Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Roaming w Wielkiej Brytanii w 2022 roku – jakie stawki?

1
Roaming w Wielkiej Brytanii 2021

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku. Decyzja ta ma spore znaczenie dla wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających lub pracujących na Wyspach. Rozwód Zjednoczonego Królestwa z Unią oznacza bowiem inne stawki roamingowe, ale nie u wszystkich operatorów. Sprawdziliśmy, gdzie usługa roamingu wciąż może być bezpłatna. Oto oferty z korzystnym roamingiem w Wielkiej Brytanii w 2022 roku.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022.


Roaming w UK

15 czerwca 2017 roku wielu polskich operatorów komórkowych (czy raczej działających na terenie naszego kraju) zniosło dodatkowe opłaty roamingowe, oferując tym samym roaming na „zasadach krajowych” (RLAH – roam like at home). Twój pakiet zapewnia nielimitowane połączenia głosowe i tekstowe? Jeżeli tak, to takie będą też za granicą, konkretnie w Unii Europejskiej i paru krajach poza UE, jak np. Norwegia.

Wszystkie stanowią 1 Strefę Roamingową. Mając odpowiedni plan komórkowy, możesz swobodnie korzystać z telefonu w 1 Strefie, dzwoniąc np. z Francji do Niemiec czy z Francji do Polski. Nieco inaczej jest z Internetem (jest on zwykle znacznie mniejszy w UE niż w na terenie kraju), ale to temat na osobny artykuł.

Największy Internet w UE ->

Jeszcze 31 grudnia 2020 mogłeś tak samo korzystać z roamingu UE w Wielkiej Brytanii, ale od 1 stycznia państwo to wypadło z 1 Strefy. Na szczęście kilku operatorów w Polsce jasno zakomunikowało o dalszym wsparciu RLAH dla Wielkiej Brytanii.

Roaming UK w Orange

Pierwszym z nich była sieć Orange, która jeszcze w grudniu 2020 uspokoiła swoich klientów w związku z Brexitem i – co za tym idzie – powrotem do dopłat roamingu. Operator wprowadził promocję, w której do 18 października 2021 korzystanie z telefonu na terenie Wielkiej Brytanii (oraz na terytoriach od niej zależnych, jak np. Gibraltar) odbywało się na tych samych zasadach, jak w latach 2017-2020.

Uwaga! Od 18 października do przynajmniej 31 marca 30 września 2022 – dla klientów Orange, którzy podpisali umowę/aneks od 1 stycznia 2021, a także dla klientów nju mobile i Orange na kartę – ceny roamingu UK nie będą już takie same jak UE, ale nie będą zbyt wysokie (szczegóły w poniższej tabeli).

Stawki roamingu UK w Orange

 Orange abonamentOrange dla firmnju mobileOrange na kartę
1 minuta połączenia wychodzącego/przychodzącego do Polski, UK i 1 Strefy UE0,29/0,29 zł0,24/0,24 zł0,19/0,19 zł0,40/0,29 zł
1 wysłana wiadomość SMS/MMS0,20/0,20 zł0,16/0,16 zł0,09/0,19 zł0,25/0,40 zł
1 MB transmisji danych (naliczanie co 100 kB)0,02832 zł0,02302 zł0,02832 zł0,02832 zł
Stan na 04.04.2022. Źródło: Orange.

Roaming UK w Plusie

W międzyczasie na podobny krok zdecydował się Plus. Dla tego operatora początkowo Wielka Brytania nie wpadała do 2 Strefy Roamingowej, a więc nie pobierał on żadnych opłat roamingowych za korzystanie z telefonu na terenie UK.

Od kwietnia 2022 Plus nie oferuje już darmowego roamingu UK. Jak informuje na swojej stronie internetowej:

Od 1 kwietnia 2022 r. usługi roamingu w Wielkiej Brytanii oraz usługi połączeń głosowych i SMSów do Wielkiej Brytanii z sieci Plus będą rozliczane zgodnie z posiadanym Cennikiem, tj. bez uwzględnienia warunków promocyjnych.

Darmowy roaming w Wielkiej Brytanii dla klientów Plusa dostępny był (kto wie – może powróci choćby jako promocja na wakacje) w:

  • abonamencie
  • ofertach na kartę (nowe taryfy, Sami Swoi, 36.6)
  • mixie (MixPlus, Plus Mix)
  • Plushu (submarka Plusa)

Roaming UK w Mobile Vikings

Niższe stawki roamingu w Wielkiej Brytanii oprócz Orange/nju oferuje także… wirtualna sieć Mobile Vikings! Opłaty pozostają, ale na bardzo niskim poziomie. Za każdą wysłaną wiadomość SMS/MMS czy minutę połączenia (naliczanie co 30 sekund) z Wielkiej Brytanii do Polski zapłacisz tylko 12 groszy!

Roaming UK w Mobile Vikings oferowany jest przynajmniej do końca bieżącego roku. Oferta tego wirtualnego operatora jest tym ciekawsza, że zapewnia brak umowy (oferta na kartę), to jeszcze 3 pierwsze doładowania Mobile Vikings są tańsze o 50%!


Uwaga! Pamiętaj, że bezpłatne warunki RLAH nie obowiązują przez 365 dni w roku – jeżeli korzystasz zbyt często i/lub więcej z telefonu w roamingu UE niż w Polsce, to operatorzy mogą nałożyć opłaty roamingowe. Wynika to z Polityki Uczciwego Korzystania z Roamingu. Każdy operator może mieć je inaczej zdefiniowane. W przypadku wyjazdu na wakacje, urlopu czy innego wyjazdu na kilka/kilkanaście dni nie grożą Ci żadne dopłaty!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
G

Od 1 kwietnia 2022 w plusie została wyłączona ta promocja

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów