Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Roaming w Wielkiej Brytanii w 2024 roku – jakie stawki?

avatar
4
grafika przedstawiająca uśmiechniętą młodą kobietę rozmawiającą przez telefon komórkowy na tle narysowanych londyńskich budowli

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku. Kraj ten przestał więc być częścią Unii Europejskiej. Decyzja ta ma spore znaczenie dla wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających lub pracujących na Wyspach. Rozwód Zjednoczonego Królestwa z Unią oznacza bowiem inne stawki roamingowe, ale nie u wszystkich operatorów. Oto oferty z korzystnym roamingiem w Wielkiej Brytanii w 2024 roku.

Skończył się darmowy roaming w UK

15 czerwca 2017 roku wielu polskich operatorów komórkowych (czy raczej działających na terenie naszego kraju) zniosło dodatkowe opłaty roamingowe, oferując tym samym roaming na „zasadach krajowych” (RLAH – roam like at home). Twój pakiet zapewnia nielimitowane połączenia głosowe i tekstowe? Jeżeli tak, to takie będą też za granicą, konkretnie w Unii Europejskiej i paru krajach poza UE, jak np. Norwegia.

Wszystkie stanowią 1 Strefę Roamingową. Mając odpowiedni plan komórkowy, możesz swobodnie korzystać z telefonu w 1 Strefie, dzwoniąc np. z Francji do Niemiec czy z Francji do Polski. Nieco inaczej jest z Internetem (jest on zwykle znacznie mniejszy w UE niż w na terenie kraju), ale to temat na osobny artykuł.

Potrzebujesz dużo transferu w telefonie za granicą?
Największy Internet w UE

Jeszcze 31 grudnia 2020 mogłeś tak samo korzystać z roamingu UE w Wielkiej Brytanii, ale od 1 stycznia państwo to wypadło z 1 Strefy. Na szczęście kilku operatorów w Polsce jasno zakomunikowało o dalszym wsparciu RLAH dla Wielkiej Brytanii.

Roaming UK w Orange – opłaty roamingowe

roaming UK w Orange

Pierwszym z nich była sieć Orange, która jeszcze w grudniu 2020 uspokoiła swoich klientów w związku z Brexitem i – co za tym idzie – powrotem do dopłat roamingu. Operator wprowadził promocję, w której do 18 października 2021 korzystanie z telefonu na terenie Wielkiej Brytanii (oraz na terytoriach od niej zależnych, jak np. Gibraltar) odbywało się na tych samych zasadach, jak w latach 2017-2020.

Uwaga! Przynajmniej do 31 marca 2024 – dla klientów Orange, którzy podpisali umowę/aneks od 1 stycznia 2021 ceny roamingu UK nie będą już takie same jak UE, ale nie są zbyt wysokie. Pomarańczowy operator wielokrotnie przedłużał ofertę, więc można spodziewać się, że nie zakończy się ona wraz z marcem ’24. A Jakie są stawki opłat roamingowych UK w Orange?

Według regulaminu Orange, jest to 29 groszy za minutę wykonanego lub odebranego połączenia, 20 groszy za wiadomość SMS/MMS i 0,02832 zł za 1 MB transmisji danych (naliczanie co 100 kB). Co ciekawe, w nju jest taniej – według regulaminu nju mobile jest to odpowiednio 19, 19, 9 i 19 groszy i 0,02832 zł za 1 MB transmisji danych. Naliczanie również co 100 kilobajtów.

Orangenju mobile
1 minuta połączenia wychodzącego/przychodzącego do Polski, UK i 1 Strefy UE0,29/0,29 zł0,19/0,19 zł
1 wysłana wiadomość SMS/MMS0,20/0,20 zł0,09/0,19 zł
1 MB transmisji danych (naliczanie co 100 kB)0,02832 zł0,02832 zł
Stan na 10.05.2024. Źródło: Orange i nju mobile.

Jak sam widzisz, wysyłane wiadomości MMS w nju kosztuje tyle samo, co tradycyjnej wiadomości SMS. W Orange Polska SMS-y są tańsze.

Roaming UK w Plusie – opłaty roamingowe

A co przygotował dla swoich klientów Plus? Dla tego operatora początkowo Wielka Brytania nie wpadała do 2 Strefy Roamingowej, a więc nie pobierał on żadnych opłat roamingowych za korzystanie z telefonu na terenie UK.

