Odwiecznym problemem w przypadku mobilnych urządzeń, który spędza sen z powiek użytkownikom, jest wieczny brak miejsca na smartfonach. Niestety, pomimo coraz nowszych technologii, nie zawsze pojemność dysku wewnętrznego w telefonie jest wystarczająca. Dodatkowo, gdy programy instalowane na naszym telefonie potrafią zajmować po kilkaset megabajtów, a gry spokojnie przekroczą granicę gigabajta, może pojawić się problem z miejscem nie tylko na zdjęcia filmy i pliki. Może bowiem zaistnieć problem z zasysanymi z sieci aplikacjami. Mała ilość miejsca może również spowodować nieprawidłowe działanie naszego urządzenia. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu – instalowanie aplikacji na karcie SD. Taką możliwość daje nam Android i niektóre nakładki producentów. Jak to zrobić? Już pokazujemy.
>>> Szukasz nowego telefonu? Sprawdź oferty na abonament <<<
Jaka karta pamięci?
Przede wszystkim musimy mieć możliwość montowania w naszym smartfonie karty SD. Jeśli kupujemy kartę pamięci, warto skusić się na model o większej pojemności. Warto również zainwestować w nowsze generacje, o możliwie szybkim zapisie i odczycie danych, gdyż pozwoli nam to na płynną i komfortową pracę.
Jak ustawić kartę SD jako pamięć domyślną?
Domyślna możliwość instalacji na karcie SD jest obecna od Androida w wersji 6.0 Marshmallow. Jednak już wcześniej niektórzy producenci telefonów w swojej nakładce dawali taką możliwość. Pojawiały się także rozmaite aplikacje, które z lepszym lub gorszym skutkiem przenosiły nasze pliki. Żeby nasze aplikacje instalowały się w pamięci zewnętrznej, musimy wejść w ustawienia pamięci. W zależności od modelu telefonu, nazwa opcji i ścieżka dostępu może się nieco różnić. Część urządzeń umożliwia nam ustawienie na stałe, aby dana aplikacja instalowała się domyślnie na pamięci wewnętrznej urządzenia lub na zewnętrznej karcie SD. I właśnie takie ustawienie musimy znaleźć. Może ono się ukrywać np. pod nazwą domyślna lokalizacja instalacji. Zaznaczmy wtedy opcję, aby wszystkie możliwe aplikacje instalowały się na pamięci zewnętrznej i w ten sposób rozwiązujemy nas problem z dużymi plikami.
Przykładowa oferta operatora z telefonem:
Jak przenieść aplikację na kartę SD?
A co zrobić z aplikacjami już zainstalowanymi, gdy kończy się nam miejsce w pamięci wewnętrznej? Możemy je również przenieść na pamięć zewnętrzną. Wystarczy wejść w opcje telefonu i znaleźć aplikacje. Ukazuje się nam lista zainstalowanych programów. Wchodząc w każdy z nich możemy wybrać opcję – przenieś na kartę SD – wtedy taka aplikacja zostanie przeniesiona na zewnętrzną kartę. Należy pamiętać, że pomimo przeniesienia, część plików instalacyjnych może zostać w pamięci wewnętrznej urządzenia.
Czy migracja na kartę SD zawsze możliwa?
Musimy także pamiętać o pewnej istotnej rzeczy. Nie każdą aplikację da się w ten sposób zainstalować na karcie SD. Niektóre z nich, aby działać poprawnie, wymagają instalacji bezpośrednio w pamięci wewnętrznej urządzenia. W innym przypadku nie będą działały prawidłowo albo w ogóle odmówią posłuszeństwa.
Root telefonu – kiedy?
Istnieje oczywiście jeszcze inna możliwość instalacji aplikacji na karcie SD i to praktycznie niezależnie od tego jaki mamy system czy nakładkę producenta. Jednak ta metoda wymaga tzw. roota, a więc dostępu administracyjnego do oprogramowania urządzenia. Dzięki temu mamy możliwość skonfigurowania urządzenia, jak i przykładowo opcji instalacji dokładnie tak jak chcemy. Służą do tego specjalne programy, które wymagają powyższych uprawnień. Jednakże rootowanie telefonu jest obarczone pewnym ryzykiem, dlatego polecamy tą opcję tylko zaawansowanym użytkownikom.
>>> Telefony z Androidem <<<
Jeżeli kończy się miejsce w pamięci wewnętrznej urządzenia, powyższe sposoby powinny nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Warto również już zawczasu pomyśleć o dobrej i szybkiej karcie pamięci. Aplikacje możemy od samego początku instalować na karcie SD, dzięki temu odłożymy na dłuższy czas problemy z pamięcią wewnętrzną lub zupełnie pozbędziemy się tego problem. Dodatkowo pamiętajmy, że najczęściej zapychamy pamięć telefonu plikami multimedialnymi i grami, które zajmują dużo miejsca, dlatego warto od samego początku zaznaczyć w opcjach żeby te pliki od razu lądowały na zewnętrznej karcie pamięci.