Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Jaki smartfon wybrać?

7

Współczesny smartfon to nie tylko dzwonienie i wykonywanie połączeń. Przez większą część dnia jest to centrum naszego życia. Połączenia, maile, portale społecznościowe, SMS-y – to wszystko absorbuje naszą uwagę. Jednak kluczem jest dobór odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb. Na co należy zwracać uwagę?

Wielkość ekranu

Obecnie największą popularnością cieszą się wyświetlacze, o rozmiarze do pięciu cali. Dlaczego? Ergonomia pracy na powierzchni o przekątnej wynoszącej minimalnie 4 i maksymalnie 5 cali pozwala na obsługę całości za pomocą jednego palca. Oczywiście, pod uwagę bierzemy rozmiar dłoni (szczególnie zasięg naszego kciuka) i dopasowujemy ją do wybranego modelu. Inną kwestią jest rozróżnienie telefonów pod względem jego przeznaczenia. Zupełnie inną rolę będzie spełniać smartfon przeznaczony do pracy, w stosunku do tego, który wybierzemy do domu i rozrywki. Pierwszy przypadek zdeterminowany jest przez charakter wykonywanego zawodu. Pracownicy biurowi docenią większy rozmiar – na dużym ekranie o wiele łatwiej przeglądać różnego rodzaju dokumenty i procesy zarobkowe. Jeśli telefon ma trafić w ręce osoby pracującej fizycznie, wielkość wyświetlacza powinna być możliwie mała – maksymalnie utrudni to przypadkowe uszkodzenie mechaniczne. W tym szczególnym przypadku warto zastanowić się nad zakupem tradycyjnego urządzenia, wyposażonego w klawiaturę.

System operacyjny

Zaimplementowanie systemu operacyjnego w tradycyjne telefony komórkowe było bezpośrednią przyczyną powstania smartfonów – minikomputerów z funkcją dzwonienia i SMS-owania. Na rynku królują cztery rodzaje oprogramowania:

  1. iOS produkcji Apple
  2. Android zaprojektowany przez Google
  3. Windows Phone jako wariacja tradycyjnych okienek Microsoftu
  4. BlackBerry będące prekursorem współczesnych smartfonów

Bezdyskusyjnym liderem jest Android – posiada on ponad 80 procent rynku. Wszystko za sprawą otwartej specyfikacji, która umożliwia pełna ingerencję w kształt systemu i dostosowanie go do własnych upodobań. Dodatkowo połączenie z kontem Google pozwala na zintegrowanie z naszą skrzynką mailową, przeglądarką Chrome (intuicyjne przenoszenie zakładek oraz historii z pecetowej wersji aplikacji) czy też dokumentami online w pakiecie DOCS. Każdy większy producent (oprócz Apple) oferuje swoje słuchawki wyposażone w Androida – Samsung, HTC, Huawei oraz LG. Największym konkurentem jest iOS. Apple postanowiło mieć pełną kontrolę nad swoim oprogramowaniem, czego efektem jest bardzo duże bezpieczeństwo pracy oraz rygorystyczne kryteria tworzenia oprogramowania na telefony iPhone. Windows Phone to propozycja dla fanów tradycyjnych okienek Microsoftu (ze wszystkimi wadami i zaletami zastosowanych kafelek). BlackBerry, jako prekursor smartfonów, powoli nie wytrzymuje ogromnej konstrukcji, przez co jego udział jest marginalny.

W naszym serwisie dostępne jest bezpośrednie starcie Androida i Windowsa Phone.

Procesor

Procesor jest najważniejszym komponentem każdego urządzenia. Od jego wydajności zależy szybkość otwieranych aplikacji, ilość zadań wykonywanych jednocześnie oraz obsługi takich funkcjonalności jak gry czy odtwarzanie wideo. Obecnie na rynku znajduje się cały szereg konstrukcji, przeznaczonych dla różnych półek cenowych. Największym zainteresowaniem cieszą się 4-rdzeniowce – ich użycie pozwala na komfortową pracę. Wśród liderów znajdują się 64-bitowe Qualcomm Snapdragon 810 oraz Samsung Exynos 5433, dysponujący 8 rdzeniami. Standard 64-bitowy pozwala na szybsze wykonywanie operacji i większą unifikację ze środowiskami programistycznymi. Starsze, 32-bitowe konstrukcje, takie jak Snapdragon 600 (zarządzający HTC One), również stanowią dobrą i tańszą alternatywę. Jeśli planujecie dość intensywnie korzystać ze swojego telefonu, należy wystrzegać się leciwego Snapdragona 400. Na rynku znajdują się również procesory MediaTek oraz Intela. Apple, podobnie jak w przypadku systemu operacyjnego, samo zaprojektowało procesor do obsługi iPhone-a. Apple A8 i A7 stanowią trzon, który znajdziemy w „piątce” (oprócz 5C) oraz „szóstce” – są to niezwykle wydajne jednostki, oparte na technologii 64-bitowej.

Pamięć RAM

Wbudowana pamięć RAM ma bardzo mocny wpływ na komfort użytkowania i wydajność naszego smartfona. Obecne konstrukcje oferują od 2 do 4 GB pamięci. Starsze urządzenia wyposażone są w 1 – 1,5 GB. Aby móc korzystać z wielu aplikacji w jednym momencie, należy posiadać możliwie najwięcej RAM-u. Przykładowo – uruchomienie popularnego portalu społecznościowego Facebook (oraz towarzyszącego mu Messengera), przeglądarki internetowej z trzema zakładkami oraz Skype potrafi zagospodarować ponad jeden gigabajt (!) pamięci. Uwaga – jeśli urządzeniu skończy się dostępne miejsce alokacji, wtedy kolejne aplikacje zostaną zatrzymane, a wszelkie zmiany dokonane przez nas – przepadną. Aby móc wykorzystywać swojego smartfona w pełni, zalecane jest posiadanie przynajmniej 3 GB.

Przestrzeń na dane

Oprócz wspomnianej wcześniej pamięci RAM, każdy telefon dysponuje tzw. pamięcią wbudowaną i zewnętrzną (nie zawsze). W skrócie – pamięć wbudowana to ilość miejsca, które możemy zagospodarować naszymi plikami: muzyką, filmami oraz zdjęciami. Przy wyborze smartfona warto zwrócić uwagę na pojemność zarezerwowaną na system operacyjny. Urządzenia z 16 GB dysponują około 8 GB przeznaczonymi na dane. Najkorzystniejszym wyborem są wersje 32-gigabajtowe.

Ważną funkcjonalnością, na którą warto zwrócić uwagę, jest wbudowany port, obsługujący pamięć zewnętrzną. Uwaga – aby wyposażyć nasz telefon w większą ilość miejsca na pliki, należy zakupić kompatybilną kartę (np. microSD) i umieścić ją w smartfonie. Nie wszystkie modele dysponują możliwością poszerzenia pamięci.

Aparat fotograficzny

Smartfon to nie tylko możliwość wykonywania połączeń czy surfowania po internecie. Obecnie każdy telefon dysponuje wbudowanym aparatem fotograficznym, zdolnym do wykonywania zdjęć wysokiej rozdzielczości. Aby wybrać odpowiedni dla nas aparat, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wolimy zdjęcia średniej jakości, lecz o dużej rozdzielczości, czy też zwracamy uwagę na jakość, przy zachowaniu rozsądnych wymiarów. Wysoka rozdzielczość nie idzie w parze z wysoką jakością wykonywanego zdjęcia. Ogromną rolę pełni zastosowana optyka – w tym przypadku największą renomą cieszy się niemiecki Carl Zeiss. Najlepsze fotki zrobimy telefonami Nokia Lumia 1520, 925 oraz 1020, Samsungiem Galaxy S5 i S6, jak również LG G2 oraz HTC One.

Najbardziej rozsądnym wyborem jest telefon wyposażony w matrycę od 10 do 15 megapikseli oraz odpowiednią optykę. Warto sięgnąć do internetu i dokonać porównania zdjęć dokonywanych telefonami, którymi jesteśmy zainteresowani.

Bateria

Praca z nawet najlepszym telefonem stanie się udręką, jeśli nie weźmiemy pod uwagę pojemności baterii. Ten często pomijany parametr ma kolosalny wpływ na komfort użytkowania naszego urządzenia. Zasada jest prosta – im większa pojemność energetyczna baterii, tym dłuższa możliwość użytkowania telefonu. Największą „prądożernością” może pochwalić się wyświetlacz oraz aktywny przesył danych po sieci komórkowej. Warto czyścić system operacyjny z niepotrzebnych aplikacji, działających w tle – te równie skutecznie wyczerpują energię w naszej baterii.

Obecnie największym powodzeniem cieszą się telefony z bateriami o pojemności około 2000 mAh – pozwala ona na dość komfortowe użytkowanie naszego urządzenia przez cały dzień. Warto zwracać uwagę na możliwość wymiany baterii. Niektórzy producenci trwale wmontowują ogniwo w telefon, zmuszając użytkownika do częstszej wymiany.

Jaki smartfon wybrać?
3.5 (70.29%) 35 głosów

avatar