
Obecne pokolenie nastolatków pewnie nie pamięta czasów, gdy telefon służył… wyłącznie do dzwonienia. W latach 90. szczęśliwcy mogli pochwalić się „komórką”, aparatem na klisze, walkmanem czy nawet kamerą VHS. Teraz funkcje wszystkich tych urządzeń oferuje współczesny smartfon. Przypomnijmy sobie więc urządzenia, które zmieniły rynek i bieg mobilnej historii. Dajcie znać w komentarzu, jeśli mieliście lub marzyliście o którymś z tych modeli.
1. Motorola StarTAC
Z dzisiejszego punktu widzenia może się to wydawać dość zabawne, ale Motorola StarTAC rozpoczęła prawdziwy szał na telefony z klapką! StarTAC to pradziadek bodaj najlepiej przyjętego telefonu Motoroli w historii – modelu RAZR V3. Był to zarazem pierwszy telefon, który wprowadził… wibrację, jako sposób powiadamiania o przychodzących połączeniach czy wiadomościach, Motorola nawet go opatentowała i nazwała go VibraCall.
Wielką zaletą tego urządzenia była jego niewielka waga i poręczność. Jak widać Motoroli w 1996 roku udało się rozwiązać problemy, z którymi borykamy się dzisiaj.
2. Nokia 9000 Communicator
Trudno dokładnie wskazać moment, w którym zakiełkowała idea przenośnego centrum informacji i komunikacji, czyli współczesnego smartfona. Faktem jest jednak, że jednym z pierwszych urządzeń, które próbowały poradzić sobie z tym tematem – i względnie się to udało – była Nokia 9000 Communicator. Ten retro-futurystycznie wyglądający sprzęt pojawił się już w 1996 roku i pracował pod kontrolą systemu GEOS V3.0. Miał procesor taktowany zegarem 24 MHz i… 8 MB pamięci. Telefon ten zdecydowanie wyprzedził swoje czasy.
3. Nokia 3210
Telefon z niemalże samego końca XX wieku nie jest może urządzeniem najbardziej przełomowym, ale nie da się ukryć, że miał – i moim zdaniem – nadal ma wpływ na rynek. Urządzenie o monolitycznej budowie zdobywało serca bardzo prostymi cechami: czasem pracy na baterii i ogromną wytrzymałością. Brak anteny sprawił, że telefon był bardzo poręczny i praktyczny. W sumie do dzisiaj, nawet gdy telefony stały się już kombajnami multimedialnymi, cały czas pojawia się tęsknota za urządzeniami, które spełniałby te najprostsze potrzeby. I echo takiego podejścia widać w niektórych nowych telefonach, np. w sprzętach dla seniorów.
4. Samsung SCH-V200 i Sharp J-SH04
Chociaż w roku 2000 to Nokia święciła swoje triumfy, to na rynku pojawił się sprzęt niezbyt liczącego się wówczas konkurenta, który – chociaż nie bezpośrednio – zmienił kierunek, w którym zaczęliśmy myśleć o telefonach. Samsung w modelu SCH-V200 wprowadził bowiem aparat fotograficzny. Na urządzeniu mieściło się około 20 zdjęć, które miały rozdzielczość 0,35 megapiksela.
Jednak zazwyczaj jako pierwszy telefon, który skutecznie wprowadził aparat do swojej konstrukcji, typuje się model Sharp J-SH04. Urządzanie to zostało wyposażone w aparat o rozdzielczości… 0,11 megapiksela. Ten jednak nie był tak popularny na Starym Kontynencie.
5. Siemens SL45
W tym samym roku telefony służyły (prawie) wyłącznie do dzwonienia, w codziennym życiu towarzyszyły nam jeszcze inne urządzenia, a mianowicie odtwarzacze MP3. Zanim jeszcze zaczęła się era „telefonów muzycznych„, a potem smartfonów, które obok aparatów potrafią być całymi centrami multimedialnymi, na rynku pojawił się niepozorny Siemens SL45. Telefon wyposażony został w odtwarzacz MP3, który pozwalał zgranie do niego muzyki na kartę o pojemności 32 MB – szaleństwo! Ale ten niepozorny dodatek do telefonu zmienił mocno sposób w jaki zaczęliśmy postrzegać te mobilne urządzenia. Dał jednocześnie początek całym seriom muzycznych telefonów ze świetnymi Sony Ericssonami z serii Walkman czy sprzętami pokroju Motoroli E1 na czele.
6. Nokia 7650
W czasach, gdy jeszcze nikomu nie mogło przyjść do głowy, jak dynamicznie rozwinie się rynek telefonów i jak ważną rolę będą w nim pełnić różne podejścia do systemów operacyjnych, Nokia opracowała Symbiana OS. To otwarte oprogramowanie nie wyprzedziło może swojej epoki, ale jego powstanie powstało jeszcze zanim na rynek weszli prawdziwi giganci. Nokia 7650, która weszła na rynek w 2002 roku, pracowała właśnie na tym systemie operacyjnym, a jego wersja S60 (od Series 60 User Interface) była rozwijana jeszcze przez wiele lat. Ten zaawansowany technicznie na swoje czasy telefon posiadał obudowę w formie slidera, która była modna i wykorzystywana w innych modelach jeszcze przez ładnych kilka lat.
I chociaż dzisiaj Symbiana już nie ma z nami, to nie można bagatelizować jego wpływu na rozwój smartfonów. Jeszcze w 2010 roku był on najpopularniejszym systemem operacyjnym w urządzeniach mobilnych na świecie.
7. iPhone
Urządzenie, które zapoczątkowało erę smartfonów. Telefon został zaprezentowany w 2007 roku, chociaż dzisiaj wydaje się, jakby od tamtego wydarzenia minęło znacznie więcej czasu. Był pierwszym sprzętem, który zaoferował nowoczesny dotykowy wyświetlacz w technologii Multi-Touch. Można powiedzieć, że od tego modelu wszystko się zaczęło, chociaż trudno porównywać to urządzenie z dzisiejszymi smartfonami.
Pierwszy smartfon od Apple’a wymagał podłączenia do komputera, aby móc go pierwszy raz uruchomić, nie posiadał opcji nawigacji, a matryca aparatu miała… 2 megapiksele rozdzielczości.
8. Era G1
HTC Dream to pierwszy smartfon z Androidem. Nie pamiętacie takiego urządzenia? To wszystko przez to, że T-Mobile, który był dystrybutorem urządzenia w Europie nazwał go T-Mobile G1, a że w Polsce wprowadzała go ówczesna sieć Era, to smartfon został ochrzczony właśnie Era G1. Sprzęt został pokazany światu w 2008 roku i powstał przy współpracy z Googlem. W Polsce sprzęt był reklamowany jako „telefon do Internetu” i nie ma się co dziwić, bo oferował zarówno wyszukiwarkę Google’a, jak i dostęp do YouTube’a, a także Mapy Google. Smartfon o budowie slidera posiadał ponadto fizyczną klawiaturę QWERTY zakrytą frontem, który można było przesunąć w bok.
Jego reklamę możecie zobaczyć poniżej:
9. LG Optimus 2X
To właśnie urządzenie LG, które zaprezentowano pod koniec 2010 roku, zostało wyposażone w potężny (jak na tamte czasy) dwurdzeniowy procesor. Serce sprzętu taktowane było zegarem 1 GHz. LG Optimus 2X miał baterię o pojemności 1500 mAh i 8 GB pamięci wewnętrznej. Chociaż zapewne taki procesor dzisiaj nie robi na nikim wrażenia, to układ Nvidia Tegra 2 jasno wskazał kierunek rozwoju telefonów komórkowych i zapowiadał prawdziwy wyścig podzespołowych zbrojeń.
Obecnie dział mobilny LG nie ma się najlepiej, choć wydaje corocznie m.in. 2 ciekawe flagowce z serii G i V. Konkurencja jest jednak znacznie silniejsza, niż w 2010 roku – oprócz Apple’a i Samsunga liczą się jeszcze chińscy giganci z Huawei i Xiaomi na czele.
10. iPhone X
Powiecie może, że nie jest może przełomowa zmiana w porównaniu do tych, które pokazywaliśmy wcześniej. A jednak zastosowanie notcha w telefonie wzbudziło ogromne emocje, również te negatywne. Nie tylko dlatego, że to rozwiązanie jest dyskusyjne estetycznie, ale również dlatego, że była to jedna z prób zwiększenia powierzchni wyświetlacza bez utraty m.in. oczka aparatu. A jeśli ktoś nie wierzy w siłę notcha, niech spojrzy tylko, jak to rozwiązanie rozpowszechniło się u innych marek – wystarczy wskazać tylko ostatnie konstrukcje Huaweia i innych chińskich producentów telefonów.
A przecież notch zdążył od tego czasu żyć własnym życiem. Po 1,5 roku od premiery iPhone’a X widać jego ewolucje – generalnie jego rozmiar ulega pomniejszeniu, a w niektórych modelach nawet kształt w bardziej estetyczną „łezkę”. Kto wie, czy notch nie dał podwaliny pod rozwiązanie, które go skutecznie zastąpi. Mowa o niezależnie funkcjonującym oczku aparatu, które dostaniemy np. w Samsungu Galaxy S10. Czas pokaże, czy mamy do czynienia z kolejną rewolucją w budowie telefonów komórkowych.
Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

- {{ error }}