Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jakie szkło do iPhone’a 13 wybrać?

iPhone 13 szkło ochronne na ekran

Kupiłeś telefon, wydałeś na niego niemałe pieniądze i zastanawiasz się, jak ochronić jego najbardziej delikatny element, czyli wyświetlacz. Folia, etui czy może coś innego? Sprawdzamy, jakie szkło do iPhone’a 13 warto wybrać. W jego przypadku nie warto oszczędzać!

Jak zabezpieczyć wyświetlacz iPhone’a 13?

Pierwszym rozwiązaniem, po jakie zazwyczaj sięgają osoby, które dopiero co kupiły sobie nowy telefon, jest etui lub gumowy case mający chronić urządzenie przed zarysowaniami i obrażeniami mechanicznymi. Wybór jest naprawdę ogromny. Możesz wybrać etui, które będzie chroniło tył urządzenia i takie, które za pomocą klapki zabezpieczy wyświetlacz smartfona. To zawsze dobre rozwiązanie, bo jeśli etui czy case wystaje poza krawędzie telefonu znacznie zabezpiecza telefon również przed upadkiem – istnieje wtedy większa szansa, że upadek zostanie zamortyzowany, a siła uderzenia nie skupi się na samym wyświetlaczu.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady – nie chroni bezpośrednio wyświetlacza. Nawet jeśli telefon chroniony jest klapką, to w kieszeni czy torebce może dostać się tam moneta, piasek czy klucze i zarysować wyświetlacz.

Czy folia ochronna wystarczy, aby ochronić wyświetlacz iPhone’a 13?

Jednym z rozwiązań, które pomagają zabezpieczyć wyświetlacz smartfona może być folia ochronna. Największą jej zaletą jest relatywnie niska cena i łatwość instalacji (choć należy pamiętać, że jeśli folię naklei się krzywo, to nie będzie dało się nakleić jej jeszcze raz). Ponadto takie rozwiązanie pozostaje niemal niewidoczne i nie będzie negatywnie wpływało na estetykę telefonu, choć należy tu dodać, że źle założona folia znacznie szybciej zbierze na końcach drobinki brudu.

Najpopularniejsze folie ochronne na ekran iPhone 13 2024:

Folia ochronna ustrzeże twój smartfon jedynie przed zarysowaniami, a nie przed upadkiem czy uderzeniem o twardy przedmiot. Aby uchronić się przed uszkodzeniami mechanicznymi warto zainwestować w szkło.

Jakie szkło do iPhone’a 13 wybrać?

Znacznie pewniejsze, jeśli chodzi o zabezpieczenie wyświetlacza, jest wybranie szkła, które dokleja się do wyświetlacza. Jakie szkło do iPhone’a 13 warto wybrać? Do wyboru są dwa typy: szkło hartowane i szkło hybrydowe.

Najpopularniejsze szkła ochronne na ekran iPhone 13 2024:

Szkło hartowane

Szkło hartowane jest jednym z najtrwalszych sposobów na zabezpieczenie wyświetlacza smartfona. Do określenia jego wytrzymałości służy tak zwana skala Mohsa, która wynosi od 1 do 10 – im wyższa wartość, tym szkło jest odporniejsze („dziesiątka” oznacza, że zarysować może je dopiero diament). Wśród zalet szkła hartowanego należy wyróżnić przede wszystkim wytrzymałość i łatwość instalacji. Niestety za skuteczną ochroną w parze idzie również samo doświadczenie korzystania z urządzenia. Wytrzymałe szkła mogą być wyczuwalne pod palcami, a czasem nawet odznaczać się na tafli wyświetlacza.

Zamontowanie szkła hartowanego jest bardzo proste i nawet jeśli się pomylisz, to zawsze masz możliwość powtórzenia całego procesu. Producenci do zestawu dołączają zwykle ściereczki, które pozwalają oczyścić akcesorium przed ponowną instalacją.

Warto pamiętać, że jeśli telefon upadnie i szkło skruszy się choć w jednym miejscu, należy je wymienić, ponieważ najprawdopodobniej straciło ono swoje właściwości ochronne, nawet jeśli uszkodzenie jest bardzo drobne.

Polecane szkła hartowane do iPhone’a 13:

  • Panzerglass Privacy Pro
  • Bizon Glass Edge
  • MyScreen Diamond Glass Lite Edge

Szkło hybrydowe

Innym popularnym rozwiązaniem jest tak zwane szkło hybrydowe. Stanowi ono połączenie szkła hartowanego i folii ochronnej. Od tego pierwszego szkło hybrydowe odziedziczyło wytrzymałość na uszkodzenia, a od tego drugiego – elastyczność. Szkło hybrydowe powinno bez problemu wytrzymać upadek ze sporej wysokości czy nawet silne uderzenie.

Niestety szkło hybrydowe nie radzi sobie tak dobrze z zarysowaniami. Kontakt z kluczami czy innymi, trochę ostrzejszymi przedmiotami może się dla niego skończyć nieładną rysą. Użytkownicy podkreślają również, że w przypadku szkła hybrydowego łatwo zauważyć, iż powierzchnia jest pokryta jakimś tworzywem.

Podobnie jak w przypadku szkła hartowanego, to hybrydowe jest bardzo łatwe do instalacji.

Polecane szkła hybrydowe do iPhone’a 13:

  • MyScreen Hybirdglass iPhone 13/13 Pro
  • HOFI Hybrid Pro+
  • 3MK Szkło Hybrydowe FlexibleGlass iPhone 13/13 Pro

Szkło hybrydowe czy szkło hartowane – jakie szkło do iPhone’a 13 wybrać?

Największe różnice między szkłem hartowanym a hybrydowym wynikają z elastyczności materiału. To pierwsze jest twardsze i mniej elastyczne. Oznacza to, że przy upadku przyjmie całe uderzenie na siebie, ale jednocześnie może pokruszyć się w drobny mak. W przypadku szkła hybrydowego nie ma takiego ryzyka, z drugiej jednak strony znacznie łatwiej jest je zarysować i zdecydowanie szybciej będziesz mógł zobaczyć na nim najróżniejsze niedoskonałości.

Szkło hybrydowe lepiej sprawdzi się dla tych wszystkich, którzy rzeczywiście obawiają się upadku z dużej wysokości lub pracują z ciężkimi przedmiotami mogącymi naruszyć drogocenny wyświetlacz. Jeśli jednak swojego iPhone’a 13 nosisz w torebce albo zdarza Ci się zostawić go w samochodowym schowku, gdzie ekran może spotkać się z kluczami, monetami lub innymi ostrymi i twardymi przedmiotami, lepiej zaopatrzyć się w szkło hartowane.

Czy istnieje różnica w codziennym użytkowaniu? Raczej nie, choć tu głosy są podzielone. Tu warto samemu zweryfikować, które z rozwiązań będzie bardzie odpowiadało osobistym preferencjom. Należy jednak pamiętać, aby zarówno szkło hartowane, jak i hybrydowe zakupić od jednego z zaufanych i renomowanych producentów.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.2/5 - (6 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: