Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Ikonki w telefonie – co oznaczają?

avatar
1
co oznaczają ikony w telefonie

Czy wiesz, co oznaczają ikony powiadomień u góry ekranu? Większość z nich jest zrozumiała, ale czy aby na pewno wszystkie z nich? Sprawdźmy dla pewności systemowe ikonki w telefonie – co oznaczają i kiedy się pojawiają?

Ikonki w telefonie – co oznaczają? Wstęp

Na wstępie warto zaznaczyć, że ikony symbolizujące tę samą funkcję czy usługę mogą się od siebie różnić pod względem graficznym. Wpływ na to może mieć:

  • producent smartfona
  • wersja systemu operacyjnego
  • nakładka systemowa

Ikonka symbolizująca np. połączenie Wi-Fi na pasku stanu u starego Androida 8.0 Oreo i nowego 13 może wyglądać inaczej!

Znaczenie ikon w telefonie – pasek zadań

Oto najważniejsze ikony aplikacji telefonu. Uwaga – przykłady bazują na EMUI 12.0.0. Jeżeli masz smartfona z inną nakładką systemową na Androida, to wygląd graficzny ikonek może się nieco różnić.

Pomijamy (z reguły pierwszą po lewej stronie) ikonkę na pasku stanu, a więc usługodawcę sieci. Oczywiście sieć komórkowa może nie być pokazywana na pasku stanu Androida – wystarczy tylko zmienić ustawienia telefonu. Z kolei po prawej pasek stanu zwykle ma ikonkę informującą o poziomie naładowania baterii i aktualną godzinę.

Co jeszcze może się tu znaleźć?

ikona transmisji danych

Transmisja danych. Ikonka ta „żyje” – co chwilę migają strzałki obrazujące download i uploud. U góry ekranu zobaczysz jednak coś więcej. Strzałki te znajdują się pod ikoną rodzaju połączenia internetowego (5G, LTE, 3G, H+ itp.) i zwykle znajduje się przy ikonie zasięgu. W ustawieniach możesz też wybrać pokazywanie prędkości transmisji danych.

ikona Wi-Fi

Wi-Fi. Podobnie jak wcześniej, ikona ta pojawia się przy ikonce zasięgu telefonu. Uwaga! Zapełnione linie ikonki wskazują na mocne połączenie z siecią Wi-Fi, niepełne zaś oznacza słabszy sygnał. Od razu widać więc, jaki jest stan zasięgu. Sprawdza się tu reguła mówiąca im więcej, tym lepiej!

ikona Bluetooth

Bluetooth. Charakterystyczny znaczek to nic innego jak włączony moduł Bluetooth. Jeżeli nie łączysz się z innymi urządzeniami (np. smartwatchem, smartbandem itp.), warto go wyłączyć, aby nie pożerał baterii. Włączone niepotrzebne funkcje, jak np. moduł BT czy kolejny NFC niepotrzebnie tylko drenują baterię telefonu komórkowego.

ikona NFC

NFC. Kolejny rodzaj bezprzewodowego połączenia. Przydaje się choćby przy płatności zbliżeniowej telefonem. Wyłącz tę funkcję, jeżeli z niej nie korzystasz. Należy jednak pamiętać, że nie każdy telefon ma NFC, choć moduł ten pojawia się coraz częściej także wśród tańszych smartfonów.

ikona trybu samolotowego

Tryb samolotowy. Nietrudno zgadnąć, o co w tym wszystkim chodzi. Charakterystyczna ikona samolotu wskazuje wyraźnie na włączony tryb samolotowy. Co ciekawe, tryb samolotowy może być przydatny nie tylko w samolocie. Jeżeli nie wierzysz, przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

ikona hotspotu osobistego

Hotspot osobisty. Ta ikonka czasem może mylić się z wcześniej wymienionym Wi-Fi. W tym przypadku nie korzystasz jednak z zewnętrznej sieci bezprzewodowej, a… sam udostępniasz swój Internet z telefonu (a więc transfer danych od Twojego operatora komórkowego). Z funkcji tej będziesz korzystał tylko w szczególnych przypadkach.

ikona trybu cichego

Tryb cichy/dźwięk/wibracje. Akurat w tym przypadku ikonka symbolizuje tryb cichy, ale możesz ją przełączać na tryby z dźwiękiem (dzwonek bez przekreślenia) lub na same wibracje (ikonka symbolizująca wibrujący telefon). Korzystanie z tych trybów naturalnie zależy od danej sytuacji i miejsca, w którym się znajdujesz.

ikona ochrony wzroku

Ochrona wzroku. Polecam osobiście tę funkcję! Dzięki temu ekran Twojego smartfona ograniczy emisję szkodliwego światła niebieskiego. Jeżeli masz jej skrót w panelu sterowania, to możesz ją szybko włączyć w każdej chwili, ale ja dla siebie dawno temu wybrałem w ustawieniach ekranu automatyczne włączenie po godzinie 21:00. Naprawdę warto!

Ikonki w telefonie – co oznaczają? Podsumowanie

Teraz już masz pewność, co oznaczają ikony na pasku. Na pierwszy rzut oka najłatwiej pomylić Wi-Fi z hotspotem osobistym. Nie są to jednak wszystkie ikonki, jakie mogą tu być wyświetlane.

Na pasku powiadomień mogą znaleźć logo symbolizujące pobrane pliki, a także inne ikony, na pojawienie których nie masz wpływu – np. otrzymane nowe wiadomości (SMS, e-mail czy różnego rodzaju komunikatory internetowe) czy nieodebrane połączenia.

W dodatku dochodzą tu jeszcze ikony aplikacji zewnętrznych autorów, ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A co oznacza ikonka komputera w lewym rogu na pasku stanu? Bo pojawiła się od jakiegoś czasu i była i nie była a teraz jest cały czas?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: