Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jakie szkło do telefonu wybrać?

szkło ochronne do telefonu

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-18

Jakie szkło do telefonu będzie najlepiej chronić ekran przed uszkodzeniem? Najlepszym rozwiązaniem, aby uchronić go nie tylko przed pęknięciem, ale również przed zarysowaniem, jest szkło hartowane. Jak je wybrać, aby nie przepłacić? Czy szkła hartowane spełniają swoje funkcje ochronne?

Jakie szkło do telefonu wybrać? Szkło hartowane – po co?

Choć telefony komórkowe przeszły długą drogę od przenośnych słuchawek do wykonywania połączeń do małych komputerów w naszych kieszeniach, w jednym aspekcie nastąpił regres. Chodzi oczywiście o ich wytrzymałość. Czasy pancernej Nokii 3310 dawno odeszły w zapomnienie, a dzisiejszym telefonom wystarczy upadek z kilkudziesięciu centymetrów, aby uszkodzić je tak, że naprawa przestania być opłacalna.

Warto przy okazji pamiętać, że wiele smartfonów ma wyświetlacz chroniony fabrycznie przez Gorilla Glass. Nie zmienia to faktu, że lepiej go dodatkowo zabezpieczyć!

Jakie szkło do iPhone 13?

Wśród wszystkich części, które składają się na smartfona to właśnie wyświetlacze są najbardziej narażone na zniszczenie. Nie trzeba wiele – wystarczy nieszczęśliwy upadek, drobny stuknięcie o ścianę i po wyświetlaczu rozchodzi się nieprzyjemna z wyglądu (a w dotyku nawet niebezpieczna) tak zwana pajęczynka.

iPhone 13 szkło ochronne na ekran

Dobrym rozwiązaniem, aby ochronić ekran może być etui ochronne na smartfona. Dobrze dobrane może ochronić telefon przed zarysowaniami czy obrażeniami mechanicznymi. Jeśli trochę odstaję poza bryłę wyświetlacza, będzie też niezłym zabezpieczeniem przed upadkiem. Jeśli jednak często nosisz telefon w kieszeni, torebce lub wrzucasz go do schowka w samochodzie, musisz już zastanowić się nad takim modelem, który zakryje nie tylko plecki sprzętu, ale również sam przód. Etui z klapką są jednak niewygodne i przede wszystkim zakrywają cały telefon. Co nie wszystkim musi odpowiadać. Szkło hartowane rozwiązuje ten problem.

Szkło hartowane – co to jest?

Szkło hartowane na telefon komórkowy to po prostu kawałek szkła, który nakładasz na wyświetlacz telefonu. Dobrze wybrane i od sprawdzonego producenta powinno być niewyczuwalne zanadto pod palcem i nie powinno przeszkadzać w korzystaniu z telefonu. Jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość.

T-Mobile ochrona Xiaomi

Szkło hartowane jest bowiem znacznie twardsze od zwykłego szkła co sprawia, że nie tylko nie ulega tak łatwo zniszczeniu czy pęknięciu, ale również jest odporne na zarysowania. Według skali Mosha twardość szkła hartowanego powinno mieć oznaczenie H9, co oznacza, że takie szkło ochronne zarysować można jedynie ostrzem diamentowym!

Jakie szkło hartowane do telefonu wybrać? Najważniejsze cechy

Najważniejszą cechą szkła hartowanego jest wspomniana wcześniej wytrzymałość. Sprawia ona, że nie będą mu straszne mu klucze, portmonetki, monety czy inne ostre przedmioty w kieszeni lub torebce. Szkło hartowane jest również banalnie proste w instalacji i z łatwością zamontujesz je w domu – producenci zwykle zamieszczają krótką instrukcję, która jest w zupełności wystarczająca.

Czytnik linii papilarnych w ekranie telefonuOgromną zaletą szkła hartowanego jest również jego niska cena. Sensowne modele zaczynają się już od 40 złotych, a najdroższe około 100 złotych. Nawet jeśli uważasz, że jest to wysoka cena, to z całą pewnością jest niższa niż potencjalna wymiana zniszczonego wyświetlacza.

Popularne szkła hartowane na ekran smartfona:

Szkło hartowane na telefon, folia ochronna i szkło hybrydowe – największe różnice

Nie każde szkło ochronne jest takie samo – szkło hartowane, folia ochronna i szkło hybrydowe to trzy najpopularniejsze sposoby ochrony wyświetlacza. Folia ochronna to cienki (grubość szkła jest już dość spora), elastyczny materiał, który nakleja się na ekran. Charakteryzuje się przede wszystkim niską ceną. Chroni jednak jedynie przed zarysowaniami. Nie jest na tyle wytrzymałe, aby osłonić te najdelikatniejszą część smartfona na przykład przed upadkiem. Użytkownicy chwalą jednak folie ochronne ze względu na to, że jest ono cieńsze niż szkło hartowane, przez co niemal nie czuć go pod palcami. Minus – większość folii ochronnych można z łatwością zarysować.

Samsung Galaxy S20 Ultra

Co ciekawe, wielu producentów stosuje fabryczną folię zabezpieczającą ekran telefonu, ale w wielu przypadkach taka folia ochronna może być niewystarczająca.

Popularne folie ochronne na ekran smartfona:

Szkło hybrydowe ma łączyć w sobie cechy szkła hartowanego i foli ochronnej. Z jednej strony powinny wyróżniać się elastycznością i być bardzo cienkie, a z drugiej być wyjątkowo odporne. Niestety często wiąże się to z wysoką ceną i niską dostępnością, zwłaszcza w stosunku do bardziej niszowych modeli na rynku. Dla wielu to jednak właśnie szkło hybrydowe będzie najlepszym rozwiązaniem aby ochronić ekran telefonu.

iPhone 11 ProPopularne szkła hybrydowe na ekran smartfona:

Szkło hartowane – jak założyć je poprawnie?

Montaż szkła hartowanego na ekran telefonu komórkowego może nie być najłatwiejszą operacją. Najważniejsze w zakładaniu szkła hartowanego (ale nie tylko, bo dotyczy to również foli ochronnych i szkła hybrydowego) jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli wyświetlacza. Na początku należy dokładnie go oczyścić. Należy do tego użyć odpowiednich ściereczek (dobra będzie ta do wycierania okularów lub ściereczka z mikrofibry).

ekran Galaxy S22 Ultra

Należy tu jednak pamiętać, aby one same były czyste, czyli niezakurzone. Uwaga – często zdarza się, iż producent takiego szkła oferuje materiały do czyszczenia wyświetlacza. Pamiętaj również, aby przed instalacją szkła upewnić się, że zdjąłeś wszystkie chroniące go folie. Uważaj również na to, aby w tym czasie nie dotykać palcami jego powierzchni, bo bardzo łatwo zostawić na nim ślady palców. Jeśli nie jesteś przekonany, czy uda ci się je założyć, zawsze możesz poprosić, aby wykonał to ktoś w punkcie naprawy telefonów.

Jakie szkło do telefonu wybrać? Podsumowanie

Jakie szkło hartowane wybrać? Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Czym jest szkło hartowane?
  • Jak zabezpieczyć ekran telefonu komórkowego?
  • Jakie szkło hartowane do telefonu wybrać?
  • Szkło hartowane, szkło hybrydowe czy folia ochronna – co lepsze?
  • Jakie są zalety szkła hartowanego?

Wybór szkła hartowanego zależy oczywiście od tego, jaki masz model telefonu. Niemal pewne jest, że producentów będziesz wybierał raczej w drugiej kolejności, bo nie każdy z nich musi oferować zabezpieczenie na konkretnie twój model telefonu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy twardość szkła hartowanego wynosi równe H9 oraz czy w zestawie znajduje się ściereczka i ewentualnie płyn do czyszczenia wyświetlacza przed założeniem. Dobrze, gdy szkło hartowane na telefon pokryte zostało powłoką oleofobową. Powłoka oleofobowa to podstawa, jeżeli chcesz zminimalizować odciski palców!

Wybór szkła hartowanego zależy oczywiście od tego, jaki masz model telefonu. Niemal pewne jest, że producentów będziesz wybierał raczej w drugiej kolejności, bo nie każdy z nich musi oferować zabezpieczenie na konkretnie twój model telefonu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy twardość szkła hartowanego wynosi równe H9 oraz czy w zestawie znajduje się ściereczka i ewentualnie płyn do czyszczenia wyświetlacza przed założeniem. Dobrze, gdy szkło hartowane na telefon pokryte zostało powłoką oleofobową. Powłoka oleofobowa to podstawa, jeżeli chcesz zminimalizować odciski palców!

Najlepsze szkło hartowane jest idealnie dopasowane do ekranu szybka, a więc przeznaczone dla konkretnego modelu smartfona nie zmniejszające czułość dotyku. Niektóre są specjalnie wygięte i dedykowane dla modeli z ekranem dotykowym o zaokrąglonych krawędziach. Zawsze możesz też kupić jego przeciwieństwo, a więc folię ochronną lub coś pomiędzy, a więc szkło hybrydowe.

Zalety szkła hartowanego:

  • bardzo duża wytrzymałość
  • (często) atrakcyjna cena, choć wyższa niż w przypadku folii
  • łatwość montażu (przynajmniej na płaską część ekranu)
  • warstwa oleofobowa
  • wzmacnia ekran (obok Gorilla Glass dodatkowe zabezpieczenie ekranu)

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.