Klasyczny telefon z klawiaturą wydaje się symbolem z przeszłości. Modeli z fizycznymi klawiszami jest obecnie bardzo mało, ale może właśnie poszukujesz takiego urządzenia? Który smartfon z klawiaturą QWERTY jest najlepszy? A może który tradycyjny telefon komórkowy z klawiaturą jest warty zainteresowania? Prezentujemy 6 modeli z klawiaturą, którymi wciąż warto z różnych powodów się zainteresować.
- 1. Telefon z klawiaturą – specyfikacja
- 2. Klasyczne telefony z klawiaturą
- 2.1. HAMMER 5 Smart
- 2.2. Maxcom MM917
- 2.3. Nokia 6300 4G
- 3. Najlepsze telefony z klawiaturą QWERTY
- 3.1. BlackBerry KEY2
- 3.2. BlackBerry KEYone
- 3.3. BlackBerry KEY2 LE
- 4. Klasyczny telefon z klawiaturą – podsumowanie
Telefon z klawiaturą – specyfikacja
Telefon z klawiaturą fizyczną to już znak poprzedniej generacji technologii komórkowej. I choć wraz z pojawieniem się telefonów z ekranem dotykowym, klawiatura fizyczna zaczęła być zbędna, a wraz z nią wszelkie tego typu modele.
Telefon komórkowy z klawiaturą i jego cechy:
- wygodna klawiatura QWERTY lub numeryczna
- przynajmniej czterordzeniowy procesor (w przypadku smartfonów)
- co najmniej 4 GB RAM (w przypadku smartfonów)
- minimum 64 GB pamięci na dane (w przypadku smartfonów)
- czytelny ekran
- jak najmocniejsza bateria
- złącze 3,5 mm
Najpopularniejsze telefony z klawiaturą w 2024 roku:
Należy pamiętać, iż telefony z klawiaturą, choć nieco odbiegają już od możliwości współczesnych smartfonów, wciąż spełniają oczekiwania wielu klientów. W związku z tym przygotowaliśmy zestaw sześciu modeli – smartfonów i klasycznych komórek – którymi naszym zdaniem warto się zainteresować.
Klasyczne telefony z klawiaturą
Które telefony komórkowe warto polecić? Wybór nie jest tak duży jak z 20 lat temu, ale oto ciekawe (i niedrogie) słuchawki:
HAMMER 5 Smart
HAMMER 5 Smart nie jest smartfonem, ale klasyczną komórką, którą warto poznać. No może nie taką klasyczną, bo jej konstrukcja jest znacząco wzmocniona! Cechą charakterystyczną tego polskiego telefonu jest odporność na kurz i wodę (IP68). Ale to nie wszystko!
Model HAMMER 5 Smart wyposażony jest w aparat 2 Mpix z lampą błyskową, 4 GB wbudowanej pamięci ekran TFT 2,40″ i system operacyjny KaiOS. Ponadto na pokładzie znajduje się wydajny akumulator o pojemności 2500 mAh, miejsce na dwie karty SIM (funkcja Dual SIM) oraz slot dla karty pamięci SD.
Zalety:
- wzmocniona konstrukcja odporna na upadki
- pyło i wodoszczelny (IP68)
- pojemna bateria 2500 mAh
- dobra cena
Wady:
- mało elegancki
Maxcom MM917
Kolejny to tani Maxcom MM917, model co prawda mało elegancki, ale za to odporny i praktyczny. Wytrzymałość zapewnia mu wzmocniona obudowa z ergonomicznymi gumowymi elementami, zaś użyteczności nadaje funkcja Bluetooth, radio FM czy mocna latarka.
Telefon ten ma aparat 2 Mpix, slot na kartę pamięci (maksymalnie do 32 GB) i bardzo mocną baterię Li-Ion 2500 mAh. Jednak to, co go wyróżnia na tle wielu konkurentów, to pyło i wodoszczelność – Maxcom MM917 może pochwalić się spełnioną normą IP68. To świetny telefon dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty, których nie wytrzyma żaden nowoczesny smartfon!
Zalety:
- wzmocniona konstrukcja odporna na upadki
- pyło i wodoszczelny (IP68)
- pojemna bateria 2500 mAh
- dobra cena
Wady:
- mało elegancki
Nokia 6300 4G
Naszą listę zamyka Nokia 6300 4G. Model ten obsługuje łączność 4G i jest przeznaczony nie tylko dla największych fanów Nokii i klasycznych „komórek”!
Tani telefon Nokii z IV kwartału 2020 roku posiada również aparat 0,3 Mpix, złącze słuchawkowe minijack 3,5 mm, slot na kartę pamięci oraz ekran TFT 2,40″. Oprócz wydajnej baterii 1500 mAh dostaniesz tu gustowną obudowę i sporo – jak na klasyczny telefon komórkowy – wbudowanej pamięci, bo 4 GB.
Zalety:
- sporo pamięci
- ładny wygląd
- łączność 4G
- złącze 3,5 mm
- dobra cena
Wady:
- słaby aparat fotograficzny
Najlepsze telefony z klawiaturą QWERTY
BlackBerry KEY2
Pierwsze miejsce zajmuje BlackBerry KEY2 – jeden z nielicznych obecnie smartfonów z QWERTY. Ten typ smartfonów był kiedyś dość popularny, a oprócz telefonów BB był reprezentowany m.in. przez HTC czy Samsungi z zapomnianej już linii Galaxy Chat.
KEY2 wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 660, system Android 8.1 Oreo oraz 6 GB pamięci RAM. Możliwości technologiczne telefonu zapewniają szybkie i sprawne działanie podwójnego aparatu cyfrowego – tylnego z 2x 12 Mpix i przedniego 8 Mpix czy inteligentnemu oprogramowaniu BlackBerry Hub. Klawiatura QWERTY jest bardzo wygodna, a sam smartfon ma czytnik linii papilarnych. Akumulator Li-Ion liczy 3500 mAh pojemności i ma szybkie ładowanie Quick Charge 3.0.
Zalety:
- wysoka jakość technologii
- 6 GB RAM-u
- wytrzymała bateria
- wygodna obsługa
Wady:
- problemy z dostępnością
BlackBerry KEYone
Kolejnym na naszej liście jest poprzednik modelu KEY2, a więc BlackBerry KEYone. Dzieli on wiele podzespołów ze swoim następcą – ma m.in. ten sam ekran IPS 4,50″ i niemal identyczną baterię 3505 mAh z szybkim ładowaniem Quick Charge 3.0.
Ma jednak słabszy 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 2,00 GHz i dwukrotnie mniej pamięci operacyjnej – 3 GB RAM. Mimo to model sprawnie obsługuje niemal wszystkie nowe aplikacje. Klawiatura KEYOne reaguje na gesty, a pojedynczy aparat cyfrowy 12 Mpix ma podwójną lampę doświetlającą LED. To świetny smartfon dla osób lubiących fizyczną klawiaturę QWERTY.
Zalety:
- wygodna obsługa
- elegancki design
- wytrzymała bateria
Wady:
- przeciętne podzespoły
- problemy z dostępnością
BlackBerry KEY2 LE
Trzecie miejsce należy do BlackBerry KEY2 LE. Dzięki zastosowaniu opływowej obudowy z aluminiową ramką, anodowym wykończeniu i klawiaturze analogowej z układem QWERTY, model zachował klasyczną elegancję.
Wygląd to jednak nie wszystko, gdyż wewnątrz znajdziemy 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 636, system Android 8.1 Oreo oraz 4 GB pamięci RAM. Model świetnie nadaje się do pisania wiadomości tekstowych, choć – przez ten sam niezbyt duży panel 4,50″ – nie jest aż tak praktyczny w konsumpcji treści internetowych, jak w typowych smartfonach. BB KEY2 LE ma podwójny aparat 13i 5 Mpix z sensorem obiektywu o przysłonie f/2.2 oraz (jak w KEYone) system ochrony DTEK.
Zalety:
- wygodna obsługa
- 4 GB RAM
- dobra wydajność baterii
Wady:
- dość niska jakość zdjęć
- problemy z dostępnością
- powolny czytnik linii papilarnych
Klasyczny telefon z klawiaturą – podsumowanie
Telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą są obecnie w mniejszości, ale wciąż są oferowane przez poszczególnych producentów. Nie jesteś więc skazany na ekran dotykowy – jeżeli preferujesz fizyczne klawisze, to zawsze możesz wybrać klasyczne „komórki” z klawiatury, w tym także modele z klapką.
Niestety gorzej jest ze smartfonami, które oprócz panelu dotykowego miały jeszcze fizyczne QWERTY. Od dłuższego czasu przestały być one produkowane, a nieliczne modele możesz kupić w zasadzie jedynie na rynku wtórnym.