Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon się grzeje i szybko rozładowuje. Co robić?

avatar
telefon się przegrzewa i rozładowuje

Telefon Ci się grzeje, gdy korzystasz z niego dłużej? A może masz problem z bardzo krótkim działaniem na jednym ładowaniu akumulatora? Nie lekceważ tego, bo może się okazać, że mała naprawa może uchronić Twoje urządzenie przed tragedią. Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego smartfon się grzeje?
  • Dlaczego w telefonie szybko ubywa energii?
  • Jak zbyt wysokie ciepło wpływa na baterię?
  • Jak dbać o baterie telefonu komórkowego?

Telefon nadmiernie grzeje się – wstęp

kondycja baterii smartfona

Masz wrażenie, że Twój smartfon nadmiernie przegrzewa się i jednocześnie ma większym stopniu zapotrzebowanie na energię? W telefonie szybko brakuje prądu?

Z całą pewnością większość z nas doświadczyła tego, że w czasie pracy na telefonie pojawia się problem. Urządzenie nagrzewa się niebezpiecznie, że niemal parzy w dłoń, a jednocześnie procenty wyświetlające się przy akumulatorze spadają w zastraszającym tempie. Co to znaczy?

Cóż, z pewnością nic dobrego. Nie warto panikować, ale trzeba potraktować sprawę poważnie. Co może być przyczyną nadmiernego wzrostu temperatury urządzenia?

Smartfon z dobrą baterią

Telefon grzeje się i szybko rozładowuje – przyczyny

Pierwszym krokiem w poradzeniu sobie z problemem przegrzewania się i szybkiego rozładowywania telefonu jest dokładna identyfikacja przyczyny tego niepożądanego zachowania. Istnieje wiele potencjalnych źródeł problemu, a dokładna diagnoza jest kluczowa, aby podjąć odpowiednie kroki i poradzić sobie z tym problemem raz na zawsze.

Pierwszym powodem może być nadmierne obciążenie procesora. Jeśli używasz wielu wymagających aplikacji jednocześnie lub korzystasz lub z gier, które intensywnie obciążają procesor, Twój telefon komórkowy może się przegrzewać. Sprawdź, które aplikacje zużywają najwięcej zasobów i mogą być przyczyną problemu. Uwaga, złośliwe oprogramowanie (malware) może działać w ukryciu i obciążać system, co powoduje przegrzewanie się i szybkie rozładowywanie baterii. Regularnie sprawdzaj swoje aplikacje pod kątem podejrzanej aktywności i zainstaluj zaufane oprogramowanie antywirusowe, gdyż ich działanie może powodować problemy Twojego telefonu komórkowego.

Innym powodem może być zbyt wysokie temperatury otoczenia. W bardzo upalne dni, zwłaszcza gdy telefon jest na słońcu, może się okazać, że urządzenie po prostu nagrzewa się ze względu na czynniki zewnętrzne. Częstym błędem jest na przykład długotrwała praca urządzenia na nawigacji w słoneczny dzień – wysoka temperatura i nagrzana szyba w samochodzie mogą być naprawdę niebezpieczne. Wtedy nawet całkowicie nowa bateria szybko traci energię.

Innym powodem może być zły stan akumulatora. Producenci smartfonów dbają co prawda, aby ogniwa były bezpieczne, ale niewłaściwe użytkowanie czy rzadkie błędy fabryczne mogą prowadzić do przegrzewania. W dzisiejszych telefonach producenci montują specjalne zabezpieczenia, które po prostu wyłączą telefon komórkowy/smartfona, gdy temperatura urządzenia i samych ogniw robi się zbyt wysoka.

Jak sprawdzić kondycję baterii swojego smartfona

Niektóre smartfony mają jednak specjalne systemy chłodzenia, jak np. z gamingowej serii Asus ROG Phone. O ich zbyt wysoką temperaturę nie musisz się martwić nawet grając w wymagające gry mobilne!

