
Zbita szybka i pęknięty ekran w smartfonie to spory problem. Czasem jest tak, że nie możesz pozwolić sobie od razu na jej naprawę, gdyż jest to zwykle spory wydatek sięgający kilkuset złotych, a nawet więcej. Czy są zatem jakieś domowe sposoby na zbytą szybkę w telefonie? Oczywiście. Za chwilę pokażemy co możesz zrobić, żeby zamaskować skutki takiej sytuacji i ułatwić sobie życie, przynajmniej na jakiś czas.
- 1. Zbita szybka telefonu – co robić, jak żyć?
- 2. Jak zamaskować pęknięty ekran?
- 2.1. Szkło hartowane
- 2.2. Folia ochronna
- 2.3. Zmiana tapety
- 2.4. Polerowanie ekranu
- 2.5. Wymiana wyświetlacza lub szybki
- 3. Pęknięty ekran smartfona – czy da się naprawić w domu? Podsumowanie
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są domowe sposoby na zbitą szybkę telefonu?
- Czy uszkodzenie wyświetlacza może dalej postępować?
- Czy pęknięty ekran telefonu jest drogi w wymianie?
- Czy pęknięta szybka oznacza początek większych kłopotów?
- Jak zadbać o właściwą ochronę telefonu komórkowego?
Zbita szybka telefonu – co robić, jak żyć?
Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy to tylko zbita szybka, a nie pęknięty ekran, co oznacza znacznie większy wydatek na naprawę, a raczej wymianę. Czy panel na całej powierzchni reaguje na dotyk? Czy wyświetla informacje bez żadnego problemu na całej swojej powierzchni i czy w ogóle się włącza?
Jeżeli poza zbitą szybką wszystko inne działa, tzn. ekran reaguje na komendy, możesz spokojnie pomyśleć nad wdrożeniem któryś z naszych domowych sposobów na zbitą szybkę w telefonie. Natomiast jeżeli jest pęknięty ekran, tzn. działa, ale przykładowo na jakiejś jego części nic się nie wyświetla lub jest to jednolita plama, to musisz mieć świadomość, że tutaj uszkodzony jest już także sam panel wyświetlający. W tej sytuacji w każdym momencie może on po prostu przestać działać lub wada może się pogłębiać.
Oczywiście nie wyklucza to zastosowania naszych domowych sposobów, ale pamiętaj, że tutaj ryzyko trwałego uszkodzenia smartfona jest znacznie większe. W momencie, gdy nie uruchomisz ekranu, możesz również stracić dane zapisane na telefonie. Ale załóżmy, że wszystko działa, a jest tylko pajęczynka na ekranie – co zatem robić?
Samodzielna wymiana ekranu jest bardzo trudna, a i koszt naprawy/wymiany w serwisie bywa astronomicznie drogi. W najgorszych przypadkach za ekrany typu OLED czy AMOLED zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych! Nie jest to więc tania impreza i naprawdę lepiej, aby z ekranem nic złego nigdy się nie stało.
Jak zamaskować pęknięty ekran?
Raczej można zapomnieć o naprawie zbitej szybki w warunkach domowych, ale możesz zadbać o odpowiedni kamuflaż. Jak zamaskować pęknięty ekran telefonu komórkowego?
Szkło hartowane
Dobrym domowym sposobem na zbitą szybkę w telefonie jest po prostu założenie na uszkodzony ekran szkła hartowanego. W sprzedaży znajdziesz sporo różnych produktów tego typu różniących się ceną i dostosowanych do konkretnego modelu. To jedno z najlepszych rozwiązań chroniących ekran – zarówno ten jeszcze nieuszkodzony, jak i ten, który już uległ uszkodzeniu.
Dzięki zastosowaniu szkła hartowanego masz możliwość zahamowania ewentualnego dalszego postępowania uszkodzenia mechanicznego. Najważniejsze jednak, że chroni ono Twoje palce. Dzięki temu nie skaleczysz się o ewentualną ostrą część lub jakiś drobinek. Dzięki założeniu szkła hartowanego, Twój ekran znów będzie gładki i bezpieczny w użytkowaniu. Pozwala ono również na częściowe zamaskowanie pękniętej szybki.
