Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł?

avatar
Samrtfon z uruchomionym sklepem Google Play

Użytkownicy smartfonów mają do dyspozycji tysiące różnych aplikacji. W zależności od systemu operacyjnego urządzenia mogą pobierać je ze sklepu Google Play lub App Store. Okazuje się, że istnieją też takie apki, które nie są dostępne w wymienionych sklepach. Jak w takim wypadku zainstalować oprogramowanie z nieznanego źródła na swój telefon?

Czym są nieznane źródła aplikacji?

W każdym urządzeniu mobilnym typu smartfon lub tablet dostępne są sklepy z aplikacjami. Dla produktów z systemem iOS jest to App Store, a dla tych z oprogramowaniem Android — Google Play. Nieznane źródła aplikacji to wszystkie strony internetowe, serwisy i aplikacje, które nie są oficjalnie wspierane przez żadnego ze wspomnianych dostawców oprogramowania.

Po co instalować aplikacje z nieznanych źródeł?

Dobrze wyposażone sklepy z aplikacjami dają mnóstwo możliwości. Użytkownicy smartfonów mogą instalować oprogramowanie bankowe, gry, aplikacje do edycji zdjęć i filmów, programy weryfikujące ruch i ilość spożywanych kalorii. Jak się okazuje, nie wszystkie aplikacje, które podobają się odbiorcom, dostępne są w sklepach Google Play czy App Store. W dalszym ciągu dostawcy oprogramowania nie wspierają części z nich. Dlatego też wielu odbiorców decyduje się na instalacje aplikacji z nieznanych źródeł.

Niektóre programy, których nie ma w bibliotece Google Play, można znaleźć w sklepie App Store. Każdy z tych wirtualnych sklepów jest jednak przypisany do konkretnego systemu operacyjnego danego urządzenia. Z tego względu często użytkownikom Androida brakuje niektórych gier czy programów, które dostępne są w telefonach z systemem iOS i na odwrót.

Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł a bezpieczeństwo danych i oprogramowania

Zarówno twórcy oprogramowania, jak i producenci smartfonów ostrzegają przed korzystaniem z aplikacji pochodzących z niesprawdzonych i nieznanych źródeł. Programy ściągane z zewnętrznych serwerów, które nie należą ani do Google Play, ani do App Store, mogą być zainfekowane. W efekcie telefon może zostać uszkodzony, a zapisane w urządzeniu hasła wykradzione. Nie jest to jednak reguła.

Wiele aplikacji jest bezpiecznych, mimo że nie znajdują się w oficjalnych sklepach systemowych. Należą do nich m.in. apki udostępniane przez korporacje. Często firmy tworzą dedykowane programy dla swoich pracowników. W takim wypadku oprogramowanie najczęściej jest sprawdzone i bezpieczne do instalacji na przenośnym urządzeniu.

Alternatywy dla Google Play i App Store — skąd pobierać popularne aplikacje?

Google Play lub App Store nie ma w zasobach aplikacji, z której chcesz korzystać? Istnieje kilka alternatyw, które pozwolą na jej pobranie.

 • vShare — to program, który za pośrednictwem komputera, tableta czy laptopa można zainstalować na smartfonie z systemem iOS. Wystarczy pobrać go na jedno z wybranych urządzeń, a następnie za pomocą kabla podłączyć do iPhone’a. Postępując zgodnie z instrukcją, na telefonie zainstalowany zostanie program vShare, z którego można pobrać wybraną aplikację.
 • Hipstore — to alternatywa dla App Store i vShare, skierowana także dla użytkowników smartfonów z systemem iOS. Do instalacji tego programu nie potrzeba osobnego urządzenia ani kabla. Hipstore można pobrać bezpośrednio z przeglądarki internetowej, po wejściu na stronę iOS.Hipstore.mobi.
 • APKMirror — to najpopularniejszy serwis z aplikacjami z nieznanych źródeł, przeznaczony dla użytkowników telefonów z systemem Android. Instalowanie poszczególnych aplikacji odbywa się za pośrednictwem strony internetowej, chociaż w sklepie Google Play dostępna jest również aplikacja APKMirror. Jej możliwości są jednak bardziej ograniczone niż w przypadku strony www.

Jak zainstalować aplikację z nieznanego źródła — smartfony z systemem Android

Instalowanie aplikacji z nieznanego źródła na urządzenie z systemem Android jest stosunkowo proste. Poszczególne kroki zmierzające do pobrania danego programu mogą różnić się jednak z uwagi na wersję systemu, który obsługuje dany telefon. Nieco inaczej wyglądać będzie instalacja aplikacji dla urządzenia z Android 7.1.2., a inaczej dla smartfona z Android 8.0.

Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł dla urządzenia z systemem Android 7.1.2. lub starszym

W celu instalacji wybranej aplikacji z nieznanego źródła na urządzenie z systemem Android 7.1.2. lub starszym konieczne jest wykonanie poniższych kroków.

 • Wejdź w ustawienia smartfona.
 • W polu wyszukiwania oznaczonym lupą, wpisz hasło Nieznane źródła.
 • Kliknij we wskazaną zakładkę i zaznacz opcję, która umożliwia instalację aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.
 • Przejdź do wybranej strony internetowej, aby pobrać daną aplikację. Od tego momentu wszystkie programy pochodzące z nieznanych źródeł będzie można instalować na danym smartfonie. Nie będzie konieczne powtarzanie wcześniejszych kroków przy każdorazowej instalacji aplikacji spoza Google Play.

Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł dla urządzenia z systemem Android 8.0 lub nowszym

Jak zainstalować aplikację z nieznanego źródła na telefon z systemem Android 8.0 lub nowszym? Sprawdź kroki, które należy wykonać.

 • Uruchom przeglądarkę i wyszukaj aplikację, której szukasz
 • Kliknij ikonę pobierania aplikacji.
 • Uruchomienie pliku instalacyjnego spowoduje pojawienie się komunikatu mówiącego o tym, że ze względów bezpieczeństwa nie można zainstalować aplikacji z danego źródła.
 • Wejdź w ustawienia używanej przeglądarki i znajdź zakładkę Zainstaluj nieznane aplikacje. Zaznacz opcję Zezwalaj z tego źródła.
 • Aplikacja zostanie zainstalowana, a od tej pory wszystkie programy pobierane za pośrednictwem tej przeglądarki, będą automatycznie instalowane.

Instalowanie aplikacji z nieznanego źródła — telefon z systemem iOS

Każdy system operacyjny charakteryzuje się nieco inną pracą. Instalacja aplikacji z nieznanego źródła będzie więc wyglądać inaczej na urządzeniu z systemem iOS, a inaczej na smartfonie z oprogramowaniem Android. Jak zainstalować dany program na telefonie od Apple? Sprawdź kroki, jakie należy w tym celu wykonać.

 • Otwórz ustawienia w swoim telefonie lub tablecie.
 • Przesuń w dół w poszukiwaniu ikony Skróty i przejdź do danej opcji.
 • Kliknij przełącznik obok opcji Zezwalaj na niezaufane skróty.
 • Ponownie potwierdź wcześniejszą komendę i kliknij opcję Zezwól i wprowadź hasło.

Jak bezpiecznie pobrać aplikację z nieznanego źródła?

Aplikacje dostępne w sklepach Google Play i App Store podlegają szczegółowej kontroli, która ma zagwarantować użytkownikowi bezpieczeństwo. Każde pobieranie aplikacji z nieznanego źródła może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na smartfonie czy tablecie. Warto przed tą czynnością uruchomić na telefonie program, który wychwyci złośliwe oprogramowanie. Google Play Protect sprawdza aplikacje przed ich zainstalowaniem. Również te, które pochodzą z nieznanych źródeł. System analizuje ich pracę i ostrzega użytkownika przed instalacją, a w niektórych przypadkach może ją nawet zablokować.

Jesteś użytkownikiem smartfona marki Apple i męczą Cię ograniczenia związane z dostępnością poszczególnych aplikacji? Korzystasz z telefonu z systemem Android i nie możesz zainstalować ulubionego oprogramowania? Skorzystaj z nieznanych źródeł, umożliwiających instalację programu spoza Google Play i App Store. Pamiętaj o tym, aby sprawdzić wcześniej legalność i bezpieczeństwo pobieranych aplikacji.

Podsumowanie

 • Aplikacje z nieznanych źródeł to te, które są pobierane z zewnętrznych serwisów i programów. To najczęściej programy, których nie ma w oficjalnych sklepach Google Play i App Store.
 • Najpopularniejsze alternatywy dla systemowych sklepów w smartfonach z iOS to vShare, Hipstore, zaś w telefonach z Androidem APKMirror.
 • Zanim zdecydujesz się na instalację aplikacji z nieznanego źródła, zainstaluj program, który wychwyci złośliwe oprogramowanie. Dzięki temu zabezpieczysz zarówno swoje urządzenie, jak i wrażliwe dane, które na nim przechowujesz.
 • Aplikacje instalowane z nieznanych źródeł wymagają ręcznych aktualizacji. Użytkownik, który z nich korzysta, musi samodzielnie sprawdzać dostępność nowej wersji danego oprogramowania.
 • Nieznane źródła, z których są instalowane aplikacje, mogą naruszać prawa autorskie. Zanim użytkownik zdecyduje się na pobranie danego programu, powinien sprawdzić legalność aplikacji i prawa do jej udostępniania oraz wykorzystania.

FAQ

Tak, aplikacje te dysponują legalnymi programami, jednak w ich zasobach znajdują się również pirackie wersje płatnych gier czy aplikacji pochodzących z App Store.
Automatyczne aktualizacje dotyczą jedynie aplikacji i programów wspieranych bezpośrednio przez dostawcę oprogramowania, czyli zainstalowanych przez App Store lub Sklep Play. Oznacza to, że aktualizowanie aplikacji pobranych z zewnętrznych źródeł należy przeprowadzać “ręcznie”. Konieczne jest samodzielne sprawdzanie dostępności nowych wersji.
Jeśli decydujesz się na instalację aplikacji z nieznanego źródła, czyli spoza Google Play czy App Store, wybieraj oficjalne strony internetowe deweloperów. Sprawdzaj ostrzeżenia pojawiające się przy otwieraniu danej witryny i kieruj się rozsądkiem.
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: