Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Rozwiązanie umowy na Internet – jak napisać rezygnację z usług?

avatar
16
Wypowiedzenie umowy na Internet

Jak wypowiedzieć umowę na Internet? Wydaje się to sprawą banalną, ale niestety dla nieuważnych czyha pewne zagrożenie. Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcesz rozwiązywać daną umowę, bo wbrew pozorom można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozwiązać umowę na Internet mobilny?
  • Co potrzebujesz, aby wypowiedzieć umowę w salonie?
  • Co potrzebujesz, aby wypowiedzieć umowę zdalnie?

Wypowiedzenie umowy

Jak rozwiązać umowę na Internet z operatorem komórkowym? Istnieją 2 skuteczne sposoby. Pamiętaj przy tym, że może to być umowa czas nieokreślony (inaczej: umowa bezterminowa) lub umowa na czas określony, tj. na daną liczbę miesięcy/lat.

Oto skuteczne sposoby na rozwiązanie umowy z operatorem Internetu.

Wypowiedzenie umowy w salonie operatora

Najprościej pójść do salonu danego operatora i wypowiedzieć umowę z pomocą konsultanta. Jest to najprostsze rozwiązanie. Przy okazji bez zbędnej straty czasu przejdziesz przez kolejne punkty, a więc:

  1. Zostanie sprawdzone do kiedy trwa kontrakt…
  2. …i kiedy możesz bezpiecznie go rozwiązać.
  3. Zostanie również zaproponowana oferta przedłużająca, być może na lepszych warunkach.
  4. Jeżeli nie przyjmiesz oferty, zostaje wydrukowany formularz, który należy podpisać.
  5. Czekasz aż minie odpowiedni czas do rozwiązania umowy.

A co jeśli nie możesz fizycznie pojawić się w salonie, choćby teraz z powodu szalejącego koronawirusa? Ewentualnie masz umowę u takiego operatora, którego placówki nie znajdują się w Twoim mieście lub jest to wirtualna sieć skupiona na oferowaniu usług poprzez Internet? Wtedy pozostaje Ci napisać rezygnację i przekazać ją operatorowi.

Internet mobilny bez limitów

Zdalne wypowiedzenie umowy operatora

Warto wówczas pamiętać o następujących czynnościach:

  1. Przede wszystkim, jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, musisz upewnić się do kiedy obowiązuje umowa.
  2. Warto również uwzględnić kilka dni na wpłynięcie pisma.
  3. W większości wypadków obowiązuje trzydziestodniowy okres wypowiedzenia. Musisz też pamiętać o jednym pełnym okresie rozliczeniowym.
  4. Większość operatorów posiada konkretny wzór wypowiedzenia umowy, który znajdziesz na stronie internetowej.
  5. Uzupełniasz go o potrzebne dane i czytelnie podpisujesz.
  6. Wysyłasz listem poleconym lub faxem na odpowiedni adres.
  7. Po paru dniach kontaktujesz się z operatorem w celu sprawdzenia, czy wypowiedzenie dotarło i wszystko zgadza się pod względem formalnym.
  8. Czekasz na upłynięcie okresu wypowiedzenia umowy.
  9. W międzyczasie może zadzwonić operator w celu przedstawienia oferty przedłużeniowej (często z biura utrzymania klienta).
  10. Jeśli nie zdecydowałeś się na skorzystanie z powyższej oferty, umowa zostaje rozwiązana.

Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, sprawdź do kiedy masz taką umowę. Ale uwaga – musisz zmieścić się w pełnym okresie rozliczeniowym. Czyli jeżeli okres rozliczeniowy przypada 24 dnia każdego miesiąca, to warto składać pismo przed tą datą. Warto również uwzględnić kilka dni na jego wpłynięcie. Istnieje oczywiście możliwość wypowiedzenia umowy w każdym momencie jej trwania, jednak jeśli był to kontrakt na czas określony, operator doliczy dodatkowe opłaty wynikające z niedotrzymania umowy.

