Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon nie widzi karty SD – co zrobić?

avatar
grafika pokazuję wymianę karty SD w telefonie przez małe ludziki.

Karta SD jest sposobem na zwiększenie pamięci w urządzeniu. Dzięki niej możliwe staje się gromadzenie znacznie większej liczby zdjęć i nagrań. Zdarza się jednak, że telefon nie czyta karty SD. Jak poradzić sobie z tym problemem? Poznaj dostępne rozwiązania.

Sygnały świadczące o tym, że telefon nie czyta karty SD

To, że telefon nie czyta karty SD, jest zauważalne niemal od razu. W niektórych modelach smartfonów pojawia się wówczas komunikat systemowy informujący o błędzie. W przypadku takiego problemu użytkownik nie ma też dostępu do plików, które znajdują się nie w pamięci urządzenia, a właśnie na karcie SD.

Zdarza się również, że karta pojawia się tylko na chwilę, a następnie znika. Takie zjawisko może być związane z niedokładnym stykaniem się metalowych elementów pomiędzy smartfonem a kartą SD. Czasami rozwiązaniem tego problemu może być poprawienie plastikowego wyrobu w szufladce lub naprawa lekko wygiętych styków.

Błąd systemowy związany z nieczytaniem karty SD

Jeśli telefon nie widzi karty SD, najczęściej może być to spowodowane błędem systemowym. W większości przypadków wystarczy jedynie zrestartować telefon. Zdarza się jednak, że taki krok nie pomaga rozwiązać problemu. Wówczas należy podłączyć kartę ręcznie. W wielu smartfonach opcja ta znajduje się w ustawieniach związanych z przyłączaniem dodatkowego źródła pamięci.

Gdy znajdziesz odpowiedni punkt w ustawieniach urządzenia, wyłącz połączenie z kartą SD. Następnie włącz je ponownie. Taki krok powinien zrestartować ustawienia smartfona i umożliwić wykrywanie karty SD.

Niewłaściwe umieszczenie karty SD w porcie

Karta SD i port są zaprojektowane tak, by działały jedynie w sytuacji, w której zostaną połączone w odpowiedni sposób. Niewłaściwe umieszczenie plastikowego elementu w urządzeniu może sprawić, że jego zawartość nie będzie mogła zostać odtworzona przez sprzęt. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest wyjęcie karty i włożenie jej z powrotem – upewniając się, że robisz to w poprawny sposób.

W trakcie umieszczania karty SD w urządzeniu trzeba jednak zachować ostrożność. Jej niewłaściwe włożenie do portu może bowiem uszkodzić styki w smartfonie. Powoduje to zniszczenie całej karty lub podzespołów w samym urządzeniu, co wiąże się z koniecznością wykonania kosztownej naprawy.

Uszkodzenia mechaniczne portu lub karty

Innym powodem problemu z czytaniem karty SD może być uszkodzenie mechaniczne portu. Zazwyczaj odpowiadają za to zanieczyszczenia znajdujące się na stykach. Podczas czyszczenia tej przestrzeni należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić ważnych elementów konstrukcji. Warto pamiętać o tym, by przetrzeć zarówno port, jak i szufladkę i samą kartę.

Zdarza się też, że to karta SD ulega uszkodzeniu. Jeśli masz pewność, że została ona umieszczona w porcie w odpowiedni sposób i jest czysta, problem może leżeć w jej konstrukcji. Uszkodzenie karty SD powoduje np. jej niewłaściwe wkładanie do urządzenia. Jeśli została ona zniszczona mechanicznie, zwykle nie ma możliwości jej naprawy. Jedyną opcją może być skorzystanie z pomocy punktów, które zajmują się odzyskiwaniem danych z zewnętrznych nośników.

Jak wyczyścić port na kartę SD w telefonie?

Jeśli telefon nie czyta karty SD z powodu zanieczyszczeń znajdujących się w porcie, jedynym rozwiązaniem jest jego wyczyszczenia. O tym, czy w środku znajduje się kurz, możesz przekonać się, świecąc latarką w otwór. Jeśli w porcie są zanieczyszczenia, należy je usunąć. W tym celu można wykorzysta pęsetę lub wykałaczkę. W trakcie czyszczenia warto wyłączyć urządzenie, by zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia.

Trzeba jednak pamiętać, że podczas czyszczenia nie należy dotykać dwóch styków jednocześnie. Może to spowodować pojawienie się zwarcia i całkowite zniszczenie smartfona. Najlepiej więc korzystać z akcesoriów drewnianych, plastikowych czy ceramicznych. Warto zachować ostrożność, by nie przyczynić się do mechanicznego uszkodzenia potu.

Wirus a czytanie danych z karty SD

Problemy z rozpoznawaniem kart SD mogą pojawić się również w sytuacji, gdy urządzenie zostało zainfekowane wirusem. W takim przypadku komplikacje zwykle dotyczą także innych funkcji smartfona. Zdarza się, że wyłącza on się samoistnie, uruchamia aplikacje bez zgody użytkownika czy kasuje pliki. Jeśli problem z czytaniem karty SD ma związek z wirusem, najlepiej sformatować zarówno ją, jak i urządzenie.

Jak uchronić się przed wirusem uniemożliwiającym czytanie karty SD?

Zjawisku problemów z czytaniem karty SD w wyniku działania wirusa można też zapobiegać. Nie należy pobierać żadnych plików z innych źródeł niż Google Play oraz App Store. Warto unikać również wszelkich linków – niekiedy nawet tych przesyłanych przez znajomych. Zdarza się bowiem, że zainfekowane konta na portalach społecznościowych udostępniają adresy, których kliknięcie może spowodować pobranie wirusa.

Warto sprawdzać też, czy witryny, które odwiedzasz, mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Informację tę można sprawdzić po lewej stronie paska adresu. Jeśli znajduje się tam zamknięta kłódka, witryna jest bezpieczna. Kliknięcie w ten symbol pozwala też sprawdzić, kto wykupił ochronę.

Obecnie na rynku pojawiają się też systemy antywirusowe na smartfony. Zakupienie takiego produktu od sprawdzonej, zweryfikowanej firmy może pomóc uchronić telefon i cenne dane przed działaniem złośliwego oprogramowania.

Uszkodzenie systemu plików na karcie SD

Zdarza się, że usterka wynika nie z uszkodzeń mechanicznych czy zabrudzeń, lecz jest spowodowana działaniem systemów karty SD. Taki problem pojawia się przede wszystkim w przypadku gorszej jakości, tanich produktów. Po kilku miesiącach użytkowania może wystąpić błąd, który uniemożliwia czytanie zgromadzonych danych przez smartfon.

Sposobem na sprawdzenie, czy w konkretnym przypadku nastąpiła awaria systemu plików na karcie SD, wystarczy skorzystać ze specjalnego adaptera i podłączyć go do komputera. Jeśli dane nie są widoczne również na innym urządzeniu, świadczy to o uszkodzeniu oprogramowania na samej karcie. Zdarza się, że komputer w takim przypadku wyświetla komunikat o błędnym systemie plików. Często też całkowicie nie widzi on urządzenia.

Co zrobić, gdy doszło do uszkodzenia systemu plików?

Jeśli problem wynika z uszkodzenia systemu plików, rozwiązaniem jest sformatowanie karty SD. Trzeba jednak pamiętać, że taki krok spowoduje trwałe usunięcie plików. Przed formatowaniem warto więc skorzystać ze specjalnych programów, które niekiedy są w stanie odczytać dane z karty z uszkodzonym systemem plików. W większości przypadków nie jest to jednak możliwe.

Postaw na jakościową kartę SD

Korzystanie z tanich kart SD niskiej jakości powoduje większe ryzyko ich uszkodzenia, a co za tym idzie – utraty danych. Z tego powodu warto inwestować w lepsze produkty, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno Twoich plików, jak i samego smartfona. W ten sposób można uniknąć kosztownych napraw, a także sytuacji, w której karta przestanie działać, gdy jest najbardziej potrzebna.

Problemy z czytaniem karty SD a pomoc specjalistów

W sytuacji, gdy żadna z wymienionych metod nie działa, jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie pomoc specjalistów. W takim przypadku należy odwiedzić profesjonalny serwis zajmujący się naprawą takich akcesoriów. Niekiedy rozwiązaniem problemów może być odgięcie styków. Karty SD to malutkie, złożone nośniki danych, dlatego w ich obrębie zwykle nie wykonuje się wymian podzespołów.

Jeśli danej karty SD nie da się naprawić, specjaliści mogą spróbować odzyskać z niej dane. Takie pliki mogą następnie zostać zgrane na nowy nośnik dostarczony przez klienta. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy karta jest zbyt mocno uszkodzona, by możliwe było odczytanie danych – nawet przez specjalne oprogramowanie, którym dysponują serwisy.

Podsumowanie

  • Problem z czytaniem karty SD przez telefon może leżeć po stronie zarówno samej karty, jak i urządzenia. Nie zawsze powodują go uszkodzenia mechaniczne. Czasem problem leży w oprogramowaniu.
  • Dane z uszkodzonej karty SD często da się odzyskać, ale w tym celu konieczne jest zastosowanie specjalnego oprogramowania. Na rynku działają firmy, które oferują profesjonalne usługi w tym zakresie.
  • Czasem nie da się rozwiązać problemu z brakiem czytania konkretnej karty SD. Wówczas niezbędne jest zakupienie nowego nośnika danych.
  • Jeśli karta SD jest widoczna dla innego urządzenia niż Twój smartfon, powodem problemu z jej odczytywaniem może być niekompatybilność systemów. W takim przypadku często wystarczy uruchomić ponownie telefon lub ręcznie wprowadzić zmiany w jego ustawieniach.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jeśli karta SD nie jest czytana przez smartfona, czasami skuteczne może okazać się jej sformatowanie. Aby to zrobić, należy otworzyć pamięć zewnętrzną w telefonie i wybrać kartę. Następnie wystarczy wcisnąć opcję z napisem „Formatuj” lub podobnym. Jeśli karta jest całkowicie niewykrywalna dla smartfona, konieczne może być skorzystanie z zewnętrznego oprogramowania w serwisie.
Nie wszystkie modele smartfonów pozwalają na korzystanie z kart SD. Dodatkowej pamięci zewnętrznej nie można zastosować przede wszystkim w przypadku iPhone’ów, w których przewidziano jedynie miejsce na kartę SIM
Jeśli doszło do zanieczyszczenia portu lub karty SD, wyczyszczenie tych elementów jest możliwe przede wszystkim z wykorzystaniem metod mechanicznych i miękkiej ściereczki. Nie należy stosować wody. Nawet niewielka ilość wilgoci może spowodować zardzewienie styków, a co za tym idzie – całkowite uszkodzenie karty SD i podzespołów w smartfonie.
Jeśli powodem problemów z czytaniem karty SD przez telefon jest jego zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem, warto skorzystać z oprogramowania antywirusowego. Po podłączeniu smartfona do komputera wystarczy go przeskanować. Program powinien wskazać, czy telefon jest zainfekowany wirusem.
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.