Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kondycja baterii iPhone – jak ją sprawdzić?

jak sprawdzić kondycję baterii iPhone

Dobra kondycja baterii iPhone ma znamienny wpływ na jej długie działanie bez konieczności ładowania smartfona. To, w jakim stanie znajduje się akumulator Twojego iPhone’a, zależy nie tylko od jego wieku, ale także od Twoich nawyków. Zostawiasz iPhone’a podłączonego do ładowarki na noc? Często doprowadzasz do jego rozładowania? A może korzystasz z wielu aplikacji w tle i nie przejmujesz się przeciążeniami nie tylko systemu, ale i baterii? Co wpływa na kondycję baterii iPhone’a?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak sprawdzić kondycję baterii iPhone?
 • Co wpływa na pojemność i stan baterii iPhone?
 • Kiedy konieczna jest wymiana baterii iPhone?
 • Ile kosztuje wymiana baterii iPhone?
 • Jakiego rodzaju baterie są w telefonach iPhone?

Pojemność baterii iPhone – wprowadzenie

pojemność baterii iPhone 15 Pro

Generalnie iPhony nie mają zbyt pojemnych ogniw. Rzadko pojemność baterii przekracza bowiem poziom 4000 mAh! Dla smartfonów z Androidem jest to dość przeciętna wartość – tu z kolei mocne baterie zaczynają się standardowo od 5000 mAh, ale jest wiele smartfonów z mocną baterią powyżej tej wartości. 5200, 6000, a nawet 7000 mAh? Proszę bardzo! Niestety takie akumulatory są dostępne tylko w Androidach.

Nie oznacza to jednak, że ogniwa w iPhone’ach szybciej padają. Owszem, mają mniejszą pojemność, ale sama żywotność baterii typu Li-Ion (baterie litowo-jonowe) sprawia, że są bardziej wytrzymałe niż ich odpowiedniki Li-Po, a więc litowo-polimerowe. To właśnie dlatego Apple nie przejmuje się stosunkowo niewielkimi pojemnościami wynoszącymi – w zależności od modelu iPhone – często między 3000 a 4000 mAh, choć w ostatniej generacji iPhone 15 Apple dwukrotnie bardzo zbliżył się do progu 5000 mAh!

10 modeli iPhone’a z największą pojemnością akumulatora Li-Ion:

 • iPhone 14 – 3279 mAh
 • iPhone 15 Pro – 3650 mAh
 • iPhone 12 Pro Max – 3687 mAh
 • iPhone 15 – 3877 mAh
 • iPhone 11 Pro Max – 3969 mAh
 • iPhone 14 Pro Max – 4322 mAh
 • iPhone 14 Plus – 4325 mAh
 • iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh
 • iPhone 15 Pro Max – 4852 mAh
 • iPhone 15 Plus – 4912 mAh

Zdecydowanie najmocniejsze ogniwa Li-Ion posiadają modele Plus i Pro Max. Nie należą one jednak (zwłaszcza te ostatnie) do najtańszych. Co to, to nie! Maksymalna pojemność baterii iPhone wynosi dokładnie 4912 mAh. Co ciekawe, iPhony z serii 15 mają port USB-C w miejsce autorskiego złącza Lightning!

Kondycja baterii iPhone – jak ją sprawdzić?

jaki powerbank dla iPhone'a

To bardzo proste! Nie potrzebujesz tu żadnego zewnętrznego oprogramowania czy – co gorsza – wiedzy programistycznej. O wszystko zadbał Apple, a informację na temat stanu ogniwa (kondycja baterii, żywotność i obecna pojemność baterii) znajduje się w menu iPhonów!

Wejdź w Ustawienia i kliknij w sekcję Bateria. Następnie przejdź do Kondycja baterii – to tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na temat stanu baterii litowo-jonowej swojego iPhone’a! Gotowe!

Czasami jednak może dojść do pewnych problemów natury technicznej, a Twoim oczom ukażą się choćby takie komunikaty:

iPhone nie może określić kondycji baterii. Usługę serwisu baterii może wykonać autoryzowany serwis Apple.

Kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, może wykonać autoryzowany serwis Apple.

W obu przypadkach komunikaty sugerują, iż kondycja baterii iPhone nie jest w najlepszym stanie, skoro nawet oprogramowanie urządzenia nie jest w stanie jasno wyrazić jak jest żywotność baterii w procentach. Nawiasem mówiąc, amerykański Apple sugeruje wymiany ogniwa na nowy akumulator Li-Ion, gdy jego pojemność spadnie ze 100 do 80%.

Jak się okazuje, w dużej mierze to od Ciebie zależy, jak szybko będzie się obniżać kondycja baterii iPhone’a! Optymalna częstotliwość ładowania telefonu iPhone ma znaczenie! Warto się do niej dostosować, w końcu chyba nie chcesz wymienić baterii na nową? Czasami jednak wymiana baterii staje się już koniecznością. Jeżeli jesteś do niej zmuszony, zobacz, ile to może kosztować w serwisie Apple i nie tylko:

Ile kosztuje wymiana baterii iPhone

Generalnie koszt wymiany baterii w iPhone’ach mieści się (w zależności od modelu iPhone) od około 230 do niemal 600 zł. Nie jest to tania impreza!

Kondycja baterii iPhone a Android

kondycja baterii iPhone

Nadal uważasz, że sprawdzenie stanu kondycji baterii w iPhonie jest problematyczne? Tak naprawdę od poznania szczegółów na jej temat dzielą Cię tylko 3 kliknięcia (przejście do Ustawienia -> Bateria -> Kondycja baterii), a jak to ma miejsce w androidowej konkurencji?

Dopiero tu jest powodów do ponarzekania. Prawie zawsze jesteś zmuszony skorzystać z zewnętrznego oprogramowania, które należy znaleźć, pobrać i zainstalować na dysku swojego smartfona. Na szczęście wiele (i to darmowych) programów sprawdzających stan i wydajność baterii Li-Po/Li-Ion znajduje się w sklepie Google Play.

aplikacje bateria

M.in. powyższe aplikacje sprawdzą żywotność baterii Twojego smartfona wyrażając jej aktualny stan w procentach. Sprawdzisz w nich także historię ładowania, a nierzadko także wykres przedstawiający spadek kondycji baterii.

W zasadzie to samo, co w iPhonie, ale Apple przygotował wbudowane narzędzie, którego nie musisz osobno instalować na swoim telefonie – oznacza to zawsze oszczędność kilkunastu czy kilkudziesięciu megabajtów na twardym dysku.

W telefonach z Androidem można też spróbować specjalnego kodu ##4636#*#* – po jego wpisaniu powinny ukazać się informacje na temat stanu akumulatora. Powinny, gdyż kod ten nie działa na wszystkich telefonach z Androidem.

W szczególnych sytuacjach możesz też sprawdzić kondycję baterii w menu inżynierskim, ale znowu metoda ta działa tylko w niektórych modelach i to ze starym Androidem 10 na pokładzie. Najbardziej prokliencko wypada tutaj południowokoreański Samsung, który w aplikacji Samsung Members udostępnia takie informacje (ścieżka Pomoc -> Diagnostyka -> Status Baterii).

Jak więc widzisz, sprawdzenie stanu kondycji baterii iPhone jest o wiele wygodniejsze! Nie masz co narzekać.

Zobacz również:

Kondycja baterii iPhone – podsumowanie

Bateria iPhone najczęściej nie jest zbyt pojemna, dlatego tym bardziej warto zadbać o jej optymalny stan. Warto też mieć na uwadze fakt, że wymiana baterii w iPhonie może nie należeć do najtańszych operacji.

Na szczęście amerykański Apple zadbał o baterie litowo-jonowe, które charakteryzują się większą gęstością od ich litowo-polimerowych odpowiedników. Przy odpowiednim ładowaniu możesz znacząco wydłużyć dobrą kondycję i wydajność baterii typu Li-Ion (optymalna liczba cykli ładowania). Więcej na ten temat napisaliśmy w tym artykule.

Teraz już wiesz, jak sprawdzić kondycję baterii iPhone. Wystarczą tylko 3 kliknięcia, aby być pewny, czy wszystko z nią w porządku i czy nie ma konieczności wymiany baterii na nowy akumulator!

Tu rodzi się kolejne pytanie: oryginalny czy zamiennik baterii? Cóż, jest to iPhone, więc wypadałoby wybrać oryginalne ogniwo lub ewentualnie wysokiej jakości zamiennik. W przypadku iPhonów lepiej nie oszczędzać na siłę. Sama w sobie wymiana baterii w iPhone nie jest tania.

Jeżeli czas pracy baterii w iPhone na jednym ładowaniu jest niesatysfakcjonujący, choć analiza stanu ogniwa wskazuje na to, że wszystko z nim OK, może to świadczyć o innym problemie. O ile działania szkodliwych aplikacji typu malware na telefonach mających system iOS można wykluczyć, to – kto wie – winne mogą być czynniki zewnętrzne, jak np. wyższa temperatura otoczenia lub ciągłe wahanie skrajnych temperatur. Nie bagatelizuj tego problemu i zadbaj o dłuższy czas pracy akumulatora!

Telefon się grzeje i szybko rozładowuje

Najpopularniejsze modele iPhone 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: