Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Atrakcyjny Xiaomi Mi 10T Lite z odświeżaniem 120 Hz – recenzja

2
Xiaomi Mi 10T Lite 5G test

Xiaomi Mi 10T Lite oferuje bardzo dużo za stosunkowo niewiele pieniędzy. Ekran 120 Hz, moduł 5G, pojemna bateria, moc aparatów – to tylko niektóre z jego licznych zalet. Czy to wystarczy na zawojowanie mocno obstawionej przez konkurencję średniej półki? Zapraszam na test!

Xiaomi Mi 10T w Play

Wygląd i komfort użytkowania

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Porządny smartfon. Tylko nazwa tego modelu może być nieco mylna, gdyż z wyglądu dużo bardziej przypomina POCO X3 aniżeli mocniejszych braci. Szczególnie wtedy, gdy spojrzymy na tył urządzenia. Nie zmienia to faktu, że pierwsze wrażenie jest całkiem dobre. Co ciekawe, nie byłem tu negatywnie nastawiony pomimo tego, że obudowa jest błyszcząca, a co za tym idzie łatwo zbiera odciski palców. Ciekawie również prezentuje się wyspa na aparaty w charakterystycznym układzie. Jedynie jej wystawanie ponad obudowę niestety może niektórym osobom przeszkadzać.

Po wzięciu do ręki czuć, że jest to konkretne urządzenie. Trzeba przyznać, że dobrze leży w dłoni. Jest odpowiednio wyważone, dzięki czemu nie sprawia wrażenia zabawki. Odpowiednio ukształtowane plecki zapewniają pewny chwyt. Xiaomi Mi 10T Lite nie jest też przesadnie gruby, choć do najcieńszych nie należy.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Co ważne, podczas korzystania ze smartfona nie pojawiła się żadna większa ani mniejsza rysa. A (jak zwykle) nie używałem żadnych ochronnych etui. Co prawda nie mogę ocenić jak z wytrzymałością smartfona, ale można domyślać się, że również jest na odpowiednim poziomie. Jakość użytych materiałów powinna zadowolić większość użytkowników, szczególnie patrząc na obecną cenę.

Xiaomi Mi 10T Lite jest inaczej skonstruowany niż jego mocniejsi bracia. O ile na froncie podobieństwa są spore – zresztą tak jak we wszystkich smartfonach – po prostu króluje tutaj ekran. O tyle po obróceniu urządzenia mamy znaczące różnice. Przede wszystkim aparaty umieszczone są centralnie na charakterystycznej wyspie zupełnie innej niż w wyższych modelach, jak w recenzowanym przeze mnie Xiaomi Mi 10T Pro. Nie licząc podobieństwa do wcześniej wspominanego POCO X3, będzie to punkt wyróżniający ten smartfon. Całość prezentuje się elegancko i dobrze.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Dostałem do testów Xiaomi Mi 10T Lite w kolorze nazwanym przez producenta jako „Atlantic Blue”. I tutaj przyznaję, że taki kolor trafia w moje gusta. Mogę oczywiście narzekać, że szybko się brudzi i łapie odciski palców, choć muszę również przyznać, że zaproponowany kolor i jego refleksy świetlne w słońcu po prostu mi się podobały. W sprzedaży dostępne są oczywiście także inne kolory.

Dobrze rozwiązano rozlokowanie przycisków. Znajdują się one po prawej stronie smartfona. Nieco powyżej środkowej części bocznej ramki jest do dyspozycji przycisk włączania/blokady. Zintegrowany z nim jest czytnik linii papilarnych. Powyżej znajduje się klawisz głośności. Wszystko dobrze dostępne i bezproblemowe w obsłudze. Skoki klawiszy są na odpowiednim poziomie. Nic nie trzeszczy ani nie lata. Po prawej stronie mamy jedynie gniazdo na karty SIM ulokowane dość wysoko. Na spodzie możesz znaleźć kolejno gniazdo słuchawkowe, gniazdo USB-C, mikrofon oraz głośnik. Na górze smartfona znajdziesz natomiast mikrofon oraz port podczerwieni. Do niczego pod względem spasowania nie mogę się przyczepić.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Na pierwszym planie masz oczywiście ekran. Ramki wokół wyświetlacza są rozsądnej wielkości – są zauważalne, ale nie przeszkadzają. Tradycyjnie w przypadku telefonów Xiaomi nieco bardziej zaznaczona jest bródka. Smartfon posiada również dziurkę w ekranie ulokowaną centralnie w górnej części ekranu. Nie jest ona przesadnych rozmiarów więc łatwo się do niej przyzwyczaić. No właśnie – przejdźmy już do ekranu!

Wyświetlacz Xiaomi Mi 10T Lite

WyświetlaczIPS TFT 6,67" 120 Hz, 1080x2340 pix, 386 ppi
Aparat tylny64+8+2+2 Mpix, f/1.89, f/2.2, f/2.4 i f/2.4
Aparat przedni16 Mpix, f/2.45

Szybkość to jest to! Wygląda na to, że Xiaomi stawia na ekrany o wyższej częstotliwości odświeżania. Tutaj też taki mamy, a to nie jest takie oczywiste w tej klasie smartfonów.

Na początek (jak zwykle) liczby i dane. W smartfonie zastosowano ekran o przekątnej 6,67 cala wykonany w technologii IPS LCD. Jest to dobrej jakości panel. Obsługuje on rozdzielczość Full HD+. No i wisienka na torcie, czyli odświeżanie na poziomie 120 Hz, a więc niemal tyle, co we flagowym Xiaomi Mi 10T Pro (144 Hz; jego recenzja tutaj).

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

A jak było w praktyce? Dobrze. Panel poprawnie odzwierciedla kolory, a kąty widzenia ma szerokie. Nie narzekałem również na stopień podświetlenia – automatyczne podświetlanie działało wzorowo i należy również przyznać, że w ostrym słońcu wyświetlacz był w miarę czytelny. Wyższa płynność w codziennym użytkowaniu była odczuwalna. Szczególnie jeżeli porównamy z innymi smartfonami podobnej klasy, które posiadają standardowy poziom odświeżania. Dobrze jest to widoczne chociażby w grach. W połączeniu z płynną i szybką nakładką jaką tutaj mamy, możemy mówić naprawdę o wysokiej kulturze pracy.

Responsywność jest na wysokim poziomie. Wszelkie polecenia były wykonywane bez zwłoki i bez pomyłek. Co ważne, nie przypominam sobie zbyt wielu spowolnień, czy też przycinek. Oznacza to, że po pierwsze smartfon jest odpowiednio wydajny, a po drugie, że wyższe odświeżanie robi dobrą robotę.

Pod względem jakości wyświetlanych kolorów również powinieneś być zadowolony. Dostaniesz tutaj ładne ale prawidłowo przedstawione kolory. Ostrość jest również odpowiednio dobra. Oczywiście masz tutaj możliwość dostosowania wyświetlanych barw do swoich preferencji.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzjaEkran w Xiaomi Mi 10T Lite jest jednym z jego najmocniejszych elementów. Płynność działania, odpowiednie odwzorowanie kolorów, a także jego wysoka kultura pracy zdecydowanie zasługują na pochwałę. Mimo to trochę szkoda, że ponownie Xiaomi nie postawił na AMOLED-a.

Podzespoły Mi 10T Lite

ProcesorQualcomm Snapdragon 750G, ośmiordzeniowy 2,20 GHz
Pamięć RAM6 GB
Pamięć telefonu64 lub 128 GB
Slot na karty pamięcitak

Sprawność to podstawa. Nie powinieneś narzekać na kulturę działania tego smartfona. Jak na średnią półkę jest naprawdę dobrze. Ale nie uprzedzając faktów, na początek kilka danych technicznych. Xiaomi Mi 10T Lite pracuje pod kontrolą Snapdragona 750G. Jest to jeden z nowszych procesorów dedykowanych dla średniej półki. Współpracuje on z 6 GB pamięci RAM. Na pliki przeznaczono 64 GB przestrzeni dyskowej. W tym wypadku możesz również poszerzyć przestrzeń o zewnętrzną kartę pamięci. I oczywiście smartfon obsługuje sieci 5G, co czyni go w tym momencie jednym z najbardziej opłacalnych smartfonów tego typu!