Plus Internet na Święta

Przykładowa oferta na czas określony:

Aby skutecznie rozwiązać umowę na Internet, musisz znać datę końca umowy i konkretny okres rozliczeniowy. Tego typu informacje znajdują się na umowie i późniejszych ewentualnych aneksach do pierwotnej umowy. Oczywiście można z różnych powodów nie posiadać do nich akurat dostępu. Wtedy warto zalogować się na swoim koncie abonenckim (aplikacje Play24, Mój T-Mobile, Mój Orange itd.) i sprawdzić czy są tam podane interesujące nas informacje. Jeżeli i tutaj nie będzie wszystkich danych, pozostaje kontakt z biurem obsługi klienta. Można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i np. mailowo. Jednak w przypadku tej drugiej metody nie zawsze operatorzy chcą podawać tych informacji.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Mianowicie jeżeli podpisujesz umowę na Internet mobilny i dobierasz do niego sprzęt w postaci routera, modemu czy tym bardziej jakiegoś urządzenia mobilnego typu laptop, najczęściej ów sprzęt jest wpisany w umowie jako tzw. „raty”. Często są one rozbite na okres trwania umowy. Czasem jednak jest możliwy inny wybór długości kontraktu i wspomnianych „rat”. Warto przy zbieraniu informacji dopytać lub znaleźć zapisek co się dzieje w momencie rozwiązania umowy przed czasem (jeśli się na nią decydujemy). W zasadzie są dwie możliwości – albo koszty sprzętu w dalszym ciągu będziemy spłacać we wspomnianych ratach – albo będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę za wcześniejszą rezygnację.

Operatorzy różnie podchodzą do takiej sytuacji. Gdy kończy się umowa lub nawet jest skończona, też warto sprawdzić, czy „raty” za sprzęt nie zostały rozłożone na dłuższy okres, gdyż wtedy pomimo rozwiązania umowy i tak będą przychodziły rachunki za urządzenia.

Plush Internet mobilny

Przykładowa oferta z umową na czas nieokreślony (umowa bezterminowa) i z osobnymi ratami za sprzęt:

A co jeżeli z różnych przyczyn nie chcesz skorzystać z wzoru operatora lub po prostu takiego formularza nie ma na jego stronie www? Możesz sam napisać pismo z wypowiedzeniem umowy. Pamiętaj jednak o paru istotnych punktach, żeby takie było ono skuteczne.

Jak rozwiązać umowę na Internet? Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak rozwiązać umowę na czas określony i na czas nieokreślony. Zadbaj o odpowiedni wzór wypowiedzenia umowy Internetu mobilnego! Oto, co powinno zawierać pismo z wypowiedzeniem umowy na Internet:

  • Twoje dane abonenckie
  • dane adresata czyli firmy, z którą rozwiązujesz umowę
  • data oraz miejscowość
  • dane adresowe
  • konkretna informacja, że jest to wypowiedzenie umowy
  • identyfikator usługi
  • informacja o zachowaniu trzydziestodniowego okresu wypowiedzenia…
  • …chyba, że chcesz rozwiązać umowę w konkretnym dniu, ale wtedy mogą być naliczone dodatkowe koszty
  • obowiązkowo musi znaleźć się twój czytelny podpis
  • możesz dodać oświadczenie o terminowej spłacie wszystkich zobowiązań wynikających z umowy…
  • …lub oświadczenie o przyjęciu do wiadomości konieczności poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku zerwania umowy przed czasem

Najlepiej jeśli już w nagłówku po prostu napiszesz „wypowiedzenie umowy na Internet mobilny”. Musisz podać również identyfikator usługi. W przypadku Internetu mobilnego będzie to podpięty pod tę usługę numer. Znajdziesz go na zawartej umowie, koncie abonenckim lub z pomocą biura obsługi klienta. Treść pisma, choć nie jest to wymagane, najlepiej napisać na komputerze, wydrukować i podpisać.

