Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Android dla początkujących – 5 odpowiedzi na najczęstsze pytania

avatar
2
Android Marshmallow 6.0

Planujesz zakup współczesnego smartfona? Dotychczas używałeś telefonów marki Apple i martwisz się, że obsługa Androida będzie trudna i zagmatwana? Nic bardziej mylnego. System zaprojektowany przez Google charakteryzuje się pełną modyfikowalnością – oznacza to, że można go w pełni dostosowywać do swoich preferencji. Ogromna liczba opcji konfiguracyjnych może przytłoczyć każdego początkującego użytkownika. W naszym poradniku znajdziesz zbiór cennych informacji, które mogą przyspieszyć naukę obsługi Androida.

Android – początki

Android to obecnie najpopularniejszy system operacyjny, przeznaczony na urządzenia mobilne. Został zaprojektowany przez firmę Google. Zasada jego działania została oparta na podstawie ikon i aplikacji, podobnych do tych, jakie czekają na nas podczas korzystania z systemu Windows. Po uruchomieniu telefonu, naszym oczom powinien ukazać się taki widok:

Android pulpit poradnik

W zależności od sieci, w której zakupiliśmy telefon, rozkład poszczególnych ikon oraz tapeta mogą się różnić. Obszar widoczny na zdjęciu powyżej, to pulpit. Jest on przesuwalny – wystarczy dotknąć ekranu i przesunąć palcem w lewą bądź prawą stronę. Nastąpi „przerzucenie” ekranu i wyświetlenie kolejnych ikon programów. Każdą z tych ikon możemy edytować. Aby tego dokonać, zaznaczamy interesującą nas aplikację i (trzymając) umieszczamy w nowym miejscu. Analogicznie proces przebiega w przypadku obsługi tradycyjnego Windowsa. Nic trudnego!

Aby uruchomić podgląd dostępnych ekranów, wystarczy „uszczypnąć” ekran – wyświetlone zostaną wszystkie aktywne pulpity. Tutaj również otrzymujemy możliwość ich dodawania oraz usuwania. Jak widać, podstawowe czynności ruchowe w tym systemie operacyjnym nie są takie trudne.

Jak skonfigurować telefon z Androidem

Najważniejszą zaletą Androida jest mnogość opcji konfiguracyjnych. Każdy może przystosować telefon do swoich potrzeb – począwszy od tapety pulpitu, aż po zaawansowane ustawienia, np. ilości jednocześnie uruchamianych aplikacji. Aby wejść w menu konfiguracyjne, klikamy ikonkę „Aplikacje” na ekranie głównym i wyszukujemy „Ustawienia”. W zależności od zastosowanej nakładki brandującej, ukaże się ten oto ekran:

Android Ustawienia poradnik

Jest to swoiste centrum dowodzenia, z którego możemy w pełni zarządzać telefonem komórkowym. Każdy element został bardzo czytelnie opisany i przyporządkowany poszczególnym aspektom pracy z Androidem. Na początek warto zapoznać się z opcjami „Dźwięki i powiadomienia” oraz „Wyświetlacz” – pozwolą one spersonalizować telefon według własnego upodobania. Poniższa tabela prezentuje opis dziesięciu najważniejszych opcji konfiguracyjnych Androida:

Opcja Opis
Aplikacje

W tym miejscu znajduje się wykaz wszystkich zainstalowanych na naszym telefonie aplikacji funkcjonalnych, takich jak: Internet czy Aparat. Wchodząc w interesujący nas program otrzymujemy możliwość zarządzania jego zaawansowanymi ustawieniami. Ponadto na samej górze znalazło się miejsce na tzw. Menadżer Aplikacji, gdzie możemy odinstalować lub zatrzymać aplikację.

Dźwięki i powiadomienia

Możliwość zmiany ustawień dźwiękowych. Tutaj ustawimy dzwonek główny oraz dźwięk SMS-a i powiadomień. Ponadto istnieje możliwość regulacji głośności powyższych.

Język i wprowadzanie

Ustawienia języka, jakim będziemy się posługiwać podczas pracy ze smartfonem. Można dokonać wyboru rodzaju klawiatury, ustawić wprowadzanie głosowe oraz szybkość wskaźnika (po podłączeniu odpowiedniego akcesorium).

Konta

Praca z urządzeniem mobilnym wymaga utworzenia kont w różnych usługach. Najważniejszą z nich jest Google, pozwalające na zachowanie naszych ustawień. W tym miejscu można dodać i usuwać poszczególne konta.

Pamięć

Uruchomienie tej opcji pokaże poziom zapełnienia pamięci, z wyszczególnionym podzialem na pamięć systemową (niemożliwą do zwolnienia), używane i różne. Aby poznać więcej informacji, wystarczy kliknąć na „Używane” lub „Różne”.

Sieci telefonii komórkowej

Kolejny ważny punkt. Tutaj znajduje się opcja „Operatorzy sieci”, która pozwala wybrać domyślnego usługodawcę. Jeśli nie posiadamy wystarczająco dobrego zasięgu sieci, wtedy warto przełączyć smartfona na innego operatora. Dodatkowo opcja roamingu danych powinna być włączona.

Dostępność

Niezwykle przydatne narzędzie dla osób z problemami wzrokowymi, słuchowymi bądź manualnymi. Znajdują się tu ułatwienia dostępu, pozwalające na sprawniejsze posługiwanie się telefonem: zwiększanie rozmiaru tekstu, polecenia głosowe, interakcje ekranowe za pomocą przycisków.

Wi-Fi

Konfiguracja połączenia z internetem za pośrednictwem Wi-Fi. Wybieramy interesującą nas sieć, wprowadzamy dostarczone hasło i już możemy cieszyć się z dostępu do światowych zasobów internetu.

Wyświetlacz

Konfiguracja wyświetlacza. Wejście w tę opcję pozwala dostosować wielkość czcionki, czas wygaszenia ekranu oraz jasność. Dostosowujemy według własnych preferencji.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo telefonu komórkowego to podstawa. Zabezpieczenia pozwalają skonfigurować rodzaj blokady ekranu, szyfrowanie, widoczność haseł oraz kod PIN. Warto ustawić możliwie najtrudniejsze opcje, aby utrudnić życie potencjalnego złodzieja.

Jak dodać kogoś do kontaktów

Każdy telefon posiada funkcję zapamiętywania poszczególnych numerów telefonu – tworzenia tak zwanych kontaktów. Aby zapisać interesującą nas osobę, wystarczy wybrać ikonkę zielonej słuchawki w menu głównym i wprowadzić konkretny numer. Następnie klikamy „Dodawanie do Kontaktów” w miejscu zaznaczonym na poniższym obrazku:

Dodawanie kontaktu A

Wyświetlony zostanie odpowiedni monit z dwoma opcjami do wyboru: „Utwórz kontakt” oraz „Aktualizuj kontakt„. Wybieramy pierwszą możliwość i wskazujemy miejsce przechowywania. Może to być Urządzenie, Karta SIM, jak również przypisane konto Google. Zalecamy ostatni wybór, gdyż będziemy mieli dostęp do kontaktu z każdego urządzenia – wystarczy zalogować się do swojej skrzynki mailowej. Ostatnim krokiem jest wypełnienie formularza, gdzie wpisujemy nazwę kontaktu. Możemy tutaj również dodać inne dane teleadresowe, takie jak: adres email, numer komunikatora, czy też utworzyć swoje własne pole informacyjne. Na koniec klikamy „Zapisz”. Od teraz mamy dostęp do kontaktu

Jak pobrać aplikacje na telefon

Aplikacje są podstawą pracy każdego systemu operacyjnego – znacząco rozszerzają funkcjonalność naszego urządzenia. Każdą z nich możemy pobrać ze Sklepu Google Play – usługi producenta Androida, gdzie udostępnione zostały wszystkie dotychczas wyprodukowane aplikacje. W internecie znajdziemy również oprogramowanie niezależne, lecz ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy instalowania tego typu aplikacji. Jak dostać się do Sklepu Play? Wystarczy kliknąć ikonkę na pulpicie naszego smartfona o nazwie „Sklep Play”. Poniżej został zaprezentowany główny ekran.

Sklep Play

Całość podzielona jest na dwie części: płatną i bezpłatną. Większość najpotrzebniejszych programów możemy pobrać w formie darmowej – warto wtedy pamiętać, że niektóre funkcjonalności mogą być dostępne po ich opłaceniu za pomocą tzw. mikrotransakcji. Te najczęściej znajdziemy w różnych grach. Warto raz za czas przeglądać Sklep Play, ponieważ codziennie prezentowane są nowe, lepsze aplikacje. Przechodzimy do instalacji. Wybieram interesującą nas pozycję i klikamy „Zainstaluj”:

Sklep Play Zainstaluj

Przed podjęciem decyzji o instalacji, warto poczytać opinie oraz wziąć pod uwagę ocenę – ta powinna być możliwie jak najwyższa, choć nie zawsze jest to regułą. Po zainstalowaniu aplikacja pojawi się na pulpicie naszego telefonu komórkowego. Najlepsze programy możecie znaleźć w naszym (subiektywnym) rankingu.

Jak usunąć aplikacje po instalacji

Każdą aplikację, która znajduje się w pamięci naszego telefonu, da się usunąć. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zauważymy, że nasze urządzenie cierpi na deficyt pamięci. Warto usuwać nieużywane aplikacje, gdyż te – działając w tle – wykorzystują zasoby telefonu i przyczyniają się do szybszego wyczerpania baterii. Nasza redakcja przygotowała szczegółowy poradnik „Skuteczne sposoby na dłuższy czas pracy smartfona„, w którym znajdziecie najpotrzebniejsze wskazówki dotyczące oszczędzania baterii. W celu usunięcia programu wchodzimy w „Menadżer aplikacji„:

Menadzer aplikacji

Na górze znajduje się menu kategoryzujące konkretne aplikacje. Wybieramy interesującą nas opcje i klikamy „Odinstaluj”. Tutaj warto pamiętać, że niektórych rzeczy nie będziemy w stanie usunąć – powodem jest zabezpieczenie producenta przed przypadkowym wykasowaniem tzw. brandowanego oprogramowania. Jedyną możliwością jest usunięcie tzw. aktualizacji, lecz nie wpłynie to na użycie zasobów. Poniżej prezentujemy lokalizacje przycisku „Odinstaluj”.

Usuwanie aplikacji - Poradnik Android

Zabezpieczenie telefonu

Odpowiednie zabezpieczenie telefonu pozwala uniknąć różnych nieprzyjemności związanych z jego utratą. Dzięki licznym funkcjonalnościom, współczesny smartfon pozwala zarządzać wieloma aspektami naszego codziennego życia, np.: pocztą elektroniczną, usługami bankowymi, wynajmem, a nawet zakupami. Największym zagrożeniem jest dostęp do naszych (jak najbardziej realnych) funduszy – nieuprawniona osoba może wykraść ważne dla nas dane. W celu zagwarantowania większego bezpieczeństwa, wybieramy opcję Zabezpieczenia. Naszym oczom ukazuje się poniższy ekran:

Android Zabezpieczenia

Warto zainteresować się poniższymi opcjami:

  • Typ blokady ekranu – w tym miejscu wybieramy sposób, w jaki odblokujemy nasze urządzenie po aktywacji ekranu. Możemy ustalić np.: kod PIN, znak lub rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniej kamery. Niektóre telefony komórkowe zostały wyposażone w czytnik linii papilarnych – ten sposób jest obecnie najbezpieczniejszy.
  • Wyświetl informacje – opcja ta pozwala wybrać, które informacje zostaną pokazanie na ekranie powitalnym PRZED odblokowaniem telefonu. Warto zastrzec wszelkie komunikatory oraz wiadomości SMS, gdyż wyłączenie tej funkcji spowoduje wyświetlenie naszych (często poufnych) rozmów przed wprowadzeniem hasła.
  • Znajdź mój telefon – niektórzy producenci smartfonów wbudowali w swoje urządzenia funkcje pozwalające zlokalizować zagubiony telefon. W tym celu musimy zarejestrować się na stronie producenta i aktywować moduł GPS. Jeśli zgubimy smartfona, po wejściu na specjalną stronę internetową nasz telefon zostanie zlokalizowany z dokładnością do kilku metrów.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.5/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

smartfon to badziewie, im starsza komórka tym lepsza, im mniej funkcji tym lepiej.

Co zrobić kiedy zniknęły wszystkie ikonki z pulpitu?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.