Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon powystawowy w praktyce jest telefonem używanym, gdyż nie jest fabrycznie nowy. Sprzęt może co prawda na takiego wyglądać, sprzedaje go sprawdzony sklep, a cena jest zdecydowanie niższa. Sprawdzamy, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. I jak uniknąć ewentualnych wpadek, straty pieniędzy czy nieuczciwych sprzedawców.

Spis treści:


Telefon powystawowy, czyli jaki?

Każdy, kto choć raz kupował urządzenie mobiline, spotkał się na pewno z ofertami znacznie tańszymi niż te regularne. Zwykle takie sprzęty opatrzone są krótkim i lakonicznym zwrotem: telefon powystawowy. Najprościej mówiąc, jest to taki produkt, który wcześniej był wykorzystywany do prezentacji danego modelu. Mógł więc po prostu leżeć wyłączony na sklepowej półce za szybką, mógł też być dotykany przez odwiedzających sklep, którzy chcieli sprawdzić, jak prezentuje się na żywo, ile waży i jak pasuje do dłoni. Mógł być to też jeden z tych, które są włączone na długiej sklepowej wystawce. Możliwe też, że takie urządzenie krążyło wewnątrz firmy, jako egzemplarz pokazywany na szkoleniach dla przedstawicieli handlowych czy też dziennikarzy.

Zwykle takie telefony na wystawach spędzają kilka tygodni lub miesięcy, gdy na rynku pojawiają się nowsze sprzęty albo po prostu zmieni się oferta. Wtedy takich urządzeń sklep nie jest w stanie sprzedać po właściwej cenie i jest zmuszony ją obniżyć. Czasem zdarza się, iż takie obniżki sięgają nawet do połowy wartości! Należy jednak mieć na uwadze kilka czynników, które w przyszłości pomogą uniknąć nam rozczarowania, ale też potencjalnych pułapek, jakie czają się na łowców okazji.

Uwaga! Niektórzy operatorzy oferują telefony z outletu, tj. ze zwrotów. Takie telefony mogły być używane maksymalnie przez 14 dni i nie mogą nosić oznak zużycia. Nie są to stricte telefony powystawowe, ale tak jak one nie są fabrycznie nowe. Dostaniesz je w abonamentach m.in. Play, Orange, Plush czy Red Bull Mobile.


Telefon powystawowy – na co trzeba zwrócić uwagę

Kupując telefon powystawowy warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy. Jeśli masz taką możliwość, należy dowiedzieć się, jak telefon był eksploatowany, czy na przykład był dotykany przez innych użytkowników, czy długo pozostawał włączony. Po pierwsze, jeśli taką słuchawkę można obejrzeć, to dobrze będzie sprawdzić, czy nie ma na niej znaczących uszkodzeń, obtarć czy zarysowań. Oczywiście te mogą być drobne, trudne do zauważenia lub łatwe do zakrycia przez etui, ale trzeba mieć na uwadze, że używane przedmioty nie będą idealne – stąd ich niższa cena.

Innym istotnym elementem, jest próba dowiedzenia się, jak wiele cykli ładowania przeszedł smartfon, jeśli pozostawał włączony na wystawowej gablocie. Jedną z pięt achillesowych używanych telefonów jest właśnie czas pracy na akumulatorze. Nawet świetnie wyglądająca, zadbana słuchawka mogła być niewłaściwie eksploatowana w zakresie zarządzania energią – a jeśli telefon był podłączony na wystawce, to zapewne tak było. Tu warto zwrócić uwagę na telefony z wymiennym akumulatorem lub takie, w których baterię można wymienić. Dobrym przykładem są tu urządzenia Apple, w których użytkownicy często po czasie wymieniają ogniwa, aby przedłużyć życie smartfonu. Warto jednak pamiętać, że taka wymiana może naruszyć gwarancję – trzeba się więc dobrze zastanowić albo taką operację przeprowadzić dopiero po jej wygaśnięciu.

Jak wybrać telefon powystawowy?

Decydując się na telefon powystawowy warto pamiętać o powyższych pułapkach i jeśli jest taka możliwość, dobrze jest poznać przeszłość takiego sprzętu. Niestety, jeśli zakupu chcesz dokonać w dużym markecie lubi sieci sklepów, to będzie to niemożliwe, bo poszczególni pracownicy nie zdają przecież historii każdego z eksponowanych produktów. Jeśli taki sprzęt kupujesz stacjonarnie, to warto po prostu wziąć go do ręki, a nawet poprosić sprzedawcę o włączenie. Dobrze się nim „pobawić”, sprawdzić, czy wszystko działa, jak powinno, a o ewentualne wątpliwości dopytać obsługę. Można też rzucić okiem na pudełko, bo może nam ono powiedzieć co nieco o samym urządzeniu. A także należy sprawdzić jego zawartość, bo obok samej słuchawki w pudełku powinna znaleźć się ładowarka, a czasem inne akcesoria, jak na przykład słuchawki czy dodatkowe etui. W przypadku braku tych elementów warto walczyć o dodatkową zniżkę.

Przykładowy abonament z telefonami outlet:

Istotne jest, aby konsument wiedział o swoich prawach. Nawet jeśli kupujesz przedmiot, który już był używany przez sklep, masz przynajmniej dwa mechanizmy, które mogą uchronić nas przez straceniem pieniędzy na niespełniający naszych oczekiwań przedmiot.

Telefon powystawowy: po pierwsze: gwarancja lub rękojmia

Zarówno w przypadku urządzeń nowych, jak i tych, które wcześniej spoczywały na wystawach, kupującego obowiązuje prawo do gwarancji producenta. Należy o taką gwarancję zapytać przy zakupie, bo chociaż sprzedawca nie powinien jej nam odmówić, to kluczowe jest, od kiedy ta będzie nas obowiązywała. Warto również dopytać o rękojmię, czyli swoistą gwarancję sprzedawcy. Warto wiedzieć, czy obowiązują nas oba zabezpieczenia. Tak naprawdę zapewnienie sobie ochrony prawnej, gdyby urządzenie ze względu na nadmierną eksploatację na wystawie, odmówiło nagle posłuszeństwa, jest najważniejszym elementem zakupu.

Przykładowy abonament z telefonami outlet:


Telefon powystawowy: po drugie prawo do zwrotu

Niektórzy myślą, że kupując telefon powystawowy przez Internet, kupują często kota w worku. Czy aby na pewno? W pewnym sensie nie masz kontroli na tym, w jakim stanie smartfon dotrze do Ciebie, co znajdziesz w pudełku, czy będą widoczne rysy lub inne ślady wystawowego użytkowania. W tym wypadku prawo jest również po Twojej stronie, bo taki felerny przedmiot możesz po prostu zwrócić po 14 dniach bez podania powodu. Wystarczy przekazać sprzedawcy wypełnione oświadczenie o odstąpieniu od umowy i chociaż rzadko zdarza się, aby sprzedawcy robili z tego powodu problemy, zawsze można się zabezpieczyć wysyłając specjalne oświadczenie, które możesz pobrać ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Telefon powystawowy – plusy i minusy

Zalety:

  • niższa cena
  • pod względem wizualnym praktycznie nieużywany telefon (zależy od egzemplarza)
  • możliwość zwrotu do 14 dni
  • gwarancja lub rękojmia…

Wady:

  • …która zwykle nie trwa jednak standardowe 2 lata
  • bateria może być w kiepskiej kondycji

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów