![Wypowiedzenie umowy na Internet](https://komorkomat.pl/wp-content/webp-express/webp-images/uploads/2022/11/Wypowiedzenie-umowy-Internetu-mobilnego.png.webp)
Jak wypowiedzieć umowę na Internet? Wydaje się to sprawą banalną, ale niestety dla nieuważnych czyha pewne zagrożenie. Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcesz rozwiązywać daną umowę, bo wbrew pozorom można to zrobić na kilka różnych sposobów.
Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak rozwiązać umowę na Internet mobilny?
- Co potrzebujesz, aby wypowiedzieć umowę w salonie?
- Co potrzebujesz, aby wypowiedzieć umowę zdalnie?
Wypowiedzenie umowy
Jak rozwiązać umowę na Internet z operatorem komórkowym? Istnieją 2 skuteczne sposoby. Pamiętaj przy tym, że może to być umowa czas nieokreślony (inaczej: umowa bezterminowa) lub umowa na czas określony, tj. na daną liczbę miesięcy/lat.
Oto skuteczne sposoby na rozwiązanie umowy z operatorem Internetu.
Wypowiedzenie umowy w salonie operatora
Najprościej pójść do salonu danego operatora i wypowiedzieć umowę z pomocą konsultanta. Jest to najprostsze rozwiązanie. Przy okazji bez zbędnej straty czasu przejdziesz przez kolejne punkty, a więc:
- Zostanie sprawdzone do kiedy trwa kontrakt…
- …i kiedy możesz bezpiecznie go rozwiązać.
- Zostanie również zaproponowana oferta przedłużająca, być może na lepszych warunkach.
- Jeżeli nie przyjmiesz oferty, zostaje wydrukowany formularz, który należy podpisać.
- Czekasz aż minie odpowiedni czas do rozwiązania umowy.
A co jeśli nie możesz fizycznie pojawić się w salonie, choćby teraz z powodu szalejącego koronawirusa? Ewentualnie masz umowę u takiego operatora, którego placówki nie znajdują się w Twoim mieście lub jest to wirtualna sieć skupiona na oferowaniu usług poprzez Internet? Wtedy pozostaje Ci napisać rezygnację i przekazać ją operatorowi.
Zdalne wypowiedzenie umowy operatora
Warto wówczas pamiętać o następujących czynnościach:
- Przede wszystkim, jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, musisz upewnić się do kiedy obowiązuje umowa.
- Warto również uwzględnić kilka dni na wpłynięcie pisma.
- W większości wypadków obowiązuje trzydziestodniowy okres wypowiedzenia. Musisz też pamiętać o jednym pełnym okresie rozliczeniowym.
- Większość operatorów posiada konkretny wzór wypowiedzenia umowy, który znajdziesz na stronie internetowej.
- Uzupełniasz go o potrzebne dane i czytelnie podpisujesz.
- Wysyłasz listem poleconym lub faxem na odpowiedni adres.
- Po paru dniach kontaktujesz się z operatorem w celu sprawdzenia, czy wypowiedzenie dotarło i wszystko zgadza się pod względem formalnym.
- Czekasz na upłynięcie okresu wypowiedzenia umowy.
- W międzyczasie może zadzwonić operator w celu przedstawienia oferty przedłużeniowej (często z biura utrzymania klienta).
- Jeśli nie zdecydowałeś się na skorzystanie z powyższej oferty, umowa zostaje rozwiązana.
Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, sprawdź do kiedy masz taką umowę. Ale uwaga – musisz zmieścić się w pełnym okresie rozliczeniowym. Czyli jeżeli okres rozliczeniowy przypada 24 dnia każdego miesiąca, to warto składać pismo przed tą datą. Warto również uwzględnić kilka dni na jego wpłynięcie. Istnieje oczywiście możliwość wypowiedzenia umowy w każdym momencie jej trwania, jednak jeśli był to kontrakt na czas określony, operator doliczy dodatkowe opłaty wynikające z niedotrzymania umowy.
Przykładowa oferta na czas określony:
Aby skutecznie rozwiązać umowę na Internet, musisz znać datę końca umowy i konkretny okres rozliczeniowy. Tego typu informacje znajdują się na umowie i późniejszych ewentualnych aneksach do pierwotnej umowy. Oczywiście można z różnych powodów nie posiadać do nich akurat dostępu. Wtedy warto zalogować się na swoim koncie abonenckim (aplikacje Play24, Mój T-Mobile, Mój Orange itd.) i sprawdzić czy są tam podane interesujące nas informacje. Jeżeli i tutaj nie będzie wszystkich danych, pozostaje kontakt z biurem obsługi klienta. Można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i np. mailowo. Jednak w przypadku tej drugiej metody nie zawsze operatorzy chcą podawać tych informacji.
Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Mianowicie jeżeli podpisujesz umowę na Internet mobilny i dobierasz do niego sprzęt w postaci routera, modemu czy tym bardziej jakiegoś urządzenia mobilnego typu laptop, najczęściej ów sprzęt jest wpisany w umowie jako tzw. „raty”. Często są one rozbite na okres trwania umowy. Czasem jednak jest możliwy inny wybór długości kontraktu i wspomnianych „rat”. Warto przy zbieraniu informacji dopytać lub znaleźć zapisek co się dzieje w momencie rozwiązania umowy przed czasem (jeśli się na nią decydujemy). W zasadzie są dwie możliwości – albo koszty sprzętu w dalszym ciągu będziemy spłacać we wspomnianych ratach – albo będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę za wcześniejszą rezygnację.
Operatorzy różnie podchodzą do takiej sytuacji. Gdy kończy się umowa lub nawet jest skończona, też warto sprawdzić, czy „raty” za sprzęt nie zostały rozłożone na dłuższy okres, gdyż wtedy pomimo rozwiązania umowy i tak będą przychodziły rachunki za urządzenia.
Przykładowa oferta z umową na czas nieokreślony (umowa bezterminowa) i z osobnymi ratami za sprzęt:
A co jeżeli z różnych przyczyn nie chcesz skorzystać z wzoru operatora lub po prostu takiego formularza nie ma na jego stronie www? Możesz sam napisać pismo z wypowiedzeniem umowy. Pamiętaj jednak o paru istotnych punktach, żeby takie było ono skuteczne.
Jak rozwiązać umowę na Internet? Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak rozwiązać umowę na czas określony i na czas nieokreślony. Zadbaj o odpowiedni wzór wypowiedzenia umowy Internetu mobilnego! Oto, co powinno zawierać pismo z wypowiedzeniem umowy na Internet:
- Twoje dane abonenckie
- dane adresata czyli firmy, z którą rozwiązujesz umowę
- data oraz miejscowość
- dane adresowe
- konkretna informacja, że jest to wypowiedzenie umowy
- identyfikator usługi
- informacja o zachowaniu trzydziestodniowego okresu wypowiedzenia…
- …chyba, że chcesz rozwiązać umowę w konkretnym dniu, ale wtedy mogą być naliczone dodatkowe koszty
- obowiązkowo musi znaleźć się twój czytelny podpis
- możesz dodać oświadczenie o terminowej spłacie wszystkich zobowiązań wynikających z umowy…
- …lub oświadczenie o przyjęciu do wiadomości konieczności poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku zerwania umowy przed czasem
Najlepiej jeśli już w nagłówku po prostu napiszesz „wypowiedzenie umowy na Internet mobilny”. Musisz podać również identyfikator usługi. W przypadku Internetu mobilnego będzie to podpięty pod tę usługę numer. Znajdziesz go na zawartej umowie, koncie abonenckim lub z pomocą biura obsługi klienta. Treść pisma, choć nie jest to wymagane, najlepiej napisać na komputerze, wydrukować i podpisać.
Warto również podać numer kontaktowy lub adres e-mailowy, aby operator mógł się w razie czego z tobą skontaktować. Warto też pamiętać, że po wpłynięciu pisma do operatora, po jakimś czasie prawdopodobnie będzie chciał się skontaktować z tobą konsultant w celu przedstawienia oferty utrzymaniowej. Jest to naturalna procedura, gdyż operator chce skorzystać z „ostatniej deski ratunku”. W takim wypadku może, ale nie musi, zaproponować korzystniejszą ofertę niż wcześniejsze propozycje.
Musisz jednak pamiętać, że jeżeli zgodzisz się na taką ofertę to wypowiedzenie umowy zostaje anulowane. I nawet jeżeli ostatecznie nie podpiszesz aneksu do umowy, to będziesz musiał ponownie przejść całą procedurę wypowiedzenia umowy.
Dlatego jeżeli z różnych przyczyn jesteś zdecydowany na definitywne rozwiązanie umowy na Internet mobilny, w momencie gdy zadzwoni do ciebie konsultant, po wysłuchaniu propozycji po prostu grzecznie, ale zdecydowanie podziękuj za przedstawioną ofertę i powiedz, że nie jesteś zainteresowany dalszym trwaniem umowy.
Jak więc widzisz, rezygnacja z usług na Internet mobilny może być prosta. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych punktach, żeby później nie było niepotrzebnych zawirowań.
Rezygnując z Internetu czy innej usługi pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć warunków umowy. Jeżeli masz umowę na czas określony, musisz czekać aż do jej zakończenia!