Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak szybko spada kondycja baterii w iPhone?

kondycja baterii iPhone

Amerykańskie iPhony mają wiele niewątpliwych zalet, ale także co najmniej dwie wady. Chodzi oczywiście o wysoką cenę zakupu oraz – najczęściej – stosunkowo mało pojemne akumulatory. Co prawda niejednokrotnie są one w stanie dłużej „trzymać” procenty niż ich androidowe odpowiedniki o takich samych pojemnościach ogniwa, to jednak pod tym względem Apple nie ma się za bardzo czym chwalić. W dodatku dochodzi do tego wszystkiego efekt chemicznego starzenia i utrata pojemności baterii. No właśnie – jak szybko spada kondycja baterii w iPhone? Co ma wpływ na to niekorzystne zjawisko?

Z tego artykułu dowiesz się:

Pojemność baterii iPhone – wstęp

jaki powerbank dla iPhone'a

W przypadku smartfonów z Androidem na pokładzie dzisiejszym standardem jest 5000 mAh, ale coraz więcej modeli ma jeszcze większą pojemność. Jak się okazuje, w przypadku amerykańskiego iPhone’a tylko kilka modeli przekracza próg 4000 mAh! I to wcale nie tak wyraźnie. W zależności od modelu iPhone, zwykle jej pojemność mieści się między 3000 a 4000 mAh. Zobaczcie zresztą sami.

Oto 10 modeli iPhone’a z największym ogniwem:

 • iPhone 13 i 13 Pro – 3095 mAh
 • iPhone 11 – 3110 mAh
 • iPhone XS Max – 3174 mAh
 • iPhone 14 Pro – 3200 mAh
 • iPhone 14 – 3279 mAh
 • iPhone 12 Pro Max – 3687 mAh
 • iPhone 11 Pro Max – 3969 mAh
 • iPhone 14 Pro Max – 4322 mAh
 • iPhone 14 Plus – 4325 mAh
 • iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh

Jak widzisz, maksymalna pojemność baterii w iPhone’ach wynosi dokładnie 4352 mAh! Dla Androida jest to bardzo przeciętny wynik.

Niektóre z powyższych modeli iPhone’a pamięta jeszcze poprzednią dekadę, a przecież co roku Amerykanie wydają zazwyczaj około 3-4 nowych modeli swojego smartfona z systemem iOS.

Pojemność a kondycja baterii iPhone

jak wymienić baterię w iPhone

Pojemność pojemnością, ale jak szybko spada kondycja baterii? Co ma na nią wpływ?

Według samego producenta, ogniwa stosowane w iPhonach zostały tak zaprojektowane, aby po około 500-600 cyklach ładowania wciąż trzymały 80% pierwotnej/fabrycznej pojemności. Twój iPhone w chwili zakupu ma „na okrągło” 4000 mAh? Cóż, po jakiś 500-600 ładowaniach może już mieć fizycznie 3200 mAh, a więc wyraźnie mało.

Na tyle mało, że Apple zaleca wymianę ogniwa właśnie wtedy, gdy aktualna pojemność baterii spadnie do poziomu 80%. Zakładając, że będziesz ładował swojego iPhone’a raz na półtora dnia (co i tak byłoby bardzo dobrym wynikiem), do progu 80% możesz dobić już po około 750-900 dniach od momentu jego zakupu, a więc jakiś 2-2,5 r. Akurat wtedy, gdy kończy się gwarancja na telefon! Ale skoro o niej mowa, to Apple daje roczną gwarancję na akumulator – jeżeli jego pojemność spadnie do 80% w ciągu pierwszych 12 miesięcy, to możesz liczyć na jego wymianę.

Zakładając jednakowe tempo obniżania pojemności/kondycji akumulatora iPhone’a, można założyć, że wydajność baterii spadnie do 90% w nieco ponad rok użytkowania urządzenia, choć to i tak zależy od sposobu ładowania swojego iPhone’a, o czym nieco dalej.

Jak sprawdzić kondycję baterii iPhone?

ile kosztuje wymiana baterii iPhone

W przeciwieństwie do Androida, Apple niczego nie udaje i w bardzo łatwy i przejrzysty sposób udostępnia dane na temat ogniwa. Stan baterii poznasz z przeciągu dosłownie paru chwil – wystarczy kilka pojedynczych kliknięć! Nie musisz bowiem pobierać i instalować zewnętrznych aplikacji, aby poznać kondycję baterii iPhone – wystarczy tylko poszukać tych informacji w ustawieniach w samego telefonu!

Wystarczy wejść w Ustawienia, a następnie kliknąć w opcję Bateria. W tej sekcji przejdź do Kondycja baterii. To właśnie w tym miejscu poznasz wszystkie dane na temat kondycji baterii Twojego iPhone’a!

Uwaga – czasami możesz trafić na tego rodzaju komunikaty:

iPhone nie może określić kondycji baterii. Usługę serwisu baterii może wykonać autoryzowany serwis Apple.

Nie oznacza to nic dobrego – fakt, iż Twój iPhone nie jest w stanie określić kondycji baterii może sugerować jej uszkodzenie i prawdopodobną konieczność wymiany na nowy akumulator, najlepiej na oryginalną baterię Apple. W zasadzie na to samo wychodzi w przypadku kolejnego komunikatu:

Kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, może wykonać autoryzowany serwis Apple.

Ile kosztuje wymiana baterii iPhone’a w 2023 roku? Sprawdziliśmy ceny w poszczególnych punktach serwisowych! Więcej w poniższym linku:

Ile kosztuje wymiana baterii iPhone

Co wpływa na kondycję baterii?

Znasz już wydajność baterii Twojego iPhone’a. Co jednak mogło mieć wpływ na takie obniżenie pojemności? Czy tylko ładowanie ogniwa? A może robisz coś nie tak?

Rodzaj ogniwa

Apple stosuje w swoich iPhone’ach akumulatory typu Li-Ion, a więc litowo-jonowe. Co ciekawe, większość konkurencji stawia raczej na ogniwa Li-Po, a więc litowo-polimerowe. Dlaczego Apple woli technologię opartą na Li-Ion?

Jak zauważają Amerykanie, baterie litowo-jonowe Li-Ion szybciej się ładują i mają większą gęstość (= większa wydajność baterii), a jednocześnie są lżejsze. Poza tym pojedynczy cykl ładowania można rozciągnąć na parę dni, a więc ten ok. 500-600 wcześniej wspomnianych cykli „pożerających” 20% pojemności wcale nie musi oznaczać tylko 2-2,5 roku użytkowania, lecz znacznie więcej! Równie dobrze możesz zamykać pojedynczy cykl w 3-4 dni – wiele zależy od tego, jak użytkujesz smartfona i jak go ładujesz.

Co jeszcze można powiedzieć o ogniwach Li-Ion? Są one odporne na czynniki zewnętrzne i potrafią pracować w zakresie temperatur od ok. -20 do 40 stopni Celsjusza bez wpływu na żywotność baterii. Jak już wspomniano, są one lekkiej konstrukcji i charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, nie mają też efektu braku pamięci, niestety jednak (podobnie jak akumulatory Li-Po) stosunkowo szybko się zużywają. Taka jest już ich chemiczna natura. Coś za coś!

Obciążenie baterii w iPhone

Twój akumulator może mieć największą pojemność, ale nic po niej, gdy zwyczajnie nie będziesz dbał o dobrą kondycję baterii smartfona. Co możesz zrobić, aby energia nie schodziła tak szybko jak to ma miejsce dotychczas?

 • włącz tryb oszczędzania baterii/wyłącz telefon na noc – jeżeli nie korzystasz z funkcji budzika w telefonie, to może warto całkowicie wyłączyć iPhone’a na całą noc?
 • wyłączenie niepotrzebnych funkcji – jeżeli nie korzystasz z Internetu, nie masz sparowanego smart zegarka itp. itd., to wyłącz transmisję danych, połączenie Bluetooth i lokalizację; sam zobaczysz, że Twój iPhone wytrzyma bez ładowania kilka ładnych godzin dłużej!
 • wyłączenie niepotrzebnych aplikacji działających w tle – to samo dotyczy apek; warto zamknąć niepotrzebne obecnie aplikacje
 • zmień ustawienia ekranu – Twój ekran nie musi świecić ze 100% jasnością w godzinach wieczornych, ba, możesz także ustawić tryb ochrony wzroku; nie tylko bateria iPhone’a, ale i Twoje oczy będą zadowolone!

Co jeszcze możesz zrobić dla kondycji baterii swojego iPhone’a?

Prawidłowe ładowanie baterii

Zoptymalizuj proces ładowania ogniwa swojego iPhone’a. Ma to tym większe znaczenie, gdy poznałeś charakterystykę jego ogniw typu Li-Ion. W miarę możliwości możesz właściwie rozplanować ładowanie baterii iPhone’a w celu rozciągnięcia pojedynczego cyklu z jednego nawet na kilka dni! Częstotliwość ładowania telefonu ma znaczenie, zwłaszcza przypadku Apple’a.

Jak poprawnie ładować smartfona

Spadek wydajności baterii iPhone – podsumowanie

Słabsza kondycja baterii Twojego iPhone’a – czy innego telefonu komórkowego i urządzenia mobilnego w ogóle – często wynika z niewłaściwego ładowania baterii. Jak najbardziej może także wynikać z jej przeciążenia, które nastąpiło w wyniku zbyt mocnej eksploatacji. Na szczęście masz na nie wpływ!

Zapamiętaj wszystko o kondycji i spadku wydajności baterii iPhone:

 • amerykańskie iPhony mają ogniwa o małej pojemności…
 • …ale Apple stosuje wydajne ogniwa Li-Ion
 • po ok. 500-600 cyklach ładowania bateria spada do 80% wydajności
 • może to starczyć na ok. 500-600 dni…
 • …ale równie dobrze 1000-1200 (spadek do 80%)
 • Apple daje roczną gwarancję na baterię…
 • …jednocześnie zachęca do jej wymiany przy poziomie 80%

Najpopularniejsze modele iPhone 2023:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów