Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Dobry case na telefon. Jaki wybrać w 2024 roku?

Dobre etui na telefon

Potrzebny Ci dobry case na telefon? Pewnie kupiłeś nowego smartfona i boisz się o jego zniszczenie w momencie upadku. Niestety większość współczesnych modeli jest bardzo delikatna, więc taka forma ochrony przed uszkodzeniem jest jak najbardziej na miejscu. Na rynku jest sporo różnych rodzajów ochronnych etui. Które są najlepsze? Doradzamy.

Jaki dobry case na telefon?

Dawno, dawno temu, gdy telefony komórkowe najczęściej zwane były „komórkami”, a o smartfonach nikt nawet nie marzył, ochronne futerały nie były tak obowiązkowym rozwiązaniem, co dzisiaj. Wiele ówczesnych telefonów, jak np. legendarna Nokia 3310 było na tyle odpornych na uszkodzenia czy upadki z wysokości, że zwyczajnie nie trzeba było inwestować w etui. Wynikało to z ich budowy – plastikowa (i bardzo często rozbieralna) obudowa amortyzowała i pochłaniała energię uderzenia. W dodatku brakowało w nich dużego ekranu dotykowego, który dziś najczęściej bywa ofiarą upadku smartfona był tylko zaletą.

Dziś mało kto wyobraża sobie swojego smartfona – mimo często efektownej szklanej obudowy – bez dodatku, jakim jest dobry case na telefon. Dobry, a więc chroniący go przed przypadkowym zniszczeniem. Co powinno go charakteryzować?

Dobry case na telefon powinien:

  • być wykonany z materiału amortyzującego upadek (guma, silikon)
  • mieć wystające ranty chroniące ekran dotykowy
  • mieć antypoślizgową powierzchnię

Najpopularniejsze ochronne etui na telefon 2024:

Jaki dobry case wybrać na swój telefon? Nie sposób podać w jednym zdaniu gotowego rozwiązania, bowiem nie ma uniwersalnego modelu – praktycznie każdy pasuje na inny telefon, chyba, że mówimy o bliźniaczych modelach smartfonów o identycznych gabarytach i rozstawie przycisków, aparatów, mikrofonów i innych (wymagane nacięcia w etui w odpowiednich miejscach).

Rodzaje ochronnych etui na telefon:

  • kabury przypinane na pasek – powszechne na przełomie wieków, dziś b. rzadko spotykane
  • wsuwki – kolejny rodzaj etui wyparty przez nowsze rozwiązania
  • kabury z „klapką”, futerały – często wykonane ze skóry lub materiału skóropodobnego
  • etui silikonowe – bardzo powszechne, różnokolorowe, ceny od kilku złotych
  • etui „gumowe” – często z wysokiej jakości tworzywa produkowane przez renomowanych producentów
  • etui magnetyczne – stosunkowo nowe rozwiązanie, stylowe
  • etui sportowe – najczęściej mocowane do ramienia

Przyjrzyjmy się więc polecanym rozwiązaniom – zapewne jedno z nich trafi w Twoje gusta!


Dobry case na telefon z klapką

Oto lista najpopularniejszych etui na telefon z klapką, a więc klasycznych futerałów.

Preferujesz „otwierane” futerały na telefon? Taki case może świetnie wyglądać, ale pamiętaj, że nie chroni on najlepiej przed upadkami! Ale zacznijmy od zalet.

Często tego typu ochronne etui na smartfona są świetnie wykonane i mają nieco „biznesowy” styl. Ochronna klapka może być odsuwana na bok lub tył (w zależności od modelu), a cały futerał w droższych modelach wykonany jest ze skóry. Na odwrocie klapki często znajdują się kieszonki np. na karty bankomatowe. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze miejsce na tego typu dokumenty.

Tak samo, jak i sam case na telefon z klapką. Paradoksalnie może ona stanowić zagrożenie dla ekranu – wystarczy, że między wyświetlacz a klapkę dostanie się np. nieco piasku i możemy mieć pewność, że nawet najlepszy Gorilla Glass nie uchroni nas przed zarysowaniem. I nie tylko nim – tego typu futerały średnio amortyzują upadki, nie mają też odpowiedniego rantu chroniącego ekran. Nie można im jednak odmówić eleganckiego wyglądu, ale o gustach się nie dyskutuje.

Dobry magnetyczny case na telefon

Słyszałeś o magnetycznych futerałach na telefon? Oto one:

Etui magnetyczne na telefon ma niewątpliwą zaletę: nie zaburza znacząco formy naszego smartfona. Właśnie tego wielu z nas chce uniknąć – nie po to kupiliśmy ładnego smartfona w ładnym kolorze, żeby zasłaniać go pod warstwą średnio wyglądającego silikonu. Case magnetyczny wygląda o wiele lepiej!