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

A jak smartfon sprawuje się w praktyce? Nie będzie specjalnym zaskoczeniem jeśli powiem, że dobrze. Kultura pracy stoi na wysokim poziomie, szczególnie jak na średniopółkowca. Działanie jest płynne i nie uświadczyłem specjalnych spowolnień. Na uruchamianie aplikacji także nie musiałem specjalnie długo czekać. Dodatkowo pozytywne wrażenia podnosi zastosowanie ekranu o odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Oczywiście warto nieco dłużej się pochylić nad zarządzeniem pamięcią RAM. W przypadku smartfonów Xiaomi wygląda to w ten sposób, że po jakimś czasie aplikacje są po prostu ubijane. Jeżeli nie chcesz, aby tak się działo z daną aplikacją to po prostu dodaj ją do chronionych przed ubiciem. Warto również wyłączyć wszelkie tryby oszczędności baterii – tym bardziej, że spisuje się ona tutaj bardzo dobrze.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Rozgrywka na Xiaomi Mi 10T Lite w większości przypadków jest bardzo komfortowa. Większość gier śmiga bez zająknięcia. Dobrą robotę robi tutaj oczywiście odświeżanie na poziomie 120 Hz. Szczególnie w grach, które to obsługują. Trzeba również powiedzieć, że o ile nie jest to ekran AMOLED, o tyle jest to bardzo dobrej jakości ekran IPS. Jedynie tradycyjnie w tych najbardziej wymagających grach, gdzieniegdzie można zauważyć niewielkie spadki płynności. Oczywiście sprawę rozwiązuje lekkie obniżenie nastaw grafiki. Podczas normalnego użytkowania nie zauważyłem także, aby Xiaomi nadmierne się grzał. Lekkie ciepło można poczuć podczas grania. Dopiero po wielu godzinach gry, smartfon nagrzewa się nieco bardziej.

BateriaLi-Ion 4820 mAh
System operacyjnyAndroid 10 z MIUI
Wymiary165,4x76,8x9,0 mm
Masa215 g
Dual SIMtak
Czytnik linii papilarnychtak, na bocznej ramce
Sloty i modułysłuchawkowe 3,5 mm, USB-C, Bluetooth 5.0, NFC, 5G
Debiut na rynkuIII kwartał 2020

Warto także docenić czytnik linii papilarnych. Jest on zaimplementowany w przycisku włącznika/odblokowania na boku urządzenia, trochę podobnie jak np. w recenzowanym przez nas Huawei P40 lite. Trzeba przyznać, że to bardzo wygodne rozwiązanie. A samo działanie czytnika jest szybkie i bezbłędne. Korzystanie z niego to sama przyjemność!

Aparat

Wersja Lite, zatem czy aparat też jest lite? Na początek jak zawsze trochę informacji na temat specyfikacji.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

W smartfonie zastosowano poczwórny aparat główny. Podstawowa jednostka ma 64 Mpix i światło f/1.89. Oprócz tego możesz skorzystać z aparatu ultraszerokokątnego o matrycy 8 Mpix o świetle f/2.2. Całość uzupełniają „oczka” dedykowane zdjęciom makro i do pomiaru głębi ostrości. Oba posiadają matryce 2 Mpix. Całość uzupełnia pojedynczy aparat do selfie 16 Mpix i f/2.4. A jak taki zestaw spisywał się w praktyce?

Warto zacząć od podstawowego aparatu, gdyż nim zapewne najczęściej będziesz robić zdjęcia. W przypadku sporej ilości światła zdobisz tym aparatem naprawdę ładne, ostre fotografie. Gdy światła jest mniej, jakość zdjęć stopniowo spada.

Warto również zauważyć, że w przypadku skomplikowanej sceny z wieloma szczegółami, takimi jak liście, może się zdarzyć, że aparat nieco gubi ostrość. Dlatego warto czasem zrobić dwa, trzy kadry sceny na której ci zależy. Czasem można mieć również pewne zastrzeżenia co do działania trybu inteligentnego. Po prostu w niektórych wypadkach dość mocno ingeruje w kolorystykę danego kadru, nieco wypaczając realizm. Jednym może się to podobać, innym nie – kwestia gustu. Natomiast należy pochwalić aparat za plastykę kolorów i dobrze działający automatyczny tryb HDR.

W przypadku zdjęć nocnych, niemal zawsze warto włączyć dedykowany do tej fotografii tryb. Unikniesz dzięki temu przepaleń, a zdjęcie będzie prezentowało się lepiej. I widać, że Xiaomi mocno popracowało nad oprogramowaniem, gdyż tryb nocny ma do zaoferowanie zdecydowanie lepsze zdjęcia niż w poprzednich generacjach, jak np. w moim osobistym Xiaomi Mi 9T (jego recenzję przeczytasz tutaj). W przypadku Xiaomi Mi 10T Lite nie będą to najlepsze zdjęcia nocne na rynku, ale w większości przypadków jak najbardziej akceptowalne.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Do dyspozycji masz też obiektyw ultraszerokokątny. Nie można mieć do niego w większości przypadków większych zarzutów. W dobrych warunkach zrobisz nim poprawne zdjęcia. Będą one może nieco mniej ostre i bardziej zaszumione, ale należy go w tej klasie pochwalić. Jedynie nocne zdjęcia niekoniecznie są najwyższych lotów.

Kolejnymi aparatami do dyspozycji, które tutaj znajdziesz są „oczka” do makro i do pomiaru głębi ostrości. W przypadku tego pierwszego, zakładając, że będziesz miał dobre warunki oświetleniowe i nieruchomy zarówno obiekt jak i smartfon, zrobisz znośne zdjęcia. Jednak ja polecam inne podejście. W tym wypadku warto skorzystać z opcji pełnej rozdzielczości głównego aparatu na poziomie 64 Mpix i ewentualnego późniejszego wykadrowania zdjęcia. Tutaj będziesz miał zdecydowanie lepszą plastykę i szczegółowość zdjęcia. Natomiast jeśli chodzi o aparat do pomiaru głębi, wypada on całkiem dobrze. Zdjęcia wykonane w trybie portretowym są przyjemne dla oka. Tradycyjnie pytaniem bez odpowiedzi pozostanie, na ile jest to zasługa aparatu, a na ile oprogramowania.

Kilka słów wymaga również opcja przybliżenia. Jak wiadomo, nie ma tutaj osobnego teleobiektywu. Jednak w menu aparatu jest między innymi przycisk do robienia zdjęcia z dwukrotnym przybliżeniem. Odbywa się to na zasadzie skadrowania zdjęcia przez automatykę. I w tym wypadku aparat radzi sobie całkiem poprawnie, o ile nie przybliżymy zdjęć jeszcze bardziej. Wtedy jest widoczna spora utrata szczegółów i jakości zdjęć.

Aparat do selfie robi przyzwoite zdjęcia. Są one ostre i dobrze odwzorowane. Tutaj również nie ma co narzekać pod względem rozpiętości tonalnej. W trybie portretowym całkiem dobrze sobie radzi z rozmywaniem tła i odcinaniem głównego planu.

Podsumowując, jak na klasę urządzenia, smartfon robi całkiem dobre zdjęcia. Nie jest to najlepszy fotograficzny telefon, ale w większości wypadków powinien zdać egzamin.

Audio

Głośniki stereo są. Złącze słuchawkowe jest. Czego chcieć więcej? Dobrego dźwięku! A jak jest w tym wypadku?

Na słuchawkach przewodowych całkiem nieźle. Dostaniesz tutaj możliwość dostosowania parametrów do swoich potrzeb. Co ciekawe, możesz też zastosować korekcję zaproponowaną przez Xiaomi w zależności od Twojego wieku.

W wyjściowych ustawieniach żadne pasmo nie dominuje, a basy są dość poprawne. Nie jest to idealny telefon muzyczny, ale do swobodnego posłuchania ulubionych utworów jak najbardziej się nada.

Xiaomi Mi 10T Lite recenzja

Jakość głośników jest na poprawnym poziomie. Dźwięk jest donośny i dość pełny. Do zadań multimedialnych w postaci oglądania filmów, czy gier jak najbardziej się nadają. Natomiast imprezy nimi raczej nie rozkręcisz. W przypadku połączenia bezprzewodowego sprawa już nie jest taka prosta.

O ile nie można mieć żadnych zarzutów do jego stabilności, o tyle można mieć pewne zastrzeżenia co do głośności. W moim przypadku Xiaomi Mi 10T Lite sparowałem z zewnętrznym sprzętem audio. W porównaniu z innymi smartfonami, musiałem mocniej podkręcić potencjometr. Dopiero wtedy można było komfortowo słychać muzyki. A ta była na niezłym poziomie, choć nieco przyciemniona.

Bateria Xiaomi Mi 10T Lite

Bardzo solidna bateria! Z nią nie musisz się bać, że Xiaomi Mi 10T Lite padnie w najmniej oczekiwanym momencie. Posiada ona pojemność 4820 mAh. Smartfon spokojnie wytrzymuje jeden pełen dzień intensywnego działania. W zasadzie żeby go wcześniej rozładować, musisz na nim grać kilka godzin. I mówię tutaj o sytuacji, gdy masz ustawiony wyższy tryb odświeżania. A jeśli się postarasz, to możesz maksymalnie wyciągnąć dwa dni pracy na jednym ładowaniu.

Fajną sprawą jest zaimplementowane szybkie ładowanie na poziomie 33 W. Dobrze, że ta technologia zaczyna być dostępna niemalże w każdej półce cenowej. W przypadku naszego telefonu, z racji dużej pojemności urządzenie naładujesz w nieco ponad godzinę.

Podsumowanie

Gdybym szukał nowego smartfona ze średniej półki, Xiaomi Mi 10T Lite byłby jednym z tych telefonów, na który zwróciłbym większą uwagę. To wydajne urządzenie, którego zaletami jest ekran, dobra bateria i mocne podzespoły. Aparaty także stoją na niezłym poziomie. Jedynie w przypadku melomanów, nie każdemu będzie odpowiadała prezentowana przez smartfona jakość dźwięku.

Urządzenie w trakcie testów spisywało się bardzo dobrze. Spodobał mi się również kolor, w jakim do mnie dotarł. Mogę polecić Xiaomi Mi 10T Lite, szczególnie teraz, gdy w wielu sklepach jest w promocyjnej cenie.

Jeżeli szukasz smartfona ze średniej półki i nie chcesz zahaczać ceną o poziom dawnych flagowców, to Xiaomi Mi 10T Lite może być interesującym rozwiązaniem.


 

Zalety:

  • odświeżanie ekranu 120 Hz
  • płynność działania
  • 6 GB RAM
  • jakość wykonania
  • dobry aparat fotograficzny
  • moduł 5G
  • głośniki stereo
  • bateria z szybkim ładowaniem 33 W
  • cena
  • wygodny w użytkowaniu
  • szybki czytnik linii papilarnych
  • złącze 3,5 mm
  • dobry ekran IPS 6,67″…

Wady:

  • …choć trochę szkoda, że nie jest to AMOLED
  • brak pełnoprawnego teleobiektywu
  • audio mogłoby być lepsze

Alternatywne modele w podobnej cenie: OPPO Reno4 Lite, Samsung Galaxy A51, Motorola One Zoom.


Zdjęcia w oryginalnym rozmiarze:

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Panie redaktorze wprowadza pan ludzi w błąd, Mam ten telefon i jest tak miejsce na kartę pamięci.

Rzeczywiście – w tekście jest mowa o slocie na kartę pamięci, ale w tabeli omyłkowo zaznaczyliśmy jego brak. Już poprawione, dziękuję za zwrócenie uwagi!

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.