Z jakiegoś względu szukasz dobrego smartfona BlackBerry? Zrobiliśmy zestawienie najciekawszych telefonów tego producenta, choć może brzmieć ono trochę archaicznie. BlackBerry najlepsze lata ma już za sobą, a jego ostatnie produkty nie zdobywają już takiego uznania na rynku, jak to bywało kiedyś. Jeszcze kilka lat temu postrzegano firmę jako tę, która oferuje najlepsze urządzenia mobilne dla biznesu. Dzisiaj są to raczej ciekawostki, chociaż nie jest trudno odnaleźć tych, którzy ciągle korzystają z „jeżynek”. Postaramy się pokazać 5 interesujących telefonów, które nawet w 2022 roku mogą znaleźć swoich zwolenników.
Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022.
Polecany smartfon BlackBerry – specyfikacja
Niegdyś BlackBerry były znane ze swoich biznesowych walorów. Były to telefony dopracowane pod każdym względem, dobrze wyposażone i wykończone, a do tego ze zoptymalizowanym autorskim systemem. Lata jednak mijają i na próżno teraz szukać takich modeli – chyba, że chcesz naprawdę oldschoolowy sprzęt, ale na takim niektóre aplikacje mogą nie być już wspierane.
Cechy dobrego smartfona BlackBerry:
- ośmiordzeniowy procesor około 2,00 GHz
- Android na pokładzie (ze względu np. na aktualizacje i aplikacje, BB OS raczej dla fanów)
- co najmniej 4 GB RAM
- minimum 64 GB pamięci na dane
- czytelny ekran
- wysoka jakość wykonania
- poprawny aparat fotograficzny
- bateria około 4000 mAh
- złącze 3,5 mm
Jeżeli chcesz już się zdecydować się dobry telefon BlackBerry – np. ze względu na wygodną klawiaturę QWERTY – stawiaj przede wszystkim na modele z Androidem. Ich dodatkową zaletą jest (stosunkowo) młody wiek tych konstrukcji. Co prawda nierzadko miewają po 3 lata, ale to wciąż najnowsze wyprodukowane BB. Którego BlackBerry można polecić?
BlackBerry KEYone
Wciąż interesujący i wyjątkowy sprzęt. Miał on premierę co prawda w zeszłym roku, ale nawet dzisiaj wyróżnia się jakością wykonania i ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie miejsca. Mamy do czynienia z doskonale prezentującym się urządzeniem. Ciekawe wykończenie sprzętu, duże ramki na górze i dole z fizyczną klawiaturą przyciągają wzrok. Do tego warto dodać, że klawisze BB KEYOne można zaprogramować, nadając im konkretnego przeznaczenia, natomiast cała sekcja pełni rolę touchpada.
BlackBerry KEYone ma na pokładzie ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625, 3 lub 4 GB pamięci RAM i 32 lub 64 GB pamięci wbudowanej, którą użytkownik może rozszerzyć o kolejne 256 GB. Wyświetlacz w smartfonie ma zaledwie 4,5 cala (pamiętajmy, że sporą część miejsca zabiera fizyczna klawiatura) o rozdzielczości 1080 na 1620 pikseli. Główny aparat fotograficzny ma 12 Mpix i przesłonę na poziomie f/2.0. Bateria ma tu pojemność 3500 mAh. Jego następcą jest BB KEY2, ale jest znacznie droższy, polecamy więc model z 2017 roku.
Zalety:
- fizyczna klawiatura QWERTY
- design
- całkiem niezła bateria
Wady:
- problem z dostępnością
BlackBerry KEY2
Nowsze i przy okazji topowe urządzenie od BlackBerry, następca omawianego tutaj KEYone. Oba modele różnią się paroma elementami. Inaczej usytuowany jest aparat, trochę odmiennie prezentuje się tył smartfona, jednak już przy pierwszym kontakcie czuć, że jest to sprzęt klasy premium. Urządzenie zostało zaopatrzony w dodatkowy, programowalny przycisk. Czytnik linii papilarnych został umieszczony w przycisku spacji, a klawiatura pozwala na korzystanie z gestów.
Flagowiec pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 660. Na pokładzie znajdziemy aż 6 GB pamięci RAM i 64 GB na pliki użytkownika (chociaż dostępna jest również wersja 128 GB). Ekran ma 4,5 cala, a rozdzielczość wynosi 1080 na 1620 pikseli. BlackBerry KEY2 ma baterię 3500 mAh. Do dyspozycji użytkownika jest podwójny aparat i obie matryce mają 12 Mpix, przy czym pierwsza ma przysłonę o wartości f/1.8, druga natomiast f/2.6. Urządzenie nie należy do tanich i często spotykanych!
Zalety:
- fizyczna klawiatura QWERTY
- 6 GB RAM
- wytrzymała bateria
Wady:
- problemy z dostępnością
BlackBerry KEY2 LE
Model BlackBerry KEY2 LE wyróżnia się fizyczną klawiaturą QWERTY i ciekawym wykończeniem obudowy. Smartfon wygląda elegancko, a do tego naprawdę nieźle się sprawuje.
Jego sercem jest 8-rdzeniowy Snapdragon 636, którego wspomaga 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Na pokładzie znajduje się fabrycznie zainstalowany Android w wersji 8.1 Oreo. Podobnie jak wcześniejsze modele z serii KEY, również i ten ma wyświetlacz o przekątnej 4,5″. Na tylnej obudowie znajdziesz podwójny aparat fotograficzny o konfiguracji 13+5 Mpix. Jego zaletą jest stosunkowo niewysoka cena i lepsza dostępność.
Zalety:
- fizyczna klawiatura QWERTY
- 4 GB RAM
- wytrzymała bateria
Wady:
- powolny czytnik linii papilarnych
BlackBerry Passport
To odrobinę wiekowy sprzęt, ale w niezbyt już młodej rodzinie BlackBerry i tak wyróżnia się interesującymi rozwiązaniami i niecodziennym wyglądem. BlackBerry Passport to jedna z legendarnych słuchawek tego zasłużonego producenta.
Telefon pracuje na procesorze Qualcomm Snapdragon 801. Ma 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci na pliki użytkownika. Cieszy solidna bateria, której pojemność wynosi 3450 mAh. Na pokładzie znajduje się system BlackBerry 10.3 OS, co nie każdemu może przypaść do gustu. Specyficzny ekran ma przekątną 4,5 cala i rozdzielczość na poziomie 1440 x 1440 pikseli. Aparat może pochwalić się matrycą 13 Mpix.
Zalety:
- fizyczna klawiatura QWERTY
- solidna bateria
- kompaktowe rozmiary
- system BB 10.3 OS…
Wady:
- …który nie jest dla każdego
- problem z dostępnością modelu
BlackBerry Motion
Urządzenie z 2017 roku, tym razem dla odmiany pozbawione fizycznej klawiatury. Z jednej strony sprzęt nie wyróżnia się wzornictwem, ale jednak udało się do tego smartfona przemycić ciekawy motyw, a mianowicie plecki, które mają chropowatą teksturę. Urządzenie ma czytnik linii papilarnych oraz bardzo ciekawy, dodatkowy przycisk, do którego można przypisać konkretną aplikację. Ponadto BlackBerry Motion spełnia normę IP67, jest więc wodoodporny i pyłoodporny. Warto dodać, że ten model oferuje również szyfrowanie danych, producent zapewnia, że sprzęt jest wyjątkowo bezpieczny.
Urządzenie pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 625. Aplikacje i system wykorzystują 4 GB pamięci RAM, a na pliki użytkownika przeznaczono 32 GB. Bateria BlackBerry Motion ma 4000 mAh. Przekątna ekranu wynosi 5,4 cala przy rozdzielczości na poziomie 1080 x 1920 pikseli. BB zadbało o matrycę 12 Mpix głównego aparatu fotograficznego (przysłona f/2.0).
Zalety:
- sporej wielkości (jak na BlackBerry) ekran
- 4 GB RAM
- pyło i wodoszczelny (IP67)
Wady:
- pojedynczy aparat
- problem z dostępnością modelu