Składa się on z 2 form – przedniej i tylnej. Smartfona kładziemy pleckami do tylnej formy i zamykamy ją od frontu. Gotowe! Pamiętaj jednak, żeby uważnie wyczyścić zarówno powierzchnię smartfona, jak i wnętrze etui. Najmniejszy okruch piasku czy innej drobiny może zarysować telefon komórkowy. Spełnia jednak dwie funkcje, gdyż nie trzeba kupować osobno ochronnego szkła na wyświetlacz dotykowy.

A jak jest z trwałością? Często producenci oferują szkło hartowane z przodu i z tyłu magnetycznego etui. Konstrukcja jest lekka i daje reprezentacyjny wygląd. Minimalistyczny design dla wielu będzie zaletą – smartfon zachowa swoje kształty, a będzie chroniony, choć trzeba przyznać, że na upadki i tak najlepiej sprawdzi się obudowa z silikonu lub gumy. Nie musisz jednak martwić się o otwarcie etui i wypadnięcie smartfona, o co dbają magnetyczne (jak sama nazwa wskazuje) zamknięcia.

Dobry silikonowy case na telefon

Przed Tobą najpopularniejsze silikonowe etui na smartfona:

Silikonowy case na telefon ma kilka zalet – przede wszystkim potrafi świetnie amortyzować upadki, a do tego może być oferowany w różnych wariantach kolorystycznych. Dla estetów dobrym rozwiązaniem (choć krótkotrwałym, gdyż silikon lubi żółknąć) będzie przezroczyste etui, które nie będzie zasłaniało efektownej i kolorowej obudowy smartfona. Wreszcie taki case kusi ceną, gdyż niejednokrotnie może kosztować… kilka złotych.

Czy warto jednak postawić na tak tanie etui na telefon? Jeżeli jest dobrze dopasowane, wystające ranty (to bardzo ważne!) są odpowiednio twarde i mocne, to dlaczego nie! Gorzej, jeżeli taki case jest zbytnio „gumowaty”, zbyt cienki i delikatny. W takim przypadku można mieć pewność, że nie spełni swoich funkcji.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego dedykowane szkło ochronne na ekran Twojego smartfona ma ok. 1 milimetr marginesu z każdej strony, tzn. nie pokrywa w całości wyświetlacza, to właśnie ze względu na m.in. tego typu etui, których ranty powinny nieco zachodzić na panele.

Dobry gumowy case na telefon

Bardzo szeroka grupa futerałów na smartfona. Często są masywniejsze i sprawiają bardziej „pancerne” wrażenie od silikonowych odpowiedników. Z reguły są też droższe (choć też nie zawsze), ale wszystko zależy od rodzaju gumy lub gumopodobnego tworzywa. Polecamy etui z TPU.

To bodaj najbardziej odporne etui na telefon. Spełnia rolę podobną do wcześniejszych futerałów, ale guma jeszcze lepiej amortyzuje upadki niż silikon. Oczywiście wiele zależy od rodzaju tworzywa – guma gumie nierówna.

Warto postawić na solidne z wyglądu etui – im bardziej „obrasta” smartfona, tym większa pewność, że lepiej stłumi wszelkie wstrząsy i upadki. Niektóre modele mają też slidera na aparat, ale to dość ryzykowne rozwiązanie ze względu na możliwość dostania się do środka różnego rodzaju drobin. Ciekawym rozwiązaniem jest też wysuwana „nóżka” z tylnej obudowy, dzięki czemu można postawić smartfona pod odpowiednim kątem w celu np. wygodnego oglądania filmów czy seriali. Niektóre posiadają także zintegrowaną baterię do telefonu!

Gumowy case na telefon ma więc więcej funkcji od swojego silikonowego odpowiednika. Wspomniano wcześniej o rodzaju gumy – warto postawić na materiał TPU (termoplastyczny poliuretan), który jest elastyczny, bardzo trwały oraz odporny zarysowania i na działania czynników atmosferycznych. Wielokrotne zakładanie go i zdejmowanie z telefonu nie powoduje odkształceń, czego nie można być pewny w bardziej wiotkich silikonowych futerałach. Taki case ma najczęściej odpowiednio mocne ranty chroniące wyświetlacz przed bezpośrednim uderzeniem. Można też spotkać się z case’ami, na które składają się materiały TPU-poliwęglan.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.