Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co to jest smartfon?

avatar
5
telefon z czytnikiem linii w wyświetlaczu

Smartfon to przenośne urządzenie multimedialne służące między innymi do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości. No tak, ale przecież potrafią to również klasyczne telefony komórkowe. Jednak smartfony różnią się od nich wieloma aspektami i mają znacznie szersze spektrum zastosowań. Pytanie „co to jest smartfon” na pierwszy rzut oka byłoby aktualnie nie w 2019, a w 2009 roku, ale spróbujemy uporządkować wiedzę na temat tej klasy urządzeń mobilnych.

Początki smartfonów

Pierwsze urządzenie, którego możemy nazwać protoplastą smartfonów, pojawił się już w 1992 roku. Było to prototypowe urządzenie stworzone przez firmę IBM o nazwie Simon. Jednak dopiero w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku pojawiły się smartfony w formie zbliżonej do tej, którą znamy obecnie. Spora w tym zasługa pojawienia się pierwszego iPhone’a od Apple’a, który swoją premierę miał w 2007 roku.

1. Smartfon jako przenośny komputer

Jeżeli mówimy o smartfonie, to mamy na myśli urządzenie, które w wielu aspektach możemy traktować jako przenośny komputer. Co istotne, ma on wiele podobnych cech budowy wewnętrznych podzespołów – to taki komputer w pigułce. Naturalnie mamy więc do czynienia z procesorem i pamięcią operacyjną RAM. Upraszczając: podobnie jak w przypadku komputerów, im mocniejszy procesor i więcej pamięci RAM, tym lepszy sprzęt.

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze smartfona są dane dotyczące tych podzespołów. Obecnie jednym z najmocniejszych modeli (a jednocześnie całkiem przystępnym cenowo na tle konkurencji) jest między innymi Xiaomi Mi 9. W przypadku klasycznych telefonów, na parametry techniczne praktycznie nie zwraca się uwagi. Z zasady są to urządzenia zdecydowanie słabsze, gdyż nikt od nich nie wymaga takiej wielozadaniowości jak w przypadku smartfonów. Nikt też nie porównuje ich do przenośnych komputerów.

Kolejną cechą smartfona upodabniającą go do komputera osobistego jest system operacyjny. W zasadzie obecnie mamy dwa systemy do wyboru – jest to albo Android pod kontrolą którego pracuje większość smartfonów różnych producentów, albo iOS, który jest domeną Apple’a i iPhonów. Wcześniej można było spotkać jeszcze między innymi z Windows Mobile czy Bada. Zostały one jednak wyparte przez obecne systemy. W przypadku klasycznych telefonów zazwyczaj mamy odautorskie oprogramowanie zaimplementowane od producenta o bliżej nieokreślonej nazwie. Przykładem tego może być chociażby podstawowa Nokia 105.

Istotną kwestią, nieodzownie powiązaną ze smartfonem jest tutaj tzw. wielozadaniowość. W tym wypadku mamy możliwość, podobnie jak w komputerze, przeskakiwać pomiędzy aplikacjami w dowolnej chwili, kopiować i modyfikować treści oraz wysyłać je dalej przez Internet lub za pomocą bluetooth. Takiej opcji nie spotkamy w klasycznych telefonach. Wielozadaniowość najlepiej się spisuje, gdy mamy sporo pamięci operacyjnej RAM. Dobrym tego przykładem jest chociażby Huawei P30.

Jedną z kluczowych cech smartfona, która wyróżnia w go stosunku do zwykłego telefonu, jest możliwość zainstalowania praktycznie każdej aplikacji w każdej chwili i miejscu. Działa to podobnie jak w przypadku komputera. Mamy potrzebę przerobienia właśnie zrobionego zdjęcia? Szukamy wygodnego dla nas programu graficznego, w tym wypadku aplikacji graficznej i instalujemy. Po paru chwilach możemy dokonać korekcji parametrów fotografii. Nie ma znaczenia, czy jest to iPhone 11 za parę tysięcy złotych czy smartfon z podstawowej półki za kilkaset złotych, jak np. OPPO A1K. W przypadku zwykłych telefonów, nie mamy takiej możliwości. Po prostu musimy zdać się na to, co zaimplementował producent.

2. Mobilne multimedium

Multimedialność to kolejna cecha charakterystyczna smartfonów. W dodatku – w przeciwieństwie do komputerów – możemy nią cieszyć się praktycznie w każdym miejscu i czasie.

Kompaktowe rozmiary

Nawet laptopa nie zawsze jesteśmy w stanie wszędzie ze sobą zabrać, za to na smartfonie zrobimy w zasadzie to, co na komputerze. I to na znacznie bardziej kompaktowym urządzeniu, choć wyraźnie większym od klasycznego telefonu komórkowego. Bez trudu obejrzymy na nim cały film czy ulubiony serial. Za chwilę możemy włączyć muzykę na słuchawkach jednocześnie przeglądając Internet w poszukiwaniu interesujących nas informacji, aby po chwili przesłać je jednym kliknięciem przez Messengera. A jeżeli mamy odpowiedni telewizor czy sprzęt audio, to bez problemu prześlemy bezprzewodowo na nie muzykę i obrazy. Możemy to zrobić chociażby Sony Xperią 5. Takich możliwości nie daje nam klasyczny telefon. O ile jeszcze słuchanie muzyki jest w jego zasięgu, o tyle pozostałe wymienione funkcje są mocno utrudnione bądź niemożliwe.

Internet w tele… tzn. smartfonie

Kolejnym wyróżnikiem jest łatwy i szybki dostęp do Internetu. Mimo że niektóre klasyczne telefony również posiadają moduł pozwalający łączyć się z siecią, to w praktyce nigdy nie jest to tak wygodne jak za pomocą smartfona. Dzisiaj to właśnie to urządzenie jest najczęściej wykorzystywane do przeglądania sieci. Szczególnie jeśli potrzebujemy szybko znaleźć jakąś informację – najpierw sięgniemy po smartfona, gdyż włączenie komputera zajęło by nam więcej czasu.

Smartfon jest dzięki temu swoistą przenośną encyklopedią. Dzięki połączeniu z siecią stał się mobilną wyszukiwarką informacji. To właśnie w ten sposób zdobywamy najwięcej interesującej nas wiedzy w danym momencie.

Nawigacja GPS

Smartfony zastąpiły nam również nawigację. Kiedyś do tego celu kupowało się specjalne urządzenie. Teraz dzięki zamontowanemu GPS-owi i odpowiednim aplikacjom jesteśmy w stanie za jego pomocą odnaleźć drogę praktycznie w każdej sytuacji.

Płatność telefonem

Ostatnią multimedialną cechą smartfona to mobilny portfel. Od pewnego czasu jedną z najpopularniejszych metod płatności w Polsce jest płacenie smartfonem. Dzięki modułowi NFC taka transakcja jest możliwa na zasadzie płatności zbliżeniowej. Takich możliwości nie posiada żadne inne urządzenie nie licząc niektórych smartwatchy.

3. Kieszonkowy aparat fotograficzny

Aparaty w telefonach mocno ewoluowały, praktycznie zastępując podręczne aparaty kompaktowe. Ba, niektórzy twierdzą, że smartfony są w stanie zastąpić lustrzanki, ale to jednak twierdzenie trochę na wyrost. Nie zmienia to faktu, że w dzisiejszych modelach mamy do czynienia z minimum dwoma aparatami – jednym głównym z tyłu i jednym z przodu do tzw. zdjęć selfie. Najczęściej jednak spotkamy smartfony z przynajmniej kilkoma obiektywami. Często z tyłu do dyspozycji jest obiektyw główny, obiektyw ultraszerokokątny i teleobiektyw, tak jak ma to skonfigurowane Xiaomi Mi 9T. W przypadku klasycznych telefonów mamy do czynienia tylko z pojedynczym aparatem fotograficznym. W dodatku zazwyczaj nie może on się w żaden sposób równać się z możliwościami, jakie oferują aparaty w smartfonach.

Zaraz za zaawansowanymi funkcjami fotograficznymi idzie możliwość kręcenia filmów. W przypadku smartfonów nierzadko mamy do czynienia ze stabilizacją zarówno optyczną, jak i cyfrową. Wykorzystywane są również zamontowane w urządzeniu mikrofony. Dzięki temu mamy możliwość nagrania nawet profesjonalnego filmu i zmontowania go później na komputerze. Sporo z filmów dostępnych na YouTubie jest kręcona smartfonami. Takich możliwości nie daje nam żaden klasyczny telefon.

4. Wygląd smartfona

To, co rzuca się w oczy, to przede wszystkim ekran. Szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z praktycznie bezramkowymi urządzeniami. Wszystkie smartfony posiadają dotykowy wyświetlacz, dzięki którym go obsługujemy na zasadzie gestów i tapnięć. Niektóre z nich mogą być obsługiwane specjalnym rysikiem. Dobrym przykładem takiego ekranu jest Samsung Galaxy Note10. Wielkość takiego ekranu również jest pewnym wyróżnikiem, gdyż w zasadzie warunkuje gabaryty całego urządzenia.

Niektóre nowsze klasyczne telefony również posiadały w pewnym momencie dotykowe ekrany, jednak tutaj ich wielkość nigdy nie dorównywała rozmiarom tych zaimplementowanych w smartfonach. Na podobnej zasadzie eksperymentowano z fizyczną klawiaturą w smartfonach, czego dobrym przykładem jest BlackBerry Key2. Jednak nie zdobyły one tak dużej popularności, jak „klasyczne” modele.

Kiedyś smartfony miały najczęściej obudowę plastikową. Trend ten jednak się zmienił i plastik w mocniejszych modelach zaczął zastępować metal. Podobnie było z niektórymi klasycznymi telefonami. Jednak dzisiaj jednym z najpopularniejszych materiałów z których wykonane są smartfony jest szkło łączone najczęściej z metalową ramą. Do tego etapu nie dotarły już zwykłe telefony.

Podsumowanie – smartfon vs telefon

SmartfonKlasyczny telefon komórkowy
Wykonywanie połączeń głosowychTAKTAK
Wysyłanie wiadomości SMS/MMSTAKTAK
Wykonywanie zdjęćTAKTAK (prawie każdy model)
Kręcenie filmówTAKTAK (wiele modeli, funkcje ograniczone)
Surfowanie po sieci wwwTAKNIE (mocno ograniczone)
GPSTAKNIE (rzadko spotykany)
Funkcje biznesowe (obsługa maila, Office itd.)TAKNIE (bardzo ograniczone)
Dotykowy ekranTAKNIE (bardzo rzadko spotykany)
Możliwość instalacji zewnętrznych aplikacjiTAKNIE
Płacenie telefonemTAKNIE

Różnic pomiędzy zwykłym telefonem a smartfonem jest całkiem sporo. W przypadku tego drugiego, funkcja dzwonienia i wysyłania wiadomości już dawno przestała być główną domeną. Obecnie jest to bardziej przenośny komputer z funkcją dzwonienia, a jego największą siłą jest multimedialność i uniwersalność. W klasycznych telefonach w dalszym ciągu mamy przede wszystkim do czynienia z rozmowami głosowymi i wiadomościami tekstowymi. Wszelkie pozostałe funkcje traktowane są jako mniej lub bardziej praktyczny dodatek.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.7/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

ale smarkfon (specjalnie napisałam ,,smarkfon”) nie ma skrótów klawiszowych :I tak tylko pisze :P

Ma skróty klawiszowe. Znalazłam, są dosyć dobrze ukryte. Jedynie co mnie teraz denerwuje to to, że mam za grube palce i to, że pisząc wyskakują inne litery: ą, ę kiedy ich nie potrzebuję. Muszę pokombinować czy nie da się pisać na normalnej klawiaturze. Może z czasem do tego dojdę. Wprawdzie jest opcja: dodaj klawiaturę, ale na ten moment za dużo jak dla mnie nowinek. Niedawno kupiłam i uczę się. Idzie mi całkiem nieźle.

kolejny co nie czai ze inne systemy

nie powiedziałbym, że smartfon to taki mały komputer, ponieważ nie mogę sobie zainstalować programu tylko muszę wejść do sklepu PLAY i stamtąd pobrać aplikację.. A jak nie ma danej aplikacji w SKLEPIE np. dp tej pory nie mogę znaleźć apki do blokowania reklam na youtube.. A na kompie znalazłem. Ponadto nie da filmów oglądać na iphonie czy na smartfonie za mały rkran. Oprócz tego na kompie mogę zmniejszyć kompresje filmu z FULL HD na 480p. Na smartfonie nie ma tej możliwości . Ja bym do nazwał MINI TELEVIDEO Z PEWNYMI FUNKCJAMI KOMPUTERA. ale nie MINI KOMPUTER.

inne systemy operacyjne są

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.