Warto również podać numer kontaktowy lub adres e-mailowy, aby operator mógł się w razie czego z tobą skontaktować. Warto też pamiętać, że po wpłynięciu pisma do operatora, po jakimś czasie prawdopodobnie będzie chciał się skontaktować z tobą konsultant w celu przedstawienia oferty utrzymaniowej. Jest to naturalna procedura, gdyż operator chce skorzystać z „ostatniej deski ratunku”. W takim wypadku może, ale nie musi, zaproponować korzystniejszą ofertę niż wcześniejsze propozycje.

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli zgodzisz się na taką ofertę to wypowiedzenie umowy zostaje anulowane. I nawet jeżeli ostatecznie nie podpiszesz aneksu do umowy, to będziesz musiał ponownie przejść całą procedurę wypowiedzenia umowy.

Dlatego jeżeli z różnych przyczyn jesteś zdecydowany na definitywne rozwiązanie umowy na Internet mobilny, w momencie gdy zadzwoni do ciebie konsultant, po wysłuchaniu propozycji po prostu grzecznie, ale zdecydowanie podziękuj za przedstawioną ofertę i powiedz, że nie jesteś zainteresowany dalszym trwaniem umowy.

Jak więc widzisz, rezygnacja z usług na Internet mobilny może być prosta. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych punktach, żeby później nie było niepotrzebnych zawirowań.

Rezygnując z Internetu czy innej usługi pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć warunków umowy. Jeżeli masz umowę na czas określony, musisz czekać aż do jej zakończenia!

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.8/5 - (11 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mam pytanie posiadam abonament w play już od ponad roku. Od tygodnia mam brak internetu. Zmieniłem kartę sim na nową, bo myślałem że to wina karty, sprawdziłem kartę na 3 innych urządzeniach, żeby wykluczyć czy to wina urządzenia, na żadnych z urządzeń internetu nie ma . Problem z internetem mam od tygodnia. Chciałbym się dowiedzieć jak napisać wypowiedzenie umowy bez kary umownej.

Witam, Czy w wypowiedzeniu należy podać datę wypowiedzenia ( wypowiadam z dniem …) ? Jeśli tak to jak to zgrabnie połączyć z 30 dniowym okresem wypowiedzenia ? Czy tą datę należy sobie wyliczyć tzn dzisiaj + 30 dni ?

Witam.W jaki sposób złożyć rezygnację z internetu i tv w Vectra.Okres zobowiązania minął 30.06.2021.Dodam iż zmieniam miejsce zamieszkania a tam nie ma takiego przyłącza.

Dzien dobry!Czy ktos wie jaka wysoka jest kara za zerwanie umowy z t-mobile na dostawe internetu?Umowe mam do pazdziernika 2021 i płaca 75 zł w miedzy czasie tam gdzie mieszkam zainstalowała sie netia i w cenie abonamentu na tv mam internet gdzie płace razem 45 zł wiec paskarski t-mobile jest mi zbedny.Bardzo prosze o odpowiedz

Dzień dobry. Wysokość kary powinna być zamieszczona w umowie T-Mobile

Witam , czy muszę płacić za rozwiązanie umowy jeżeli, umowę zawarłem 07.12.2020 r w trybie online, wpłata 1zl na konto itp. Natomiast 14.12.2020 o godzinie 8 rano otrzymałem smsa o aktywacji karty sim którą otrzymałem pocztą dopiero 16.12.2020 i włączyłem koło 20 wieczorem. Więc tak naprawdę zacząłem używać usługi 16.12.2020. Przez opóźnienia z wysyłką karty sim przez operatora nie miałem możliwości użytkować internetu. Rezygnacje napisałem na e-mail dnia 29.12.2020 po czym otrzymałem wiadomość zwrotną o konieczności zapłaceniu kary za odstąpienie od umowy. Czy faktycznie mam płacić jakąś karę ? Dodam , że umowa była podpisana na okres ,, umowa na ile chcesz ,, taki napis widnieje na stronie operatora. Moim zdaniem od 16.12.2020 do 29.12.2020 nie minęło 14 dni … Jak na to patrzeć ?

Witam,

jaki to operator i jaka oferta?

Witam czy jeśli umowa kończy mi się dopiero za rok a internet nie działa tak jak powinien tzn. Mam ofertę bez limitu od Play a internet chodzi 50kb/s (najwyżej do 150kb/s ) to da się ją rozwiązać przed końcem umowy bo nie ukrywam internet jest tak wolny że uruchomienie jakiej kolwiek strony to jest masakra. Przy okazji nie płacąc żadnej kary za zerwanie jej?

Mam mniej więcej taki sam problem. Play, umowa na dwa lata od marca 2020. Jest to druga z kolei umowa, wcześniej internet działał całkiem dobrze. Do mniej więcej kwietnia/maja 2020 również nie było źle. A teraz to jakaś tragedia… Konsultowałam to zarówno z biurem obsługi klienta, jak i w salonie. Nie da rady zerwać umowy bez kary. W międzyczasie dostałam maila o zmianie w regulaminie (zmiana z powodu zmian w prawie, więc operator MOŻE nałożyć na mnie karę umowną za zerwanie umowy jeśli się nie zgodzę na zmiany). Poszłam do salonu i zaproponowałam, żeby zakończyli mi tą umowę, a ja od razu podpiszę z nimi nową na internet stacjonarny. Nie da rady bez kary….
Także pytanie moje brzmi: czy mogę wysłać im już teraz wypowiedzenie umowy z datą przyszłą? Bo szczerze mówiąc, nie chcę już mieć z nimi więcej do czynienia…

mam umowę na czas określony do 31.12.2020. dostawca poinformował mnie, że jeśli nie chcę przedłużenia, muszę wypowiedzieć umowę. Dlaczego mam wypowiadać umowę na czas określony, skoro data jej zakończenia jest znana i określona przy jej podpisywaniu? jak stanowi prawo? umowy czsowe naturalnie wygasają z dniem jej zakończenia, po co więc dodatkowo ją wypowiadać? zapisy w umowie nie moga być niezgodne z obowiązującym prawem. proszę o wyjaśnienie

Ja mam umowe w Playu i własnie ja wypowiadam. U nich akurat w umowie/postanowienia ogólne pkt 10 jest napisane, że umowa na czas określony przekształca się po upływie czasu na jaki zostala zawarta w umowę na czas nieokreślony czhyba że powaidomisz ich że rezygnujesz..

Mam problem bo 15 2020r października podpisałam umowę na Internet A 19 października włączyłam router ZTE MF286r i wszystko było ok ale 20 października włączyłam router i nie działa byłam w punkcie plusa dzisiaj i powiedzieli że mogą wysłać na serwis i 30 dni będę bez Internetu czy mam szansę rozwiązać umowę za Internet która wchodzi w życie od 5 listopada 2020

Wszystko jest możliwe! Wystarczy tylko głęboka wiara!

Dzień dobry. Mój kontrakt z t-mobile (internet mobilny) kończy się 27 listopada 2020 (wg umowy) i został wypowiedziany 6 października 2020 roku, wczoraj otrzymałem pismo że okres wypowiedzenia to 30 dni i kontrakt automatycznie zostaje przedłużony o okres wypowiedzenia czyli tj. do 27 grudnia 2020 roku. Co mam zrobić? Nie chcę płacić za dodatkowy miesiąc, a czas wypowiedzenia z mojej strony jest poprawny. UOKiK? Reklamacja na bezprawne zapisy w umowie? Czekam na odpowiedź.

Witam. Umowa na abonament w T-mobile konczy mi sie 13 grudnia 2020 roku , okres rozliczeniowy mam od 17-16-tego kazdego m-ca .Kiedy bezpiecznie moge wypowiedziec umowe . Z gory dziekuje za podpowiedz .

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.