Popularne szkła hartowane na ekran smartfona:
Folia ochronna
Na podobnej zasadzie działa folia ochronna. To kolejny domowy sposób na zbitą szybkę w telefonie. W niektórych wypadkach może być ona nawet lepsza niż szkło hartowane. Nie chroni ona aż tak dobrze jak szkło, ale spełnia podobną funkcję – może zminimalizować dalsze uszkodzenie ekranu.
Dodatkowo są teraz dostępne teraz folie docinane laserowo, więc przylega ona to praktycznie na całej powierzchni ekranu dotykowego. Jest również zazwyczaj tańsza w zakupie, więc w momencie uszkodzenia można bez obaw ją wymienić. Taki rodzaj ochrony może się przydać w momencie, gdy szybka jest stłuczona w taki sposób, że powierzchnia jest nierównomierna. W tym konkretnym przypadku może się okazać, że łatwiej będzie dopasować folię ochronną aniżeli szkło hartowane.
Popularne folie ochronne na ekran smartfona:
Zmiana tapety
Kolejnym domowym sposobem na zbitą szybkę w telefonie jest po prostu… zmiana tapety. Nie da się w ten sposób oczywiście naprawić pękniętą szybkę, ale w jakiś sposób da się zamaskować pęknięty ekran telefonu komórkowego. Przynajmniej wizualnie, bo pod palcem i tak będziesz czuł nierówności…
Warto tą czynność połączyć z którymś z wymienionych wcześniej sposobów. Po prostu umiejętne ustawienie tapety pozwoli odpowiednio zakamuflować pęknięcie lub pajęczynkę. Tutaj możesz spróbować różnych sposobów i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Możesz również pokusić się o ustawienie jakiejś humorystycznej tapety – ona też pozwoli na rozproszenie uwagi skupionej na stłuczonej szybce ekranu. W końcu dla wielu – jak nie większości z nas – wygląd telefonu jest bardzo ważny.
Polerowanie ekranu
Kolejnym dość ciekawym domowym sposobem na zbitą szybkę w telefonie jest pasta do zębów. Tak, to nie pomyłka. Otóż za pomocą zwykłej pasty do zębów (nie żelowej) oraz patyczka do uszu lub jakiegokolwiek patyczka z watą na końcu, jesteś w stanie nieco zakamuflować pęknięcia.
Mianowicie wystarczy nanieść niewielką ilość pasty na powstałe pęknięcie i rozsmarować za pomocą patyczka. Najlepiej sprawdzi się to w przypadku niewielkiego pęknięcia, które chcesz w ten sposób zamaskować. Dodatkowo wskazane jest aby co jakiś czas powtarzać tą czynność, gdyż z biegiem czasu efekt pozostaje coraz mniej widoczny.
Wymiana wyświetlacza lub szybki
Tej metody akurat domowymi sposobami nie polecamy robić, aczkolwiek w sieci można znaleźć instrukcje jak domowym sposobem samemu wymienić cały wyświetlacz. Można również dostać odpowiednie narzędzia do tego typu czynności.
Jednak smartfon to delikatna i skomplikowana maszyneria i bez specjalistycznej wiedzy własnoręczna próba wymiany wyświetlacza, czy też samej szybki może się skończyć bardzo źle. Dlatego w takim wypadku rekomendujemy jak najbardziej oddanie smartfona do autoryzowanego lub nieautoryzowanego serwisu.
Pęknięty ekran smartfona – czy da się naprawić w domu? Podsumowanie
Jak więc widzisz, stłuczona szybka w telefonie komórkowym to spory kłopot ale nie koniec świata. Jest kilka domowych sposobów na to, żeby taką szkodę co najmniej zakamuflować i w miarę normalnie z nią funkcjonować.
Oczywiście polecamy od razu po zakupie smartfona wyposażyć się w odpowiedni pokrowiec oraz szkło hartowane lub folię ochronną. Znacząco zwiększy to bezpieczeństwo i odporność na upadki Twojego urządzenia! Lepiej nie czekać, aż w końcu pęknie szybka wyświetlacza lub – co gorsza – uszkodzi się cały „dotyk”. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony.
Najpopularniejsze telefony komórkowe 2025: