
Potrzebny Ci telefon do słuchania muzyki? Często smartfon zastępuje nam przenośne odtwarzacze muzyczne, a dźwięk który wydobywa się z niego wydobywa może przeważyć szalę wyboru. Aktualnie niestety coraz rzadziej można znaleźć klasyczne gniazdo słuchawkowe, a niektórzy nie chcą się łatwo rozstawać ze swoimi ulubionymi słuchawkami na kablu. Z drugiej dla niektórych najważniejsza jest wygoda, nawet kosztem wybitnej jakości dźwięku. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, co ciekawego możemy znaleźć na rynku. Oto nasza lista top 10 muzycznych smartfonów.
Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022.
Telefony do słuchania muzyki – specyfikacja
Muzyczne telefony zazwyczaj przynależą do górnej półki cenowej, choć nie zawsze, bo np. dawno temu Alcatel wypuszczał budżetowce ze świetnym audio. Mamy też dobrą informację – nie musisz decydować się na najnowsze generacje, ale możesz postawić na eksflagowce! Świetnym wyborem będą zwłaszcza taniejące smartfony LG, ale z nimi jest jeden problem – będą coraz to trudniej dostępne i z czasem mogą być nawet droższe, aż w końcu niedostępne.
Cechy smartfona z dobrym audio:
- dodatkowy przetwornik cyfrowo-analogowy
- dodatkowy procesor dźwiękowy
- wspieranie dźwięku przestrzennego
- złącze słuchawkowe 3,5 mm
- głośniki stereo (najlepiej po obu stronach urządzenia)
Niektóre powyższe rozwiązania stosowane są wyjątkowo rzadko. No dobrze, ale które telefony można obecnie polecić audiofilom? Oto nasza lista 10 najlepszych telefonów do słuchania muzyki w 2023 roku!
LG V40 ThinQ
To eksflagowiec od koreańskiego giganta i następca muzycznego LG V30, który mocno ukierunkowany jest na gusta melomanów. Oprócz topowych – na czas debiutu – podzespołów, otrzymujesz tutaj to co w odtwarzaniu muzyki jest najważniejsze.
Znalazło się miejsce dla złącza minijack. Na pokładzie zamontowano przetwornik 32-bit Hi-Fi Quad DAC. To właśnie dzięki niemu możesz cieszyć się czystym dźwiękiem o szerokim spektrum tonalnym i poprawnym odzwierciedleniu barwy muzycznej. I to jest jedna z głównych cech wyróżniająca ten smartfon na tle konkurencji.
W smartfonie LG V40 ThinQ zaimplementowano także rozwiązania dźwięku przestrzennego DTS:X Virtual Surround. Smartfon jest na rynku już od dłuższego czasu i przez ten czas zdołał mocno zejść z ceny. Model ten jest uznawany za jeden z najlepszych muzycznych telefonów na rynku.
LG G8X ThinQ
To kolejna, tym razem nowsza propozycja Koreańczyków. I tutaj również nie ma żadnych kompromisów jeżeli chodzi o audio.
Znalazło się tutaj zarówno miejsce na tradycyjne złącze słuchawkowe, jak i dla odpowiedniego przetwornika cyfrowo-analogowego. Na pokładzie LG G8X ThinQ zastosowano 32-bitowy Hi-Fi Quad DAC, który wpływa na jakość wydobywającego się na słuchawkach dźwięku, zwiększając jego dynamikę i wzmacniając sygnał, a jednocześnie zachowuje bardzo dobrą jakość dźwięku.
Smartfon oferuje jednocześnie spore możliwości korekcji dźwięku. Oprócz tego, smartfon wyróżnia się dodatkowym specjalnym modułem Dual Screen, dzięki któremu staje się składanym smartfonem.
Sony Xperia 5 IV
Japońska firma Sony w dalszym ciągu próbuje tworzyć interesujące flagowce, także te o bardziej kompaktowych gabarytach. Mimo nieco mniejszej obudowy, nie zabrakło tu świetnego audio!
Nie ma tu na co narzekać. Sony Xperia 5 IV oferuje bardzo dobry dźwięk na słuchawkach (złącze 3,5 mm!) i spore możliwości wszelkiego rodzaju korekty i regulacji. Otrzymujesz do dyspozycji także bardzo dobre głośniki stereo z obsługą systemu DSEE Ultimate oraz kodek LDAC.
Bardzo dobrze jest też pod innymi względami. Sony Xperia 5 IV ma Snapdragona 8 Gen 1, 8/128 GB wbudowanej pamięci i śliczny ekran OLED o przekątnej 6,10″ i z odświeżaniem na poziomie 120 Hz. To świetny multimedialny smartfon z górnej półki!
Asus ZenFone 8
Tym razem propozycja Tajwańczyków. W przypadku modelu Asus ZenFone 8 masz już do dyspozycji klasyczne złącze słuchawkowe. Przy jego projektowaniu Asus współpracował z firmą Dirac, dzięki czemu dźwięk jest najwyższej jakości. Warto postawić na tego smartfon, zresztą nie tylko z powodu dobrego audio.
