 8 Gen, a o równie wydajnego Dimensity 9400 3,63 GHz (jeden z najlepszych procesorów mobilnych). Smartfon wyposażony jest w aż 12-16 GB pamięci operacyjnej RAM, piękny ekran AMOLED 6,78″ 120 Hz i genialny zestaw aparatów 4x 50 Mpix! Wyposażone są w optyczną stabilizację obrazu (OIS) i wykonują wysokiej jakości zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych.

W smartfonie zastosowany został bardzo wydajny akumulator o pojemności prawie 6000 mAh wspierająca szybkie ładowanie SuperVOOC 80 W i indukcję 50 W. Poza tym jego obudowa jest pyło i wodoszczelna (IP68/IP69), co jest niewątpliwą zaletą. Chińskie smartfony mają rzadko tego typu certyfikaty! Premiera OPPO Find X8 Pro miała miejsce pod koniec października 2024 roku. To zdecydowanie jeden z najlepszych chińskich smartfonów!

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego telefonu?
Przeczytaj recenzję OPPO Find X8 Pro

Najlepszy chiński telefon ze średniej półki – niedrogi smartfon marki Xiaomi Redmi Note 14 Pro

grafika przedstawiająca smartfona Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G

Ze średniej półki cenowej mamy np. świetnie wyposażonego (Xiaomi) Redmi Note 14 Pro. Napędza go MediaTek Dimensity 7300 (zegar do 2,50 GHz), a w minimalnej wersji jest 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Topowy wariant ma aż 12/512 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Fantastycznie prezentują się tylne obiektywy z jednostką główną o rozdzielczości wynoszącej aż 200 megapikseli!

Trzy tylne aparaty to nie koniec zalet tego modelu. Na froncie gości bowiem bardzo ładny ekran AMOLED 6,67″ w FHD+, a maksymalna częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 120 Hz. Wbudowana bateria ma ponad 5000 mAh pojemności i szybkie ładowanie o mocy 45 W. I tym razem ten chiński smartfon wyposażony jest w pyło i wodoszczelną obudowę (certyfikat IP68). Brawo!

Uwaga – powyższa specyfikacja techniczna dotyczy modelu globalnego Xiaomi Redmi Note 14 Pro, który jest oferowany także w Polsce od stycznia 2025 roku. Wersja na Chiny (oferowana od końca września 2024 r.) ma m.in. zupełnie inne tylne aparaty fotograficzne i jeszcze mocniejszą baterię.

Najlepszy chiński budżetowiec z niższej półki – realme 12 4G

grafika przedstawiająca smartfona realme 12 4G

Mimo niskiej ceny – choć istnieją jeszcze tańsze chińskie smartfony – model realme 12 4G jest bardzo dobrze wyposażony. Owszem, nie ma wsparcia dla 5G, ale ma bardzo mocny procesor Qualcomm Snapdragon 685 2,80 GHz i nawet 8 GB pamięci operacyjnej. Przestrzeń dyskowa to bardzo solidne 128-256 gigabajtów.

Nie zabrakło świetnego w swojej klasie panelu AMOLED 6,67″ 120 Hz, którego rozdzielczość wynosi Full HD+ i podwójnego aparatu fotograficznego 50+2 Mpix. Mocny akumulator 5000 mAh wspiera szybkie ładowanie przewodowe 67 W, a na pokładzie znalazło się jeszcze miejsce m.in. dla Dual SIM, NFC czy gniazda słuchawkowego minijack 3,5 mm. W swojej cenie naprawdę trudno o lepiej wyposażonego smartfon – jeżeli nie zależy Ci szczególnie na łączności 5G, to ten realme będzie znakomitym wyborem wśród budżetowców!

To tylko niektóre najlepsze chińskie smartfony z różnych przedziałów cenowych, nie sposób wymienić tu wszystkie modele warte uwagi. Wśród nich musiałyby się też znaleźć flagowe Xiaomi z procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, a nawet 8 Elite, gamingowe modele Nubia Red Magic i inne topowe smartfony marek OnePlus, vivo, Honor czy Huawei.

Zobacz również: Pierwszy telefon dotykowy – nie był to iPhone

Źródło: canalys.com.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Chińskie smartfony - w czym tkwi sekret ich sukcesu?

Chińskie telefony komórkowe są z reguły bardzo dobrze wyposażone w swojej cenie. Innymi słowy, smartfony z Państwa Środka charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Bardzo często koreański Samsung oferuje w tej samej cenie nieco mniej niż chińskie firmy.

Nie oznacza to oczywiście, że chińskie smartfony są lepsze. Dla fanów systemu operacyjnego iOS i Apple'a nie będą one warte zachodu, podobnie mogą też uważać miłośnicy wspomnianego już Samsunga. Chodzi jednak o coś innego - jak w żadnym innym kraju nie ma obecnie tylu producentów telefonów komórkowych i smartfonów, którzy liczą się nie tylko na swoim lokalnym rynku, ale i na całym świecie.

Chińska elektronika zalewa globalne rynki, a dla porównania europejskie firmy w ogóle się nie liczą w branży telefonii komórkowej (a niektóre z nich nawet już nie istnieją). Dziś prócz Samsunga i Apple'a dominują takie marki, jak Xiaomi, vivo, OPPO, realme czy Honor, a jeszcze w latach 90. i na początku wieku były to europejscy producenci - Nokia, Siemens, Ericsson, Alcatel, Sagem czy Philips.

Co warto wiedzieć?

  1. Chińskie smartfony są od już wielu lat bardzo popularne.
  2. Nie licząc Samsunga i Apple'a, na świecie liczą się praktycznie tylko chińskie marki.
  3. Chińskie smartfony są bardzo często atrakcyjnie wycenione.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: