Zastanawiałeś się może… co to jest smartfon? W dobie, gdy niemal wszyscy go używają i jest jednym z najpopularniejszych przedmiotów codziennego użytku, warto nawet na tak postawione pytanie sobie odpowiedzieć. Ta podstawowa wiedza pozwoli na uporządkowanie różnego rodzaju zagadnień. Co oferuje taki inteligentny telefon komórkowy? Jakie funkcje smartfona są tutaj kluczowe?
- 1. Co to jest smartfon?
- 2. Historia smartfonów
- 3. Ewolucja smartfonów
- 4. Czym smartfon różni się od telefonów komórkowych?
- 4.1. Możliwości i funkcje
- 4.2. System operacyjny
- 4.3. Rozbudowany aparat fotograficzny
- 4.4. Wyświetlacz
- 4.5. Aplikacje społecznościowe i nawiązywanie połączeń
- 4.6. Personalizacja
- 4.7. Przenośny odtwarzacz multimedialny
- 4.8. Czytnik linii papilarnych
- 5. Budowa smartfona
- 6. Smartfon – zastosowania
- 7. Funkcje telefonu komórkowego (smartfona) - podsumowanie
- 8. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Co to jest smartfon?
Zacznijmy zatem od podstaw i odpowiedzmy sobie na pytanie: co to jest smartfon?
Najogólniej rzecz ujmując jest to zaawansowane urządzenie mobilne, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych, wysyłanie wiadomości tekstowych i korzystanie z Internetu. Można na nim zainstalować i korzystać z zewnętrznych aplikacji dostępnych w specjalnym sklepie (Google Play dla Androida i App Store dla Apple iPhone). Umożliwia także robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Integralną częścią smartfona jest „otwarty” (możesz na nim instalować wiele różnych rzeczy) system operacyjny. Aktualnie najpopularniejszym jest Android i iOS.
Nazwa „smartfon” pochodzi od angielskich zwrotów smart (inteligentny, sprytny) i phone (telefon). jest to połączenie możliwości zwykłych telefonów komórkowych i komputerów. Można jeszcze dodać, że aktualnie smartfony oferują niemal zawsze ekrany dotykowe i dostęp do sztucznej inteligencji.
Historia smartfonów
Pierwszym urządzeniem, które zwyczajowo uznaje się za smartfon, był skonstruowany przez firmę IBM Simon Personal Communicator. Został on zaprezentowany już w 1992 roku. Oferował on oprócz funkcji telefonu komórkowego także kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik i możliwość wysyłania i odbierania e-maili. Jak na tamte czasy, było to pionierskie rozwiązanie. Simon posiadał także rysik i dotykowy ekran.
Ewolucja smartfonów
W kolejnych latach smartfony rozwijały się technologicznie. Zaczęły oferować znacznie szersze możliwości. Powstawały nowe systemy operacyjne, które były coraz bardziej dostosowywane do mobilnych zastosowań. Zaczęły także umożliwiać instalacje aplikacji, co znacznie rozszerzały ich możliwości i wpływały na popularność.
Podręcznikowym przykładem ewolucji smartfonów jest historia iPhone’a, który bardzo zmienił się od premiery pierwszego modelu, a więc od 2007 roku.
Czym smartfon różni się od telefonów komórkowych?
Żeby lepiej zrozumieć czym jest smartfon, wyszczególnijmy na czym polegają różnice względem tradycyjnych telefonów komórkowych. Wbrew pozorom są one jeszcze dostępne na rynku i w niektórych sytuacjach sprawdzają się całkiem dobrze.
Możliwości i funkcje
Smartfony oferują praktycznie wszystkie funkcje tradycyjnego telefonu komórkowego, a dodatkowo „dokładają” multum możliwości związanych z dostępem do sieci i nie tylko. A zatem umożliwiają między innymi możliwość instalacji zewnętrznych aplikacji. Jest to jedna z najbardziej kluczowych funkcjonalności.
Dzięki temu smartfony stały się niemal przenośnymi komputerami. Oczywiście, żeby taka instalacja była możliwa, muszą być odpowiednio skonstruowane i muszą posiadać na swoim pokładzie odpowiedni system operacyjny. Nie brakuje tutaj oczywiście także tradycyjnych i podstawowych funkcjonalności takich jak wykonywania połączeń głosowych, czy wysyłanie wiadomości tekstowych. To akurat jest absolutna podstawa. Jednak dostęp do sieci daje zdecydowanie więcej możliwości.
System operacyjny
Jak już wcześniej wspominaliśmy, jest to elementarny składnik każdego smartfona. O ile wcześniej można było spotkać kilka różnych systemów operacyjnych, w zależności od wybranego telefonu, o tyle teraz praktycznie cały rynek zajmuje Android wraz z jego modyfikacjami oraz iOS. Osobnym tematem są telefony marki Huawei, które pracują pod kontrolą HarmonyOS. Aktualnie nie są one jednak tak popularne jak kiedyś.
To właśnie system operacyjny daje szereg możliwość instalacji różnego rodzaju aplikacji. To jedna z głównych cech smartfona. Warto również zauważyć, że dzięki obecności systemu operacyjnego jest możliwość wysyłania wiadomości RCS zamiast wiadomości tekstowych. Jest to znacznie bardziej rozwinięta forma znanych od lat i popularnych SMS-ów.
Rozbudowany aparat fotograficzny
Generalnie można przyjąć taką zasadę, że w smartfonach aparaty fotograficzne są znacznie bardziej rozbudowane i w większej ilości niż w tradycyjnych telefonach komórkowych. Nie zawsze tak było.
Jednak to właśnie smartfony aktualnie zazwyczaj posiadają oprócz aparatu głównego także aparat ultraszerokokątny. W bardziej topowych jednostkach zdarzają się także teleobiektywy. Nierzadko można tutaj także spotkać czujniki pomiaru głębi ostrości i jednostki dedykowane zdjęciom makro. Od strony wyświetlacza montowany jest także aparat do selfie. Dodatkowo dzięki możliwości instalacji szerokiej gamy aplikacji do obróbki fotografii, ów korekta jest możliwa od razu na pokładzie smartfona.
Zwykłe telefony komórkowe nie oferują takich możliwości. Jedną z głównych cech smartfonów, na jaką zwracają uwagę potencjalni użytkownicy podczas zakupów to właśnie aparaty fotograficzne. Smartfony stały się od dłuższego czasu głównym aparatem fotograficznym i zastąpiły one popularne niegdyś „aparaty kompaktowe”.
Wyświetlacz
Jednym z głównych elementów smartfona są dotykowe ekrany. Przeglądanie Internetu jest zdecydowanie wygodniejsze za pomocą dużych dotykowych paneli, jakie oferują współczesne smartfony. Warto również dodać, że to właśnie ta funkcjonalność stała za stopniowym wzrostem rozmiarów ekranów stosowanych w smartfonach.
Surfowanie w sieci www stało się praktycznie kluczową funkcjonalnością, które umożliwia ów zaawansowane urządzenie mobilne jakim jest smartfon. Pozostaje także kwestia różnorodnych aplikacji, które możesz instalować i które często łatwiej i wygodniej obsługiwać za pomocą dużego ekranu.
Aplikacje społecznościowe i nawiązywanie połączeń
Współczesny smartfon to także w dużej mierze centrum i swoisty hub za pomocą którego łączysz się z innymi ludźmi. Na urządzeniu możesz wybierać spośród różnorodnych aplikacji dostępnych w dedykowanym sklepie z aplikacjami. To właśnie smartfony stały się centrum społecznościowym współczesnego świata.
Dzięki pracy na zaawansowanych systemach operacyjnych dają możliwość już nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także zdjęć, filmów, GIF-ów i wielu, wielu innych elementów. Za ich pomocą jesteś tez w stanie przeprowadzić wideopołączenie, a także połączenie grupowe. Jest to przydatne zarówno w kontaktach prywatnych jak i służbowo. Oczywiście jest to możliwe także dzięki temu, że masz tutaj odpowiedniej klasy aparat fotograficzny. Tradycyjne telefony komórkowe nawet jeśli miały aparaty fotograficzne, to były one ulokowane w tylnej części urządzenia i nie były odpowiedniej jakości.
W przypadku aplikacji społecznościowych, nie jesteś w smartfonie skazany na odgórny wybór. Możesz korzystać z różnorodnych aplikacji, a także kilku jednocześnie. Niektóre z nich mogę także służyć do wysyłania wiadomości tekstowych.
Personalizacja
Zaawansowane funkcje smartfona pozwalają na szerokie możliwości personalizacji wedle bardzo indywidualnych preferencji. Zaawansowane systemy operacyjne, instalacja różnych aplikacji, określone nakładki producenta i multum różnego rodzaju ustawień sprawia, że możesz bardzo dobrze dopasować smartfon do swoich potrzeb użytkownika. Tradycyjne telefony komórkowe nigdy nie miały aż takich możliwości.
Interfejs użytkownika jest zazwyczaj tak zaprojektowany, aby móc dopasować się do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo w wielu przypadkach personalizacja odbywa się nijako automatycznie. W smartfonach zazwyczaj masz automatyczną jasność ekranu. jest to bardzo przydatne w porze nocnej. Możesz także w wielu wypadkach określić w jakich miejscach smartfon ma wykonać dane działanie. I dzieje się to automatycznie.
Do personalizacji należy także dodać możliwość rozszerzenia telefonu o narzędzie do potwierdzenia swojej tożsamości. Mówimy tutaj oczywiście o aplikacji mObywatel. Płacenie telefonem też należy uznać za rodzaj personalizacji, gdyż dzięki tym dwóm elementom w zasadzie nie potrzebujesz brać ze sobą portfela.
Przenośny odtwarzacz multimedialny
Smartfon umożliwia skorzystanie z różnorodnych funkcji. Do nich należą możliwości multimedialne i tym też różnią się od klasycznych telefonów komórkowych. O ile zdarzały się wcześniej telefony muzyczne, o tyle przykładowo oglądanie filmów, czy przeglądanie Internetu było utrudnione. Duży ekran dotykowy w sporej mierze rozwiązał ten problem.
Dodatkowo smartfon posiada zazwyczaj dobrej jakości głośniki, które pozwalają bezproblemowo oglądać filmy czy słuchać muzyki. Oczywiście ta ostatnia jest lepszej jakości na odpowiednich słuchawkach. Niektóre ze smartfonów mają odpowiednie DAC-i cyfrowe, które poprawiają jej jakość.
Smartfony nierzadko zastępują także kamery wideo. Umożliwiają nagranie odpowiedniej jakości plików wideo wraz z jakościowym dźwiękiem. Klasyczny telefon komórkowy nie oferuje aż takich możliwości. Dodatkowo tutaj odtwarzanie muzyki jest łatwiejsze, gdyż możesz zainstalować dowolną aplikację, która da możliwość zmiany ustawień dźwięku. Poza tym odtwarzanie muzyki jest możliwe za pomocą wielu aplikacji streamingowych, takich jak Spotify czy Deezer.
Czytnik linii papilarnych
Na pokładzie większość smartfonów znajdziesz czytnik linii papilarnych. To dodatkowe zabezpieczenie dla Twojego urządzenia, przed niepowołanym dostępem. Tym bardziej, że coraz częściej to właśnie inteligentny telefon jest najbardziej osobistym urządzeniem, na pokładzie którego chowamy szereg swoich prywatnych plików. Często jest on jeszcze bardziej osobisty niż komputer niż laptop. A poza tym na jego pokładzie często można znaleźć także aplikacje bankowe za pomocą których możesz robić przelewy pieniężne. A to już wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.
Budowa smartfona
To kolejny kluczowy element, który mocno różni się od klasycznego telefonu komórkowego. W przypadku smartfona konstrukcja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i bardziej przypomina komponenty komputerowe w skali mikro. A więc z jakich podstawowych elementów składa się smartfon?
- Płyta główna – a raczej płytka drukowana, na której są osadzone kluczowe elementy smartfona. To właśnie na niej osadzony jest procesor, do niej podłączona jest bateria oraz ekran dotykowy. Tutaj znajdują się układy scalone oraz wszelkiego rodzaju czujniki. Tak naprawdę to podstawa każdego smartfona.
- Procesor i pamięć – to elementy odpowiadające za wydajność i nierzadko za klasę smartfona, a tym samym za jego cenę. To te dwa elementy przybliżają go do konstrukcji komputera. W przestrzeni pamięci zainstalowany jest system Android lub system iOS, który „odpowiada” za kontrolowanie i sprawne działanie smartfona. W dużej mierze to te elementy odpowiadają również za to, jak działa smartfon i za płynne działanie aplikacji.
- Ekran dotykowy – kolejny kluczowy element o którym już wcześniej wspominaliśmy. Aktualnie rozróżniamy dwa główne rodzaje paneli dotykowych – OLED-owe i wykonane w technologii IPS. Umożliwiają one również wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz częstotliwości.
- Aparaty fotograficzne – w zależności od klasy smartfona jest ich zazwyczaj od jednego do czterech. Oprócz klasycznych aparatów szerokokątnych w smartfonach znajdziemy także jednostki ultraszerokokątne oraz teleobiektywy. Umożliwiają one zarówno wykonywanie zdjęć, jak i nagrywanie wideo. Na froncie także są montowane aparaty w postaci pojedynczej lub podwójnej jednostki.
- Bateria – niezbędny element, bez którego standardowy smartfon nie mógłby funkcjonować. Zwyczajowa pojemność baterii wynosi od 5000 mAh w górę. Co jest znacznie większą pojemnością niż w klasycznym telefonie. Najnowsze smartfony umożliwiają także bardzo szybkie ładowanie.
- Moduły Wi-Fi, NFC i Bluetooth – jedne z najważniejszych modułów, które umożliwiają szeroko pojętą komunikację. To właśnie między innymi dzięki tym komponentom i przy użyciu różnych aplikacji zamienimy smartfona w centrum komunikacji.
- Czujniki – jest ich tutaj co najmniej kilka. Spośród czujników można wymienić akcelerometr, żyroskop, ale także magnetometr czy czujnik światła lub zbliżania. To właśnie dzięki nim smartfon jest w stanie zarządzać odpowiednimi zaawansowanymi funkcjami.
- Moduł GPS – to jeden z podstawowych elementów każdego smartfona. Dzięki niemu możesz korzystać z nawigacji i niemal w każdej sytuacji jesteś w stanie się odnaleźć w przestrzeni.
Smartfon – zastosowania
Opisaliśmy już podstawowe funkcje i jak jest on zbudowany. Ale jak najczęściej korzystamy ze smartfona?
Otóż z racji tego, że jest to zazwyczaj mobilne centrum dowodzenia i zastępuje on tradycyjne telefony komórkowe, daje także znacznie więcej możliwości. A zatem będziesz na nim mógł nawiązać połączenia głosowe, ale także połączyć się za pomocą połączeń wideo. Wyślesz tutaj zarówno SMS-a, rozbudowanego RCS-a i napiszesz e-maila. Za pomocą smartfona jesteś też w stanie nawigować, a to również jedna z głównych funkcjonalności.
Oczywiście nie można zapomnieć takich możliwościach jak przesyłanie danych czy przeglądanie Internetu. Smartfony bardzo często służą również do komunikacji z innymi urządzeniami oraz do kontaktów poprzez media społecznościowe.
Zastosowań jest zdecydowanie więcej. Mogą one także funkcjonować jako multimedialne centrum rozrywki. Tak naprawdę zależy to od konkretnego użytkownika.
Funkcje telefonu komórkowego (smartfona) - podsumowanie
Jak więc widzisz, smartfon to zdecydowanie bardziej rozbudowane urządzenie w stosunku do telefonu komórkowego z własnym systemem operacyjnym.
Jest podstawowym narzędziem komunikacji, które cały czas ewoluuje tak jak rozwój technologii. Nie brakuje tutaj również możliwości robienia zdjęć czy filmów. A skoro o nich mowa, to na dużym ekranie dotykowym możesz swobodnie oglądać seriale czy filmy pełnometrażowe. Mało tego - możesz posłuchać muzyki i korzystać z Internetu w taki sam sposób jak na komputerze. Dzisiaj bez smartfona trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie!
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Smartfon ma kilka rzeczy, których nie ma klasyczna "komórka". Mowa o rozbudowanym systemie operacyjnym umożliwiającym ściąganie i instalowanie zewnętrznych aplikacji i ekranie dotykowym. Smartfony są w praktyce przenośnymi komputerami kieszonkowymi.
Nie do końca - o ile każdy smartfon to telefon komórkowy, o tyle nie każdy telefon to smartfon. Smartfony mają rozbudowane systemy operacyjne, ekrany dotykowe i nieporównywalnie więcej możliwości niż tradycyjne telefony komórkowe.
Smartfony możemy podzielić ze względu na zainstalowany system operacyjny. Dziś na rynku znajdziesz praktycznie tylko Androidy i iOS-y (iPhone), ale jeszcze kiedyś można było wyróżnić Windows Mobile (Windows Phone) oraz Symbiana, a więc prekursora "otwartych" systemów operacyjnych.