Głośniki stereo tego smartfona zapewniają czyste i bogate brzmienie z wyważonymi basami i to nie tylko na kablu 3,5 mm. Zadbano bowiem o kodek aptX Adaptive od Qualcomma, dzięki któremu słuchanie muzyki na bezprzewodowych słuchawkach Bluetooth wciąż będzie pełne najlepszych wrażeń!
Asus ZenFone 8 pochodzi z II kwartału 2021 roku.
Sony Xperia 1 IV
Produkty Japończyków niemal od zawsze słynęły z dobrej jakości dźwięku. Nie inaczej jest i w tym wypadku.
SPRAWDŹ oferty z Sony Xperia 1 IV
Audio na słuchawkach jest czyste i dynamiczne. Do wyboru masz szereg autorskich systemów takich jak wsparcie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DSEE Ultimate polepszających dźwięk i umożliwiających dopasowanie się między innymi do wybranych słuchawek oraz sporą możliwość korekty.
W tym wypadku – co naprawdę nieczęsto zdarza się wśród smartfonów klasy premium – nie brakuje złącza 3,5 mm. Trzeba przyznać, że multimedialny Sony Xperia 1 IV to jeden z najciekawszych muzycznych smartfonów!
iPhone 13
A co jeśli nie korzystasz z urządzeń z systemem Android? Zostają nam tylko urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka. Co ważne, zazwyczaj cechują się dobrymi parametrami audio. Nie inaczej jest w przypadku modelu 13.
Smartfon oferuje jedne z lepszych wbudowanych głośniczków. Niestety tradycyjnie już dla Apple’a zabrakło złącza minijack i trzeba się posiłkować dedykowaną przejściówką. Model iPhone 13 pokazuje natomiast pazura w momencie odsłuchu na dobrej jakości słuchawkach. Koncern nie eksperymentuje w tej kwestii i od lat proponuje na wysokim poziomie przy czym charakteryzuje się dość „surowym” przekazem audio, co dla wielu osób może być akurat zaletą.
ZTE Axon 30
Ciekawa propozycja od chińskiego koncernu. Nie znajdziesz tutaj niestety klasycznego złącza słuchawkowego. Jednak do dyspozycji są głośniki stereo z systemem DTS:X Ultra i dźwiękiem 3D.
Strona muzyczna ZTE Axon 30 powinna zadowolić większość użytkowników, choć nie każdego, chociażby brakiem minijacka 3,5 mm. Po założeniu dobrej jakości słuchawek powinieneś móc cieszyć się poprawnym dźwiękiem zapewniającym sporą ilość szczegółów i niezłą sceną muzyczną. Bas w tym wypadku również reprodukowany jest na niezłym poziomie. Masz możliwość różnego rodzaju ustawień dostosowujących dźwięk do naszych preferencji.
Dodatkowo nie będziesz narzekać na specyfikację smartfona, który dostarcza nam m.in. Snapdragona 870 oraz minimum 6 GB pamięci RAM na pokładzie.
Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy S20 to najtańszy z zeszłorocznej linii flagowców koreańskiego koncernu. Niestety nie znajdziesz tutaj złącza słuchawkowego. Do zestawu są za to dołączone słuchawki sygnowane marką AKG podpinane pod USB-C.
SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S20
Co ciekawe, brzmią one całkiem dobrze. Masz tutaj możliwość pełnej korekcji dźwięku i dopasowania do swoich potrzeb. W urządzeniu zastosowano technikę Dolby Atmos, która ma za zadanie uprzestrzennić i wzbogacić brzmienie. Flagowiec koreańskiego giganta zarówno na słuchawkach, jak i na zewnętrznym sprzęcie audio brzmi bardzo dobrze.
LG V60 ThinQ
Smartfon dla melomanów – taki jest LG V60 ThinQ, od niedawna dostępny w Polsce. Ze względu na swoją „świeżość” jego cena nie należy do najniższych.
Nowy flagowiec południowokoreańskiego producenta kontynuuje audiofilskie tradycje serii V. Na pokładzie LG V60 ThinQ znajdziesz 32-bitowy przetwornik Quad DAC i procesor dźwiękowy LG 3D Sound Engine. A to nie wszystko! Koreańczycy nie zapomnieli o głośnikach stereo, które są rzadkością nawet wśród najdroższych smartfonów premium.
OnePlus 10T 5G
To świetne urządzenie zarówno pod względem parametrów, jak i oprogramowania. Niestety nie ma tu złącza minijack. I jest to w zasadzie jedyny zarzut pod względem audio w przypadku tego smartfona.
SPRAWDŹ oferty z OnePlus 10T 5G
Na słuchawkach dźwięk oferowany przez OnePlusa 10T 5G stoi na bardzo wysokim poziomie. Masz możliwość dopasowania jego charakterystyki do naszych preferencji dzięki odpowiednim nastawom. Odbiór jest jak najbardziej pozytywny. Dodatkowo warto zauważyć, że smartfon dobrze współpracuje z zewnętrznymi urządzeniami audio. Ma też wysokiej jakości głośniki stereo.
OnePlus 10T 5G pochodzi z III kwartału 2022 roku.