Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Roaming w Wielkiej Brytanii w 2023 roku – jakie stawki?

Roaming w Wielkiej Brytanii 2021

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku. Decyzja ta ma spore znaczenie dla wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających lub pracujących na Wyspach. Rozwód Zjednoczonego Królestwa z Unią oznacza bowiem inne stawki roamingowe, ale nie u wszystkich operatorów. Sprawdziliśmy, gdzie usługa roamingu wciąż może być bezpłatna. Oto oferty z korzystnym roamingiem w Wielkiej Brytanii w 2023 roku.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022.


Roaming w UK

15 czerwca 2017 roku wielu polskich operatorów komórkowych (czy raczej działających na terenie naszego kraju) zniosło dodatkowe opłaty roamingowe, oferując tym samym roaming na „zasadach krajowych” (RLAH – roam like at home). Twój pakiet zapewnia nielimitowane połączenia głosowe i tekstowe? Jeżeli tak, to takie będą też za granicą, konkretnie w Unii Europejskiej i paru krajach poza UE, jak np. Norwegia.

Wszystkie stanowią 1 Strefę Roamingową. Mając odpowiedni plan komórkowy, możesz swobodnie korzystać z telefonu w 1 Strefie, dzwoniąc np. z Francji do Niemiec czy z Francji do Polski. Nieco inaczej jest z Internetem (jest on zwykle znacznie mniejszy w UE niż w na terenie kraju), ale to temat na osobny artykuł.

Największy Internet w UE

Jeszcze 31 grudnia 2020 mogłeś tak samo korzystać z roamingu UE w Wielkiej Brytanii, ale od 1 stycznia państwo to wypadło z 1 Strefy. Na szczęście kilku operatorów w Polsce jasno zakomunikowało o dalszym wsparciu RLAH dla Wielkiej Brytanii.

Roaming UK w Orange

Pierwszym z nich była sieć Orange, która jeszcze w grudniu 2020 uspokoiła swoich klientów w związku z Brexitem i – co za tym idzie – powrotem do dopłat roamingu. Operator wprowadził promocję, w której do 18 października 2021 korzystanie z telefonu na terenie Wielkiej Brytanii (oraz na terytoriach od niej zależnych, jak np. Gibraltar) odbywało się na tych samych zasadach, jak w latach 2017-2020.

Uwaga! Od 18 października do przynajmniej 31 marca 30 września 2022 31 marca 2023 – dla klientów Orange, którzy podpisali umowę/aneks od 1 stycznia 2021, a także dla klientów nju mobile i Orange na kartę – ceny roamingu UK nie będą już takie same jak UE, ale nie są zbyt wysokie.

Wg regulaminu Orange, jest to 29 groszy za minutę wykonanego lub odebranego połączenia, 20 groszy za wiadomość SMS/MMS i 0,02832 zł za 1 MB (naliczanie co 100 kB). W nju jest taniej – wg regulaminu nju mobile jest to odpowiednio 19, 19, 9 i 19 groszy i 0,02832 zł za 1 MB. Naliczanie również co 100 kilobajtów.

 Orangenju mobile
1 minuta połączenia wychodzącego/przychodzącego do Polski, UK i 1 Strefy UE0,29/0,29 zł0,19/0,19 zł
1 wysłana wiadomość SMS/MMS0,20/0,20 zł0,09/0,19 zł
1 MB transmisji danych (naliczanie co 100 kB)0,02832 zł0,02832 zł
Stan na 09.11.2022. Źródło: Orange i nju mobile.

Roaming UK w Plusie

W międzyczasie na podobny krok zdecydował się Plus. Dla tego operatora początkowo Wielka Brytania nie wpadała do 2 Strefy Roamingowej, a więc nie pobierał on żadnych opłat roamingowych za korzystanie z telefonu na terenie UK.

Od kwietnia 2022 Plus nie oferuje już darmowego roamingu UK. Jak informuje na swojej stronie internetowej:

Od 1 kwietnia 2022 r. usługi roamingu w Wielkiej Brytanii oraz usługi połączeń głosowych i SMSów do Wielkiej Brytanii z sieci Plus będą rozliczane zgodnie z posiadanym Cennikiem, tj. bez uwzględnienia warunków promocyjnych.

Darmowy roaming w Wielkiej Brytanii dla klientów Plusa dostępny był (kto wie – może powróci choćby jako promocja na wakacje) w:

  • abonamencie
  • ofertach na kartę (nowe taryfy, Sami Swoi, 36.6)
  • mixie (MixPlus, Plus Mix)
  • Plushu (submarka Plusa)

Roaming UK w Mobile Vikings

Niższe stawki roamingu w Wielkiej Brytanii oprócz Orange/nju oferuje także… wirtualna sieć Mobile Vikings! Opłaty pozostają, ale na bardzo niskim poziomie. Za każdą wysłaną wiadomość SMS/MMS czy minutę połączenia (naliczanie co 30 sekund) z Wielkiej Brytanii do Polski zapłacisz tylko 12 groszy!

Roaming UK w Mobile Vikings oferowany jest przynajmniej do końca bieżącego roku. Oferta tego wirtualnego operatora jest tym ciekawsza, że zapewnia brak umowy (oferta na kartę), to jeszcze 3 pierwsze doładowania Mobile Vikings są tańsze o 50%!


Uwaga! Pamiętaj, że bezpłatne warunki RLAH nie obowiązują przez 365 dni w roku – jeżeli korzystasz zbyt często i/lub więcej z telefonu w roamingu UE niż w Polsce, to operatorzy mogą nałożyć opłaty roamingowe. Wynika to z Polityki Uczciwego Korzystania z Roamingu. Każdy operator może mieć je inaczej zdefiniowane. W przypadku wyjazdu na wakacje, urlopu czy innego wyjazdu na kilka/kilkanaście dni nie grożą Ci żadne dopłaty!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

3
Dodaj komentarz

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
G

Od 1 kwietnia 2022 w plusie została wyłączona ta promocja

Żuk

Szkoda, że artykuł jest bardzo nieprzejrzysty. Człowiek chce poznać aktualne stawki, ale w artykule musi przebijać się przez informacje o stawkach archiwalnych oraz o stawkach w okresie przejściowym.

Washuu

czy T-mobile jest na jakiejs czarnej liscie ze nie ma o niej wzmianki?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów