Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

5 sposobów na oszczędzanie pakietu danych w telefonie

avatar
4
5 sposobów na oszczędzanie pakietu danych w telefonie

Przeglądanie Facebooka, oglądanie filmów na YouTube, odbieranie poczty e-mail, rozmawianie poprzez komunikator – to tylko niektóre czynności wymagające aktywnego połączenia z internetem. Dostęp do sieci umożliwiają pakiety danych. Każda polska sieć oferuje różnej wielkości paczki, lecz częste korzystanie ze smartfona potrafi bardzo szybko wyczerpać przyznany limit. Poniżej prezentujemy pięć sposobów, które mogą pomóc zmniejszyć zużycie danych. Ponadto analizujemy najkorzystniejsze propozycje operatorów.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019.


Nie ma żadnych wątpliwości, że efektywne korzystanie ze smartfona wymaga aktywnego dostępu do internetu. Jednym ze sposobów dostępu do sieci WWW jest wykorzystanie danych komórkowych, czyli oddzielnego pasma transmisji, używanego w telefonii komórkowej. W zależności od posiadanego abonamentu możemy dysponować od 100 MB do 10 GB danych do wykorzystania. Niektóre droższe zobowiązania posiadają opcję nielimitowanego internetu, jednak (wbrew swojej nazwie) on również podlega ograniczeniom po przekroczeniu ustalonej granicy. Przykładowo T-Mobile radykalnie zmniejsza szybkość internetu po przekroczeniu 100 GB w jednym okresie rozliczeniowym.


Jakiego pakietu danych potrzebuję?

Poniższa tabela prezentuje czynności, które możemy wykonywać posiadając wskazaną wielkość paczki danych w danym okresie rozliczeniowym.

Wielkość pakietuCo można robić?Czego unikać?
100 MBMail bez załączników, komunikator internetowyMobilne strony www, strony www, YouTube, streamowanie video i muzyki, aktualizacje, portale społecznościowe
500 MBMail, komunikator, mobilne strony wwwYoutube, strony www, streamowanie video i muzyki, radio internetowe, aktualizacje, portale społecznościowe
1 GBMail, komunikator, mobilne strony www, strony www, portale społecznościoweYoutube, aktualizacje, streamowanie video i muzyki, radio internetowe
2 GBJ/w + Youtube (240/360p), aktualizacje, streamowanie muzykiStreamowanie video, radio internetowe
5 GBJ/w + Youtube (480p), radio internetoweStreamowanie video,
10 GBJ/w + Youtube (720p), streamowanie videoPobieranie dużych plików z internetu

Streamowanie wideo i muzyki – oznacza używanie portali do strumieniowego przesyłania obrazów i/lub dźwięków, takich jak Twitch, Spotify czy Tidal. Uwaga – niektórzy operatorzy dają możliwość nielimitowanego korzystania z powyższych serwisów. Warto sprawdzić posiadaną ofertę.

Portale społecznościowe – Używanie aplikacji i stron www najpopularniejszych serwisów np.: Facebook, Twitter, Instagram.

YouTube (jakość) – wskazana jakość filmów w serwisie YouTube. Im gorsza jakość, tym mniejsze wykorzystanie danych pakietowych.


1. Wykorzystanie Wi-Fi

Najlepszym sposobem oszczędzania pakietu danych jest wykorzystywanie sieci WiFi. Większość popularnych miejsc publicznych, takich jak: hotele, kawiarnie, skwery czy atrakcje turystyczne oferują darmowy dostęp do internetu. Wystarczy podłączyć się do sieci (nazwa często sugeruje lokalizację np. Hotel[nazwa-hotelu] lub [nazwa-restauracji]) i zalogować za pośrednictwem przeglądarki, najczęściej podając swój adres e-mail. W niektórych przypadkach konieczne będzie dokonanie płatności, jednak warto rozglądnąć się za darmową alternatywą.

Publiczne sieci WiFi nie są zbyt bezpiecznym miejscem dla naszego telefonu komórkowego, dlatego zalecamy używanie programów antywirusowych oraz unikanie logowania do usług np. bankowości elektronicznej, ponieważ nasze dane mogą zostać skradzione. Dobrym rozwiązaniem będzie instalacja sprawdzonego antywirusa.

Nasza redakcja przygotowała obszerny poradnik o antywirusach na Androida.


2. Automatyczne aktualizacje

Główny winowajca w zużywaniu pakietu internetowego Większość programów w telefonie ma domyślnie ustawioną funkcję automatycznej aktualizacji, która (bez naszej wiedzy) pobierze i zainstaluje nową wersję aplikacji. Każda z nich to paręnaście a nawet kilkadziesiąt megabajtów danych. Jeśli weźmiemy pod uwagę częstotliwość ukazywania się aktualizacji, oraz ilość zainstalowanych rzeczy na telefonie to może się okazać, że znaczącą część pakietu tracimy na pobieranie uaktualnień.

Warto rozważyć włączenie opcji „Aktualizuj tylko przez WiFi”, która zmusi Androida do pobierania aktualizacji tylko w przypadku posiadania aktywnego połączenia z siecią bezprzewodową i uchroni nas od niepotrzebnych opłat. Uruchamiamy Sklep Google Play i klikamy na ikonę opcji koło ekranu wyszukiwania. Następnie przechodzimy do ustawień i zaznaczamy:

aktualizacje-wifi-android

Kliknij by powiększyć /fot. Kamil Ormaniec


3. Ograniczenie dostępu programów

Trzecim sposobem poradzenia sobie z problemem znikających megabajtów jest ograniczenie danych w tle. Wchodzimy w licznik danych (jedna z opcji wysuwanej belki kontekstowej głównego ekranu telefonu), sprawdzamy jakie programy zużywają najwięcej internetu i klikamy na nie. W nowym menu wybieramy „Ogranicz dane w tle”. Czynność powtarzamy dla każdej aplikacji.

ograniczenie-zuzycia-danych

Kliknij by powiększyć /fot. Kamil Ormaniec

4. Ustawienie limitu danych

Ustawienie maksymalnego limitu danych spowoduje wyłączenie transmisji danych w telefonie, co uchroni nas od nadprogramowych opłat. Dodatkowo Android poinformuje nas (w polu powiadomień) o kolejnych poziomach wykorzystania pakietu danych. Najrozsądniejsze jest ustawienie granicy wyłączenia na wielkość posiadanej paczki, a ostrzeżenia na 1/3 pakietu. Przykład:

Paczka danych: 10 GB
Ostrzeżenie: 3,3 GB
Limit 10 GB

limit-danych-wifi

Kliknij by powiększyć /fot. Kamil Ormaniec

Pierwsze ostrzeżenie poinformuje nas o wykorzystaniu 3,3 GB danych. Następnie ustawiamy kolejną granicę na wartość 6,6 GB, a ostatecznie na 9,9 GB. Celem tego zabiegu jest świadomość posługiwania się internetem.


5. Użycie przeglądarki kompresującej dane

Włączamy tryb oszczędzania danych w przeglądarce internetowej. Najlepszym mechanizmem dysponuje Google Chrome. Zasada działania polega na użyciu zewnętrznego serwera, który kompresuje (zmniejsza objętość) przeglądanych stron internetowych, co powoduje oszczędniejsze wykorzystanie danych w naszym telefonie komórkowym. Opcję możemy aktywować w ustawieniach przeglądarki:

oszczedzanie-danych-przegladarka

Kliknij by powiększyć /fot. Kamil Ormaniec


Największe pakiety danych u polskich operatorów

Polskie telekomy posiadają całą gamę rozwiązań z internetem. Obecnie najlepiej wybrać oferty typu no-limit, pozwalające korzystać z sieci WWW bez żadnych ograniczeń.

Abonament z internetem

Wybierając abonament warto rozważyć dopłacenie do oferty nielimitowanej lub z jak największym pakietem danych. Propozycje w rozsądnej cenie posiada Play, jednak Lajt Mobile lub Premium Mobile może (w niektórych przypadkach) okazać się lepszym wyborem z uwagi na umowę bezterminową:

Droższy abonament z nielimitowanym internetem pozwoli dobrać tańszego smartfona:

Pre-paid

Oto przykładowe oferty na kartę ze sporym pakietem internetowym:

star ocena
5/5 - (7 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Absolwent Dziennikarstwa. Od 8 lat związany z rynkiem nowych technologii i gier. Pracował dla wielu polskich i zagranicznych serwisów zajmujących się rozrywką i kulturą. Prywatnie zapalony podróżnik, miłośnik telefonów Samsung oraz muzyki elektronicznej.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W ogóle żadne aplikacje nie chcą się ograniczyć! ;(

Żadna aplikacja nie może się ograniczyć w tle danych komórkowych.

Dla lojalnych: NJU oferuje usługę „Im więcej tym lepiej”, która po 6 miesiącach podwaja GB (20 GB/ 29PLN), po 12 miesiącach mnoży GB 2,5 raza (25 GB za 29 PLN), po 24 miesiącach potraja ilość GB (30GB/ 29PLN).
Czyli po 24 miesiącach otrzymujemy 30 GB za 29 PLN i no limit na komórki.

obecnie żadna sieć nie daje możliwości korzystania z nielimitowanego internetu.? a co z Play na kartę mam nielimitowany pakiet danych za 45 zł miesięcznie
Podrawiam

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: