Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak udostępnić komuś lokalizację?

mapa Google Maps przedstawiająca Polskę i pobliskie europejskie kraje

Jak udostępnić komuś lokalizację na swoim telefonie? Jak się okazuje, udostępnianie lokalizacji drugiej osobie jest możliwe i to na wiele sposobów. Przeczytaj poniższy poradnik, a będziesz wiedział, jak udostępnić swoją lokalizację w Mapach Google i wielu innych bardzo popularnych aplikacjach mobilnych. Zaczynamy!

Udostępnianie lokalizacji na różne sposoby

Aby udostępnić swoją lokalizację komuś innemu, możesz skorzystać z różnych metod i aplikacji, które są dostępne na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (a więc iPhone). Wśród opcji udostępniania położenia wyróżnić można co najmniej kilka z nich.

Oto szczegółowe instrukcje dotyczące kilku popularnych sposobów. Wybierz jedną z nich i podziel się swoją lokalizacją z drugą osobą!

Google Maps (Android i iOS)

Mapy Google to narzędzie nasuwające się niemal podświadomie jako te, które można użyć do udostępnienia swojej lokalizacji. Jak tego dokonać? To nic trudnego!

 1. Otwórz aplikację Mapy Google (Google Maps) na swoim urządzeniu.
 2. Dotknij swojego profilu lub ikony konta Google w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Wybierz opcję Udostępnianie lokalizacji.
 4. Kliknij niebieski button Udostępnij lokalizację.
 5. Wybierz czas, na jaki chcesz udostępnić swoją lokalizację (np. 1 godzina, aż do wyłączenia itp.) lub wybierz Do momentu wyłączenia.
 6. Wybierz kontakty, którym chcesz udostępnić swoją lokalizację lub dotknij opcji Kopiuj do schowka i wyślij link przez wybraną aplikację (np. SMS, e-mail, WhatsApp).
 7. Potwierdź wybór, a Twoja lokalizacja zostanie udostępniona.

screen z Google Maps z udostępnianiem lokalizacji

Korzystanie z aplikacji Mapy Google jest bardzo wygodne i pewnie tę metodę będziesz najczęściej wybierał! W poniższym artykule przedstawiliśmy w większych szczegółach jak udostępnić lokalizację za pomocą pinezki Google Maps.

Chcesz udostępnić swoją lokalizację w Mapach Google?
Jak wysłać pinezkę Google Maps?

Apple Find My (iOS)

Tym razem równie wygodny sposób na udostępnianie lokalizacji, ale znacznie mniej uniwersalna, bo ograniczona jedynie do iPhone’ów, a więc smartfonów z systemem iOS. Jak udostępnić lokalizację w Apple Find My iPhone (Znajdź mój iPhone).

 1. Otwórz aplikację Find My iPhone/Znajdź mój iPhone na swoim iPhonie.
 2. Kliknij w opcję Udostępniaj moje położenie.
 3. Wpisz nazwę lub numer telefonu osoby, której chcesz udostępnić swoją lokalizację.
 4. Wybierz czas, na jaki chcesz udostępnić swoją lokalizację (np. 1 godzina, do końca dnia, na czas nieokreślony).
 5. Potwierdź wybór, a Twoja lokalizacja zostanie udostępniona.

screen z Find My iPhone z udostępnianiem lokalizacji

Gotowe! A co wtedy, gdy nie korzystasz z iPhone’a, a z jakiegoś powodu nie chcesz wykorzystywać aplikację Mapy Google (Google Maps)?

WhatsApp (Android i iOS)

Wystarczy wybrać WhatsAppa! W zasadzie udostępnienie lokalizacji dzięki temu komunikatorowi jest możliwe nie tylko na Androidzie, ale oczywiście także na iOS.

 1. Otwórz aplikację WhatsApp i przejdź do czatu z osobą, której chcesz udostępnić swoją lokalizację.
 2. Dotknij ikony spinacza (na Androidzie) lub + (na iOS) w polu pisania wiadomości.
 3. Wybierz opcję Lokalizacja.
 4. Wybierz Wyślij bieżącą lokalizację i wybierz czas, na jaki chcesz udostępnić swoją lokalizację (np. 15 minut, 1 godzina, 8 godzin). Możesz też wybrać transmisję lokalizacji.
 5. Potwierdź wybór, a Twoja lokalizacja zostanie udostępniona.

screen z WhatsApp z udostępnianiem lokalizacji

Gotowe! A skoro udostępnianie lokalizacji jest możliwe w WhatsAppie, to czy można w tym celu wykorzystać także równie popularnego Messengera?

Facebook Messenger (Android i iOS)

Tak! Równie dobrze możesz udostępnić lokalizację w Messengerze, z którego korzysta większość użytkowników smartfonów. Co należy zrobić?

 1. Otwórz aplikację Facebook Messenger i przejdź do czatu z osobą, której chcesz udostępnić swoją lokalizację.
 2. Dotknij ikony czterech kropek (na Androidzie) lub + (na iOS) w polu pisania wiadomości.
 3. Wybierz opcję Lokalizacja.
 4. Dotknij Udostępnij bieżącą lokalizację na żywo (w czasie rzeczywistym) i wybierz czas, na jaki chcesz udostępnić swoją lokalizację (np. 60 minut).
 5. Potwierdź wybór, a Twoja lokalizacja zostanie udostępniona.

screen z Messengera z udostępnianiem lokalizacji

To wszystko! Właśnie w ten sposób udostępniasz lokalizację w Messengerze, a więc komunikatorze FB.

Inne aplikacje

Wiele innych aplikacji oferuje możliwość udostępniania lokalizacji, w tym Snapchat, Telegram, Signal i wiele innych.

Procedura jest zazwyczaj podobna: otwórz czat, w menu wybierz udostępnianie lokalizacji, wybierz czas trwania i potwierdź. Nie ma w tym żadnej filozofii!

Chcesz zainstalować Telegram, ale boisz się o własne bezpieczeństwo?
Przeczytaj artykuł Czy Telegram jest bezpieczny?

Udostępnienie lokalizacji drugiej osobie - podsumowanie

Nie trzeba pisać, że udostępnianie lokalizacji swojego położenia innej osobie czy osobom - także w czasie rzeczywistym - może być w wielu przypadkach bardzo użyteczną funkcją współczesnych smartfonów. Jest jednak jedno (a może dwa) "ale".

Pamiętaj, że udostępnianie lokalizacji może mieć wpływ na prywatność i bezpieczeństwo. Udostępniaj swoją lokalizację tylko zaufanym osobom i upewnij się, że wiesz, jak wyłączyć udostępnianie, gdy nie jest już potrzebne. Ponadto staraj się korzystać z tych najbardziej znanych aplikacji, które - przynajmniej można mieć taką nadzieję - dbają o Twoje bezpieczeństwo.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby udostępnić komuś swoją lokalizację, możesz skorzystać np. Google Maps (Mapy Google), WhatsAppa czy Messengera. Sposoby te działają zarówno na Androidzie, jak i na iOS. Jeżeli masz iPhone'a, możesz też wykorzystać wbudowane narzędzie Znajdź mój iPhone.
Nie dłużej niż napisanie wiadomości SMS! W dosłownie parę chwil możesz wysłać swoją lokalizację drugiej osobie.
Tak - wiele aplikacji i narzędzi jest na tyle uniwersalnych, że będą działać na obu popularnych systemach operacyjnych. Wśród nich można wymienić m.in. Mapy Google, Messengera czy WhatsAppa.
star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: