Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Sposób działania i wykorzystania technologii NFC

2
Telefony z NFC

NFC to technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Jej początki sięgają początków XXI wieku, kiedy to kilka koncernów rozpoczęło pracę nad alternatywą dla technologii Bluetooth. Telefony z wbudowanym modułem NFC stają się są coraz popularniejsze, ale czy technologia ta jest bezpieczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Przekonajmy się.

Porównaj oferty GSM

Czym jest NFC?

Near Field Communication, w skrócie NFC, to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji i wysyłania ich na odległość około 20 centymetrów. W technologii komórkowej NFC opiera się na systemie Android 2.3 i dostępne jest m.in. w Samsungu Galaxy S8, Huawei P10, Huawei P Smart czy LG Q6.

Telefony z NFC

Zasada działania

Technologia NFC to forma krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego opartego na poniższych parametrach:

  • pasmie 2 GHz
  • częstotliwości 13,56 MHz
  • przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s

Technologia postrzegana jest jako forma rozszerzonej karty zbliżeniowej, w której do komunikacji wykorzystywana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten znajdujących się niedaleko siebie. Nawiązanie kontaktu możliwe jest dzięki dostępnym i nielicencjonowanym częstotliwościom radiowym pasma ISM. Urządzenia wykorzystujące te same pasma mogą nawiązać ze sobą bezpośredni kontakt bez potrzeby używania przewodów i innych łączników.

Wykorzystanie NFC w praktyce

Celem NFC jest autoryzowanie transakcji i przekazywanie linków, wizytówek, zdjęć i plików bez potrzeby bezpośredniego łączenia z innym urządzeniem. Wystarczy, że zetkniemy ze sobą dwa modele z technologią NFC.

System umożliwia nawiązanie kontaktu nie tylko z innym telefonem, ale również z głośnikiem i słuchawkami. Ponadto NFC współpracuje z aplikacjami bankowymi, co gwarantuje dokonywanie płatności za pomocą telefonu. Mówiąc w skrócie, dzięki wspomnianej technologii nasza komórka może błyskawicznie przekazywać dane, dostarczać dźwięk do głośnika lub słuchawek, a także pełnić funkcję karty płatniczej.

A co z technologią Bluetooth?

Ze względu na podobne właściwości NFC kojarzy się zwykle z technologią Bluetooth. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej, zobaczymy kilka istotnych różnic.

Przede wszystkim NFC nie wymaga tzw. parowania urządzeń, dzięki czemu wykorzystywane jest do wymiany danych o krótkim połączeniu czasowym. Bluetooth zaś wymaga wspomnianego połączenia, przez co proces nawiązania kontaktu jest nieco dłuższy. Co to oznacza w praktyce?

NFC wykorzystywane jest zwykle do błyskawicznego wysyłania niewielkich danych typu link, wizytówka bądź kontakt. Natomiast Bluetooth umożliwia przesyłanie większych plików jak MP3, zdjęcie czy PDF, potrzebuje jednak więcej czasu na nawiązanie kontaktu z drugim telefonem.

Telefony z NFC

Zalety technologii NFC

Technologia NFC posiada dwie główne zalety:

  • bezpieczeństwo
  • tagi NFC

Technologia NFC błyskawicznie łączy ze sobą aparaty, ale tylko przy niewielkiej odległości wynoszącej 1-2 cm, a także w sytuacji, gdy urządzenie jest odblokowane. Oznacza to, że nie ma możliwości, by ktoś z ukrycia nawiązał kontakt z telefonem bez naszej zgody. Dodatkowo NFC wyposażone jest w moduł Secure Element SE będący formą zabezpieczenia.

Tagi NFC to niewielkie czipy przybierające formę breloczka lub naklejki, które umożliwiają połączenie smartfona z „otagowaną” rzeczą i przesyłanie danych z wybranych przez siebie miejsc. Dzięki temu technologia ma szereg praktycznych zastosowań.

Technologia NFC jest znana na rynku telefonów komórkowych już od kilku lat, choć początkowo postrzegana była jako mało użyteczna nowinka technologiczna. Obecna sytuacja pokazuje jednak, że zyskuje coraz większe zainteresowanie, głównie dzięki bezpieczeństwu i praktycznemu zastosowaniu. Czy będzie to zatem technologia przyszłości? Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, warto jednak trzymać rękę na pulsie.

Sposób działania i wykorzystania technologii NFC
4.1 (82.25%) 71 głosów

{{selectedInfo}}
+48
  • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PiotrT.M. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
T.M.
Gość
T.M.

A czy przypadkiem „NFC nie służy do przesyłania plików. Służy jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Same dane przesyłane są przez Bluetooth”???

Piotr
Gość
Piotr

Witam
Z tego co sprawdziłem nie można przesłać przez NFC plików jeżeli telefony są z innych firm