Przykładowy abonament Plus i Plush:

Od kwietnia 2022 Plus nie oferuje już darmowego roamingu UK. Jak informuje na swojej stronie internetowej:

Od 1 kwietnia 2022 r. usługi roamingu w Wielkiej Brytanii oraz usługi połączeń głosowych i SMSów do Wielkiej Brytanii z sieci Plus będą rozliczane zgodnie z posiadanym Cennikiem, tj. bez uwzględnienia warunków promocyjnych.

Darmowy roaming w Wielkiej Brytanii dla klientów Plusa dostępny był:

  • abonamencie,
  • ofertach na kartę (nowe taryfy, Sami Swoi, 36.6, w taryfie Plus Elastyczna),
  • mixie (MixPlus, Plus Mix),
  • Plushu (w taryfie Nowy Plush).

W Plusie możesz za to liczyć na znacznie lepsze połączenia międzynarodowe!

Roaming UK w Mobile Vikings – opłaty roamingowe

Niższe stawki roamingu w Wielkiej Brytanii oprócz Orange/nju swego czasu oferowała także… wirtualna sieć Mobile Vikings! Do końca 2022 roku za każdą wysłaną wiadomość SMS/MMS czy minutę połączenia (naliczanie co 30 sekund) z Wielkiej Brytanii do Polski płaciłeś tylko 12 groszy, a ile obecnie?

Mobile Vikings roaming Wielka Brytania stawki

Jak widzisz, wysyłane wiadomości MMS i SMS kosztują odpowiednio 2 i 1 zł, a połączenia głosowe wykonane – aż 5 zł za minutę! Transmisja danych kosztuje 1,81 zł za każde zaczęte 100 kilobajtów.

Sporo, ale wystarczy korzystać z Wi-Fi Calling, aby nie płacić zarówno za połączenia odebrane, jak i nawet wykonane z UK do Polski! Warto przy okazji zauważyć, że tradycyjne połączenia przychodzące w MV są znacznie tańsze, a odbieranie wiadomości MMS i SMS jest całkowicie darmowe.

Oferta tego wirtualnego operatora jest tym ciekawsza, że zapewnia brak umowy (oferta na kartę), to jeszcze pierwsze doładowanie Mobile Vikings jest tańsze o 50%!

Roaming UK – podsumowanie opłat roamingowych

Początkowo po brexicie powyższe sieci komórkowe oferowały darmowy roaming w Wielkiej Brytanii, lecz od końca 2021 roku Orange i nju mobile wprowadzili dodatkowe dopłaty do rachunków miesięcznych. W kwietniu 2022 r. na ten sam ruch w ramach roamingu UE zdecydował się Plus i jego submarka Plush.

Uwaga! Pamiętaj, że bezpłatne warunki RLAH nie obowiązują przez 365 dni w roku – jeżeli korzystasz zbyt często i/lub więcej z telefonu w roamingu UE niż w Polsce, to operatorzy mogą nałożyć opłaty roamingowe. Wynika to z Polityki Uczciwego Korzystania z Roamingu. Każdy operator może mieć je inaczej zdefiniowane. W przypadku wyjazdu na wakacje, urlopu czy innego wyjazdu na kilka/kilkanaście dni nie grożą Ci żadne dopłaty!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W pierwszych miesiącach po brexicie kilka sieci komórkowych - jak np. Orange Polska, nju mobile, Plus czy Plush - oferowały wciąż roaming na terenie Wielkiej Brytanii na starych zasadach, tj. jak w Unii Europejskiej. Obecnie pobierane są jednak dodatkowe opłaty za korzystanie z roamingu w UK.
Są to jeden z największych sieci komórkowych w Polsce, a więc Orange i Plus, a także ich submarki - nju mobile oraz Plush. Niskie opłaty w roamingu UK oferuje też wirtualny operator komórkowy (MNVO) Mobile Vikings.
Roaming to usługa polegająca na korzystaniu z infrastruktury innego operatora, często na terenie innego kraju. W połączeniach międzynarodowych z kolei korzystasz z łącz swojej sieci. Przykładowo - gdy dzwonisz z Wielkiej Brytanii do Polski, korzystasz z usługi roamingu, ale gdy dzwonisz z Polski do Wielkiej Brytanii, to korzystasz z połączenia międzynarodowego.

star ocena
3.5/5 - (32 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ale nic nie wnoszące marnujące czas ludzi…

czy T-mobile jest na jakiejs czarnej liscie ze nie ma o niej wzmianki?

Szkoda, że artykuł jest bardzo nieprzejrzysty. Człowiek chce poznać aktualne stawki, ale w artykule musi przebijać się przez informacje o stawkach archiwalnych oraz o stawkach w okresie przejściowym.

Od 1 kwietnia 2022 w plusie została wyłączona ta promocja

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: