Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Sposób działania i wykorzystania technologii NFC

3

NFC to technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Jej początki sięgają początków XXI wieku, kiedy to kilka koncernów rozpoczęło pracę nad alternatywą dla technologii Bluetooth. Telefony z wbudowanym modułem NFC stają się są coraz popularniejsze, ale czy technologia ta jest bezpieczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Przekonajmy się.

Co to jest NFC?

Near Field Communication, w skrócie NFC, to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji i wysyłania ich na odległość około 20 centymetrów. W technologii komórkowej NFC opiera się na systemie Android 2.3 i dostępne jest m.in. w Samsungu Galaxy S8, Huawei P10, Huawei P SmartLG Q6 i w wielu nowszych smartfonach.

Uwaga! Smartfony chińskich marek – również te najnowsze – często nie są wyposażone w moduł NFC!


>>> Telefony z NFC <<<


Zasada działania NFC

Technologia NFC to forma krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego opartego na poniższych parametrach:

  • pasmie 2 GHz
  • częstotliwości 13,56 MHz
  • przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s

Technologia postrzegana jest jako forma rozszerzonej karty zbliżeniowej, w której do komunikacji wykorzystywana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten znajdujących się niedaleko siebie. Nawiązanie kontaktu możliwe jest dzięki dostępnym i nielicencjonowanym częstotliwościom radiowym pasma ISM. Urządzenia wykorzystujące te same pasma mogą nawiązać ze sobą bezpośredni kontakt bez potrzeby używania przewodów i innych łączników.

Wykorzystanie NFC w praktyce

Dzięki NFC możliwe jest wysyłanie danych na bardzo bliskich odległościach. Wystarczy, że zetkniemy ze sobą dwa modele z technologią NFC.

System umożliwia nawiązanie kontaktu nie tylko z innym telefonem, ale również z głośnikiem i słuchawkami. Ponadto NFC współpracuje z aplikacjami bankowymi, co gwarantuje dokonywanie płatności za pomocą telefonu. Mówiąc w skrócie, dzięki wspomnianej technologii nasza komórka może błyskawicznie przekazywać dane, dostarczać dźwięk do głośnika lub słuchawek, a także pełnić funkcję karty płatniczej.

A co z technologią Bluetooth?

Ze względu na podobne właściwości NFC kojarzy się zwykle z technologią Bluetooth. Gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, zobaczymy kilka istotnych różnic. Najważniejsze z nich umieszczamy w poniższej tabeli, w której zestawiliśmy NFC z coraz częściej spotykanym w telefonach standardem Bluetooth 5.0.

Różnice między NFC a Bluetooth

 
NFC
Bluetooth 5.0
Standaryzacja
ISO/IEC
Bluetooth SIG
Zasięg
< 20 cm
ok. 140 m
Częstotliwość
13,56 MHz
2,4-2,5 GHz
Szybkość
do 858 kbit/s
2 Mbit/s
Prędkość nawiązania połączenia
< 0,1 s
< 0,006 s

Przede wszystkim NFC nie wymaga tzw. parowania urządzeń, dzięki czemu wykorzystywane jest do wymiany danych o krótkim połączeniu czasowym. Bluetooth zaś wymaga wspomnianego połączenia, przez co proces nawiązania kontaktu jest nieco dłuższy. Co to oznacza w praktyce?

NFC wykorzystywane jest zwykle do błyskawicznego wysyłania niewielkich danych typu link, wizytówka bądź kontakt. Natomiast Bluetooth umożliwia przesyłanie większych plików jak MP3, zdjęcie czy PDF, potrzebuje jednak więcej czasu na nawiązanie kontaktu z drugim telefonem.


>>> Telefony z NFC <<<


Zalety technologii NFC

Technologia NFC posiada dwie główne zalety:

  • bezpieczeństwo
  • tagi NFC

Technologia NFC błyskawicznie łączy ze sobą aparaty, ale tylko przy niewielkiej odległości wynoszącej 1-2 cm, a także w sytuacji, gdy urządzenie jest odblokowane. Oznacza to, że nie ma możliwości, by ktoś z ukrycia nawiązał kontakt z telefonem bez naszej zgody. Dodatkowo NFC wyposażone jest w moduł Secure Element SE będący formą zabezpieczenia.

Tagi NFC to niewielkie czipy przybierające formę breloczka lub naklejki, które umożliwiają połączenie smartfona z „otagowanym” sprzętem i przesyłanie danych z wybranych przez siebie miejsc. Dzięki temu technologia ma szereg praktycznych zastosowań.

Technologia NFC jest znana na rynku telefonów komórkowych już od kilku lat, choć początkowo postrzegana była jako mało użyteczna nowinka technologiczna. Obecna sytuacja pokazuje jednak, że zyskuje coraz większe zainteresowanie, głównie dzięki bezpieczeństwu i praktycznemu zastosowaniu, a także znikomemu poborowi mocy.

Sposób działania i wykorzystania technologii NFC
4.2 (84.12%) 102 głosów

{{selectedInfo}}
+48
  • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RenataPiotrT.M. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
T.M.
Gość
T.M.

A czy przypadkiem „NFC nie służy do przesyłania plików. Służy jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Same dane przesyłane są przez Bluetooth”???

Piotr
Gość
Piotr

Witam
Z tego co sprawdziłem nie można przesłać przez NFC plików jeżeli telefony są z innych firm

Renata
Gość
Renata

Jak można w samsung a 10 ustawić odblokowanie klawiatury bez użycia przycisku power lub żeby godz była ciągle na wygaszaczu ekranu