Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak sprawdzić kondycję baterii Xiaomi?

jak sprawdzić stan baterii Xiaomi Redmi i POCO

Pojemność baterii nie jest wartością stałą. Z czasem akumulatory w telefonach nie są już tak mocne i nie mają już fizycznie tyle miliamperogodzin, co „dała fabryka”. Po pewnym czasie – i wielu cyklach ładowania –  kondycja bateria jest już wyraźnie słabsza. Jak sprawdzić aktualną pojemność baterii w smartfonach marki Xiaomi, Redmi oraz POCO? Z tego artykułu dowiesz się, jak zoptymalizować czas pracy baterii i jej żywotność.

Jakie baterie w telefonach Xiaomi?

Smartfony chińskiego Xiaomi (oraz jego submarek Redmi, POCO i Black Shark) wyposażane są w ogniwa litowo-polimerowe (Li-Po) lub litowo-jonowe (Li-Ion). Jakie są ich główne zalety?

  1. Brak wpływu czynników zewnętrznych na ogniwo – baterie te pracują bez żadnego wpływu na ich stan w zakresie temperatur ok. -20 do 40°C.
  2. Brak tzw. efektu pamięci – pamiętasz, jak akumulatorowy dawnych telefonów komórkowych wymagały formowaniu (często omyłkowo zwane formatowaniem)? Baterie Li-Po i Li-Ion nie wymagają tej uciążliwej operacji, którą trzeba było kiedyś wykonywać kilkukrotnie po zakupie telefonu komórkowego.
  3. Lekka budowa i bezpieczeństwo – co prawda zdarzały się (i zdarzają się) przypadki eksplozji akumulatora w smartfonie, ale najczęściej jest to spowodowane niewłaściwą eksploatacją smartfona i przegrzaniem telefonu. Poza tym ogniwa Li-Po i Li-Ion są stosunkowo lekkie, przez co idealnie nadają się do telefonów komórkowych i nowoczesnych smartfonów.

Na ewentualne awarie – a w sytuacjach krytycznych nawet wybuch – ogniwa może mieć oczywiście kiepska kondycja baterii czy niewłaściwe ładowanie smartfona (zobacz jak poprawnie ładować telefon komórkowy). Istnieje jednak jeden wyraźny minus ogniw Li-Po i Li-Ion.

  1. Stosunkowo szybkie zużycie – każdy osobny cykl ładowania powoduje niewielki (ale jednak) uszczerbek na pojemności baterii. Przyjmuje się, że po ok. 500 cyklach (co zazwyczaj odpowiada ok. 1,5 roku) traci do 20% swojej pierwotnej pojemności

Co to oznacza? W przypadku smartfonów Xiaomi, które najczęściej mają akumulatory rzędu 5000 mAh, ich realna pojemność może spaść w najgorszym przypadku nawet o 1000 mAh (20%) w przeciągu 1,5 roku! Kupując dziś takiego smartfona, jeszcze przed końcem jego gwarancji może mieć ogniwo z pojemnością tylko 4500, a równie dobrze i 4000 mAh. Problem ten dotyczy nie tylko Xiaomi, ale i wszystkich producentów smartfonów i klasycznych „komórek”.

Redmi 300 W

Co zrobić, gdy akumulator z wiekiem staje się wyraźnie słabszy? W przypadku iPhonów Apple sugeruje wymianę ogniwa na nowy, gdy jego pojemność spada poniżej granicy 80%. Jednocześnie amerykański producent zauważa, że różnica w kondycji baterii jest zauważalna na progu 85%. Mając iPhone’a jednak bardzo łatwo jest sprawdzić stan jego baterii. Wystarczy bowiem wejść w Ustawienia, następnie Bateria i kliknąć Kondycja baterii. Gotowe!

Ciekawostka – Xiaomi eksperymentuje z superszybkim ładowaniem o mocy 300 W (zdjęcie powyżej). Dzięki tej technologii naładujesz baterię Xiaomi w dosłownie kilka minut! Dziś telefony marki Xiaomi/Redmi/POCO wspierają szybkie ładowanie przewodowe o mocy najczęściej kilkudziesięciu watów (33 W, 67 W itp.)

Specyfikacja techniczna Xiaomi 13T z szybkim ładowaniem przewodowym:

  • ośmiordzeniowy procesor MediaTek Dimensity 8200 Ultra 3,10 GHz
  • 8/12 GB RAM
  • 256 GB miejsca na dane
  • ekran AMOLED 6,67″ 144 Hz ok. 446 ppi
  • aparat główny 50+50+12 Mpix
  • aparat do selfie 20 Mpix
  • bateria Li-Po 5000 mAh 67 W
  • Android 13 z MIUI 14
  • debiut 26.09.2023

Niektóre obsługują jeszcze większą moc, jak np. Xiaomi 13T Pro z ładowaniem 120 W!

Specyfikacja techniczna Xiaomi 13T Pro:

  • ośmiordzeniowy procesor MediaTek Dimensity 9200+ 3,35 GHz
  • 12/16 GB RAM
  • 256/512/1024 GB miejsca na dane
  • ekran AMOLED 6,67″ 144 Hz ok. 446 ppi
  • aparat główny 50+50+12 Mpix
  • aparat do selfie 20 Mpix
  • bateria Li-Po 5000 mAh 120 W
  • Android 13 z MIUI 14
  • debiut 26.09.2023

Jak sprawdzić stan baterii Xiaomi, Redmi i POCO?

A jak to zrobić z telefonami Xiaomi? Androidy bezproblemowo informują o aktualnym poziomie naładowania baterii, ale jak sprawdzić kondycję i żywotność baterii?

Oto kilka metod – dzięki nim możesz dowiedzieć się, czy z baterią Twojego Xiaomi rzeczywiście dzieje się coś niedobrego.

Tworzenie Raportu MIUI

W tym celu możesz skorzystać z preinstalowanego narzędzia Raport. Powinien on znajdować się na każdym smartfonie Xiaomi. Co należy zrobić?

  1. Wejdź w Ustawienia i następnie kliknij w O telefonie.
  2. Zejdź na sam dół aż do Wszystkie ustawienia i kilkukrotnie wciśnij button Procesor.
  3. Wyraź zgody na zapisywanie logów oprogramowania w oknie z polityką prywatności. Raport zacznie się generować, co może potrwać kilka minut.
  4. Kliknij w Raport utworzony. Rozpakuj spakowany w .zipie raport o błędzie – wystarczy go kliknąć i wybrać opcję Extract to current folder.
  5. Raport pojawi się w folderze o tej samej nazwie. Wejdź w niego – powinno znajdować się tu archiwum o bugu, którego należy rozpakować do tego samego folderu.
  6. W nowym folderze znajdziesz plik tekstowy o nazwie „raport o błędzie”. Otwórz go.
  7. Znajdź frazę „bateria”. Przy niej znajdziesz informacje na temat stanu baterii Xiaomi, gdzie I to pojemność, t to info o jej temperaturze, a h to obecny stan baterii (uwaga, skala malejąca – 1 to najlepszy wynik, 5 to najgorszy z możliwych!).

Gotowe! W ten nieco zagmatwany sposób może poznać aktualną pojemność baterii, jej temperaturę i ogólny stan w telefonie Xiaomi. Czy są jednak jeszcze inne rozwiązania?

Za pomocą specjalnego kodu

Oczywiście! Jednym ze sposobów – i to bardzo szybkim – jest użycie specjalnego kodu ##4636#*#*. Jak z niego skorzystać?

Otwórz aplikację Telefon (tak, jakbyś chciał wykonać połączenie głosowe) i wprowadź powyższy kod. Nie musisz niczego akceptować/klikać zieloną słuchawkę telefonu – system od razu powinien udzielić Ci podstawowych informacji na temat stanu baterii, jak pojemności ogniwa czy jego temperatury.

Niestety ten uniwersalny sposób (teoretycznie na całego Androida w ogóle) nie działa w przypadku wielu smartfonów. Niestety czasem sprawdza się porzekadło „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Zobaczmy na inne możliwości.

Za pomocą zewnętrznych aplikacji

Zawsze możesz sięgnąć po zewnętrznych aplikacji, jakich znajdziesz wiele w sklepie Google Play. Oto, co możesz znaleźć:

aplikacje bateria

Przykładowe darmowe aplikacje do sprawdzania kondycji baterii w telefonie:

  • AccuBattery – 4,7/5 gwiazdek, >10 mln pobrań
  • Battery Widget Reborn – 4,7/5 gwiazdek, >5 mln pobrań
  • Bateria HD – Battery – 4,6/5 gwiazdek, >10 mln pobrań
  • Alarm baterii – 4,7/5 gwiazdek, >0,5 mln pobrań
  • Charge Meter – 4,7/5 gwiazdek, >1 mln pobrań
  • Battery Widget % Level Plus – 4,0/5 gwiazdek, >10 mln pobrań
  • Battery Info – 4,3/5 gwiazdek, >10 tys. pobrań

Ja sam osobiście korzystam z AccuBattery i to nawet nie na telefonie Xiaomi! Aplikacja ta jest na tyle uniwersalna, że poda Ci dane o aktualnej kondycji baterii w czasie rzeczywistym niezależnie od producenta smartfona z systemem Android. W moim przypadku niestety niebezpiecznie zbliżam się do umownej granicy 80%, gdzie należy już poważnie zastanowić się nad wymianą akumulatora smartfona.

AccuBattery

Jak widać, wg AccuBattery (zakładka Zdrowie) pojemność baterii mojego osobistego smartfona wynosi obecnie tylko 81% fabrycznej wartości (2942 z 3650 mAh).

W menu inżynierskim

Uwaga! Metoda ta działa tylko w przypadku Androida 10. Jeżeli masz nowsze oprogramowanie swojego Xiaomi, nie zwracaj uwagi na poniższą metodę.

Jeżeli jednak na smartfonie Xiaomi masz właśnie takiego Androida, od czego należy zacząć?

  1. Otwórz aplikację Telefon i wprowadź specjalny kod *#*#6485#*#*.
  2. Otworzy się strona Battery and Charger Info.
  3. Ciebie interesują rekordy MF_05 i MF_06 – pierwszy to obecny stan baterii, a drugi fabryczny deklarowany przez producenta Xiaomi. Znając obie wartości, możesz określić aktualny poziom zużycia baterii. MF_02 to z kolei liczba ładowań urządzenia.

To wszystko!

Jak sprawdzić stan baterii Xiaomi? Podsumowanie

Redmi Note 12 Pro+ premiera

Sprawdzenie stanu baterii w telefonach Xiaomi, Redmi czy POCO nie jest trudne. Co prawda wymaga ono nieco więcej zachodu niż w przypadku iPhone’a, gdzie po 3 kliknięciach wiesz już wszystko. W przypadku Xiaomi (jak i całego Androida w ogóle) konieczne jest użycie specjalne kodu, wygenerowanie wewnętrznego raportu o stanie baterii czy użycie zewnętrznej aplikacji.

Niezależnie od wybranej metody, warto poznać stan baterii swojego urządzenia. Jeżeli wartość procentowa jej kondycji będzie bardzo niska, to upewnisz się, że jej wymiana na nowe ogniwo jest już koniecznością.

Fabryczna pojemność baterii w telefonie może rażąco zmniejszyć się w trakcie eksploatacji telefonu komórkowego. Jej obecny poziom zużycia baterii (kondycja baterii) może być znacznie mniejszy na przestrzeni miesięcy czy lat. Na szczęście możesz zminimalizować zużycie wbudowanego akumulatora Li-Po. Jak dbać o stan zdrowia baterii w telefonie marki Xiaomi, ale nie tylko tego producenta?

O czym należy pamiętać? Aby wydłużyć żywotność baterii swojego Xiaomi, zadbaj zawczasu o:

  • właściwe ładowanie baterii
  • unikanie całkowitego rozładowania
  • oszczędzaj ją, np. przez zmniejszenie jasności ekranu (Twoje oczy też będą zadowolone!)

Najpopularniejsze telefony Xiaomi/Redmi/POCO 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bzdury, żaden z opisanych sposobów nie działa.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.