Telefon się grzeje i szybko rozładowuje – co może się stać?

oszczędzanie baterii w smartfonie

Przegrzewający się telefon może prowadzić do uszkodzenia wewnętrznych komponentów, zwłaszcza procesora. Działanie wysokiej temperatury może przyspieszać procesy degradacji akumulatora, co w efekcie skraca żywotność sprzętu i jego czas pracy na baterii. Nadmierne obciążenie procesora i baterii może powodować zawieszenia i niestabilność systemu operacyjnego. Telefon może się „zawieszać” lub po prostu wyłączać, co na pewno będzie bardzo frustrujące. W skrajnych przypadkach, przegrzewający się telefon może spowodować utratę danych – dlatego warto pamiętać o robieniu kopii zapasowej, najlepiej w chmurze.

Przegrzewanie się telefonu często idzie w parze z szybkim rozładowywaniem baterii. To oznacza, że będziesz musiał częściej ładować telefon. Należy jednak pamiętać, że w skrajnych przypadkach przegrzewanie może również stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno użytkownika, jak i otoczenia.

Jak uchronić baterie telefonu przez ciepłem?

Jak uchronić telefon przed przegrzewaniem?

Najważniejsze zasady, jak unikać przegrzania:

  1. Unikaj ekstremalnych temperatur. Nie zostawiaj go na bezpośrednim i mocnym słońcu w upalne dni ani nie pozwól, by zbyt długo pracował na mrozie. Wysoka lub niska temperatura może wpłynąć na wydajność baterii i ogólną pracę urządzenia.
  2. Ogranicz korzystanie z wymagających aplikacji. Takich jak bardzo wymagające gry mobilne, aplikacje do edycji filmów.
  3. Zdejmuj etui lub obudowę. Pamiętaj, że jeśli Twój smartfon już narażony jest na wysokie temperatury, to dobrym rozwiązaniem będzie zdjęcie case’a. To powinno pozwolić urządzeniu lepiej się wentylować.
  4. Nie korzystaj z telefonu w czasie ładowania. Używanie telefonu podczas ładowania może zwiększać temperaturę urządzenia.
  5. Wyłącz niepotrzebne funkcje, takie jak Bluetooth, Wi-Fi, GPS lub mobilne dane, gdy ich nie używasz. Te funkcje mogą obciążać procesor i baterię.
  6. Monitoruj temperaturę. Jeśli zauważysz, że smartfon jest bardzo gorący, spróbuj zidentyfikować przyczynę. Może to być wynik działania konkretnej aplikacji lub uszkodzenia sprzętu. Najlepiej korzystaj z aplikacji, które dostarcza producent Twojego urządzenia.

Tylko tyle i aż tyle jednocześnie! Przy okazji zapoznaj się z poniższym artykułem na temat ładowania telefonu komórkowego:

Jak poprawnie ładować smartfona

Jak dbać o akumulator i swój telefon? Podsumowanie

jak wymienić baterię w iPhone

Jednym z kluczowych aspektów dbania o akumulator w telefonie jest unikanie głębokiego rozładowywania baterii oraz nadmiernego ładowania. Warto starać się utrzymywać poziom naładowania baterii w zakresie 20-80%. Głębokie rozładowanie (do poziomu bliskiego zeru) i pełne ładowanie (do 100%) może przyspieszyć proces zużywania się ogniwa. W nowszych urządzeniach funkcje zarządzania baterią mogą pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu naładowania.

Korzystaj z oryginalnych ładowarek i kabli USB. Tanie akcesoria nieznanego pochodzenia mogą przyczynić się do uszkodzenia baterii. Nie podłączaj telefonu do ładowarki przez całą noc. Po osiągnięciu 100% naładowania odłącz ładowarkę.

Regularnie aktualizuj swojego smartfona! Aktualizacje systemu operacyjnego mogą zawierać poprawki i optymalizacje, które pomagają w lepszym zarządzaniu baterią, co może zminimalizować jego nagrzewanie się. Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze wersje oprogramowania systemowego i aplikacji.

Regularnie sprawdzaj i czyść telefon. Usuń niepotrzebne aplikacje i pliki, które mogą obciążać baterię i procesor. Pamiętaj również o optymalizacji ustawień, takich jak jasność ekranu i czas wygaszania ekranu, aby ograniczyć zużycie energii.

Pamiętaj, że regularne dbanie o akumulator, to inwestycja w przyszłość Twojego smartfona i jego żywotność! Chyba nie chcesz go zbyt szybko wymienić na nowszy model?

Jak oszczędzać baterię w telefonie

Najpopularniejsze telefony z wytrzymałą baterią 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (6 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.