Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

NFC w telefonie – sposób działania

avatar
13
telefon z NFC

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-18

NFC to technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Jej początki sięgają początków XXI wieku, kiedy to kilka koncernów rozpoczęło pracę nad alternatywą dla technologii zbliżeniowej Bluetooth. Telefony z wbudowanym modułem NFC są na porządku dziennym, ale czy technologia ta jest bezpieczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Przekonajmy się.

Co to jest NFC?

Near Field Communication, w skrócie NFC, to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji i wysyłania ich na odległość około 20 centymetrów. W technologii komórkowej funkcja NFC opiera się na systemie Android 2.3 i dostępne jest u większości nowych smartfonów.

Uwaga! Smartfony chińskich marek – zwłaszcza tych tańszych – często nie są wyposażone w moduł NFC!

Najpopularniejsze telefony z NFC w 2024 roku:

Jak działa NFC w telefonie?

Infinix Hot 11s NFC

Technologia NFC to forma krótkozasięgowego, wysokoczęstotliwościowego i radiowego standardu komunikacyjnego opartego na poniższych parametrach:

  • paśmie 2 GHz
  • częstotliwości 13,56 MHz
  • przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s

Funkcja NFC postrzegana jest jako forma rozszerzonej karty zbliżeniowej, w której do komunikacji wykorzystywana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten znajdujących się niedaleko siebie. Nawiązanie kontaktu możliwe jest dzięki dostępnym i nielicencjonowanym częstotliwościom radiowym pasma ISM. Urządzenia wykorzystujące te same pasma mogą nawiązać ze sobą bezpośredni kontakt bez potrzeby używania przewodów i innych łączników.

W skrócie – moduł NFC pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych, co w przypadku większości telefonów z lat 2021-2024 (nie licząc budżetowych modeli) jest już możliwe. Innymi słowy, funkcja NFC pozwala na przesyłanie danych na naprawdę niewielkich odległościach.

Gdzie wykorzystujemy NFC?

Dzięki NFC możliwe jest wysyłanie danych na bardzo bliskich odległościach. Wystarczy, że zetkniemy ze sobą dwa modele z technologią NFC. W wielu przypadkach znajdziesz też moduł NFC w telefonie, ale nie tylko – również coraz częściej w smartwatchach, a nawet w smartbandach.

Smartbandy z NFC

System umożliwia nawiązanie kontaktu nie tylko z innym telefonem, ale również z głośnikiem i słuchawkami. Ponadto NFC współpracuje z wieloma aplikacjami bankowymi, które możesz pobrać ze Sklepu Google Play, co gwarantuje dokonywanie płatności za pomocą telefonu. Mówiąc w skrócie, dzięki wspomnianej technologii NFC nasza komórka może błyskawicznie przekazywać dane, dostarczać dźwięk do głośnika lub słuchawek, a także pełnić funkcję karty płatniczej.

NFC a Bluetooth

Ze względu na podobne właściwości NFC (Near Field Communication) kojarzy się zwykle z technologią Bluetooth. Gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, zobaczymy kilka istotnych różnic. Najważniejsze z nich umieszczamy w poniższej tabeli, w której zestawiliśmy NFC z popularnym w telefonach standardem Bluetooth 5.0.

Różnice między NFC a Bluetooth

NFC
Bluetooth 5.0
Standaryzacja
ISO/IEC
Bluetooth SIG
Zasięg
< 20 cm
ok. 140 m
Częstotliwość
13,56 MHz
2,4-2,5 GHz
Szybkość
do 858 kbit/s
2 Mbit/s
Prędkość nawiązania połączenia
< 0,1 s
< 0,006 s

W przeciwieństwie do technologii Bluetooth, przede wszystkim NFC nie wymaga tzw. parowania sprzętów, dzięki czemu wykorzystywane jest do wymiany danych (np. przesyłania plików) o krótkim połączeniu czasowym. Bluetooth zaś wymaga wspomnianego połączenia, przez co proces nawiązania kontaktu jest nieco dłuższy. Co to oznacza w praktyce?

Najlepsze telefony do 700 zł

NFC wykorzystywane jest zwykle do błyskawicznego wysyłania niewielkich danych typu link, wizytówka bądź kontakt. Natomiast Bluetooth umożliwia przesyłanie większych plików jak MP3, zdjęcie czy PDF, potrzebuje jednak więcej czasu na nawiązanie kontaktu z drugim telefonem.

Najpopularniejsze telefony z NFC w 2024 roku:

Telefony z NFC

Jakie są zalety technologii NFC?

Technologia NFC posiada dwie główne zalety:

  • bezpieczeństwo
  • tagi NFC

Technologia NFC błyskawicznie łączy ze sobą aparaty, ale tylko przy niewielkiej odległości wynoszącej 1-2 cm, a także w sytuacji, gdy urządzenie jest odblokowane. Oznacza to, że nie ma możliwości, by ktoś z ukrycia nawiązał kontakt z telefonem bez naszej zgody. Dodatkowo NFC wyposażone jest w moduł Secure Element SE będący formą zabezpieczenia. Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna!

Tag NFC to niewielki czip (chip NFC) przybierający formę breloczka lub naklejki, który umożliwia połączenie smartfona z „otagowanym” sprzętem i przesyłanie danych z wybranych przez siebie miejsc. Dzięki tej funkcji NFC technologia ta ma szereg praktycznych zastosowań.

Technologia NFC jest znana na rynku telefonów komórkowych już od kilku lat, choć początkowo postrzegana była jako mało użyteczna nowinka technologiczna. Obecna sytuacja pokazuje jednak, że zyskuje coraz większe zainteresowanie, głównie dzięki bezpieczeństwu i praktycznemu zastosowaniu, a także znikomemu poborowi mocy. 

NFC w telefonie – podsumowanie

NFC logo

Za pomocą NFC w telefonie (czy innym urządzeniu mobilnym) możesz płacić zbliżeniowo niemal w każdym sklepie. Wystarczy zbliżyć smartfon do terminalu i gotowe! Oczywiście, o ile Twój smartfon posiada NFC. I to bez parowania urządzeń – NFC działa bez niego!

Płatność telefonem jest coraz popularniejsza, zastępuje bowiem z powodzeniem klasyczne karty płatnicze. Zamiast kieszeni wyładowanych kartami czy całymi portfelami wystarczy, że masz przy sobie swojego smartfona (nie zapomnij włączyć NFC w telefonie!). A z nim pewnie rzadko się rozstajesz! Obecnie większość smartfonów ma możliwość płacenia zbliżeniowego, właśnie dzięki NFC w telefonie. Ale nie tylko – są też bowiem nawet smartbandy z NFC!

Teraz już wiesz:

  • czym jest NFC w telefonie
  • jak włączyć NFC
  • co to są połączenia NFC
  • jak płacić telefonem

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.3/5 - (120 votes)
Subscribe
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Artykuł nic nie mówi o technologii NFC, na czym polega i jakie są jej elementy.
Mówi tylko o tym jak obecnie NFC wykorzystują smartfony

Dzień Dobry obudziłam się rano ,a mój telefon oznajmia mi,że aplikacja NFC została zatrzymana i mam ją ponownie uruchomić.Mało tego zegar zatrzymał się.Cała komórka się zawiesiła . W takim przypadku uznałam,że trzeba komórkę całkowicie wyłączyć(zresetować) .Po ponownym włączeniu komórki: czas został przywrócony,ale pokazała się informacja,że usługi Google Play zostały zatrzymane .Nie bardzo znam się na nowej technologii,ale chciała bym wiedzieć co to oznacz.Mój telefon to Samsung Galaxy J3(2016) nr modeluSM-J320FN.Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki na ten temat z uszanowaniem Anna

Czy za pomocą NFS ktoś może potpiąc się pot twój Internet i aplikacje PLEY NOW telewizję

Pot jest POD pachami, nie ma takich słów jak: ,,potpiąc”, nie ma czegoś takiego jak: ,,NFS” i ,,PLEY NOW telewizję”, a aplikacja, której nazwę przekręciłeś jest jedna. Do tego raczej powinien obchodzić cię twój telefon, a nie mój…

Co należy zrobić bo chciałem przesłać pliki przez NFC z Samsunga Galaxy S4 na Xaomi Redmi Note 8T ale nie przechodzi

Należy przeczytać instrukcję…

Jak można w samsung a 10 ustawić odblokowanie klawiatury bez użycia przycisku power lub żeby godz była ciągle na wygaszaczu ekranu

Witam
Z tego co sprawdziłem nie można przesłać przez NFC plików jeżeli telefony są z innych firm

Facet z serwisu przesyłał pliki BIOS do mojej pralki mimo, że telefon miał zupełnie innej firmy niż moja pralka

A czy przypadkiem „NFC nie służy do przesyłania plików. Służy jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Same dane przesyłane są przez Bluetooth”???

bardzo nie dawno ostrzegano o kradzieży danych wykorzystując technologię NFC np. siedząc obok osoby która wykonuje przelew do banku! Czy to prawda?

NFC nie służy do przesyłania plików. Urządzenia wyposażone w tę technologię czytają informację zawartą w pasywnym tagu (pasywnym cheepie wyposażonym w niewielką pamięć rzędu 1 kB) i wykonuje „rozkaz” zawarty w tej informacji, np. otwiera adres w przeglądarce, uruchamia jakieś urządzenie, lub autoryzuje płatność zbliżeniową)

Nie przesyła plików. Może po odczytaniu odpowiedniej informacji tylko „wydać polecenie” żeby komórki sobie te pliki przesłąły

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.