Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

NFC to technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Jej początki sięgają początków XXI wieku, kiedy to kilka koncernów rozpoczęło pracę nad alternatywą dla technologii Bluetooth. Telefony z wbudowanym modułem NFC są na porządku dziennym, ale czy technologia ta jest bezpieczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Przekonajmy się.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022.


Co to jest NFC?

Near Field Communication, w skrócie NFC, to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji i wysyłania ich na odległość około 20 centymetrów. W technologii komórkowej NFC opiera się na systemie Android 2.3 i dostępne jest u większości nowych smartfonów.

Uwaga! Smartfony chińskich marek – zwłaszcza tych tańszych – często nie są wyposażone w moduł NFC!

Najpopularniejsze telefony z NFC w 2022 roku:

Jak działa NFC?

Technologia NFC to forma krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego opartego na poniższych parametrach:

  • paśmie 2 GHz
  • częstotliwości 13,56 MHz
  • przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s

Technologia postrzegana jest jako forma rozszerzonej karty zbliżeniowej, w której do komunikacji wykorzystywana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten znajdujących się niedaleko siebie. Nawiązanie kontaktu możliwe jest dzięki dostępnym i nielicencjonowanym częstotliwościom radiowym pasma ISM. Urządzenia wykorzystujące te same pasma mogą nawiązać ze sobą bezpośredni kontakt bez potrzeby używania przewodów i innych łączników.

Gdzie wykorzystujemy NFC?

Dzięki NFC możliwe jest wysyłanie danych na bardzo bliskich odległościach. Wystarczy, że zetkniemy ze sobą dwa modele z technologią NFC.

Smartfbandy z NFC ->

System umożliwia nawiązanie kontaktu nie tylko z innym telefonem, ale również z głośnikiem i słuchawkami. Ponadto NFC współpracuje z aplikacjami bankowymi, co gwarantuje dokonywanie płatności za pomocą telefonu. Mówiąc w skrócie, dzięki wspomnianej technologii nasza komórka może błyskawicznie przekazywać dane, dostarczać dźwięk do głośnika lub słuchawek, a także pełnić funkcję karty płatniczej.

NFC a Bluetooth

Ze względu na podobne właściwości NFC kojarzy się zwykle z technologią Bluetooth. Gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, zobaczymy kilka istotnych różnic. Najważniejsze z nich umieszczamy w poniższej tabeli, w której zestawiliśmy NFC z coraz częściej spotykanym w telefonach standardem Bluetooth 5.0.

Różnice między NFC a Bluetooth

 
NFC
Bluetooth 5.0
Standaryzacja
ISO/IEC
Bluetooth SIG
Zasięg
< 20 cm
ok. 140 m
Częstotliwość
13,56 MHz
2,4-2,5 GHz
Szybkość
do 858 kbit/s
2 Mbit/s
Prędkość nawiązania połączenia
< 0,1 s
< 0,006 s

Przede wszystkim NFC nie wymaga tzw. parowania urządzeń, dzięki czemu wykorzystywane jest do wymiany danych o krótkim połączeniu czasowym. Bluetooth zaś wymaga wspomnianego połączenia, przez co proces nawiązania kontaktu jest nieco dłuższy. Co to oznacza w praktyce?

NFC wykorzystywane jest zwykle do błyskawicznego wysyłania niewielkich danych typu link, wizytówka bądź kontakt. Natomiast Bluetooth umożliwia przesyłanie większych plików jak MP3, zdjęcie czy PDF, potrzebuje jednak więcej czasu na nawiązanie kontaktu z drugim telefonem.

Najpopularniejsze telefony z NFC w 2022 roku:

Telefony z NFC ->

Jakie są zalety technologii NFC?

Technologia NFC posiada dwie główne zalety:

  • bezpieczeństwo
  • tagi NFC

Technologia NFC błyskawicznie łączy ze sobą aparaty, ale tylko przy niewielkiej odległości wynoszącej 1-2 cm, a także w sytuacji, gdy urządzenie jest odblokowane. Oznacza to, że nie ma możliwości, by ktoś z ukrycia nawiązał kontakt z telefonem bez naszej zgody. Dodatkowo NFC wyposażone jest w moduł Secure Element SE będący formą zabezpieczenia.

Tagi NFC to niewielkie czipy przybierające formę breloczka lub naklejki, które umożliwiają połączenie smartfona z „otagowanym” sprzętem i przesyłanie danych z wybranych przez siebie miejsc. Dzięki temu technologia ma szereg praktycznych zastosowań.

Technologia NFC jest znana na rynku telefonów komórkowych już od kilku lat, choć początkowo postrzegana była jako mało użyteczna nowinka technologiczna. Obecna sytuacja pokazuje jednak, że zyskuje coraz większe zainteresowanie, głównie dzięki bezpieczeństwu i praktycznemu zastosowaniu, a także znikomemu poborowi mocy.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

10
Dodaj komentarz

6 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
T.M.

A czy przypadkiem „NFC nie służy do przesyłania plików. Służy jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Same dane przesyłane są przez Bluetooth”???

Andrzej

bardzo nie dawno ostrzegano o kradzieży danych wykorzystując technologię NFC np. siedząc obok osoby która wykonuje przelew do banku! Czy to prawda?

Piotr

Witam
Z tego co sprawdziłem nie można przesłać przez NFC plików jeżeli telefony są z innych firm

Mike

Facet z serwisu przesyłał pliki BIOS do mojej pralki mimo, że telefon miał zupełnie innej firmy niż moja pralka

Renata

Jak można w samsung a 10 ustawić odblokowanie klawiatury bez użycia przycisku power lub żeby godz była ciągle na wygaszaczu ekranu

Darek

Co należy zrobić bo chciałem przesłać pliki przez NFC z Samsunga Galaxy S4 na Xaomi Redmi Note 8T ale nie przechodzi

Paweł

Należy przeczytać instrukcję…

Rafał

Czy za pomocą NFS ktoś może potpiąc się pot twój Internet i aplikacje PLEY NOW telewizję

Myszak

Pot jest POD pachami, nie ma takich słów jak: ,,potpiąc”, nie ma czegoś takiego jak: ,,NFS” i ,,PLEY NOW telewizję”, a aplikacja, której nazwę przekręciłeś jest jedna. Do tego raczej powinien obchodzić cię twój telefon, a nie mój…

Anna

Dzień Dobry obudziłam się rano ,a mój telefon oznajmia mi,że aplikacja NFC została zatrzymana i mam ją ponownie uruchomić.Mało tego zegar zatrzymał się.Cała komórka się zawiesiła . W takim przypadku uznałam,że trzeba komórkę całkowicie wyłączyć(zresetować) .Po ponownym włączeniu komórki: czas został przywrócony,ale pokazała się informacja,że usługi Google Play zostały zatrzymane .Nie bardzo znam się na nowej technologii,ale chciała bym wiedzieć co to oznacz.Mój telefon to Samsung Galaxy J3(2016) nr modeluSM-J320FN.Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki na ten temat z uszanowaniem Anna

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów